آکادمی رابکس
سرمایه گذاری
استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال چیست ؟ آشنایی با مفهوم و نحوه فعالیت

 • مبتدی
 • 3دقیقه
 • 02 شهریور 1401

فهرست مطالب

 • استخراج ارز دیجیتال چیست ؟
 • ماینر استخراج ارز دیجیتال چیست ؟
 • دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال
 • استخر استخراج ارز دیجیتال چیست ؟
 • استخراج ابری چیست ؟
 • مزرعه استخراج ارز دیجیتال چیست؟
 • آیا استخراج بیت کوین به صرفه است؟
 • استخراج ارزهای دیجیتال تمام می‌شود؟
 • استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل
 • کدام ارزهای دیجیتال استخراج می‌شوند؟
 • جمع بندی

استخراج ارز دیجیتال ، فرآیندی است که در آن کوین‌های جدید یک کریپتوکارنسی تولید می‌شود. برخی از پروژه‌ها برای ضرب رمز ارز، از این روش استفاده می‌کنند. بیت کوین اولین ارز دیجیتال، این روش را برای تولید رمز ارز انتخاب کرد. تا مدت‌ها این مدل تنها روش ایجاد کوین در ارزهای دیجیتال بود. در این مقاله به مفهوم استخراج در ارزهای دیجیتال پرداخته و سپس به انواع روش‌های استخراج و ارزهای دیجیتالی که با این روش تولید می‌شوند، خواهیم پرداخت.

استخراج ارز دیجیتال چیست ؟

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، از این روش برای تولید کوین‌های جدید استفاده کرد. برای توضیح استخراج، ما نیز از مثال بیت کوین استفاده می‌کنیم اما با کمی تفاوت در جزئیات،‌ همه ارزهایی که استخراج می‌شوند به همین شکل تولید می‌گردند.

شبکه بیت کوین از بلاک چین استفاده می‌کند. بلاک چین یک پیاده سازی برای DLT و فناوری ذخیره اطلاعات به صورت غیر متمرکز است. هر بلاک چین تشکیل شده از داده‌هایی است که با ترتیب زمانی به یکدیگر متصل شده‌اند. در بلاک چین بیت کوین، این داده‌ها شامل تراکنش‌هایی می‌شود که کاربران در شبکه بیت کوین انجام می‌دهند.

هر کاربری که یک بلاک به بلاک چین بیت کوین اضافه کند، پاداش بیت کوینی که در هر بلاک وجود دارد به او تعلق خواهد گرفت. این پاداش بلاک جدید، بیت کوین‌هایی است که تولید می‌شوند و در بلاک چین بیت کوین به گردش در می‌آیند. اما آیا همه کاربران می‌توانند یک بلاک ساخته و به بلاک چین بیت کوین اضافه کنند؟ تشکیل یک بلاک تحت چه شرایط و قوانینی انجام می‌شود؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

ماینر استخراج ارز دیجیتال چیست ؟

به کاربرانی که در تشکیل بلاک در شبکه بیت کوین مشارکت می‌کنند، ماینر (Miner) یا استخراج کننده می‌گویند. استخراج کنندگان کامپیوترهای فوق العاده قوی دارند و با آن به شبکه بیت کوین متصل می‌شوند. هر ماینر یک کپی از بلاک چین بیت کوین در کامپیوتر خود نگه‌داری و با ایجاد بلاک جدید آن را به روز رسانی می‌کند.

هر بلاک جواب ریاضی خاصی دارد که ماینرها سعی می‌کنند آن را حل کنند. رقابت بین ماینرها به صورت مداوم در حال انجام است. اولین ماینری که پاسخ بلاک جدید را پیدا کند پاداش آن بلاک را دریافت خواهد کرد. پاداش بلاک شامل بیت کوین‌های جدید است. به این صورت بلاک جدید تشکیل و در اصطلاح بیت کوین جدید تولید یا همان استخراج می‌شود.

همه ارزهای دیجیتالی که تولید آن‌ها با استخراج انجام می‌شوند همین فرآیند را برای تولید کوین جدید دارند. تفاوت‌ ارزهای دیجیتال در استخراج، شامل بلاک چین هر شبکه، سخت افزار مورد نیاز برای استخراج، سوالات ریاضی مطرح شده، میزان پاداش بلاک در هر بلاک چین و مواردی مانند این‌ها است. با توجه به ساختار بازی که شبکه ارزهای دیجیتال دارند، همه کاربران علاقمند می‌توانند بدون هیچ محدودیتی از طرف شبکه، به یک استخراج کننده ارز دیجیتال تبدیل شوند.

 

استخراج ارز دیجیتال در خانه

 

در سال 2009 که ساتوشی ناکاموتو خالق ناشناس بیت کوین این شبکه را به وجود آورد، کاربران با یک کامپیوتر خانگی می‌توانستند به یک استخراج کننده بیت کوین تبدیل شوند. حجم بلاک چین در حد چند مگابایت بود و کامپیوترهای بسیار کمی به شبکه بیت کوین متصل بودند. با گذشت سال‌ها تعداد کامپیوترها بسیار زیاد شد. به طوری که امروزه برای تبدیل شدن به یک ماینر باید از دستگاه‌های خاصی استفاده کرد که توان محاسباتی بالایی دارند. در واقع با گذشت زمان رقابت برای ایجاد بلاک جدید و دریافت پاداش هر بلاک بسیار شدیدتر شده است. در ادامه با دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال آشنا می‌شویم.

دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال

با رشد و محبوبیت ارزهای دیجیتال، استخراج آن‌ها نیز رونق گرفت. هر روزه ماینرهای بیشتری با هدف کسب درآمد با اتصال کامپیوترهای خود به شبکه‌های مختلف بلاک چین ارزهای دیجیتال می‌پیوستند. این استقبال به گونه‌ای بود که امروزه با اتصال مستقیم یک کامپیوتر خانگی به شبکه‌ای مانند بیت کوین شانس درآمدزایی از این راه بسیار پایین (نزدیک به صفر) است. کامپیوترهای فوق قدرتمندی که به این شبکه متصل هستند، هیچ شانسی برای کامپیوترهای ضعیف نمی‌گذارند.

استخراج کنندگان برای اتصال به شبکه بیت کوین، از دستگاه‌های «ای سیک» (ASIC) استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها با هدف استفاده در استخراج ارزهای دیجیتال به وجود آمدند. دستگاه ای سیک را می‌توان یک کامپیوتر با چندین «پردازشگر» (CPU) دانست که قدرت آن‌ها با یکدیگر تجمیع شده است. این دستگاه‌ها در مدل‌های مختلف با قدرت‌های پردازشی گوناگون تولید می‌شوند. شرکت‌های مختلفی در دنیا در تولید این دستگاه‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند دستگاه‌هایی با قدرت پردازشی بیشتر، مصرف برق کمتر و ارزان‌تر تولید کنند.

 

دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال

 

یکی از ارزش‌های مهم در بین کاربران ارزهای دیجیتال، عدم تمرکز است. بسیاری از کاربران فعال در این حوزه یکی از عوامل جذابیت ارزهای دیجیتال را ماهیت غیر متمرکز آن می‌دانند. در همین راستا، بسیاری از کاربران منتقد حضور دستگاه‌های ای سیک در شبکه‌های بلاک چین هستند. این کاربران معتقدند دستگاه‌های ای سیک باعث می‌شود قدرت پردازش شبکه در دست عده کمی قرار بگیرد و در نتیجه آن به نوعی تمرکز در شبکه بلاک چین منجر شود.

برخی از ارزهای دیجیتال که با روش استخراج کار می‌کنند سعی کردند با ایجاد تغییراتی در الگوریتم‌های ریاضی از اتصال این دستگاه‌ها به شبکه بلاک چین جلوگیری کنند. این دستگاه‌ها عملکردی بسیار ضعیف‌تر حتی از یک کامپیوتر خانگی در این شبکه‌ها داشتند و برای دارندگان ای سیک‌ها، استفاده از آن‌ها در این شبکه‌ها صرفه اقتصادی نداشت، اما پس از مدتی سازندگان دستگاه‌های ای سیک نیز دست به کار شدند و برای مقابله، دستگاه‌هایی مخصوص این بلاک چین‌ها ارائه دادند. امروزه تا حد بسیار زیادی کاربران ارزهای دیجیتال وجود این دستگاه‌ها برای استخراج را دیگر پذیرفته‌اند.

البته با توجه به تفاوت‌هایی که در ساختار بلاک چین‌ها وجود دارد، سخت افزار لازم برای هر یک از آن‌ها تا حدی متفاوت است. به عنوان مثال، بیت کوین از قدرت پردازش پردازنده یا CPU برای استخراج استفاده می‌کند اما اتریوم برای استخراج رمز ارز اتر (ETH) از قدرت پردازنده گرافیکی (GPU) کمک می‌گیرد.

استخر استخراج ارز دیجیتال چیست ؟

استخر استخراج، گروهی از ماینرها در یک شبکه ارز دیجیتال است که منابع محاسباتی (دستگاه‌های پردازشگر) خود را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. این کار باعث بالاتر رفتن شانس موفقیت آن‌ها در ساخت بلاک جدید و استخراج ارز دیجیتال می‌شود.  در واقع ماینرها با یکدیگر شراکت کرده و منافع به دست آمده را نیز تقسیم می‌کنند. به مرور زمان روش‌های مختلفی برای تقسیم ارزهای دیجیتال استخراج شده در استخرها به وجود آمده است که در ادامه به اختصار این روش‌‌ها را توضیح خواهیم داد. F2pool از جمله شرکت‌هایی است که خدمات استخر استخراج ارائه می‌دهد.

تقسیم سود بر مبنای توان محاسباتی

متداول‌ترین روش در تقسیم سود در استخرهای استخراج را می‌توان این روش دانست. در این مدل با توجه به توان محاسباتی که هر ماینر در اختیار استخر قرار داده است، از ارز دیجیتال استخراج شده سهم می‌برد. در این روش باید ارز دیجیتال استخراج شود تا بین ماینرها تقسیم شود.

تقسیم سود براساس سهام

ماینرها فارغ از ارز دیجیتال استخراج شده مبلغی دریافت می‌کنند. در این روش پرداختی کاربران توسط استخر انجام می‌شود و ماینرها می‌توانند از سود ثابت بهره‌مند شوند. لازم به ذکر است که در این مدل استخر استخراج ارزهای دیجیتال بدست آمده را برای خود ذخیره می‌کند تا برای پرداخت به ماینرها به صورت ثابت ارز دیجیتال ارسال کند.

تقسیم سود بر مبنای امتیاز

در این مدل به هر ماینر امتیازی داده می‌شود که بر مبنای آن تقسیم سود انجام می‌گردد. این امتیاز نیز براساس مدت زمانی که هر ماینر در استخر استخراج فعالیت داشته تخصیص می‌یابد. استخرهای استخراج این روش را برای جلوگیری از دست دادن ماینرها و مهاجرت آن‌ها به دیگر استخرها ابداع کردند. 

 

استخر استخراج ارز دیجیتال

 

اتصال به استخر استخراج دارای مزایا و معایب مختلفی است. بالاتر رفتن شانس ماینرها برای کسب سود با اتصال به استخرهای استخراج بزرگترین مزیت این استخرها محسوب می‌شود. عیب استفاده از این استخرها، از دست رفتن آزادی عمل ماینرها است. هر استخر دارای قوانین خاص خود بوده که ماینرها با اتصال به آن‌ها موظف به رعایت این قوانین هستند. به این دلیل ماینرها آزادی عمل خود را تا حد زیادی از دست می‌دهند.

استخراج ابری چیست ؟

با رشد ارزهای دیجیتال و افزایش رقابت در فرآیند استخراج رمز ارزها، مفهوم استخراج ابری (Cloud Mining) به وجود آمد. در این نوع از استخراج شرکت‌ها تعداد قابل توجهی ماینر را راه‌اندازی می‌کند و کاربران می‌توانند با خرید اشتراک به استخراج ارز دیجیتال بپردازند. برخی شرکت‌های ارائه کننده خدمات استخراج ابری دستگاه‌های ماینر خود را فروخته و یا اجاره می‌دهند و برخی دیگر از شرکت‌ها با فروش یا اجاره قدرت محاسباتی به کاربران خود فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها خدمات متنوعی ارائه می‌کنند. در برخی فقط یک ارز دیجیتال استخراج می‌شود و بعضی امکان انتخاب استخراج ارزهای دیجیتال مختلف را فراهم کرده‌اند.

مزایای روش استخراج ابری

استخراج ابری مانند تمام روش‌های دیگر استخراج، مزایا و معایب مختص به خود را دارد. از مزیت‌های استخراج ابری می‌توان به عدم نیاز به تهیه تجهیزات استخراج نام برد، همچنین در این مدل کاربران نیازی به دانش فنی برای راه‌اندازی تجهیزات ندارند ضمن اینکه افرادی که در شهرها زندگی می‌کنند و جای کافی برای این گونه تجهیزات ندارند می‌توانند از استخراج ارزهای دیجیتال کسب سود کنند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود بسیاری از افراد استخراج ابری را گزینه مناسبی برای کسب سود در ازرهای دیجیتال بدانند.

معایب روش استخراج ابری

کلاهبرداری‌های متعددی با این روش توسط افراد سودجو تاکنون انجام شده است. این مسئله را می‌توان یکی از معایب این روش دانست. کاربران باید تحقیقات دقیق و گسترده‌ای برای انتخاب یک سرویس استخراج ابری انجام دهند و تا حد ممکن از کارشناسان خبره کمک گیرند. یکی دیگر از معایب، نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال است.

امکان دارد با کاهش قیمت ارز دیجیتالی که کاربر آن را استخراج می‌کند، حتی هزینه‌ حق اشتراک استخراج ابری به او باز نگردد. نقص دیگر استخراج ابری، ساختار متمرکز آن است. یکی از ارزش‌های اصلی برای در بین فعالان ارزهای دیجیتال عدم تمرکز محسوب می‌شود. بسیاری از کاربران معتقدند این مدل با متمرکز کردن قدرت هش، به تمرکز قدرت در ارزهای دیجیتال کمک می‌کند.

 

استخراج ابری

 

مزرعه استخراج ارز دیجیتال چیست؟

شاید شما هم اصطلاح مزرعه استخراج بیت کوین یا مزرعه بیت کوین را در اخبار شنیده باشید. اما مزرعه بیت کوین یا فارم بیت کوین (Bitcoin Mining Farm) چیست؟ همانطور که گفته شد رقابت در استخراج ارزهای دیجیتال بخصوص بیت کوین بسیار شدید است. برخی از سرمایه‌گذاران برای استخراج بیت کوین به ایجاد مزارع استخراج بیت کوین روی آورده‌اند.

این اصطلاح در مورد استخراج بیت کوین در مقیاس صنعتی به کار رفته می‌شود. سرمایه‌گذاران تعداد بسیار زیادی دستگاه‌های ASIC را به یکدیگر متصل می‌کنند، به این صورت قدرت پردازشی بسیار بالایی را فراهم می‌کنند که می‌توانند به استخراج ارزهای دیجیتال مختلف بپردازند. البته توجه داشته باشید، حتی بسیاری از مزارع استخراج نیز برای فعالیت به استخرهای استخراج متصل می‌شوند.

آیا استخراج بیت کوین به صرفه است؟

استخراج بیت کوین فرآیند پر هزینه‌ای است. خرید دستگاه‌های استخراج و تجهیزات جانبی آن‌ها، فراهم‌سازی فضای مناسب برای تجهیزات،‌ هزینه‌های مربوط به نگه‌داری و هزینه برق از جمله هزینه‌هایی است که به استخراج کنندگان بیت کوین تحمیل می‌شود. محصول نهایی استخراج نیز بیت کوین است. در واقع ماینرها، تولید کنندگانی هستند که قیمت نهایی محصول را تعیین می‌کنند. وجود متغیرهای زیاد که هر یک دارای نوساناتی است، محاسبه قیمت، بازگشت سرمایه و دیگر پارامترهای مالی را دشوار می‌کند.

برای حل این مشکل محاسبه‌گرهایی برای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال قابل استخراج، به وجود آمد. در این محاسبه‌گرها کاربران می‌توانند ارز مورد نظر خود را انتخاب کنند. سپس تعداد دستگاه و قدرت پردازشی که دارند و هزینه برق مصرفی تعیین می‌شود. این محاسبه‌گرها سختی شبکه، قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال استخراجی و دیگر پارامترهای مهم در تعیین هزینه‌ها در هر بلاک چین را محاسبه و با توجه به شرایط پارامترهای مالی را به کاربران نمایش می‌دهند.

 

صرفه اقتصادی استخراج بیت کوین

 

محاسبه‌گرهای استخراج ارز دیجیتال کار را برای کاربران بسیار راحت می‌کنند اما فقط بر مبنای آن‌ها تصمیم گیری برای یک ارز دیجیتال چندان کار صحیحی به نظر نمی‌رسد. کاربران باید پیش از سرمایه‌گذاری در این حوزه ارزهای دیجیتال، تحلیل‌های بنیادی در این حوزه و پارامترهای اقتصادی دیگر را در نظر بگیرند. تقریبا سرمایه‌گذاری در حوزه استخراج ارز دیجیتال مانند شروع کاری تولیدی است که بسیار فراتر از توجه به پارامترهای فنی را شامل می‌شود.

استخراج ارزهای دیجیتال تمام می‌شود؟

پاسخ برای هر ارز دیجیتال متفاوت است. شبکه بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که بیش از 21 میلیون بیت کوین قابل تولید نباشد. البته استخراج همه بیت کوین‌ها بیش از صد سال دیگر به طول خواهد انجامید. بسیاری از ارزهای دیجیتال که با استخراج تولید می‌شوند، مانند لایت کوین یا ریون کوین، مثل بیت کوین هستند. شاید این سوال به وجود بیاید که پس از پایان تولید کوین جدید، ماینرها با چه انگیزه‌ای به کار خود ادامه می‌دهند؟ پاسخ این است که با تشکیل هر بلاک، ماینر ایجاد کننده آن، کارمزد تراکنش‌هایی که در آن بلاک قرار دارند را دریافت خواهد کرد.

دسته دیگری از ارزهای دیجیتال هستند که تعداد آن‌ها محدود نیست. در نتیجه در این ارزهای دیجیتال، برای همیشه بلاک‌های جدید دارای پاداش برای ماینرها هستند. مطرح‌ترین این نوع از ارزهای دیجیتال می‌توان از اتریوم (ETH) و دوج کوین (DOGE) و مونرو (XMR) نام برد.

استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل

پیدا کردن راهی برای کسب درآمد از گوشی موبایل به هر نحوی، برای بسیاری از کاربران جذاب است. یکی از راه‌هایی که در سال‌های گذشته در بین کاربران مطرح شد، استخراج ارز دیجیتال با استفاده از گوشی موبایل است. از دو جهت استخراج رمز ارز با این روش کار صحیحی به نظر نمی‌رسد. در مدت کوتاهی نرم افزارهای بسیاری با این هدف در پلتفرم‌های دانلود نرم افزار معرفی شد. بسیاری از این نرم افزارها، یک بد افزار بودند. این بد افزارها اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند.

برخی صرفا با هدف تبلیغات به کاربران به وجود آمده‌اند. اما برخی دیگر اهداف شوم‌تری مانند دسترسی به اطلاعات کاربران را دنبال می‌کنند. استخراج رمز ارز با تلفن همراه از جهتی دیگر نیز منطقی به نظر نمی‌رسد. حتی اگر به معنی واقعی این کار قابل انجام باشد. سخت افزار گوشی‌های موبایل برای کاربری دیگری طراحی شده‌اند و در بلند مدت آسیب‌های جدی به آن‌ها وارد می‌شود.

 

استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل

 

کدام ارزهای دیجیتال استخراج می‌شوند؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز است. تا سال‌ها پروژه‌های مختلف از هسته بیت کوین برای پروژه خود بهره‌ می‌بردند و فقط تغییرات کمی در آن اعمال می‌کردند. بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند و برای تولید بیت کوین از فرآيند استخراج استفاده می‌کند. رمز ارزهای دیگری نیز از این مدل برای تولید کوین‌های جدید بهره برده‌اند. در ادامه به برخی از این پروژه‌های رمز ارز خواهیم پرداخت.

 • اتریوم: دومین رمز ارز بزرگ ارزهای دیجیتال نیز یک رمز ارز با فرآیند استخراج است. رمز ارز اتر (ETH)، ارز دیجیتال بومی شبکه اتریوم به عنوان پاداش به استخراج کنندگان بلاک‌ها در اتریوم داده می‌شود. در شبکه بیت کوین پاداش بلاک به علاوه کارمزد تراکنش‌ها به ماینر بلاک تعلق می‌گیرد، اما در اتریوم کارمزد تراکنش‌ها سوزانده می‌شود. اتریوم اولین پروژه‌ای است که تصمیم دارد از الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام مهاجرت کند. پس از این مهاجرت سازوکار استخراج در این ارز دیجیتال نیز به اتمام خواهد رسید.
 • دوج کوین: ارز دیجیتال دوج (DOGE) از سازوکار استخراج استفاده می‌کند. دوج کوین اولین میم کوین ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. عرضه دوج کوین نیز مانند اتریوم محدودیت خاصی ندارد. پاداش بلاک از ابتدای ایجاد شبکه دوج کوین یکسان نبوده است. در بلاک‌های اولیه شبکه، پاداش هر بلاک به صورت رندوم توسط شبکه مشخص می‌گردید. به این صورت دو بلاک متوالی می‌توانست پاداش‌ کاملا متفاوتی داشته باشند. پاداش بلاک در دوج کوین اکنون تعداد ثابت ده هزار برای هر بلاک است.
 • زی کش: بلاک چین زی کش، ارز دیجیتال دیگری است که با فرآیند استخراج رمز ارزهای آن ضرب می‌شود. تعداد رمز ارز ZEC مانند بیت کوین بیست و یک میلیون خواهد بود. زی کش به همراه مونرو اولین «پرایوسی کوین‌ ها» (Privacy Coins) ارزهای دیجیتال بودند. پرایوسی کوین ارزهای دیجیتالی هستند که امکان ایجاد تراکنش‌های محرمانه را برای کاربران فراهم کردند. رمز ارز مونرو (XMR) نیز استخراج می‌شود.
 • ریون کوین: پس از پیشرفت‌های مختلف در ارزهای دیجیتال دیگر عمده پروژه‌ها از راه‌های دیگر برای ضرب کوین و توکن استفاده کردند. ریون کوین جز پروژه‌های جدیدی است که همچنان اصرار به استفاده از روش استخراج برای ضرب توکن‌های خود دارد. ریون کوین از هسته برنامه نویسی بیت کوین استفاده می‌کند. بیست و یک میلیارد کوین ریون کوین وجود خواهد داشت. ریون کوین با هدف ایجاد بستری همتا به همتا برای پرداخت به وجود آمد. در ریون کوین علاوه بر این، افراد می‌توانند توکن‌هایی برای دارایی‌های واقعی ضرب کنند.

جمع بندی

استخراج ارز دیجیتال، یکی از مهم‌ترین راه‌های کسب درآمد در این حوزه است. این روش دارای مزایا و معایب مختلفی بوده که کاربران باید با توجه به همه موارد درباره ورود به آن تصمیم گیری کنند. هزینه‌های اولیه بالا برای استخراج، نگهداری و استهلاک دستگاه‌های استخراج، رمز ارزهایی که با دستگاه‌های مختلف می‌توان استخراج کرد، بازگشت سرمایه و دیگر موارد از جمله مسائلی هستند که کاربران باید به آن‌ها توجه کنند. 

برچسب های مرتبط

سرمایه گذاری

امتیاز دهید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.