آکادمی رابکس

آموزش صفر تا صد ارز دیجیتال

شاید برای اولین بار تصمیم گرفته باشد که کنجکاوی‌هاییتان درباره ارزهای دیجیتال را شروع کنید، اما تنوع و گوناگونی مطالب در این حوزه کمی گیجتان کرده است.

در اینجا نقشه راهی جهت آموزش صفر تا صد ارز دیجیتال برای شما ترسیم می‌شود و مسیر آشنایی شما با این حوزه را آسان می‌کند.

از آکادمی رابکس سایر موضوعات آموزش ارز دیجیتال را دنبال کنید.

آموزش گام به گام ارز دیجیتال

از کجا شروع کنیم؟

academy1

نقشه راهی برای یادگیری مفاهیم اولیه

دکتر رابین توضیحات خودش در مورد نقشه راه رو با این مقدمه شروع میکنه. اولین قدم برای درک دلیل ایجاد رمز ارزها، آشنایی با تاریخچه پول و ویژگی‌های آن هست. این مساله به ما کمک میکنه تا دلیل اصلی نیاز به یک پول غیرمتمرکز که توسط مردم اداره میشه و دولت نقشی در تولید و توزیع اون نداره رو بهتر متوجه بشیم. بعد اینکه فهمیدیم چرا به این پول جدید نیاز داریم باید با یکی از شاخه‌های قدیمی علوم اطلاعات و ارتباطات به نام رمزنگاری آشنا بشیم. رمزنگاری روشی برای تامین امنیت اطلاعات هست و در ساختار رمز ارزها وظیفه اصلی تامین امنیت اطلاعات بر عهده روش‌های رمزنگاری است.

این مفهوم در ایجاد کیف پول ارز دیجیتال نیز به ما کمک می‌کنه. با درک مفهوم رمزنگاری به راحتی میشه مفاهیم مربوط به ارز دیجیتال و رمز ارز را متوجه شد و تفاوت‌هایی که بین آن‌ها وجود داره رو فهمید. البته در نظر داشته باشید که عموم مردم این دو واژه رو به جای هم استفاده میکنن و تفاوت چندانی بین آن‌ها قائل نیستند.

پس از درک مفهوم رمز ارز، نوبت به آشنایی با سایر کاربردهای رمز ارزها و انواع پروژه‌های ارز دیجیتال میرسه. تکنولوژی استفاده شده در ارزهای دیجیتال تنها واسه پرداخت استفاده نمیشه و پروژه‌های مختلفی در سایر حوزه‌ها مثل اینترنت اشیا، امور مالی و بانکی، بیمه و حمل و نقل از این تکنولوژی استفاده میکنن. آشنایی با انواع پروژه‌ها کمک میکنه که شما به طور عمیق‌تر با فضای رمز ارزها ارتباط بگیرید و در مرحله بعدی با بررسی برخی از پروژه‌های مطرح ارز دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم، یک دید کلی نسبت به فضای ارزهای دیجیتال داشته باشید. گذروندن این مسیر به شما کمک میکنه تا در مورد ارزهای دیجیتال و رمز ارزها اطلاعات اولیه رو به دست بیارید و با دلایل ایجاد و کاربردهای آن‌ها آشنا بشین.

با مفاهیم فنی ارز دیجیتال آشنا شوید

موضوعاتی که در بخش اول بررسی شدن برای آشنایی شما با حوزه رمرز ارزها بود اما شامل مباحث فنی نمیشد. شما پس از مطالعه در مورد مباحث بخش قبل، می‌تونید وارد بخش فنی قضیه بشید که بخش دوم نقشه راه آشنایی با رمز ارزها رو شامل میشه. چیزی که از نظر فنی ایجاد رمز ارزها رو ممکن کرده، تکنولوژی به نام دفتر کل توزیع شده است.

دفتر کل به دفتری گفته میشه که اطلاعات حساب افراد در اون نوشته میشه. وقتی این دفتر کل توزیع شده است یعنی همه افراد یه نسخه از این دفتر رو دارن و به روزرسانی اطلاعات جدید نیز با توافق همه کاربرها انجام میشه. این تکنولوژی به شکل‌های مختلف پیاده‌سازی میشه که معروف‌ترینش بلاک چین هست. پس واسه این که با مباحث فنی کار آشنا بشید باید با این دو مفهوم آشنا بشید و نحوه استفاده از  تکنولوژی بلاک چین  برای ایجاد رمز ارز رو بدونید. از جمله مشکلاتی که در یک سیستم مالی ممکنه به وجود بیاد دابل اسپندینگ یا خرج مضاعف هست.منظور از دابل اسپندینگ در یک سیستم مالی اینه که کاربران بتونن دارایی‌های خودشون را چند بار استفاده کنن. یک سیستم مالی زمانی امن هست که نذاره این اتفاق بیفته. آشنایی با نحوه حل این مشکل در بلاک چین یکی دیگر از مباحث فنی مهم است. اصلی‌ترین بخش ایجاد یک دفتر کل توزیع شده بخش مربوط به توافق و اجماع کاربران برای به روز رسانی اطلاعات است. مکانیزم توافق باید به گونه‌ای باشه که کاربران دنبال فعالیت درستکارانه و ثبت اطلاعات درست باشن.

الگوریتم‌های اجماع برای این منظور ایجاد شده‌اند. آشنایی با این مفهوم و انواع «اثبات کار» و «اثبات سهام» آن می‌تواند به درک بهتر شما از نحوه توافق کاربران کمک کند. در طی فرآیند اجماع از «توابع هش» و «هشینگ» استفاده زیادی می‌شه که آشنایی با این مفهوم و ویژگی‌های مهم آن، به درک بهتر تکنولوژی بلاک چین کمک میکنه.

پس از آشنایی با این مفاهیم، ایده‌های ارائه شده در بیت کوین به پایان میرسه اما شما باید با مفاهیم قرارداد هوشمند و استانداردهای توکن آشنا بشید تا با بسیاری از حوزه‌های جدید که پس از ارائه این مفاهیم توسط شبکه اتریوم ایجاد شدند، آشنا بشید. با طی کردن این مسیر درک شما از تکنولوژی پایه ایجاد رمز ارزها به حد مناسبی خواهد رسید.

با خواندن این مطالب با مفاهیم فنی ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

02

۰۲

کیف پول و صرافی‌های ارز دیجیتال را بشناسید

پس از تکمیل توضیحات آقای رابین، یکی از دانشجوها که برای شروع فعالیت در این بازار عجله داشت پرسید: «پس کیف پول و صرافی ارز دیجیتال کجای این قضیه جا داره؟»دکتر رابین خنده‌ای زد و گفت اتفاقا مرحله بعدی کار آشنایی با مفاهیم کیف پول و صرافی ارز دیجیتال هست.

 

 اول باید بدونید که کیف پول ارز دیجیتال مثل کیف پول واقعی نیست که داخل اون پول داشته باشید. کیف پول در واقع ابزاریه که از تکنیک‌های رمزنگاری استفاده میکنه تا برای هر کاربر هویتی در بلاک چین تعریف کنه و دارایی‌های هر کس به این هویت متصل بشه. انواع مختلف کیف پول ارز دیجیتال وجود داره که هر کدوم از اون‌ها ویژگی‌های خاص خودشون رو دارن و آشنایی با این ویژگی‌ها برای انتخاب کیف پول مناسب لازمه. مهم‌ترین نکته در ارتباط با این موضوع بحث تامین امنیت کیف پوله. اگر امنیت کیف پول تامین نشه، ممکنه کل دارایی‌های شما از بین بره واسه همین باید این مساله رو جدی بگیرین. ساده‌ترین نکته اینه که کلید خصوصی یا عبارت بازیابی کیف پول رو به کس دیگه‌ای نگین. آشنایی با کیف پول‌های معروف و ویژگی‌هایی که دارن واسه انتخاب یک کیف پول مناسب بسیار مفیده.

 

 علاوه بر کیف پول، صرافی‌های ارز دیجیتال نیز بخش مهمی در فرآیند فعالیت در بازار رمز ارزها به حساب میان. این پلتفرم‌ها به کاربرها کمک می‌کنن تا پول فیات خودشون مثل دلار و ریال رو به ارز دیجیتال تبدیل کنن. صرافی‌های ارز دیجیتال هم به صورت بین المللی و هم داخلی فعال هستن. در این بخش، شما باید کار با کیف پول و صرافی ارز دیجیتال رو یاد بگیرین که صرافی ارز دیجیتال رابکس یکی از معتبرترین و بهترین صرافی‌های داخلی است و می‌تونید کارتون رو با ساخت اکانت در این صرافی شروع کنید.

کیف پول‌ها و صرافی‌ها را بشناسید

03

03

راه‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال را بشناسید

در این حین، وقت کلاس اول تمام شد و آقای رابین از بچه‌ها خواست کمی استراحت کنند تا در کلاس بعدی، گام‌های بعدی نقشه راه آموزش رمز ارزها رو با همدیگه مرور کنن. جاوید و چندتا از دوستاش به جای اینکه برن هواخوری، از فرصت استفاده کردن و در صرافی ارز دیجیتال رابکس ثبت نام خودشون رو نهایی کردن تا اولین قدم جدی رو برای شروع کار در بازار رمز ارزها برداشته باشن.

academy8

04

04

تحلیل بازارهای ارز دیجیتال را یاد بگیرید​

دکتر رابین گفت سوال خوبی پرسیدی. اتفاقا این دو روش اصلی‌ترین روش‌های کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال هستند که با سایر بازارهای مالی اشتراکات زیادی دارن. منظور از سرمایه‌گذاری، خرید یک ارز در قیمت پایین و فروش آن پس از رسیدن به قیمت بالاتر است. برای سرمایه‌گذاری شما باید با انواع تحلیل در بازارهای مالی آشنا باشید و تسلط خوبی بر روی مباحث تحلیل بنیادی پیدا کنید. در کنار این مهارت‌ها، داشتن اطلاعات در مورد مباحث مدیریت ریسک و نحوه سرمایه‌گذاری بر روی چندین ارز دیجیتال با چیدن پرتفو، از الزامات شروع فعالیت سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزهاست. افراد صبور و افرادی که وقت آزاد زیادی ندارن، می‌تونن از این روش برای فعالیت در بازار استفاده کنن اما اگه می‌خواید هر روز در بازار فعال باشین و با خرید و فروش مستمر سود کسب کنین، ترید و معامله‌گری گزینه مناسب‌تری میشه براتون.

کیف پول‌ها و صرافی‌ها را بشناسید

05

۰۵

معامله در دنیای ارزهای دیجیتال​

معامله‌گری مثل سرمایه‌گذاری شامل خرید و فروش ارزهای دیجیتال و کسب درآمد از اختلاف قیمت به وجود اومده هست با این تفاوت که بازه زمانی در ترید بسیار پایینه و علاوه بر این بازارهای مختلفی نیز برای معامله‌گری وجود داره. معامله گران اگرچه به مباحث پایه ارز دیجیتال و تحلیل بنیادی تا حد مناسبی نیاز دارن اما اصلی‌ترین ابزار آن‌ها تحلیل تکنیکال هست. واسه همینه که برای معامله‌گری، باید با روش‌های مختلف تحلیل تکنیکال آشنا بشین و از بین روش‌های مختلف موجود، تخصص و تجربه کافی کار با چند مورد رو به دست بیارین و بر اساس اونا معامله کنین. خوبی یادگیری این ابزارها اینه که میتونید از این ابزارها برای فعالیت در سایر بازارهای مالی استفاده کنید. توجه داشته باشید که تبدیل شدن به معامله‌گر حرفه‌ای و کسب درآمد مستمر از آن سخته و برای رسیدن به این مرحله به درک مفهوم ترید، انواع آن و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها، آشنایی با تکنیک‌های مدیریت سرمایه و کنترل احساسات با تسلط بر مباحث روانشناسی ترید نیاز هست. اگر این مباحث به خوبی یاد گرفته بشن می‌تونن یک روش مطمئن برای کسب درآمد از بازار باشن. دکتر رابین پس از اتمام صحبت‌هاش رو به دانشجوها کرد و گفت:

06

06

معامله در دنیای ارزهای دیجیتال​

با طی کردن این شش مرحله شما می‌تونید با کلیت فضای ارزهای دیجیتال و کارهایی که در آن میشه انجام داد آشنا بشید. پس از گذروندن این شش مرحله، در صورت علاقه مندی میتونید وارد مباحث عمیق تری بشید و فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال رو به صورت حرفه‌ای دنبال کنید. اما قبل از اون نیازه که با مسائل امنیتی حوزه رمز ارزها هم آشنا بشین. این گام آخر نقشه راه آشنایی کلی با بازار ارزهای دیجیتال هست. به دلیل نبود نظارت مرکزی بر روی این بازار، در کنار پروژه‌های فعال  و روش‌های درآمدزایی علمی و فنی، رو‌ش‌های کلاهبرداری نیز به صورت گسترده در فضای رمز ارزها وجود داره. آشنایی با روش‌های مختلف کلاهبرداری و روش تامین امنیت دارایی‌ها در برابر آن‌ها، بخش مهمی است که کاربران باید در همین ابتدای کار با آن آشنا بشن. با مطالعه مقالات این هفت بخش میشه ادعا کرد که شما با کلیت بازار آشنا هستید و میتونید با خیال راحت وارد بازار بی سر و ته رمز ارزها بشید.

جاوید حالا میدونست که با طی کردن مسیر تعریف شده توسط استاد رابین، میتونه تا حد بسیار خوبی اطلاعات خودش رو در این حوزه بالا ببره واسه همین به محض اتمام کلاس به خانه رفت تا کار خوندن مقالات رو شروع کنه.

آموزش صفر تا صد ارز دیجیتال در آکادمی رابکس

آکادمی رابکس زیرمجموعه صرافی ارز دیجیتال رابکس است که هدف آن ایجاد محیطی آکادمیک برای فعالان بازار ارزهای دیجیتال است. در آکادمی رابکس آموزش صفر تا صد ارز دیجیتال با بررسی موضوعات مختلفی مانند مفاهیم و اصطلاحات پایه، متاورس، NFT، ترید، سرمایه‌گذاری و نحوه کار با پلتفرم‌های وب 3 همراه است. مشخصه دیگر آموزش صفر تا صد ارز دیجیتال در آکادمی رابکس این است که برای بسیاری از آموزش‌های متنی، ویدیوهای آموزشی تدوین می‌شود تا درک مفاهیم مطرح شده برای کاربران ساده باشد.

.

...

آموزش گام به گام ارز دیجیتال

حوزه ارز دیجیتال یکی از موضوعات جدیدی است که خیلی از افراد علاقه دارند تا با آن آشنا شوند. منابع زیادی برای آموزش ارز دیجیتال وجود دارد اما آکادمی رابکس سعی کرده است تا با زبانی ساده آموزش ارز دیجیتال صفر تا صد را بیان کند. برای آموزش ارز دیجیتال سعی شده است از مقالات و ویدئوهای مختلفی استفاده شود تا فرآیند یادگیری روان و آسان باشد. اگر به دنبال یک منبع جامع برای آموزش ارز دیجیتال صفر تا صد هستید می توانید از آکادمی رابکس استفاده کنید.

.

آموزش ارز دیجیتال مبتدی تا پیشرفته

آموزش‌های ارائه شده در آکادمی رابکس به صورت سطح بندی شده هستند و کاربران می‌توانند بر اساس سطح دانش خود، مقالات مرتبط را پیدا کنند. در رابکس سه سطح «مبتدی»، «متوسط» و «پیشرفته» برای مقالات تعریف می‌شود تا کاربران بتوانند به آموزش ارز دیجیتال از مبتدی تا پیشرفته دسترسی داشته باشند. سطح‌بندی‌های مختلف ارائه شده به کاربران رمز ارزها کمک می‌کند که به آموزش صفر تا صد ارز دیجیتال دسترسی داشته باشند.

.

بیشتر