وایت‌پیپر معرفی صرافی غیرمتمرکز بیت‌کوین جک دورسی منتشر شد

معرفی صرافی غیرمتمرکز بیت کوین جک دورسی که روز جمعه منتشر شد

این یک صرافی غیرمتمرکز به معنای واقعی کلمه نیست، بلکه یک پلتفرم مبادله‌ی توکن همتا به همتا است که تحت نظارت Square فعالیت می‌کند. جک دورسی(Jack Dorsey)، یکی از بنیانگذاران، و مدیرعامل هر دو شرکت Square و Twitter، روز جمعه وایت پبپری منتشر کرد که در آن جزئیات برنامه‌های مبادله‌ی غیرمتمرکز بیت‌کوین (BTC) Square tbDEX را توضیح داد. برخلاف اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز یا  DEX ، tbDEX از یک مدل قابل اعتماد استفاده می‌کند و بنابراین توکن حاکمیتی خود را نشان نخواهد داد. در عوض، این یک پروتکل بیان کرده است که برای تسهیل روابط بدون اتکا به یک فدراسیون برای کنترل دسترسی طراحی شده است.

 tbDEX همچنین قصد دارد ویژگی‌های زیادی را در خود جای دهد که باعث می‌شود آن را به مراتب کمتر از یک DEX به معنای واقعی کلمه غیرمتمرکز کند. برای شروع، پروتکل مستلزم آن است که همه‌ی شرکت‌کنندگان، بررسی‌های پیش‌زمینه شناخت مشتری یا KYC را برای انطباق با مقررات مربوطه بسته به منطقه کاربر انجام دهند. کاربران تنها پس از آن می‌توانند کیف پول خود را به صرافی متصل کرده و کوین‌های خود را با یکدیگر مبادله کنند.

علاوه بر این، وایت پیپر خواستار استقرار راه‌حل‌های تحلیلی بلاک چین، چه در DEX داخلی و چه از طریق شخص ثالث، برای ردیابی تراکنش‌ها بر روی پلتفرم است. چنین دسته‌ای از راه حل‌های قانونی بلاک چین به طور بالقوه موضوعی بحث برانگیز است. چنین سیستمی احتمالاً مقامات را قادر می‌سازد تا شناسه‌های پرداخت و آدرس‌های کیف پول عمومی را با اطلاعات KYC ارجاع دهند تا هویت شخصی در پشت طرف‌های معامله را آشکار کنند. با این حال، حامیان ادعا می‌کنند که چنین ابزارهای نظارتی برای جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی ضروری است.

اما ویژگی‌های متمرکز tbDEX می‌تواند از طرف علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال نیز حمایت شود. یکی از جنبه‌های متمایز مورد بحث در وایت پیپر، بازپرداخت است که در اکثر DEX‌ها وجود ندارد. در صورت اجرا، توانایی Square برای معکوس کردن تراکنش‌ها در tbDEX به طور بالقوه می‌تواند زیان‌های برگشت ناپذیری را که سرمایه‌‌گذاران در طول کشش های برنامه‌های مالی غیرمتمرکز متحمل می‌شوند، متوقف کند. Square در حال حاضر بازخورد تشویقی در مورد وایت پیپر در یک حساب توییتر تازه ایجاد شده دارد.

منبع: کوین تلگراف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *