همکاری پرو با بانک‌های مرکزی هند، هنگ کنگ و سنگاپور

همکاری پرو با بانک‌های مرکزی هند، هنگ کنک و سنگاپور

رئیس بانک مرکزی پرو به تازگی اعلام کرده است که این کشور با هند، سنگاپور و هنگ کنگ برای توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی خود تعامل خواهد داشت. خولیو ولارد (Julio Velarde) رئیس بانک مرکزی پرو، اعلام کرد که کشورش وارد رقابت جهانی برای توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خواهد شد.

او در کنفرانس سالانه مدیران اجرایی (CADE) با رهبران تجاری در لیما در 25 آبان گفت: “من فکر می‌کنم سیستم پرداختی که در هشت سال آینده در جهان خواهیم داشت کاملاً متفاوت از سیستم فعلی خواهد بود … حتی سیستم مالی نیز احتمالاً کاملاً تغییر خواهد کرد.”

ولارده اظهار داشت که پرو با بانک‌های مرکزی کشورهای پیشرفته‌تر در توسعه CBDCها از جمله هند، سنگاپور و هنگ کنگ همکاری خواهد داشت. ارز دیجیتال CBDC شکل دیجیتالی ارز فیات یک کشور است که توسط بانک مرکزی کشور مربوطه صادر و کنترل می‌شود.

بر اساس گزارش شورای آتلانتیک، 87 کشور (که بیش از 90 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی را در اختیار دارند) اکنون در حال تحقیق در مورد ارز دیجتال CBDC هستند و هفت کشور تاکنون توانسته‌اند آن را راه‌اندازی کنند. این در حالی است که در اردیبهشت 1399، تنها 35 کشور در حال بررسی توسعه CBDC بودند.

کشور السالوادور اگرچه CBDC ندارد اما  پذیرش بیت کوین در السالوادور به عنوان یک رمزارز قانونی در 16 شهریور 1400، تمرکز مجددی بر دارایی‌های دیجیتال در منطقه ایجاد کرد. مکزیک و برزیل هم در حال برنامه ریزی برای اجرای CBDC ها قبل از سال 2023 هستند و باهاما در حال حاضر یک CBDC دلار دارد.

در مورد شرکای توسعه CBDC آینده پرو، بانک مرکزی هند در نظر دارد تا قبل از پایان سال، اجرای آزمایشی روپیه دیجیتال را راه اندازی کند، اما همچنان برای اطمینان از اینکه عرضه به خوبی انجام می‌شود، زمان می‌برد. رئیس بانک مرکزی هند در مرداد ماه به CNBC گفت: «ما در مورد آن بسیار مراقب هستیم زیرا این یک محصول کاملاً جدید است، نه فقط برای هند بلکه در سطح جهانی.

مرجع پولی هنگ کنگ (HKMA) نیز به بررسی امکان معرفی دلار دیجیتال هنگ کنگ (e-HKD) ادامه داده و بانک مرکزی سنگاپور (MAS) هم برنامه‌هایی را برای یک CBDC خرده فروشی توسعه یافته خصوصی تحت “ابتکار پروژه ارکیده” خود دنبال می‌کند. با این حال، همه این کشورها در حال رقابت برای رسیدن به چین هستند که طبق گفته رئیس ارز دیجیتال PBoC، اکنون در مجموع 62 میلیارد یوان دیجیتال صادر کرده است.

منبع: کوین تلگراف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *