هجوم ماینرهای رمزنگاری به قزاقستان عرضه انرژی را تحت فشار قرار داده است

هجوم ماینرهای رمزنگاری به قزاقستان عرضه انرژی را تحت فشار قرار داده است

به گفته معاون وزیر انرژی این کشور، پرداختن به فشار احتمالی روی شبکه برق قزاقستان از سوی ماینرهای کریپتوبیش از این نمی‌تواند به تأخیر بیفتد.

شبکه انرژی قزاقستان که اکنون مسئول دومین سهم در نرخ هش بیت کوین است، ممکن است برای رسیدگی به اضافه شدن بسیاری از ماینرهای ارزهای دیجیتال از چین و سایرین که به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی برق ارزان قیمت هستند، آماده نباشد.

در گزارش روز چهارشنبه رویترز، مقامات دولتی در قزاقستان تخمین می‌زنند که استخراج‌کنندگان رمزنگاری ثبت‌نشده در این کشور ممکن است دو برابر بیشتر از کسانی که ثبت نام کرده‌اند برای اجتناب از پرداخت مالیات و سایر هزینه‌ها انرژی مصرف کنند. همه ماینرهای کریپتو در این کشور با هم می توانند از 1.2 گیگاوات یا تقریباً 8 درصد از کل ظرفیت تولید برق قزاقستان استفاده کنند.

به گفته مورات ژوربکوف( Murat Zhurebekov)، معاون وزیر انرژی قزاقستان، با توجه به فشار احتمالی روی شبکه برق این کشور نمی توان بیش از این به تأخیر افتاد. او گفت که مقامات قصد دارند دستورالعملی را صادر کنند که مصرف برق ماینرها ثبت نشده را محدود کند، اما مشخص نکرد که چگونه دقیقاً می توان آنها را پیدا کرد.

با خروج ماینرهای کریپتو به دنبال سرکوب دولت در چین، هم قزاقستان و هم ایالات متحده در حال حاضر به عنوان کشورهایی هستند که بیشترین سهم را در قدرت هش بیت کوین (BTC) دارند. استخرهای بزرگ، از جمله BTC.com و شرکت هایی مانند Canaan، بسترهایی را در آن سوی مرز راه اندازی کرده اند.

در ماه ژوئن، رئیس جمهور قانونی را امضا کرد که مالیات‌های اضافی بر انرژی مورد استفاده استخراج کنندگان کریپتو به طور قانونی در قزاقستان اعمال می‌کند. طبق گزارش ها، این قانون هزینه اضافی 0.00233 دلاری را برای هر کیلووات ساعت تعیین می کند که قرار است اجرایی شود.

بر اساس داده‌های مرکز تأمین مالی جایگزین کمبریج، قزاقستان بیش از 18 درصد از میانگین نرخ هش ماهانه شبکه BTC را تا جولای تولید کرده است و ایالات متحده بیش از 35 درصد سهم دارد. کوین تلگراف در اکتبر گزارش داد که برخی برآوردها درآمد ماینینگ ارز دیجیتال در قزاقستان را 1.5 میلیارد دلار طی پنج سال آینده نشان می دهد.

منبع: کوین تلگراف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *