آکادمی رابکس
ایلان ماسک

ایلان ماسک

مدیر عامل تسلا، بنیان‌گذار و مدیرعامل اسپیس ایکس، بنیان‌گذار شرکت بورینگ

Elon Musk

CEO of Tesla, founder and CEO of SpaceX, founder of The Boring Company

sep

ایلان ماسک

«ایلان ماسک» (Elon Musk) کارآفرین و سرمایه‌گذار مطرح جهانی است که از چهره‌های مهم دنیای کسب و کار محسوب می‌شود. او عمده شهرت خود را در سِمت مدیرعامل شرکت‌های «تسلا» (Tesla) و «اسپیس ایکس» (SpaceX) به دست آورده است. ماسک همچنین یکی از هم‌بنیان‌گذاران «پی‌پل» (PayPal) به شمار می‌رود و در بسیاری از شرکت‌های تکنولوژی سرمایه‌گذاری کرده است.

موفقیت‌ها و مدل شخصیت ماسک، باعث شده تا با بسیاری از مشاهیر و سرمایه‌داران آمریکایی همچون هنری فورد،‌ استیو جابز و هوارد هیوز مقایسه شود. او توانست در سال‌های 2021 و 2022 در میان ثروتمندترین افراد جهان، رتبه نخست را کسب کند.

 

نگاهی به گذشته ایلان ماسک

ایلان ماسک در سال 1971 میلادی در پرتوریای آفریقای جنوبی به دنیا آمد و از همان سال‌های کودکی در فعالیت‌های مرتبط با کامپیوتر مهارت پیدا کرد. در سال‌های نوجوانی به کتابخوانی علاقه داشت و مدام از سوی هم‌کلاسی‌هایش مورد اذیت و آزار قرار می‌گرفت، برای همین هم برای فرار از مشکلاتی که در مدرسه و خانه با آن‌ها روبرو بود، به تکنولوژی پناه برد.

ماسک در ده سالگی با برنامه‌نویسی آشنا شد و هنگامی که تنها دوازده سال داشت، یک بازی ویدیویی ساخت و آن را در سال 1984 به بهای چند صد دلار به مجله «پی‌سی» (PC) فروخت. او در هفده سالگی به کانادا مهاجرت کرد و کمی بعد تابعیت آن‌جا را به دست آورد.

پس از مهاجرت به کانادا، ماسک در «دانشگاه کوئینز» (Queen’s University) به تحصیل پرداخت و بعد از دو سال تحصیل در این دانشگاه، به «دانشگاه پنسیلوانیا» (University of Pennsylvania) رفت و مدرک خود را در مقطع کارشناسی رشته‌های فیزیک و اقتصاد، به دست آورد. بعد از اتمام تحصیلات، ماسک به دنبال کردنِ علایق خود در حوزه اینترنت پرداخت.

پس از سلسله‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها و اقدامات کارآفرین، ماسک توانست «زیپ2» (Zip2)، پی‌پل، تسلا و در نهایت اسپیس ایکس را بنیان‌گذاری کند. علاوه بر موفقیت‌های درخشان در حوزه کسب‌وکار، ایلان ماسک در زندگی شخصی پدر هفت فرزند و «سگ شیبا اینو» (Shiba Inu)‌ است!

 

ایلان ماسک کیست

 

ایلان ماسک، چهره‌ای جنجالی

شخصیت نسبتا عجیب و غریب و رفتارهای نامتعارف ماسک، تا به حال او را به دردسرهای زیادی انداخته است. به عنوان مثال او شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا را نیز در کارنامه خود دارد! این شکایت به خاطر توئیتی صورت گرفت که ماسک در آن بدون مدرک عنوان کرده بود شرکت تسلا قرار است با 420 دلار به ازای هر سهم با تأمینِ بودجه خصوصی شود.

 

ایلان ماسک و ارز دیجیتال

در سال‌های اخیر،‌ ماسک به فضای ارزهای دیجیتال علاقمند شده و این رمز ارزها را «فناناپذیر» خوانده است. او همچنین تأکید کرده که قانون‌گذاران نباید مانعی بر گسترش و همه‌گیری ارزهای دیجیتال شوند.

به خاطر موقعیت سلبریتی-کارآفرین ایلان ماسک، او تا به امروز توانسته بیش از 100 میلیون دنبال‌کننده در توئیتر داشته باشد و بر تحرکات بازار ارزهای دیجیتال تأثیر فراوانی بگذارد.

 

فعالیت‌های ایلان ماسک

 

در مارس 2021، ماسک عنوان کرد که کمپانی تسلا برای فروش ماشین‌های خود پرداخت‌های بیت کوین را نیز قبول می‌کند و همین اعلام، شوری در میان سرمایه‌گذاران برانگیخت. در همان سال با اشاره به نگرانی‌های زیست‌محیطی ناشی از مصرف بالای انرژی در استخراج بیت کوین، از طرح‌های اعلام شده عقب‌نشینی کرد و همین باعث سقوط بازار ارزهای دیجیتال شد. پیش از جهش قیمت، تسلا به ارزش 1.5 میلیارد بیت کوین خریداری کرد و سپس در ژوئیه عنوان کرد که ده درصد از آن را فروخته تا قابلیت نقدشوندگی این حجم از بیت کوین را آزمایش کند.

اما بیت کوین تنها رمز ارزی نبود که ایلان ماسک به آن توجه نشان داد. علاقه او به میم‌های اینترنتی و دوج کوین، هر دو باعث شد تا در نیمه اول سال 2021 در شبکه‌های اجتماعی به این ارز دیجیتال علاقه عمومی نشان دهد.

در همان سال، ماسک اظهار کرد که دوج کوین را برای پرداخت‌ها،‌ از بیت کوین بهتر می‌داند و تسلا از این به بعد برای فروش محصولات خود، این رمز ارز را می‌پذیرد. با این حال، امروزه اشتیاق برای میم کوین‌ها از قبل کمتر شده و قیمت آن‌ها نسبت به سال 2021 سقوط زیادی داشته است.

ماسک کماکان به ارائه نظرات مشروح و سانسورنشده خود در رابطه با ارزهای دیجیتال ادامه می‌دهد. فارغ از بحث سرگرمی، با دنبال کردن فعالیت‌های ایلان ماسک می‌توانیم در آینده شاهد تطبیق تعداد بیشتری از کمپانی‌های او با رمز ارزها و دنیای ارزهای دیجیتال باشیم.

نقل قول:
آینده ارزهای دیجیتال امیدوارکننده است،‌ اما لطفا با احتیاط سرمایه‌گذاری کنید!