آکادمی رابکس
زوکو ویلکاکس اوهرن

زوکو ویلکاکس اوهرن

مدیرعامل الکتریک کوین کمپانی

Zooko Wilcox-O'Hearn

CEO of Electric Coin Company

sep

زوکو ویلکاکس اوهرن

زوکو ویلکاکس اوهرن (Zooko Wilcox-O’Hearn)،‌ بنیان‌گذار زی کش

 

«زوکو ویلکاکس اوهرن» (Zooko Wilcox-O’Hearn) یک دانشمند کامپیوتر آمریکایی است که در سال 1974 در ایالت «کلرادو» (Colorado) به دنیا آمد. او شهرت خود را بیشتر به واسطه توسعه پروتکل‌های امن و انعطاف‌پذیر به دست آورده است. ویلکاکس بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت «الکتریک کوین کمپانی» (Electric Coin Company | ECC) محسوب می‌شود که شرکت سازنده ارز دیجیتال «زی کش» (Zcash) است.

زوکو ویلکاکس اوهرن کیست

از جمله فعالیت‌های زوکو ویلکاکس اوهرن می‌توان توسعه «Tahoe-LAFS» را نام برد که یک سیستم توزیع فایل امن و غیر متمرکز است. وی همچنین سازنده «TGPPL» نیز محسوب می‌شود و تاکنون طراحی چندین شبکه گوناگون را بر عهده داشته است. علاوه بر این‌ها،‌ ویلکاکس عضوی از تیم توسعه‌دهنده «ZRTP» و تابع هش «BLAKE2» به شمار می‌رود.

در سال 1993، زوکو ویلکاکس اوهرن در رشته علوم کامپیوتر دانشگاه کلرادو در حال تحصیل بود و همزمان بر توسعه مفهوم پول دیجیتال کار می‌کرد. در همین زمان با «دیوید چام»، یکی از پیشتازان رمزنگاری و سازنده «دیجی کش» (Digicash)، آشنا شد و در سال 1996 از دانشگاه انصراف داد تا به عنوان مهندس نرم‌افزار به دیجی کش بپیوندد. دیجی کش نخستین استارت‌آپ پول الکترونیک محسوب می‌شود.

پس از حضور در دیجی کش، ویلکاکس به «متیو گرین» (Matthew Green) پیوست تا زی کش را راه‌اندازی کند. زی کش ارز دیجیتالی است که هدف آن استفاده از رمزنگاری برای ایجاد حریم خصوصی بهتر در مقایسه با سایر رمز ارزها مانند بیت کوین است. این کمپانی در سال 2019 به الکتریک کوین کمپانی تغییر نام داد.

نقل قول:
تا ده سال آینده، پرایوسی کوین‌ها تبدیل به کوین مرسوم خواهند شد و دیگر کسی آن‌ها را پرایوسی کوین نخواهد نامید، بلکه به عنوان کوین‌های معمولی‌ای شناخته می‌شوند که در تمام دنیا برای تمام کسب‌وکارها استفاده می‌شوند. درست همان‌طور که امروزه دیگر کسی با دیدن «HTTPS» نمی‌گوید که وب‌سایتی، یک وب‌سایت خصوصی است.