آکادمی رابکس
آدام بک

آدام بک

هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل بلاک استریم

Adam Back

Co-founder and CEO of Blockstream

sep

آدام بک

آدام بک (Adam Back)، بنیان‌گذار بلاک استریم

 

«آدام بک» (Adam Back) رمزنگار و سایفرپانک مطرح بریتانیایی است. او در سال 1970 در لندن متولد شد و مدرک دکترای علوم کامپیوتر خود را از «دانشگاه اکستر» (University of Exeter) اخذ کرد.

آدام بک یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل شرکت «بلاک استریم» (Blockstream) است که در سال 2014 تأسیس شد و از شرکت‌های حوزه تکنولوژی بلاک چین به شمار می‌رود. یکی دیگر از فعالیت‌های مهم او، ترویج استفاده از ماهواره‌ها و شبکه‌های «مش» (Mesh) برای انجام تراکنش‌های بیت کوین است که به عنوان جایگزینی برای اینترنت محسوب می‌شود.

آدام بک کیست

آدام بک پیش از ظهور بیت کوین نیز به عنوان یکی از پیشگامان ارزهای دیجیتال شناخته می‌شد. از فعالیت‌های مهم او در این زمینه می‌توان ابداع «هش کش» (Hashcash) در سال 1997 را نام برد که در فرآیند ماینینگ بیت کوین استفاده می‌شود. «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto)، خالق بیت کوین، در وایت پیپر خود به فعالیت‌های آدام بک ارجاع داده است.

او همچنین یکی از نخستین دو نفری است که ایمیل ساتوشی درباره بیت کوین را دریافت کرده است. در سال 2016، نشریه «فایننشال تایمز» (Financial Times) آدام بک، «نیک سابو» (Nick Szabo) و «هال فینی» (Hal Finney) را به عنوان چهره‌های حقیقی احتمالی پشت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو نام برد.

نقل قول:
ممکن است هر فردی تا حدودی بیت کوین را بفهمد، اما گمان می‌کنم حتی افرادی که جزئیات پروتکل را اجرا می‌کنند یا راجع به پروتکل‌های رمزنگاری و تئوری بازی‌ها تحقیق می‌کنند، هنوز هم در این زمینه در حال یادگیری هستند.