وایت پیپر بیت کوین 13 ساله شد

ezgif 2 ee19ef47e5aa

13 سال پیش در 31 اکتبر 2008 (10 آبان 1387) وایت پیپر بیت کوین به طور عمومی توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. نام این وایت پیپر Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System (بیت کوین: سیستم پول الکترونیک همتا به همتا) بود و در آن اشاره شد بود که این سیستم خود مدیریتی، امن و دارای عرضه محدود است. مدتی بعد از انتشار این وایت پیپر، بیت کوین در تاریخ 3 ژانویه 2009 (14 دی 1387) با قیمت 0.0008 دلار عرضه شد.

بیت کوین در ابتدا توسط سازمان‌های مالی به عنوان تهدید برای اقتصاد سنتی شناخته می‌شد. حمایت روزافزون جامعه بیت کوین و رشد کاربرانش، آن را تبدیل به یکی از سود‌ده ترین سرمایه‌گذاری‌ها در ده سال گذشته تبدیل کرده است. از زمان شروع به کار بیت کوین تا کنون، این رمزارز 7,749,999,99 درصد رشد کرده است!

در وایت پیپر بیت کوین راه‌حلی آمده است که بدون نیاز به یک شخص ثالث و سازمان ناظر، جلوی دوبار خرج کردن گرفته شود. در این وایت پیپر همچنین اشاره شد که تنها 21 میلیون بیت کوین در کل دنیا وجود خواهد داشت. هر 4 سال یک بار پاداش استخراج کنندگان بیت کوین کاهش می‌یابد تا زمانی که تمام این تعداد کوین استخراج شوند.

بعد از اتمام بیت کوین‌ها، جامعه بیت کوین باید تصمیم بگیرد که چه اقدام انگیزشی‌ای باید انجام شود تا ماینرها به کار خود ادامه دهندغ زیرا حیات و امنیت این رمزارز به آن‌ها بستگی دارد.

در این وایت پیپر در مورد این موضوع نیز صحبت شده است.

“هر تغییر قانون و تشویق ماینرها توسط سیستم اجماع بیت کوین قابل انجام است.”

رشد و پیشرفت بیت کوین باعث جذب سرمایه‌گذاران مختلف دنیا به سمت این بازار شده است. الون ماسک، یکی از ثروتمند‌ترین‌ افراد دنیا شدیدا به رمزارزها و خصوصا بیت کوین اعتقاد دارد. ETF فیوچرز بیت کوین به تازگی در بورس آمریکا لیست شده است و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ بیت کوین خریداری می‌کنند. این مسیری است که از 13 سال پیش چنین روزی شروع شده و باز هم ادامه دارد!

منبع: کوین تلگراف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *