آکادمی رابکس
پاول دورف

پاول دورف

بنیان‌گذار و مدیرعامل تلگرام

Pavel Durov

Founder and CEO of Telegram

sep

پاول دورف

«پاول دورف» (Pavel Durov) یک مهندس کامپیوتر و کارآفرین زاده روسیه است که بیشتر به عنوان سازنده شبکه اجتماعی «وی‌کی» (VK) و پیام‌رسان «تلگرام» (Telegram) شناخته می‌شود. دورف با احداث وی‌کی توانست فضای شبکه‌های اجتماعی را در سراسر روسیه و اروپای شرقی برای همیشه تغییر دهد.

دورف پس از خروج از وی‌کی، به همراه برادرش «نیکلای» (Nikolai) شبکه تلگرام را راه‌اندازی کرد و امروزه این شبکه به صورت ماهیانه در حدود 500 میلیون نفر کاربر دارد. او در سال 2018 و با راه‌اندازی بلاک چین «شبکه باز تلگرام» (Telegram Open Network | TON) وارد حوزه ارزهای دیجیتال شد.

 

نگاهی به گذشته پاول دورف

پاول دورف در سال 1984 در «لنینگراد» (Leningrad) به دنیا آمد اما بیشتر کودکی خود را به دلیل شغل پدرش در «تورین» (Turin) ایتالیا گذراند.

او در سال 2006 از «دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ» (Saint Petersburg State University) فارغ‌التحصیل شد و در همان سال شرکتی به نام «ف-کُنتاکته» (VKontakte) را تأسیس کرد که بعدها با نام وی‌کی به فعالیت ادامه داد. این شبکه با الهام از فیس‌بوک ساخته شده بود. دورف در سال 2014 از وی‌کی جدا شد و روسیه را ترک کرد.

 

پاول دورف کیست

 

پس از ترک روسیه، دورف تمرکز خود را بر راه‌اندازی شبکه تلگرام قرار داد که یک پیام‌رسان رمزگذاری‌شده بود. دفتر مرکزی این شبکه ابتدا در برلین قرار داشت و سپس به دبی انتقال یافت. دورف تابعیت چندین کشور از جمله فرانسه و ایالات متحده عربی را دارد.

 

پاول دورف و ارزهای دیجیتال

در ژانویه 2018، اعلام شد که پاول دورف به منظور کسب درآمد از پیشرفت روزافزون تلگرام، ارز دیجیتالی به نام «گرام» (Gram) و پلتفرمی با عنوان شبکه باز تلگرام یا به اختصار «TON» را راه‌اندازی کرده است.
در سپتامبر 2019، نسخه آزمایشی TON منتشر شد که به افراد با دانش فنی اجازه می‌داد از آن استفاده کنند. گرچه راه‌اندازی TON و توزیع توکن‌های گرام برای تاریخ 31 اکتبر و مصادف با سالگرد انتشار وایت پیپر بیت کوین تنظیم شده بود، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا آن را با یک دستور اضطراری لغو کرد و دلیل آن نیز نگرانی از پر شدن بازار ایالات متحده با اوراق بهادارِ ثبت نشده از طریق توکن گرام اعلام شد.

تلگرام در ماه می سال 2020 به طور رسمی از این پروژه کناره‌گیری کرد، اما این جدایی به معنی پایان کار پروژه نبود و TON پس از آن نیز به فعالیت خود ادامه داد.

نقل قول:
اگر متوجه شوم که تلگرام به منابع بیشتری احتیاج دارد، با کمال میل سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در آن انجام خواهم داد، زیرا آدمی هستم که ترجیح می‌دهد هیچ ملک و دارایی‌ای نداشته باشد.