سوالات متداول

از ما سوالی دارید؟

لیستی از سوالات متدوال کاربران برای درک بهتر ساز و کار رابکس به شرح زیر می باشد. اگر سوال خودتان را پیدا نکردید می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با ما در ارتباط باشید.

رابکس کیست؟

رابکس (Rabex)، تشکیل شده از دو کلمه ی Exchange به معنای تبادل و Rabin به معنای امانت‌دار می‌باشد.

این مجموعه با کمک افرادی متخصص از دانشگاه های برتر کشور همچون شریف و تهران و با اتکا به توان مدیریتی، منابع مالی و امکانات خود توانسته پلتفرمی ساده و کاربردی را برای تبادل ارزهای دیجیتال پیاده سازی و اجرا کند.

 

Rabin  + Exchange  =  Rabex

مجوز های رابکس چیست ؟

هر چند دولت برای کسب و کارهای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین هنوز قانونی تصویب نکرده است ولی شرح فعالیت صاحب امتیاز رابکس ( شرکت تجارت بین الملل رابین ) تماما مرتبط با خرید و فروش محصولات دیجیتال و مشاوره در این خصوص می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید نام این شرکت را در روزنامه رسمی ثبت شرکت ها جستجو و از صحت آن مطمئن شوید.

چرا احراز هویت می شویم ؟

از آنجایی که خدمات رابکس در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی ( Fintech ) می‌باشد به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی همچون پول شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، اطلاعات هویت کاربران رابکس باید برای وب سایت کاملا مشخص باشد.

 

این مهم به این دلیل انجام می شود که سارقین و خلاف کاران نتوانند از کارت های سرقت شده، خرید از سایت انجام دهند و از طرف دیگر پول شویی از این طریق صورت گیرد.

 

اطلاعات شما نزد رابکس کاملاً به امانت می ماند و در هیچ منبعی این اطلاعات منتشر نخواهد شد. راهنما احراز هویت

مدت زمان احراز هویت چقدر است ؟

تیم رابکس به صورت شبانه روزی احراز هویت ها را بررسی می کند. در صورتیکه مغایرتی وجود نداشته باشد حداکثر ظرف مدت 2 ساعت کاری احراز هویت را تایید کرده و به شما اطلاع رسانی خواهد کرد.

آیا می توانم با مشخصات و یا کارت ملی کسی دیگر احراز هویت کنم ؟

خیر به هیچ وجه. هر کاربر باید یک حساب کاربری داشته باشد و صاحب حساب کاربری باید شخص استفاده کننده از آن باشد.

زمان انجام تراکنش ها چقدر است ؟

رابکس همواره می‌کوشد تا در کمترین زمان ممکن معامله‌ها را انجام دهد. اما ساز و کارهای قانونی و انتقال‌های بانکی بعضاً ممکن است تاخیرهایی چند ساعته داشته باشند.

در صورتیکه رمزارز را از رابکس خریداری کنید حداکثر ظرف مدت 24 ساعت (روزهای اداری، شنبه تا چهارشنبه) پس از تایید انتقال وجه ریالی به رابکس، انتقال رمزارز به کیف پول شما انجام می‌گیرد.

البته باید گفت که رابکس (rabex) همواره تلاش داردتا کمتر از 1 ساعت رمزارز را به کیف پول شما انتقال دهد.

در صورتیکه ارز دیجیتال را به رابکس می فروشید، حداکثر ظرف مدت 24 ساعت (روزهای اداری، شنبه تا چهارشنبه) پس از تایید انتقال شبکه (Confirmation) معادل ارزش ریالی آن به حساب شما واریز می‌شود. ممکن است به دلیل محدودیت های بانکی کمی این زمان بیشتر شود.

این نکته حائز اهمیت است که رابکس همواره در تلاش است تا شما در کمترین زمان معادل ارزش ریالی ارز دیجیتال خود را دریافت کنید. به همین منظور همواره تلاش ما آن است تا در کمتر از 1 ساعت پس از تایید انتقال شبکه این کار را انجام دهیم.( با در نظر گرفتن روزهای اداری )

در صورت ثبت سفارش در روزهای تعطیل در اولین روز کاری انتقال به شما صورت خواهد گرفت. هرچند رابکس می‌کوشد انتقال در روزهای تعطیل نیز انجام گیرد.

کد شبا خودم را از کجا پیدا کنم ؟

در این لینک شما می توانید لیست بانک های ایران را مشاهده کنید. با استفاده از اطلاعات داده شده در این قسمت شما می توانید شبا شماره حساب خود را پیدا کنید و در سیستم درج کنید.

چرا فاکتور من دچار تغییر شد ؟

ملاک نهایی شدن قیمت ارز دیجیتال زمانیست که تاییدیه (Confirmation) تراکنش توسط شبکه صادر شود.

بنابراین در صورتیکه فی انتقال را پایین در نظر بگیرید و یا شبکه بیش از 15 دقیقه از زمان ثبت سفارش، تراکنش شما را تایید کند، ملاک قیمت تسویه حساب زمان صدور تاییدیه تراکنش (Confirmation) می‌باشد.

در این صورت فاکتور شما در قسمت گزارش تراکنش‌ها به قیمت و اطلاعات جدید تغییر می‌کند و با پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.

همچنین بعضی مواقع ممکن است مقدار ارسالی را به اشتباه وارد کنید در اینصورت تیم رابکس فاکتور نهایی شما را به میزان صحیح تغییر می‌دهد.

آیا امکان لغو سفارش و عودت مبلغ خرید/فروش وجود دارد ؟

تا زمان ثبت سفارش در پلتفرم رابکس امکان لغو سفارش وجود دارد. ولی به محض تایید نهایی و پرداخت با توجه به اینکه تمام مراحل به سرعت انجام می گیرد، امکان لغو سفارش و عودت مبلغ ریالی و یا رمزارز دیگر وجود نخواهد داشت.

حداقل و حداکثر میزان خرید/فروش چقدر است ؟

حداقل مقدار خرید و فروش از رابکس در حال حاضر 400 هزار تومان است. برای خرید و یا فروش مقدار کم، کاربران باید فی انتقال را هم در نظر بگیرند که ضرر نکنند.

با توجه به محدودیت های سیستم بانکی خرید بیش از 50 میلیون تومان به ازای هر حساب بانکی در روز امکان‌پذیر نمی‌باشد. جهت خرید بیش از این مقدار با رابکس مستقیماً تماس حاصل فرمایید.

برای فروش بیش از 50 میلیون تومان هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی بهتر است برای مبالغ بیش از 300 میلیون تومان به صورت حضوری و یا تلفنی تاییدیه اخذ شود.

ارز دیجیتال را به رابکس انتقال دادم ولی هنوز مبلغی واریز نشده و فاکتور تایید نشده. چرا ؟

نگران نباشید. به دلیل در نظر گرفتن فی انتقال و یا مدت زمان تاییدیه شبکه ممکن است بعضی از انتقال ها طول بکشد.

به محض تایید تراکنش توسط شبکه فاکتور شما به مرحله ی فرآیند پرداخت تغییر وضعیت می دهد. این زمان بستگی به زمان تاییدیه تراکنش ( Confirmation ) توسط شبکه دارد.

در صورت اشتباه وارد کردن آدرس کیف پول و یا مشخصات حساب چیکار باید کرد ؟

در صورت اشتباه وارد کردن سریعاً با رابکس از یکی از راه های ارتباطی تماس حاصل کنید. در صورتیکه رابکس مبلغ شما را واریز نکرده باشد جلوی آنرا می گیرد، در غیر اینصورت هیچگونه مسئولیتی نمی پذیرد.

آیا در روزهای تعطیل خرید و فروش انجام می شود ؟

بله، با توجه به اینکه پلتفرم معاملاتی رابکس به صورت آنلاین در اختیار همگان قرار گرفته است پس خرید و فروش در شبکه در روزهای تعطیل هم امکان پذیر است. منتها پرداخت فاکتورها در اولین روز کاری انجام می شود.

چه زمانی انتقال ارز دیجیتال به کیف پول رابکس تایید و فرآیند پرداخت آغاز می شود؟

به محض اینکه تراکنش تاییدیه ( Confirmation ) از شبکه بگیرید، انتقال رمزارز مورد تایید قرار گرفته و فرآیند انتقال معادل ریالی رمزارز مورد نظر آغاز می شود.

فرآیند پرداخت چیست و چقدر طول می کشد ؟

به محض تایید تراکنش شما برای خرید رمزارز، فرآیند پرداخت معادل رمزارز مورد نظر به شما صورت می گیرد. مدت زمان این فرآیند حداکثر 24 ساعت ( زمان اداری، شنبه تا چهارشنبه ) می باشد.

به محض تایید تراکنش شما توسط شبکه بلاک چین برای فروش رمزارز، فرآیند پرداخت معادل آن شروع می شود که این زمان حداکثر 24 ساعت ( زمان اداری، شنبه تا چهارشنبه ) می باشد.

برای مثال در صورتیکه شما در روز شنبه ساعت 12 انتقال را انجام دهید ولی ساعت 15 تاییدیه تراکنش شما توسط شبکه صادر شود، آنگاه فرآیند پرداخت ( حداکثر 24 ساعت ) تا فردای آن روز ( یکشنبه ) ممکن است طول بکشد.

آیا رابکس قابل اعتماد است ؟

دفتر رابکس در تهران برای گپ و گفتی دوستانه و بدون هیچ هزینه ای پذیرای شما عزیزان خواهد بود.

شما می توانید در ابتدا به صورت حضوری از امکانات و تیم رابکس بازدید کنید و حتی معامله های خود را به صورت حضوری و در لحظه در دفتر انجام دهید و بعد از اطمینان به صورت غیر حضوری همکاری را ادامه دهید.

 

از طرف دیگر صاحب امتیار رابکس، شرکت تجارت بین الملل رابین به شماره ثبتی 448289 می باشد. جهت اطلاعات بیشتر می توانید نام این شرکت را در روزنامه رسمی ثبت شرکت ها جستجو و از صحت آن مطمئن شوید.تماس با ما

چرا رابکس ؟

رابکس همواره در تلاش است تا با کمک گرفتن از تیم اجرایی و علمی خود بستری مناسب برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال با سرعتی بالا در نقل و انتقالات و قیمتی مناسب نسبت به رقبا فراهم آورد.

 

علاوه بر این رابکس برای پاسخگویی و پشتیبانی به چند روش ( تلفنی، حضوری، تیکت در سیستم و چت آنلاین ) به صورت شبانه روزی و بدون تعطیلی و نه ففط برای خرید و فروش، بلکه مشاوره کامل در حوزه دنیای ارزهای دیجیتال آماده می باشد.

کدام رمزارزها را رابکس پشتیبانی می کند ؟

در این لینک شما می توانید لیست تمام رمزارزهای پشتیبانی شده از رابکس را مشاهده کنید. ممکن است برخی از این رمزارزها در سامانه رابکس نباشد، در این صورت با رابکس تماس برقرار کنید.

در صورتیکه مغایرت در احراز هویت وجود داشته باشد، چکار باید کرد ؟

در صورتیکه بخشی از احراز هویت توسط کارشناسان رابکس تایید نشود، به شما هشدار داده می شود تا همان بخش را مجدداً اصلاح فرمایید و به کارشناس ما جهت بررسی ارسال فرمایید.

آیا می توانم از حساب کاربری شخص دیگری استفاده کنم ؟

خیر به هیچ وجه، قوانین و مقررات استفاده از حساب کاربری تنها محدود به شخص صاحب حساب کاربری می باشد. در صورتیکه حساب کاربری در اختیار شخص ثالث قرار گیرد، رابکس حساب شما را قفل می کند.

برای دریافت معادل ریالی رمزارز فروخته شده از چه حسابی استفاده کنیم ؟

با توجه به اینکه نقل و انتقال توسط سیستم بانکی ( پایا و ساتنا ) انجام می شود، لذا از تمام حساب های بانکی می توان استفاده کرد.

برای دریافت وجه ریالی/رمزارز عجله داریم، چکار باید انجام دهم ؟

در اینصورت ابتدا از طریق یکی از راه های ارتباطی با رابکس تماس برقرار کنید. سپس از زمانی که رابکس برای انجام معامله شما پیش‌بینی می‌کند طمئن شوید.

رابکس معمولاً برای نقل و انتقال مالی از بانک‌های ملت و پارسیان استفاده می‌کند، لذا در صورتیکه شما نیز در یکی از این بانک ها حساب داشته باشید، امکان انتقال سریع تر بنا به شرایط وجود دارد.

کیف پول چیست ؟ و از کجا تهیه کنم ؟

رابکس سرویس کیف پول به مشتریان ارائه نمی کند. اما می‌توانید از راهنمای کیف پول ارزهای دیجیتال در این لینک استفاده کنید.

"امکان خرید و یا فروش در این ساعت وجود ندارد" به چه معناست ؟

همواره رابکس در تلاش است تابیشترین زمان پاسخگویی به خرید و فروش های کاربران عزیز را داشته باشد. اما بعضی مواقع بنا به شرایط ممکن است به صورت موقتی سیستم رابکس خرید و فروش نکند.

در صورتیکه با این پیغام روبرو شدید ولی به سرعت می خواهید خرید و یا فروش را انجام دهید، حتماً با ما تماس بگیرید.

نرخ انتقال درج شده در فاکتور چیست ؟

با توجه به اینکه شبکه برای انتقال ارزهای دیجیتال نیاز به تایید معامله‌ها توسط ماینرها دارد، لذا برای هر رمزارز یک نرخ انتقال مشخصی را در نظر گرفته و به عنوان پاداش به ماینرها پرداخت می‌کند.

رابکس هیچگونه سودی در این قسمت ندارد و عیناً مبلغ در نظر گرفته شده برای انتقال تراکنش شما به شبکه هزینه می‌شود.

آیا خرید و فروش به صورت حضوری از رابکس وجود دارد ؟

بله حتماً، قدمتان بر روی چشم 🙂

نحوه خرید و فروش در رابکس به چگونه است ؟

رابکس تمام تلاش خودش را کرده تا سیستمی پویا تولید کند. به همین منظور برای خرید و یا فروش کلاً 4 مرحله وجود دارد که پس از صدور پیش فاکتور شما می توانید آنرا تایید و مرحله پرداخت را انجام دهید.

در صورت واریز رمزارز به آدرسی اشتباه آیا امکان بازگشت تراکنش وجود دارد؟

رابکس همواره توصیه می کند که آدرس کیف پول را به درستی و با دقت وارد کنید و همیشه چندبار آنرا بررسی مجدد کنید.

برای این امر حتی QR نیز در دسترس کاربران قرار گرفته است. رمزارز بر خلاف سیستم سنتی ( فیات ) کاملاً غیر قابل بازگشت می باشد و در صورتیکه آدرس کیف پول را اشتباه وارد کنید و تراکنش را تایید فرمایید دیگر قادر به بازگشت آن نخواهید بود.

آدرس کیف پول رابکس برای هر معامله متفاوت می باشد، لطفاً رمزارز خود را به آدرس درج شده در پلتفرم رابکس که بعد از تایید پیش فاکتور به شما به نمایش در می آید واریز فرمایید.

متاسفانه رابکس هیچگونه مسئولیتی در قبال اشتباه وارد کردن آدرس کیف پول نمی تواند قبول کند.

"موجودی ارز دیجیتال مورد نظر کمتر از درخواست شماست" به چه معناست ؟

بعضی مواقع به دلیل میزان درخواست زیاد خرید رمزارز ممکن است موجودی سایت اتمام و یا محدود شود. در این مواقع در زمان دیگر مجدداً مراجعه فرمایید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی در دنیای ارزهای دیجیتال، از بیت کوین و استخراج (ماینینگ) آن گرفته تا خرید و فروش یا تبادل رمزارزها، به راحتی برای گپ و گفتی دوستانه با ما در ارتباط باشید.