صرافی ارز دیجیتال رابکس

سوالات متداول

سوالات متداول کاربران از صرافی ارز دیجیتال رابکس و پاسخ‌هایی کوتاه و مستقیم به آن‌ها که ممکن است در استفاده از پلتفرم معامله رابکس به ذهن شما بیاید. در صورتی که سوال یا پاسخ خود را پیدا نکردید، می‌توانید از طریق چت آنلاین با متخصصان رابکس در ارتباط باشید.

Group 15203

سوالات متداول کلی

پس از ثبت نام در رابکس و احراز هویت، ابتدا  کیف پول تومانی خود را از طریق درگاه بانکی شارژ کنید. بلافاصله می‌توانید از قسمت مبدل > تب خرید، تومان بدهید و ارز دیجیتال دلخواهتان را بگیرید. (راهنمای کار با مبدل را ببینید)

پس از ثبت نام در پلتفرم رابکس و انجام احراز هویت، ابتدا باید ارز دیجیتالی که قصد فروش را دارید به کیف پول رابکس خود منتقل کنید. پس از آن بلافاصله می‌توانید با استفاده از مبدل > تب فروش، ارز دیجیتال خود را بدهید و تومان بگیرید. اکنون می‌توانید دارایی تومانی را در کیف پولتان نگه‌دارید یا به حساب بانکی خود انتقال دهید.

,

در پلتفرم رابکس امکان تبدیل مستقیم ارزهای دیجیتال به یکدیگر وجود دارد. کافی است به قسمت مبدل > تب تبدیل بروید. برای مثال، اگر می‌خواهید ارز دیجیتال اتریوم خود را به تتر تبدیل کنید، ابتدا باید اتریوم‌هایتان را به کیف پول رابکس منتقل کنید. بعد از آن به مبدل بروید، تب تبدیل را انتخاب کنید، در قسمت بالا اتریوم و در قسمت پایین مبدل تتر را انتخاب کنید، شروع معامله را بزنید و تایید کنید. بلافاصله اتریوم شما به تتر تبدیل می‌شود و کیف پول تتری شما شارژ می‌شود.

امکان معامله بیش از ۳۰۰ رمزارز در رابکس وجود دارد. توجه کنید که رابکس در اضافه کردن رمزارزها بسیار حساس است و رمزارزهای معتبر را پشتیبانی می‌کنید. مشاهده لیست ارز های دیجیتال پشتیبانی شده در رابکس.

تمامی ۳۰۰+ رمزارز پشتیبانی شده در رابکس را می‌توانید در کیف پول خود نگه دارید. واریز و برداشت همه‌ی این رمزارزها امکان پذیر است. هم می‌توانید داراییتان را در رابکس نگه دارید و هم می‌توانید آن را به کیف پول خود منتقل کنید. به هنگام انتقال رمزارزها به کیف پول شخصیتان، به هزینه انتقال آن رمزارز در شبکه مورد نظر دقت کنید. 

علاوه بر معامله ارز های دیجیتال که با توجه به تخصص و دانش شما می‌تواند برای شما سود آور باشد، از طریق پلتفرم رابکس هم می‌توانید سود کنید. از طریق دعوت دوستانتان به رابکس، همواره درصدی از کل معاملات آن‌ها به شما تعلق خواهد گرفت. برای دعوت دوستانتان به حساب کاربری > دعوت دوستان بروید و کد دعوتتان را برای آن‌ها ارسال کنید.

نکته مهم درباره کارمزدهای معامله در رابکس آن است که این کارمزدها در دل قیمت نهفته است. قیمت نشان داده شده در مبدل رابکس (بر خلاف اغلب مبدل‌ها یا قیمت‌ها در پلتفرم‌های دیگر) کاملا نهایی است و هیچ کارمزد دیگری به آن اضافه نخواهد شد. اگر مبدل به شما نشان مید‌هد که به ازای یک واحد از رمزارز A مثلا ۱۰۰۰ تومان دریافت می‌کنید، این قیمت نهایی است و در آخر درصدی به آن اضافه نمی‌شود.

اما قیمت نشان داده شده در مبدل به این شکل محاسبه می‌شود:

۱. ملاک تعیین قیمت، قیمت تتر و قیمت جهانی آن است. قیمت خرید و فروش تمامی رمزارزها از حاصل ضرب قیمت جهانی آن در قیمت خرید/فروش تتر محاسبه می‌شود.

خرید: قیمت خرید رمز ارز الف = قیمت جهانی رمز ارز الف * قیمت خرید تتر
فروش: قیمت فروش رمز ارز الف = قیمت جهانی رمز ارز الف * قیمت فروش تتر

۲. برخلاف تصور عموم، قیمت تتر با قیمت دلار متفاوت است. قیمت تتر بر اساس عرضه و تقاضای بازار و چند عامل دیگر در دل یک کسب و کار محاسبه می‌شود.

۳. ملاک رابکس از قیمت جهانی یک رمزارز، قیمت آن در بایننس است. برای مثال قیمت خرید بیت کوین در رابکس به این شکل محاسبه می‌شود.

قیمت خرید بیت کوین = قیمت جهانی بیت کوین در بایننس * قیمت خرید تتر

نکته اول: قیمت‌های نشان داده شده در مبدل رابکس نهایی است و هیچ درصد دیگری به آن اضافه نمی‌شود (بر خلاف برخی از پلتفرم‌های دیگر که قیمت نهایی با قیمت اولیه نشان داده شده متفاوت است)

نکته دوم: در رابکس حجم خرید شما بر روی قیمت تاثییری ندارد. قیمت خرید یک تتر با قیمت خرید ۱۰ میلیون تتر برابر است. این در حالی است که پلتفرم‌های همتا به همتا همواره بهترین قیمت را نشان می‌دهند نه قیمتی که برای کل حجم خرید شما محاسبه می‌شود. مثلا ممکن است در این پلتفرم‌ها ۱۰ تتر با قیمت ۱۰۰۰ تومان به فروش گذاشته شود اما شما فقط می‌توانید ۱۰ تتر را با این قیمت بخرید نه بیشتر! این پلتفرم‌ها در اخر نیز کارمزدی را از شما کم خواهند کرد.

برای مشاهده تراکنش‌های خود در نسخه قدیمی رابکس، به آدرس https://old.rabex.ir بروید و با همان شماره همراه و کلمه عبورتان وارد شوید.

حساب کاربری و تنظیمات امنیتی

  1. به راحتی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید. در وارد کردن نام و نام خانوادگی (مطابق با کارت ملی) دقت کنید، چرا که در صورت مغایرت آن‌ها با اطلاعات هویتی شما، در آینده احراز هویت شما دارای نقص خواهد شد.
  2. از کلمه عبوری استفاده کنید که به راحتی قابل حدس زدن نیست. این کلمه عبور را به هیچ وچه در اختیار دیگران قرار ندهید، چرا که به کیف پول و دارایی‌های شما دسترسی پیدا خواهند کرد.

کلمه عبور دو مرحله‌ای یا شناسایی دوعاملی، به شما این امکان را می‌دهد که سودجویان و کلاهبرداران نتوانند با داشتن رمز عبور و نام کاربری شما به کیف پول و پنل خرید و فروش شما دسترسی داشته باشند. این عامل می تواند در افزایش امنیت حساب کاربری شما نقش بسزایی داشته باشد. رمز عبور دو مرحله‌ای می‌تواند از طریق پیامک٬ ایمیل و همچنین Google Authentication صورت پذیرد. این امکان را می‌توانید از بخش حساب کاربری > امنیت فعال کنید یا تغییر دهید.

  1. در صورت فراموشی کلمه عبور، به هنگام ورود بر روی «کلمه عبور خود را فراموش کردید؟» بزنید.
  2. شماره همراهتان را وارد کنید
  3. کد ارسال شده به شماره همراه و کلمه عبور جدیدتان را وارد کنید.

به حساب کاربری > تنظیمات امنیتی بروید و از قسمت پایین روی دکمه «ویرایش» کلمه عبور بزنید. شناسایی دو عاملیتان را وارد کرده و در نهایت کلمه عبور جدیدتان را وارد کنید.

در صورتی که به شناسایی دوعاملیتان دسترسی ندارید، با متخصصان رابکس از طریق چت آنلاین در ارتباط باشید. 

از طریق حساب کاربری > تنظیمات امنیتی ، یکی از شناسایی دو عاملی های ممکن را فعال کنید. به صورت پیش فرض شناسایی دو عاملی شماره همراه فعال است. برای فعال کردن یک شناسایی دو عاملی جدید، ابتدا باید شناسایی دو عاملی قبلیتان را تایید کنید. (مشاهده راهنمای فعالسازی شناسایی دو عاملی)

کارت‌های بانکی تنها در صورتی تایید می‌شود که به نام خود فرد و نام و نام خانوادگی کامل حساب کاربری او باشد. به همین خاطر است که به هنگام ثبت نام باید در وارد کردن نام و نام خانوادگیتان (مطابق با کارت ملی) دقت کنید. 

توجه کنید که خرید با کارت‌های بانکی که یا به نام خودتان نیست، یا در سیستم ثبت نشده و یا در سیستم ثبت شده ولی تایید نشده امکان پذیر نیست.

برای حفظ امنیت حساب کاربری شما، آی‌پی (IP) های ورود و دستگاه‌هایی که با آن به حساب کاربریتان وارد شدید ثبت می‌شود. شما می‌توانید این اطلاعات را در قسمت حساب کاربری > تاریخچه ورود مشاهده کنید. از طرفی اگر خواستید حساب کاربریتان را از یک دستگاه بیرون بیاندازید، می‌توانید از همین صفحه و تب مدیریت دستگاه‌ها اقدام کنید.

احراز هویت

تیم کارشناسان احراز هویت رابکس بزرگ است. از این رو سرعت بررسی احراز هویت افراد بسیار بالا است و در صورت صحیح بودن مدارک ارسالی، این فرایند در کمتر از ۳۰ دقیقه انجام خواهد شد. برای ورود به احراز هویت به حساب کاربری > تکمیل احراز هویت بروید.

در ابتدا توجه کنید که احراز هویت تنها برای افراد بالای ۱۸+ سال امکان پذیر است. برای ورود به مراحل احراز هویت رابکس به قسمت حساب کاربری > تکمیل احراز هویت بروید.:

۱. تکمیل مشخصات فردی (همچون کد ملی)
۲. ارسال تصویر سلفی (در حالی که یک کارت شناسایی معتبر و متن تعهدنامه رابکس را در دست دارید). متن تعهدنامه در همان مرحله ارسال تصویر سلفی به شما نمایش داده می‌شود. مدارک قابل قبول برای احراز هویت، کارت‌های شناسایی جدید مانند کارت ملی، شناسانامه و گواهی‌نامه است.
۳. تایید شماره تلفن ثابت

تمامی این مراحل در داخل پنل رابکس انجام می‌شود. کافی است به حساب کاربری بروید و روی دکمه تکمیل احراز هویت بزنید.

تصویر سلفی گرفته شده جهت احراز هویت می‌بایست از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد که کارشناسان رابکس بتوانند از روی عکس٬ متن نوشته شده تعهد نامه به همراه صورت شما و مدرک معتبر را به خوبی مطالعه کرده و تایید نمایند. بهتر است از تصویر پیشنهادی که داخل صفحه احراز هویت می‌باشد کمک گرفته و مطابق آن تصویر سلفی خود را ثبت کنید.

در صورتیکه بخشی از احراز هویت توسط کارشناسان رابکس تایید نشود، به شما هشدار داده می شود تا همان بخش را مجددا اصلاح کنید. این موضوع از طریق پیامک و حساب کاربری اطلاع رسانی خواهد شد و از طریق حساب کاربری > اصلاح احراز هویت می‌توانید به اصلاح فرایند احرازتان بپردازید. دلیل نقص احراز هویت در همان جا به شما نمایش داده خواهد شد. 

از آنجایی که خدمات رابکس در زمینه سرویس های مالی و تکنولوژی ( Fintech ) می‌باشد به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی همچون پول شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، اطلاعات هویت کاربران رابکس باید برای وب سایت کاملا مشخص باشد.

احراز هویت به این دلیل انجام می شود که سارقین و خلاف کاران نتوانند از کارت های سرقت شده، خرید از سایت انجام دهند و از طرف دیگر پول شویی از این طریق صورت گیرد. اطلاعات شما نزد رابکس کاملاً به امانت می ماند و در هیچ منبعی این اطلاعات منتشر نخواهد شد. 

خیر به هیچ وجه. هر کاربر باید با کارت ملی خودش ثبت نام کند و یک حساب کاربری داشته باشد و صاحب حساب کاربری باید شخص استفاده کننده از آن باشد. تمامی مراحل احراز هویت برای آن است که فرد با کارت‌های بانکی متعلق به خودش خرید کند و حساب کاربریش را در اختیار دیگران قرار ندهد.

خیر به هیچ وجه، قوانین و مقررات استفاده از حساب کاربری تنها محدود به شخص صاحب حساب کاربری می باشد. در صورتیکه حساب کاربری در اختیار شخص ثالث قرار گیرد، رابکس حساب شما را قفل می‌کند.

کیف پول، واریز و برداشت رمزارزها و تومان

حداقل مقدار واریز تومان به رابکس ۱۰۰ هزار تومان و حداقل برداشت ۱۰۰ هزار تومان می‌باشد.

خیر. شما می‌توانید تمامی دارایی‌های خود را به کیف پول‌های شخصیتان انتقال دهید. به هنگام انتقال به هزینه انتقال شبکه مورد نظر توجه کنید، گاهی این هزینه انتقال بسیار بالا است. (راهنمای کار با کیف پول رابکس)

کیف پول‌ها ابزاری برای نگه‌داری و کنترل دارایی‌های رمزارزی شما هستند. شما هم می‌توانید دارایی‌هایتان را در کیف پول‌های شخصیتان نگه‌داری کنید و هم می‌توانید از کیف پول رابکس استفاده کنید. توجه کنید که برای انتقال رمزارزها به کیف پول‌های شخصیتان باید هزینه انتقالی را به شبکه بپردازید که در برخی مواقع این هزینه عدد بالایی است.

تسویه‌های تومانی با ستفاده از سیکل‌های پایا انجام می‌شود. سیکل‌های پایا در روزهای تعطیل کار نمی‌کنند. زمان‌بندی این سیکل‌ها به این شرح است:

الف) ۰۴:۰۰ صیح
ب) ۱۱:۰۰ ظهر
ج) ۱۴:۰۰ ظهر
د) ۱۹:۰۰ بعد از ظهر

پول به همان کارت بانکی که استفاده شده است برگشت زده می‌شود. تمامی مراحل احراز هویت برای آن است که افراد با کارت‌های بانکی خودشان خرید کنند.

فرایند انجام تراکنش و ارسال رمزارزها به کیف پول شما به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. این فرایند به طور میانگین کمتر از ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

رمزارز شما از دست خواهد رفت. به هنگام شارژ کیف پولتان یا برداشت یک رمز ارز به کیف پول شخصیتان:

۱. یه هیچ وجه آدرس را دستی وارد نکنید و همیشه از کپی استفاده کنید.

۲. به شبکه انتقال حتما دقت کنید، در صورت انتقال روی شبکه‌ای دیگر رمز ارز شما از دست می‌رود.

۳. اگر آدرس مقصد کد تگ دارد، حتما باید آن را وارد کنید. و در صورتی که آدرس مقصد کد تگ ندارد، به هیچ عنوان کد تگی وارد نکنید. در هر دو صورت رمزارزتان از بین می‌رود.

رمزارز شما از دست خواهد رفت. به هنگام انتقال رمزارز باید حتما به آدرس مقصد، شبکه انتقال و کد تگ در صورت وجود دقت کنید.

در این لینک شما می توانید لیست بانک های ایران را مشاهده کنید. با استفاده از اطلاعات داده شده در این قسمت شما می توانید شبا شماره حساب خود را پیدا کنید و در سیستم درج کنید.

خرید، فروش و تبدیل رمزارزها

حداقل مقدار ممکن برای خرید، فروش و تبدیل در رابکس ۱۰۰ هزار تومان است.

منظور از خرید و فروش در رابکس، تبدیل ارزهای دیجیتال به تومان است.

خرید: تبدیل تومان به ارز دیجیتال

فروش: تبدیل ارز دیجیتال به تومان

منظور از تبدیل اما، تبدیل ارز های دیجیتال به یکدیگر است. مثلا بیت کوین به اتریوم.

تبدیل: تبدیل ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر

 

(راهنمای کامل کار با مبدل را ببینید)

خیر. خرید، فروش و تبدیل به صورت آنی در رابکس انجام می‌شود و در همان لحظه نیز کیف پول شما شارژ می‌شود. امکان برگشت از یک معامله وجود ندارد.

سوالات متداول درباره رابکس

رابکس (Rabex)، تشکیل شده از دو کلمه ی Exchange به معنای تبادل و Rabin به معنای امانت‌دار می‌باشد.

رابکس (Rabex) در سال ۱۳۹۶ با همکاری جمعی از فارغ‌التحصیلان نسل قدیم و جدید دانشگاه صنعتی شریف و تهران با هدف پاسخگویی به تمامی نیازهای افراد و سازمان‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال متولد شده است. صاحب امتیاز این شرکت، شرکت تجارت بین الملل رابین می‌باشد که در سال 1392 در شهر تهران به شماره ثبتی 448289 تاسیس شده است. رابکس در حال حاضر در حوزه‌های مالی و تکنولوژی (Fintech) و بخصوص رمزارزها (Cryptocurrency) و بلاکچین (Blockchain) در حال فعالیت است. این مجموعه تا به امروز سعی داشته تا با بهره‌گیری از تجربه‌ و دانش به‌روز نیروهای خود، تا جایی که می‌تواند محدودیت‌های ایجاد شده برای ایرانیان در عرصه‌های بین‌المللی را از بین ببرد و همچنان به این راه خود ادامه خواهد داد.

  1. رابکس از مجموعه‌ای از فارغ‌التحصیلان نسل قدیم و جدید دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران تشکیل شده است. تیم رابکس به صورت تخصصی در زمینه فینتک (FinTech) و بخصوص بلاکچین و رمزارزها در حال فعالیت است و متخصصان آن دیوارهای امنیتی و محصول خود را بهترین شکل ممکن ارائه می‌کند.
  2. صاحب امتیار رابکس، شرکت تجارت بین الملل رابین به شماره ثبتی 448289 می باشد. جهت اطلاعات بیشتر می توانید نام این شرکت را در روزنامه رسمی ثبت شرکت ها جستجو و از صحت آن مطمئن شوید.
  3. دارایی کاربران رابکس با استفاده از کیف پول‌های سرد، امن‌ترین روش نگهداری ارزهای دیجیتال، نگهداری می‌شود.
  4. محل شرکت در تهران است (تماس با ما را ببینید)

از طریق شبکه‌های اجتماعی رابکس می‌توانید همواره با ما در ارتباط باشید. اخرین اخبار از طریق تلگرام، اینستاگرام و توییتر منتشر می‌شود.

اینستاگرام رابکس   |    تلگرام رابکس   |    توییتر رابکس   |   لینکدین رابکس