آکادمی رابکس
جک دورسی

جک دورسی

مدیرعامل شرکت بلاک

Jack Dorsey

CEO of Block

sep

جک دورسی

جک دورسی (Jack Dorsey)، مدیرعامل بلاک

 

«جک دورسی» (Jack Dorsey) یک کارآفرین آمریکایی‌ست که هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق «توئیتر» (Twitter)، یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان محسوب می‌شود. او همچنین بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت پرداخت موبایلیِ «بلاک» (Block) است که در گذشته با نام «اسکوئر» (Square) شناخته می‌شد.

دورسی همواره یکی از طرفداران بیت کوین بوده و در بسیاری از کنفرانس‌های بیت کوین درباره این ارز دیجیتال سخن‌رانی کرده است. او پیش‌تر عنوان کرده است که در صورتی که در توئیتر و بلاک مشغول نبود، بر روی بیت کوین فعالیت می‌کرد.

جک دورسی و نگاهی به گذشته

جک دورسی در «سنت لوییس» (St. Louis) ایالت «میزوری» (Missouri) آمریکا به دنیا آمد و پیش از آن که به نیویورک مهاجرت کند، در «دانشگاه میزوری-رولا» (University of Missouri–Rolla) به تحصیل پرداخت. دورسی پس از نقل مکان در دانشگاه نیویورک ثبت‌نام کرد اما تنها اندکی پیش از فارغ‌التحصیلی، انصراف داد و به کالیفرنیا رفت.

در سال 2000 میلادی و با الهام از «LiveJournal» و «AOL Instant Messenger»، ایده یک سرویس پیام‌رسانیِ به‌روز و فوری به ذهن جک دورسی رسید. تا پنج‌سال بعد، دورسی توانست این ایده را گسترش دهد و آن‌چه را که امروز با نام توئیتر می‌شناسیم،‌ به وجود آورد.

در سال 2010، دورسی به همراه «جیم مک کلوی» (Jim McKelvey)، اسکوئر را راه‌اندازی کرد. اسکوئر پلتفرم کوچکی بود که پرداخت‌های کارت‌های نقدی و اعتباری را بر روی یک گوشی تلفن همراه انجام می‌داد. این کسب‌وکار به سرعت از 10 کارمند به تعداد 100 رسید و در سال 2012 توانست ارزش بازاری معادل 3.2 میلیارد دلار داشته باشد.

جک دورسی کیست

جک دورسی و بیت کوین

دورسی یکی از طرفداران پروپاقرص بیت کوین است و اعتقاد دارد که بیت کوین در نهایت به ارز دیجیتال بومی اینترنت تبدیل خواهد شد. برنامه اسکوئر با تأمین مالی مستقیم از سوی توسعه‌دهندگان «بیت کوین کور» (Bitcoin Core)، به پیشرفت تکنولوژی بیت کوین کمک کرده است. علاوه بر این، بخش‌های مرتبط با کریپتو نیز در این برنامه ایجاد شده است تا پذیرش بیت کوین برای آن امکان‌پذیر شود.

سال 2020 میلادی با راه‌اندازی سرویس‌های مالی اسکوئر، نقطه عطفی برای جک دورسی محسوب می‌شد. در همین سال، اسکوئر به میزان 3,318 بیت کوین خریداری و با میزان کلی 8,027 بیت کوین، جایگاهی را که از خود در فضای ارزهای دیجیتال ساخته بود، تحکیم کرد.

یک سال بعد، اولین توئيت دورسی در توئیتر به صورت توکن بی‌مانند (NFT) در آمد و به ارزش 2.9 میلیون دلار اتر فروخته شد که دورسی بهای آن را به سرعت تبدیل به بیت کوین کرد. او اغلب بر این مسئله تأکید دارد که از اتریوم پشتیبانی نمی‌کند، زیرا به اندازه بیت کوین باز و غیر متمرکز نیست.

فعالیت‌های جک دورسی

علاقه وی به بیت کوین تا حدی بود که در سال 2021 میلادی، پرداخت‌های بیت کوین نیز در توئیتر فعال شد. اواخر همان سال، دورسی کناره‌گیری خود از توئیتر را اعلام کرد و تمرکز خود را بر ایجاد فضای مالی غیر متمرکزی با استفاده از اسکوئر گذاشت که بعدها با تغییر نام به بلاک، به فعالیت خود ادامه داد.

به واسطه فعالیت‌های گوناگونی که در زمینه ارزهای دیجیتال و به خصوص در حمایت از بیت کوین انجام داده است، امروزه نام جک دورسی در میان فعالان حوزه رمز ارزها می‌درخشد.

نقل قول:
جهان در نهایت به یک واحد پولی یکسان خواهد رسید، اینترنت هم همین‌طور. به‌شخصه گمان می‌کنم آن واحد پولی یکسان،‌ بیت کوین خواهد بود.