صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش آیوتا با بهترین قیمت

روز
MIOTA (MIOTA)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

IOTA

آیوتا (IOTA) :

دنیایی را تصور کنید که در آن با ریختن آشغال بر روی فرش منزلتان و کثیف شدن آن، جاروبرقی بصورت اتوماتیک روشن شده و آشغال‌ها را جمع‌ کند. یا مثلا خودروی شما با کم شدن بنزین آن، بصورت خودکار به محل پمپ بنزین حرکت کرده و سوخت خود را شارژ کند و هزاران مثال از این قبیل که به صرفه جویی در زمان و سهولت در انجام کارها کمک می‌کند. آیوتا (IOTA) همان فناوری است که می‌تواند این اهداف را تحقق بخشد. شبکه‌ی آیوتا با هدف هوشمند کردن وسایل و راه‌اندازی اینترنت اشیا قصد دارد تا با انقلابی در عملکرد اینترنت‌های سنتی دنیا را با تکنولوژی جدید اینترنت اشیا آشنا کند. این شبکه بر روی بلاکچین نبوده و برای دفتر کل توزیع شده از فناوری دگ (DAG) استفاده می‌کند.

آیوتا در یک نگاه :

ویژگی‌های آیوتا

  1. شبکه‌ی آیوتا از فناوری دگ استفاده می‌کند.
  2. هدف آیوتا هوشمند کردن وسایل و راه‌اندازی اینترنت اشیا است.
  3. در شبکه آیوتا با افزایش کاربران شبکه به سرعت آن افزوده می‌شود چون هر شخصی برای تایید تراکنش خود باید دو تراکنش دیگر را تایید کند.
  4. رمز ارز شبکه آیوتا، MIOTA نام دارد. 

عملکرد شبکه‌ی آیوتا چگونه است؟

دفتر کل یا ledger در لغت به دفتری گفته می‌شود که در آن تمام اطلاعات مالی از جمله تمامی تراکنش‌ها، بدهی‌ها، اعتبارها و … ثبت می شود تا زمانی که نیاز بود از آن استفاده شود. در ارزهای دیجیتال اطلاعات تراکنش‌ها نیز باید در بستری ثبت شود و برای جلوگیری از تقلب و خطا مورد مشاهده و تایید همه باشد. ارزهای دیجیتال بر روی بلاکچین‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند. مثلا ارز دیجیتال بیت‌کوین بر روی بلاکچین بیت‌کوین فعالیت میکند. اما شبکه‌ی آیوتا از فناوی دیگری بنام دگ بهره مند است و از بلاکچین استفاده نمی‌کند.

فناوری دگ در آیوتا از سیستمی بنام تنگل استفاده می‌کند؛ DAG مخفف سه واژه‌ی “Directed acyclic graph”است که به معنی گراف جهت دار غیر مدور است. در این شبکه تراکنش‌ها بصورت راس‌هایی قرار دارند که توسط خطوطی بنام یال به یکدیگر متصل می‌شوند. این اتصالات یک طرفه و جهت دار است و از تراکنش شماره ۱ به تراکنش شماره ۲ و از سمت تراکنش شماره ۲ به تراکنش شماره۳ و … وصل می‌شود و این عملکرد برگشت‌ناپذیر است. تنگل تعیین کننده‌ی نحوه‌ی تایید تراکنش‌ها و اطلاعات مربوط به سیستم دگ است. با استفاده از این فناوری دیگر نیازی نیست مانند فضای بلاکچین برای تایید یک تراکنش مدتی منتظر بمانید تا ماینر تراکنش شما را تایید کند و سپس بلوک مربوطه در بلاکچین پر شود چون این عمل ممکن است چند دقیقه‌ای زمانبر باشد. یکی از نکات مثبت این سیستم جلوگیری از خطای دوبار خرج کردن (double spending) است. این خطا زمانی پیش می‌اید که یک تراکنش دوبار تکرار شود مثلا یکبار ۱۰ آیوتا را به کیف پول دوستتان انتقال دهیم و بار دیگر بخواهیم ۱۰ آیوتا بدهیم و خرید کنیم.

اما نوع دیگری اعتبار‌سنج نیز در این شبکه هست که (هماهنگ کننده) coordinator نام دارد. وظیفه‌ی coordinatorها این است که بار دیگر و برای نهایی کردن کار، تراکنش‌های تأیید شده را بررسی کنند و تأیید خود را با شبکه به اشتراک می‌گذار (milestone transaction).

تایید نهایی و نظارت توسط coordinatorها یکی از مسائلی است که غیر متمرکز بودن ارزهای دیجیتال را زیر سوال می‌برد.

 

دفتر کل توزیع شده

مزایای شبکه‌ی تنگل

کارمزد صفر تراکنش‌های پلتفرم Tangle:

برخلاف سایر شبکه‌های ارزهای دیجیتال، آیوتا هیچ گونه هزینه تراکنش نمی‌گیرد.

مقیاس‌پذیری بسیار زیاد

آیوتا تنگل (IOTA TANGLE) به گونه‌ای نوآورانه طراحی و مهندسی شده است در دگ ترافیک بیشتر در شبکه به معنای تسویه سریع‌تر تراکنش است. گرچه سرعت آن به اندازه سایر پلتفرم‌های ارزهای‌دیجیتال زیاد نیست، اما زمان معاملات در این شبکه بسیار سریع است و نیازی نیست برای تأیید مدت زیادی منتظر بمانید.

مصرف پایین انرژی

دگ نیازی به تجهیزات محاسباتی قدرتمند نیست و پردازش محاسبات را مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست می‌کند.

فناوری همه کاره

با استفاده از شبکه‌ی آیوتا می‌توانید اطلاعات و داده‌ها را نیز مانند پول و سرمایه جابه جا کنید.سیستم تنگل(Tangle) داده‌ها را در برابر دستکاری محافظت می‌کند تا از تمامیت شبکه به هر قیمتی اطمینان حاصل شود.

چشم انداز بلندپروازانه

هدف آیوتا این است که همه‌ی دستگاه‌های دیجیتال را از طریق شهرهای هوشمند ، هویت دیجیتالی و تجارت جهانی به هم نزدیک کند و شبکه‌ای یکپارچه ایجاد کند که زندگی ما را بسیار آسان می‌کند.

برخی از سوالات متدوال درباره آیوتا

خوشبختانه چند سالی است که امکان خرید ارزهای دیجیتال در ایران با استفاده از ریال فراهم شده است. رابکس نیز برای مدت طولانی در این بازار فعالیت دارد. رابکس با ارائه قیمت‌هایی مناسب و ایجاد رابطه‌ای بلند مدت با مشتریان معامله آیوتا با استفاده از ریال را فراهم کرده است. شما می‌توانید بهترین قیمت آیوتا را از رابکس بخواهید و در مدتی کوتاه خرید یا فروش خود را انجام دهید.

خیر. خرید و فروش آیوتا در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی (Fintech) است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود. به خاطر همین موضوع همه‌ی پلتفرم‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.