پروژه Plegde، پروتکل وام دهی غیر متمرکز

خرید بیت کوین وام دهی

محققان دانشگاه استفورد (Stanford University) و U.C برکلی با کمک یکدیگر تصمیم به توسعه پروتکلی جدید در حوزه وام دهی دارند. این پروژه عنوان کرده است قصد دارد در حوزه دیفای (Defi) با تمرکز بر یک اکوسیستم کراس چین (Cross Chain) جهت تامین مالی بلند مدت، تحولی عمیق ایجاد کند. شرکت DHVC، یک نهاد سرمایه گذاری خطرپذیر مستقر در پالو آلتو (Palo Alto) با مشارکت گری لابلان (Gary LaBlanc) استاد دانشگاه برکلی و چند تن اعضای دانشگاه استنفورد تصمیم به اجرای این پروژه داشته و هدف نهایی آن‌ها تبدیل Pledge به برترین پروتکل وام دهی ارزهای دیجیتال است. پروژه Pledge توسط گروهی از محققان متمرکز بر بلاک چین در دانشگاه استنفورد، از جمله پروفسور دیوید تسه (David Tse)، نیکول چانگ (Nicole Chang)، ری وانگ (Ray Wong) و تورستن وندل (Torsten Wendl) ایجاد شد. پروفسورلابلان که پیشتر نام او را آوردیم نیز در این پروژه همکاری دارد. 

هدف Pledge با استفاده از بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain)، تسهیل تامین مالی بلند مدت برای دارندگان ارزهای دیجیتال است، چیزی که به گفته محققان هنوز در حوزه ارزهای دیجیتال چندان به آن پرداخته نشده است. این پروتکل تصمیم دارد با توکنیزه کردن دارایی‌های دنیای فیزیکی امکان ایجاد سبد دارایی‌ها متنوع برای کاربران فراهم گردد. کاربران با استفاده از این پروژه و دارایی‌های ایجاد شده توسط آن می‌توانند از خطر نوسانات یکباره این بازار تا حدی در امان بمانند. به آن پرداخته نشده است. این پروتکل تصمیم دارد از توکن خود با نام PLGR استفاده کند.

همان طور که می‌دانید با معرفی بیت کوین و شهرت آن، به تدریج پروژه‌های مختلف دیگری به دنیا معرفی شد. بسیاری از این پروژه ها بر روی خدمات مالی با استفاده از ارزهای دیجیتال تمرکز کردند. برخی از این پروژه‌ها مانند یک صرافی تبدیل ارزهای دیجیتال را برای کاربران خود ارائه دادند و یا برخی از آن‌‌ها امکان وثیقه‌گذاری و دریافت وام را فراهم کردند. تمامی پروژه‌‌هایی که خدمات مالی با استفاده از ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند در حوزه دیفای یا امور مالی غیر متمرکز قرار می گیرند. این حوزه در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه علاقمندان ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. یکی از شاخه‌های پرطرفدار امور مالی غیر متمرکز،  پروژهایی هستند که خدمات وام‌دهی ارائه می‌کنند. البته اعطا و دریافت وام بدون نیاز به مراجعه به هیچ نهاد متمرکز دسترسی جذابی است که با آشنا شدن افراد با این امکان اسقبال آن‌ها چندان دور از ذهن نیست. در حال حاضر محبوب‌ترین پروژه وام‌دهی دیفای آوه (AAVE) بوده اما پروژه‌های مختلف با ویژگی‌های متنوع بسیاری هم اکنون فعالیت می‌کنند. بر اساس داده‌‌های حوزه امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر در پروژ‌های وام دهی دیفای مبلغی حدود 44 میلیارد دلار قفل شده، که بیش از نیمی از مقدار ارزش کل دیفای است. وجود پروژه‌های مختلف این حوزه نشان از کار سختی که پروژه Pledge پیش رو دارد می‌باشد. این که آیا این پروژه می‌تواند جای خود را در امور مالی غیر متمرکز باز کند یا خیر. سوال بسیار سختی است که جواب قطعی نمی‌توان به آن داد. باید صبر کرد و دید آیا به گفته بنیان‌گذاران این پروژه خدمت جدید و مناسبی به کاربران توسط پروژه Pledge ارائه می‌شود یا این صحبت‌ّا جامع عمل نمی‌پوشند.

منبع:‌ کوین تلگراف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *