کوین ها، آلتکوین ها و توکن ها

BLX 1

تفاوت کوین (coin) و توکن (token) چیست ؟ آیا این دو اصلا با یکدیگر تفاوتی دارند ؟ اصلا کوین چیست ؟ توکن چیست ؟ آلتکوین ( altcoin ) چیست ؟

باید گفت که اصطلاحات سکه یا همان کوین (coin) و توکن (token) واقعا با یکدیگر فرق دارند. اما رایج شده است که افراد از آن‌ها بجای یکدیگر استفاده می‌کنند. البته باید گفت علاوه بر تفاوت‌هایی که میان این دو اصطلاح وجود دارد، شباهت‌هایی نیز وجود دارد. در ادامه به صحبت درباره این موضوع که کوین چیست و توکن چیست خواهیم پرداخت. علاوه بر این خواهیم دید که آلتکوین ( altcoin ) چیست .

تفاوت کوین ( coin ) و توکن ( token ) چیست ؟ آلتکوین ( altcoin ) چیست ؟

این مطلب در یک نگاه:

  1. سکه یا coin، به هر گونه رمزارزی گفته می‌شود که برای خودش یک بلاکچین (blockchain) مستقل داشته باشد. ( مانند بیت کوین ، اتریوم ، ریپل و غیره)
  2. به همه‌ی کوین های غیر از بیت کوین ‌، آلتکوین یا Altcoin گفته می‌شود.
  3. توکن به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که blockchain مختص خود را ندارند. این ارزهای دیجیتال بر روی بلاکچین‌های دیگر به وجود آمده و به زندگی خود ادامه می‌دهند. (مانند توکن های ERC-20 و غیره)

کوین ها و توکن ها

وارد شدن به حوزه و به بازار ارز های دییجتال (Cryptocurrencies) می‌تواند پیچیده و طاقت فرسا باشد. احتمالا نام بیت کوین را زیاد شنیده باشید، اما هزاران کوین و blockchainهای دیگری که در این دنیا وجود دارند چه؟
برای به دست آوردن درک بهتری از بازارهای ارزهای دیجیتال، می‌توانیم برای ساده‌سازی رمزارزها را به دو دوسته‌ی مجزا تقسیم کنیم: سکه (coin) و توکن (token).

تفاوت کوین (coin) و توکن (token) چیست و آلتکوین ( altcoin ) چیست ؟

کوین ( Coin ) چیست ؟

کوین به هر رمزارزی که یک blockchain مستقل و اختصاصی داشته باشد می‌گویند. مانند بیت کوین.

به طور کلی، کوین، یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است است که برای آنکه یکی از اشکال و روش‌های پرداخت باشد به وجود آمده. یک کوین (coin) یک واحد ارزش است که به طور مستقل و اختصاصی بر روی blockchain خود فعالیت می‌کند. کوین می‌تواند برای ذخیره ارزش و یا پرداخت هزینه خدمات به همان روشی که شما از پول فیزیکی استفاده می کنید، استفاده شود.
بیت کوین (BTC) شناخته شده ترین سکه در سراسر جهان است. اما تنها سکه موجود نیست. در حال حاضر چیزی حدود 888 کوین در جهان وجود دارد. احتمالا نام بسیاری از این کوین‌ها را که از آن‌ها با نام altcoin یاد می‌شود نیز شنیده باشید. در مورد آلتکوین‌ها در ادامه صحبت خواهیم کرد.

بیشتر altcoinها یک فورک از بیت کوین هستند و با استفاده از پروتکل منن باز بیت کوین تولید شده‌اند. مانند دوج کوین و لایت کوین.
با این حال، لیست بلند بالایی از آلتکوین ها وجود دارد که از پروتکل بیت کوین به وجود نیامده‌اند و از پروتکل و بلاکچین خودشان استفاده کرده‌اند. مانند اتریوم، ریپل و کاردانو.

توکن ( Token ) چیست ؟

از توکن‌ها برای نشان دادن دارایی‌های دیجیتال که قابل تعویض و معامله هستند استفاده می‌شود. با این حال، باید گفت که توکن ها به جای اینکه روی blockchain خود کار کند، مهمان یک پلتفرم دیگر هستند و بر روی آن کار می‌کنند. پلتفرم ای بلاکچینی مانند Ethereum.

در حالی که توکن ها هم ارز های مبادله‌ای هستند، آنها عملکردی بالاتر و فرای کوین دارند. توکن ها به صاحبان خود این توانایی را می‌دهند که در بعضی فعالیت‌ها شرکت کنند.
معمولا توکن ها از طریق پیشنهادات اولیه کون یا Initial coin offering یا همان ICOها، که نوعی جذب سرمایه است ایجاد و توزیع می‌شوند. ترون (Tron) و ای او اس (EOS) دو تا از شناخته‌شده‌ترین توکن‌ها هستند. از طرفی اتریوم معروف ترین و محبوب ترین پلتفرم و بلاکچین برای توکن های دیگر است.

با این حال، بسیاری از پلتفرم‌ها و بلاکچین‌های دیگر نیز وجود دارند که توکن‌ها می‌توانند بر روی آن ساخته‌شوند. از جمله Omni ، NEO ، Waves و Qtum.
در حال حاضر چیزی حدود 591 توکن در CoinMarketCap وجود دارد.

منبع: فایندردات‌کام

آلتکوین ( altcoin ) چیست ؟

بخواهید یا نخواهید، بیت کوین تنها ارز دیجیتال جهان نیست! هزاران گزینه جایگزین دیگر برای بیت کوین وجود دارد. هر کدام با تفاوت‌ها، کارکردها و اهداف منحصر به فرد خود.

معناشناسی: “Altcoin” نام یک ارز دیجیتال نیست. منظور از اصطلاح “altcoin” هرگونه ارز دییجتالی است که می‌تواند به عنوان یک ارز دیجیتال جایگزین بیت کوین باشد. به عنوان مثال، Ripple ،Litecoin و Ethereum عملا یک”altcoin” هستند. با توجه به این نکته، مردم به طور کلی از این اصطلاح برای توصیف کوین‌هایی با سهم بازار پایین استفاده می‌کنند.در این جا می‌توانید لیستی از altcoin ها را ببینید.

مبنع: کریپتوکارنسی‌فکتس

بیشتر بخوانید …