آکادمی رابکس
ارز های دیجیتال
آلت کوین چیست؟ | معرفی بهترین آلت کوین ها در ارز دیجیتال

آلت کوین چیست؟ | معرفی بهترین آلت کوین ها در ارز دیجیتال

  • مبتدی
  • 1دقیقه
  • 22 آبان 1401

فهرست مطالب

  • آلت کوین چیست ؟
  • انواع آلت کوین
  • مزایای آلت کوین
  • معایب آلت کوین
  • نمونه‌هایی از بهترین آلت کوین‌ها
  • جمع‌بندی

پس از ظهور بیت کوین و تحولی که این ارز دیجیتال در دنیای فناوری و اقتصاد ایجاد کرد، رمز ارزهای دیگری به وجود آمدند که سعی داشتند همانند بیت کوین، جایگاه خود را در دنیای کریپتو به دست آورند. اصطلاح «آلت کوین» (Altcoin)، نامی است که به دسته‌بندی تمامی این رمز ارزها به جز بیت کوین گفته می‌شود.

نام آلت کوین برگرفته از کلمه انگلیسی «Alternative» به معنای «جایگزین» است و به این نکته اشاره دارد که این کوین‌ها جایگزینی برای بیت کوین و ارزهای سنتی به شمار می‌روند. نخستین آلت کوین‌ها در سال 2011 راه‌اندازی شدند و از آن زمان تاکنون، هزاران نمونه از آن‌ها در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمده است.

در این مقاله قصد داریم به معرفی آلت کوین بپردازیم و پس از بررسی جنبه‌های گوناگون این رمز ارزها، تعدادی از بهترین نمونه‌های آن‌ها را معرفی کنیم.

آلت کوین چیست ؟

به تمامی انواع ارز دیجیتال به جز بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود. آلت کوین‌های اولیه، با هدف بهبود برخی از ویژگی‌های بیت کوین همچون سرعت تراکنش‌ها یا بهره‌وری انرژی به وجود آمدند، اما با گذر زمان آلت کوین‌های گوناگونی در راستای اهداف مختلف توسعه‌دهندگان راه‌اندازی شدند.

هر آلت کوین متعلق به بلاک چین مخصوص خود است. برخی از این بلاک چین‌ها، فورک‌‌های شبکه‌های دیگری همچون بیت کوین و اتریوم هستند، یعنی از تقسیم زنجیره اصلی به یک زنجیره ناسازگار با بلاک چین اولیه به وجود آمده‌اند.

بسیاری از آلت کوین‌ها با هدف انجام فعالیت خاصی در بلاک چین خود ایجاد شده‌اند. به عنوان نمونه، آلت کوین «اتر» (Ether | ETH) در بلاک چین اتریوم با هدف پرداخت کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌شود. در مثالی دیگر،‌ می‌توان به «بیت کوین کش» (Bitcoin Cash) اشاره کرد که ارز دیجیتال یکی از فورک‌های بیت کوین به شمار می‌رود و به منظور رقابت با بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت به وجود آمده است.

همان‌طور که گفته شد، آلت کوین‌ها به طور معمول به این منظور ایجاد می‌شوند که محدودیت‌های سایر ارزهای دیجیتال یا بلاک چینی را که از آن فورک شده‌اند، بهبود ببخشند. نخستین آلت کوین، «لایت کوین» (Litecoin) نام داشت که در سال 2011 از بلاک چین بیت کوین فورک شد. لایت کوین از مکانیسم اجماع «اثبات کار» (PoW) متفاوتی نسبت به بیت کوین استفاده می‌کند که «اسکریپت» (Scrypt) نام دارد و نسبت به الگوریتم اثبات کار بیت کوین از مصرف انرژی کمتر و سرعت بیشتری برخوردار است.

به گفته وب‌سایت «کوین مارکت کپ»، تا زمان نگارش این مقاله بیش از 17,000 نوع ارز دیجیتال وجود دارد. از آن‌جا که آلت کوین‌ها بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص می‌دهند، هر تریدر یا سرمایه‌گذار رمز ارز باید درباره آن‌ها اطلاعات داشته باشد. اجازه دهید که نگاهی دقیق‌تر به آلت کوین‌ها بیندازیم و انواع آن‌ها را بررسی کنیم.

 

آلت کوین چیست

 

انواع آلت کوین

آلت کوین‌ها انواع و دسته‌بندی‌های مختلفی دارند و برخی از آن‌ها ممکن است بسته به ماهیت و ویژگی‌های خود، در بیش از یک دسته قرار بگیرند. در ادامه، برخی از این انواع و موارد استفاده و کاربرد آن‌ها را به تفکیک بررسی می‌کنیم.

 

ارز دیجیتال پرداختی

«ارزهای دیجیتال پرداختی» (Payment Cryptocurrencies) درست همان‌طور که از نامشان پیداست، به عنوان ارزی برای تبادل ارزش بین طرفین طراحی شده‌اند. این نوع ارزهای دیجیتال، پول الکترونیکی‌ای است که برای تسهیل تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

به طور کلی، ارزهای دیجیتال پرداختی دارای یک بلاک چین اختصاصی هستند که تنها از هدف خود به عنوان یک وسیله مبادله پشتیبانی می‌کند. بلاک چینی که این نوع ارز دیجیتال بر اساس آن ساخته شده، عموما برای اجرای قراردادهای هوشمند طراحی نشده است و ویژگی‌هایی همچون سرعت و هزینه‌های پایین تراکنش را هدف قرار می‌دهند. نکته کلیدی دیگر این است که این رمز ارزها باید عرضه محدودی داشته باشند تا ارزش آن‌ها حفظ شود. به عنوان نمونه‌ای از ارزهای دیجیتال پرداختی، می‌توان به «ریپل» (Ripple | XRP) یا «دوج کوین» (Dogecoin | DOGE) اشاره کرد.

 

توکن‌ کاربردی

«توکن‌های کاربردی» (Utility Tokens) توکن‌هایی دیجیتالی هستند که نوعی سود را به دارنده خود ارائه می‌کنند یا برای برخورداری از خدمات یک شبکه استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، ممکن است از آن‌ها برای خرید خدمات، پرداخت کارمزدهای شبکه یا بازخرید پاداش‌ها استفاده شود. یک نمونه از این توکن‌ها، «فایل کوین» (Filecoin) است که برای خرید فضای ذخیره‌سازی در شبکه و ایمن‌سازی اطلاعات استفاده می‌شود.

توکن‌های کاربردی را می‌توان در صرافی‌ها خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری کرد، اما هدف اصلی آن‌ها حفظ عملکرد شبکه بلاک چین مربوط به آن‌ها است.

 

استیبل کوین‌

«استیبل کوین» (Stablecoin) نوعی آلت کوین است که با نوسانات قیمت مقابله می‌کند تا ثبات خود را حفظ کند. برای این کار، استیبل کوین‌ها با پیوند دادن ارزش خود به سبدی از کالاها مانند ارزهای فیات، فلزات گران‌بها، یا سایر ارزهای دیجیتال، نوسانات کلی ارز دیجیتال را کاهش می‌دهند. این سبد عملا به عنوان ذخیره‌ای عمل می‌کند تا نگه‌دارندگان ارزهای دیجیتال بتوانند در صورت شکست یا مواجهه با مشکل، عملیات بازخرید را انجام دهند. نوسانات قیمت برای استیبل کوین‌ها نباید از محدوده کوچکی فراتر رود. به عنوان نمونه‌ای از استیبل کوین‌های قابل توجه، می‌توان «تتر» (USDT) را نام برد.

 

توکن اوراق بهادار

«توکن‌های اوراق بهادار» (Security Tokens) دارایی‌های توکن شده‌ای هستند که در بازارهای سهام عرضه می‌شوند. «توکن‌سازی» (Tokenization) به معنی انتقال ارزش از یک دارایی به یک توکن است که در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. هر دارایی (حتی املاک و سهام) را می‌توان تبدیل به توکن کرد. برای این کار، دارایی باید ایمن و نگهداری شود. توکن‌های اوراق بهادار توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار تنظیم می‌شوند زیرا به عنوان اوراق بهادار طراحی شده‌اند.

 

توکن حاکمیتی

«توکن‌های حاکمیتی» (Governance Tokens)، حقوق خاصی را در یک بلاک چین برای دارندگان خود فراهم می‌کنند. به عنوان مواردی از این حقوق، می‌توان به رأی دادن به تغییرات در پروتکل‌ها، یا داشتن حق اظهارنظر در تصمیمات یک «سازمان خودگردان غیر متمرکز» (DAO) اشاره کرد. این توکن‌ها به صورت کلی،‌ توکن‌های بومی یک بلاک چین هستند و برای اهداف همان بلاک چین استفاده می‌شوند.

 

میم کوین

«میم کوین‌ها» (Meme Coins) نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که از یک شوخی یا برداشتی بامزه از سایر ارزهای دیجیتال معروف الهام گرفته شده‌اند. آن‌ها معمولا در مدت زمان کوتاهی محبوبیت پیدا می‌کنند و اغلب توسط اینفلوئنسرهای برجسته یا سرمایه‌گذارانی که تلاش می‌کنند از سودهای کوتاه‌مدت بهره‌برداری کنند، به صورت آنلاین تبلیغ می‌شوند.

حال که با انواع آلت کوین آشنا شدیم، در ادامه به مزایا و معایب آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

انواع آلت کوین

 

مزایای آلت کوین

آلت کوین‌ها از مزایای بسیار زیادی برخوردار هستند و می‌توان آن‌ها را در فعالیت‌های گوناگونی استفاده کرد. یکی از مزایای آن‌ها، تقویت نقاط ضعف سایر ارزهای دیجیتال است. آلت کوین‌ها با این هدف ایجاد می‌‌شوند که کاستی‌های سایر ارزهای دیجیتال را رفع کنند، بنابراین می‌توان گفت که نسخه‌های بهبودیافته‌ای از ارزهای دیجیتال پیشین هستند.

از طرفی، آلت کوین‌هایی مانند اتریوم که کاربرد بیشتری دارند، مدت طولانی‌تری در بازار باقی می‌مانند و امکان ایجاد نسخه‌های بهتر از آن‌ها کمتر است. در نهایت، طیف گسترده‌ای از آلت کوین‌ها وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند با توجه به عملکرد و ویژگی‌های مختلف آن‌ها، یکی را برگزینند.

معایب آلت کوین

آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین، حجم بازار سرمایه‌گذاری کمتری دارند. بیت کوین از حوالی سال 2021 به طور کلی در حدود 40 درصد از بازار جهانی ارزهای دیجیتال را در اختیار خود داشته است. معمولا فعالیت کمتری توسط سرمایه‌گذاران در بازار آلت کوین‌ها صورت می‌گیرد و همین امر، باعث کاهش قدرت نقدینگی این بازارها می‌شود.

از سوی دیگر، در برخی موارد تمایز بین آلت کوین‌های مختلف و موارد استفاده آن‌ها آسان نیست و موجب می‌شود که تصمیمات سرمایه‌گذاری، پیچیده‌تر و گیج‌کننده‌تر باشند. در آخر، بسیاری از آلت کوین‌ها ممکن است کلاهبرداری باشند یا به مرور زمان، از بین بروند یا محبوبیت خود را در میان افراد حاضر در جامعه ارزهای دیجیتال از دست بدهند.

 

نمونه‌هایی از بهترین آلت کوین‌ها

در بخش‌های قبل درباره آلت کوین‌ها و انواع آن‌ها، اطلاعاتی کسب کردیم. در ادامه، چند نمونه از بهترین آلت کوین‌ها در ارز دیجیتال را معرفی خواهیم کرد.

 

اتریوم (ETH):

اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار پس از بیت کوین است و بنابراین، بزرگترین آلت کوین به شمار می‌رود. با این وجود، بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل پتانسیل بالای اتریوم برای ثبات قیمت، آن را به عنوان یک آلت کوین در نظر نمی‌گیرند.

اتریوم نخستین بلاک چینی بود که با ویژگی قراردادهای هوشمند راه‌اندازی شد و نقش مهمی در ایجاد «فضای مالی غیر متمرکز» (DeFi) و ابزارهای مالی جدید ایفا کرد. در مقایسه با بیت کوین، اتریوم به صورت دفتر کلی عمل می‌کند که سرمایه‌گذاران می‌توانند در آن «برنامه‌های غیر متمرکز» (DApps) را با استفاده از توکن بومی اتر ایجاد کنند.

 

استلار (XLM)

برخلاف بیشتر ارزهای دیجیتال، استلار بر نقل و انتقالات بانکی بین‌المللی تمرکز دارد. این شبکه از فناوری «دفتر کل توزیع‌شده» (DLT) برای تبادل ارزش در بین مرزها استفاده می‌کند و مقرون به صرفه و سریع است.

 

ریپل (XRP)

ریپل یک پلتفرم محبوب پرداخت دیجیتال است که ارزهای دیجیتال را میزبانی می‌کند. این آلت کوین همچنین یکی از رایج‌ترین انواع ارز دیجیتال است و از الگوریتم اجماعی استفاده می‌کند که با فرآیند استخراج سنتی اثبات کار بیت کوین متفاوت است.

 

یونی سواپ (UNI)

یونی سواپ نخستین «صرافی غیر متمرکز» (DEX) است و بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود. هدف این صرافی، فراهم‌آوردن امکان دسترسی همه کاربران به پلتفرمی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. ارز دیجیتال این صرافی، یک آلت کوین محسوب می‌شود.

 

پولکادات (DOT)

پولکادات توسط «گوین وود» (Gavin Wood)، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم به وجود آمده و ارز دیجیتال آن، یکی از مهم‌ترین آلت کوین‌ها محسوب می‌شود. آینده پولکادات بسیار روشن به نظر می‌رسد و ویژگی‌های آلت کوین آن، این آلت کوین را به انتخاب مناسبی برای فعالان ارز دیجیتال تبدیل کرده است.

 

جمع‌بندی

هزاران هزار آلت کوین در دنیای کریپتو وجود دارد که محبوبیت بسیاری از آن‌ها در مرور زمان در حال افزایش است. ممکن است تا مدت‌ها هیچ‌کدام نتوانند موقعیت بیت کوین را به عنوان برترین ارز دیجیتال از بین ببرند، اما هر کدام از آن‌ها ویژگی‌هایی دارند و بسیاری از آن‌ها در تلاش‌اند که سهم بازار بیشتری به دست آورند. برای سرمایه‌گذاری، ترید یا هر فعالیت دیگری، باید به ویژگی‌های آلت کوین‌ها توجه داشته باشید و در نهایت مناسب‌ترین آن‌ها را برگزینید.

در نهایت، درصورتی‌که به فروش یا خرید بیت کوین یا به دست آوردن اطلاعاتی همچون قیمت ترون یا سایر آلت کوین‌ها علاقه دارید، می‌توانید آن‌ها را در وب‌سایت صرافی ارز دیجیتال رابکس بررسی نمایید.

برچسب های مرتبط

ارز های دیجیتال

امتیاز دهید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *