آکادمی رابکس
دو کوآن

دو کوآن

هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل ترافورم لبز

Do Kwon

Co-founder and CEO of Terraform Labs

sep

دو کوآن

دو کوآن (Do Kwon)، بنیان‌گذار رمز ارز لونا

 

«دو کوآن» (Do Kwon) یک کارآفرین اهل کره جنوبی است که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و بیشتر به عنوان هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل «ترافورم لبز» (Terraform Labs) شناخته شده است. شرکت ترافورم لبز که در ژانویه 2018 تأسیس شد، ارائه‌دهنده بلاک چین «ترا» (Terra) است که با توکن بومی «لونا» (LUNA) فعالیت می‌کند.

دو کوآن از دانشگاه «استنفورد» (Stanford) فارغ‌التحصیل شده و متخصص علوم کامپیوتر است. او همچنین به زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی از جمله ++C، جاوا و پایتون تسلط دارد.

ورود او به دنیای ارزهای دیجیتال به وسیله ترافورم لبز رخ داد، اما پیش از آن، در سِمت بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت مخابراتی «انیفای» (Anyfi) فعال بود. کوآن در گذشته به عنوان مهندس کامپیوتر برای غول‌های تکنولوژی، اپل و مایکروسافت نیز فعالیت‌هایی داشته است.

دو کوآن کیست

حضور دو کوآن در دنیای ارزهای دیجیتال تنها به بلاک چین ترا محدود نیست و پروژه‌هایی همچون «انکور پروتکل» (Anchor Protocol) و «میرور پروتکل» (Mirror Protocol) را نیز در بر می‌گیرد.

او همچنین چندین سرمایه‌گذاری شخصیِ میلیون‌دلاری در شرکت‌های کریپتویی گوناگون انجام داده است. در سال 2019، نام کوآن در لیست «سی فرد زیر سی سال» نشریه «فوربز» (Forbes)، به عنوان یکی از رهبران برتر حوزه مالی و سرمایه‌گذاری ذکر شد.

نقل قول:
برای داشتن فضای مالی غیر متمرکز، باید ابتدا پول را غیر متمرکز کرد. هنگامی که سیاست‌های پولیِ قابل درک و اجرا وجود داشته باشد، شرایط برای همه بهتر خواهد شد.