آکادمی رابکس
چارلز هاسکینسون

چارلز هاسکینسون

بنیان‌گذار و مدیرعامل IOHK

Charles Hoskinson

Founder and CEO of IOHK

sep

چارلز هاسکینسون

چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، بنیان‌گذار آدا

 

«چارلز هاسکینسون» (Charles Hoskinson) یک ریاضی‌دان و کارآفرین آمریکایی اهل «کلرادو» (Colorado) است. او یکی از مهم‌ترین افراد حاضر در صحنه ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود و تاکنون در راه‌اندازی چندین استارت‌آپ مهم کریپتو نقش داشته است. به عنوان نمونه‌ای از فعالیت‌های او می‌توان راه‌اندازی استارت‌آپ‌های «Invictus Innovations» و «IOHK» را نام برد. هاسکینسون همچنین یکی از بنیان‌گذاران شبکه «اتریوم» (Ethereum)، یکی از مطرح‌ترین بلاک چین‌های دنیای ارز دیجیتال است.

پروژه‌های فعلی او بر اطلاع‌رسانی و آموزش درباره ارزهای دیجیتال تمرکز دارند و بر ساده‌سازی ابزارهای رمزنگاری برای عموم تلاش می‌کنند. یکی از این پروژه‌ها، شبکه «کاردانو» (Cardano) است که در سپتامبر 2017 راه‌اندازی شد و یکی از مهم‌ترین بلاک چین‌ها در میان شبکه‌های رمز ارز محسوب می‌شود.

نگاهی به گذشته چارلز هاسکینسون

چارلز هاسکینسون پیش از ورود به صحنه ارزهای دیجیتال، در «دانشگاه ایالتی متروپولیتن دنور» (Metropolitan State University of Denver) و «دانشگاه کلرادوی بولدر» (University of Colorado Boulder)، در رشته نظریه اعداد تحلیلی تحصیل کرده است.

هاسکینسون فعالیت‌های حرفه‌ای خود را با مشاوره آغاز کرد، اما در سال 2013 از کار خود استعفا داد تا بر ارزهای دیجیتال و پتانسیل آ‌ن‌ها تمرکز کند. او معتقد بود که عرضه محدود بیت کوین، آن را تبدیل به نوعی از طلای دیجیتال کرده است. هاسکینسون در همان سال، «بیت شرز» (BitShares) را توسعه داد که یکی از نخستین نمونه‌های صرافی غیر متمرکز محسوب می‌شد.

یکی دیگر از فعالیت‌های هاسکینسون، پروژه‌ای به نام «پروژه آموزش بیت کوین» (Bitcoin Education Project) بود که در خلال آن با «ویتالیک بوترین» (Vitalik Buterin) آشنا شد. این آشنایی بعدها به راه‌اندازی شبکه اتریوم انجامید.

چارلز هاسکینسون کیست

چارلز هاسکینسون و شبکه اتریوم

شبکه اتریوم در اواخر سال 2013 توسط هاسکینسون، بوترین و چند تن از افراد شاخص دنیای رمز ارزها، از جمله «گوین وود» (Gavin Wood)، «آنتونی دی یوریو» (Anthony Di Iorio) و «جوزف لوبین» (Joseph Lubin) ابداع و راه‌اندازی شد. هاسکینسون به عنوان مدیرعامل این شبکه منصوب شد، اما مدت زمان حضور او در اتریوم چندان به درازا نکشید.

در سال 2014، هاسکینسون و بوترین درباره نحوه اداره شبکه اتریوم، به اختلاف برخوردند. هاسکینسون معتقد بود که پروژه باید بر سوددهی تمرکز کند، اما ویتالیک به غیرانتفاعی بودن آن تأکید داشت. در نتیجه این اختلاف‌ها، هاسکینسون از اتریوم کناره‌گیری کرد.

چارلز هاسکینسون و  شبکه کاردانو

پس از خروج از اتریوم، هاسکینسون به همراه «جرمی وود» (Jeremy Wood)، یکی دیگر از بنیان‌گذاران اتریوم، پروژه بلاک چینی به نام «Input Output Hong Kong» را راه‌اندازی کرد که به اختصار، «IOHK» نامیده می‌شد. این پروژه یک شرکت توسعه‌دهنده است که برای مؤسسات دانشگاهی، دولت‌‌ها و شرکت‌ها، ارزهای دیجیتال و بلاک چین ایجاد می‌کند.

فعالیت‌های چارلز هاسکینسون

هاسکینسون در حال حاضر در سِمت مدیرعامل IOHK فعالیت می‌کند. مأموریت این شرکت، ارائه خدمات مالی به سه میلیارد نفر در سراسر جهان است که سیستم‌های مالی و حاکمیتی شفاف و عادلانه ندارند. مهم‌ترین پروژه‌ای که تاکنون توسط این شرکت معرفی شده، پروژه کاردانو است که بلاک چینی مبتنی بر قراردادهای هوشمند محسوب می‌شود و ارز دیجیتال بومی آن، «آدا» (ADA) نام دارد.

سایر فعالیت‌های چارلز هاسکینسون

هاسکینسون در بسیاری از آزمایشگاه‌های تحقیقاتی بلاک چین در سراسر دنیا سرمایه‌گذاری کرده است. به عنوان نمونه‌ای از این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توان «دانشگاه ادینبرو» (University of Edinburgh)، «انستیتو تکنولوژی توکیو» (Tokyo Institute of Technology) و «دانشگاه وایومینگ» (Tokyo Institute of Technology) را نام برد.

او همواره نگرانی خود از آسیب‌های زیست‌محیطی بیت کوین را ابراز کرده و تأکید داشته است که کاردانو از این منظر مشکلات بسیار کمتری ایجاد می‌کند. علاوه بر این، هاسکینسون به طور مداوم کمپین‌هایی برای صنایع کریپتو برگزار کرده و در تغییر دیدگاه مردم نسبت به ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، تلاش کرده است.

نقل قول:
آن‌چه در پی آنیم، لحظه یافتن وای‌فای یا بلوتوثِ صنعت خودمان است. هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم.