آکادمی رابکس
نیک سابو

نیک سابو

بنیان‌گذار بیت گلد

Nick Szabo

Creator of BitGold

sep

نیک سابو

نیک سابو (Nick Szabo)، بنیان‌گذار بیت گولد

 

«نیکلاس سابو» (Nick Szabo) دانشمند کامپیوتر، محقق حقوقی و رمزنگار آمریکایی است که بیشتر به واسطه فعالیت‌های خود در زمینه قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. او از دهه 90 میلادی در حوزه رمز ارزها فعالیت داشته است.

مفهوم و عبارت «قراردادهای هوشمند» (Smart Contracts) نخستین بار توسط سابو ابداع شد. وی همچنین سازنده ارز دیجیتالی به نام «بیت گلد» (BitGold) است که یکی از رمز ارزهای پیشرو و الهام‌بخش بیت کوین محسوب می‌شود. بسیاری از افراد گمان می‌برند که او شخصیت حقیقیِ خالق بیت کوین، «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) است. سابو شخصیتی مرموز دارد و اطلاعات زیادی از زندگی شخصی خود در معرض دید عموم قرار نمی‌دهد.

 

تحصیلات نیک سابو

نیک سابو در سال 1989 در رشته علوم کامپیوتر از «دانشگاه واشنگتن» (University of Washington) فارغ‌التحصیل شد و مدرک دکتری حقوقی خود را از «دانشکده حقوق دانشگاه جورج واشنگتن» (George Washington University Law School) دریافت کرد. او همچنین دارای مقام پروفسور افتخاری در دانشگاه «فرانسیسکو ماروکین» (Francisco Marroquín) است.

نیک سابو کیست

 

فعالیت‌های نیک سابو

قراردادهای هوشمند یکی از مفاهیم مهم ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند. این قراردادها یک توافق قانونی دیجیتال هستند که بین دو نفر اجرا می‌شوند و مسئولیت‌های هر یک را در برابر دیگری مشخص می‌کنند. سابو در سال 1996، مفهوم قراردادهای هوشمند را با این هدف ایجاد کرد که شیوه‌ای تکامل‌یافته از اجرای قراردادها ارائه دهد.

به غیر از ارائه مفهوم قراردادهای هوشمند، یکی دیگر از فعالیت‌های سابو ایجاد ارز دیجیتال بیت گلد بود. بیت گلد در سال 1998 راه‌اندازی شد و هدف آن ایجاد یک سیستم پولی دیجیتال بود که با سیستم پولی فعلی از نظر نیاز به واسطه، متفاوت باشد. مقاله سابو در رابطه با بیت گلد هرگز به مرحله اجرا نرسید، اما با این حال به عنوان سرمشقی برای بلاک چین بیت کوین قرار گرفت.

نقل قول:
هر بار که فردی سانسور می‌شود، به طرفداران بیت کوین می‌پیوندد.