صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش بالانسربا بهترین قیمت

روز
Balancer (BAL)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

Balancer

بالانسر (Balancer) :

بالانسر(Balancer) یک صرافی غیر‌متمرکز است که بر روی شبکه‌‌ی اتریوم راه‌اندازی است. استخرهای نقدینگی وسیعی دارد و کاربران می‌توانند به راحتی دارایی‌های خود را در این شبکه وثیقه بگذارند و کارمزد دریافت کنند، یا با انجام معاملات مختلف و ترید کردن در این بستر، کسب سود کنند. توکن این شبکه‌، BAL است. بالانسر از سیستم بازارساز خودکار AMM استفاده می‌کند. AMM یا Automated Market Maker بازارساز خودکار نام دارد که پروتکل صرافی غیر‌متمرکز این سیستم موجب حفظ تعادل استخرهای نقدینگی می‌شود.

 

بالانسر در یک نگاه :

کیف پول بالانسر

ارز دیجیتال بالانسر یک ارز با استاندارد ERC-20 بر بستر شبکه اتریوم است. در نتیجه از تمامی کیف پول‌هایی که از این شبکه پشتیبانی می‌کنند که تعداد آن‌ها نیز کم نیست می‌توان استفاده کرد. در ادامه ما برخی از انواع این کیف پول‌ها را که می‌توان با توجه به نیاز انتخاب کرد، پیشنهاد می‌کنیم.

کیف پول تحت وب: کیف‌پول‌های تحت وب، دسته‌ای کیف پول‌هایی هستند که توسط سایت صرافی اراپه می‌شوند و درصد امنیت کمتری نسبت به سایر کیف‌پول‌ها دارند.
کیف پول‌ نرم‌افزاری: اما اگر تصمیم به سرمایه ‌گذاری داریدکیف پول کوینومی (Coinomi Wallet) یاتراست والت (Trust wallet) گزینه‌های مناسبی برای کیف پول نرم‌افزاری است.
کیف پول سخت افزاری: کیف پول سخت افزاری ترزور (TREZOR) و کیف پول سیف پال (Safepal) گزینه ذخیره‌سازی رمز ارز BAL به صورت سرد می‌باشد.

بالانسر چگونه کار می‌کند؟

در استخرهای بالانسر کاربران می‌توانند تا ۸ ارز دیجیتال را ارائه دهند. ارزش این توکن‌ها با توجه به درصد هر توکن در آن مشخص می‌شود. سیستم AMM با متعادل کردن دارایی‌های این استخر به شیوه‌ای جدید تعادل استخرهای نقدینگی را حفظ می‌کنند. در بستر کرو شما بصورت سنتی با افراد دیگر معامله نمی‌کنید و یا قیمت‌های خرید و فروش را در دفتر سفارشات(OrderBook) مشاهده نمی‌کنید؛ بلکه با قراردادهای هوشمندی مواجه هستید که به صورت اتوماتیک تعادل استخرهای نقدینگی را حفظ می‌کنند و با پیاده کردن فرمول‌های ریاضی خاص، قیمت ارزها را تعیین می‌کنند و تعادل استخرهای نقدینگی را حفظ می‌کنند. برای درک بهتر این مفهوم تصور کنید که یک استخر بالانسر با 25٪ ETH، 25٪ DAI و 50٪ LEND شروع شود. اگر در مقطعی، قیمت LEND دو برابر شود، استخر به طور خودکار مقدار LEND را کاهش می دهد تا بتواند 50٪ از ارزش استخر را حفظ کند. اما مابقی LENDها کجا می روند؟ قراردادهای هوشمند Balancer آنها را در دسترس معامله گرانی قرار می‌دهد که به دنبال خرید LEND با افزایش قیمت هستند. سیستم AMM با هر بار متعادل سازی استخرهای نقدینگی، به تامین کنندگان آن استخر کارمزد پرداخت می‌کند در حالیکه در شیوه‌ی سنتی آن از کاربران کارمزدی هم دریافت می‌شد.

استخرهای متعادل کننده

در بالانسر دو نوع استخر نقدیگی وجود دارد:

  1. استخرهای عمومی
  2. استخرهای خصوصی
    در استخرهای نقدینگی عمومی کاربران اجازه دارند تا دارایی خود را بردارند و یا به آن اضافه کنند اما در استخرهای خصوصی فقط سازنده‌ی استخر می‌تواند دارایی‌های اضافه را برداشت کند یا به آن اضافه کند. کاربر همچنین می‌تواند سایر پارامترهای استخر مانند کارمزدها، وزن ها و انواع دارایی‌های مورد قبول خود را تنظیم کند. استخرهای خصوصی برای مدیران دارایی با پرتفوی بزرگی که به دنبال دریافت سود و کارمزد بر روی دارایی های خاص خود هستند، مفید است.

در نهایت، استخرهای هوشمند نوعی استخر خصوصی هستند که متعلق به قراردادهای هوشمند است. این ویژگی به استخرها اجازه می‌دهد تا برای انجام عملکردهای اضافی، مانند تغییر وزن دارایی‌های استخر، یا ایجاد یک صندوق شاخص، برنامه‌ریزی کنند.

بنیانگذاران Balancer چه کسانی هستند؟

بالانسر توسط فرناندو مارتینلی (Fernando Martinelli) و مایک‌مک‌دونالد (Mike McDonald) تاسیس شد، اما به عنوان یک برنامه تحقیقاتی در یک شرکت نرم‌افزاری “BlockScience” در سال 2018 (1397) آغاز شد. پروژه Balancer دارای افراد هوشمند و هم‌فکر با درک دقیق از فضای DeFi است.

فرناندو مارتنلی، کارآفرین و عضو جامعه ساز، سال‌ها تجربه کاری خارج از بالانسر دارد. او قبل از اینکه Balancer را با شریک خود، مایک مک‌دونالد، راه‌اندازی کند، بسیاری از شرکت‌های دیگر را تأسیس کرد.

مایک مک دونالد یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری بالانسر است. او یک مهندس امنیت و خالق mkr.tools است. او به فرناندو مارتنلی پیوست تا پلتفرم Balancer را بسازد.

کریستن استون (Kristen Stone)، مدیر ارشد اجرایی بالانسر، بیش از پنج سال در صنعت کریپتو کار کرده است. او یک مدیر محصول در Coinbase بود و تیم‌هایی در زمینه تولید و مهندسی ایجاد کرده است. تیمور بدرتدینوف (Timur Badretdinov) توسعه دهنده frontend است و قبل از کار در Balancer روی چندین پروژه کار کرده است. او شرکتی به نام «Longcaller» را تأسیس کرد، پلتفرمی که بر ارائه بررسی ارزهای دیجیتال و محتوای آموزشی بلاک‌چین متمرکز بود.

ویژگی‌های خاص بالانسر

عملکرد بالانسر شبیه یونی سواپ (Uniswap) و کرو دائو (Curve) است. بالانسر استخر خود را طوری تنظیم می‌کند که وزن توکن‌ها را بدون توجه به تغییرات قیمت آن‌ها به اندازه‌ی متعادلی حفظ کند. با این حال، یکی از ویژگی های منحصر به فرد Balancer این است که می‌توان بیش از یک توکن را به استخر اضافه کرد و برای این کار اتر (ETH) مورد نیاز نیست.

اگرچه بالانسر اولین پروتکل DeFi نیست که از AMM استفاده می‌کند، اما چهره و رویکرد جدیدی به نقدینگی ارائه کرده است. ویژگی منحصر به فرد پروتکل این است که به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد تا حداکثر هشت رمزارز را به استخر اضافه کنند.

درشبکه‌ی بالانسر ۵۰ درصد توکن‌های استیک شده توسط کاربران بصورت کامل قفل نمی‌شود و افراد می‌توانند تصمیم بگیرند که در چه زمانی می‌خواهند چه مقدار از توکن‌های استیک شده را برداشت کنند و چه مقدرا باقی بگذارند.

توکن بالانسر

بالانسر با توکن بومی راه اندازی نشد. با این حال، در ژوئن 2020 (خرداد ۱۳۹۹)، آنها پس از موفقیت توکن Compound’s COMP، یک توکن حاکمیتی به نام BAL راه‌اندازی کردند. هدف از توکن اجازه دادن به تمرکز‌زدایی بیشتر و به عنوان انگیزه ای برای LP(liquidity provider) است. liquidity provider (تامین‌کنندگان نقدینگی) کاربرانی هستند که ازرهای دیجیتال خود را به استخرهای نقدینگی سپرده می‌دهند تا در ازای تراکنش‌های انجام شده‌ی آن شبکه سود دریافت کنند و با تسهیل معامله در آن شبکه، از سپرده‌ی خود درآمد غیرفعالی کسب کند. از مجموع 100 میلیون توکن ایجاد شده، 25 میلیون برای تیم، توسعه‌‌دهندگان اصلی، سرمایه‌گذاران و مشاوران است. 5 میلیون توکن برای Balancer Ecosystem Fund تخصیص داده شد که به عنوان مشوق برای شرکای استراتژیک استفاده می‌شود. 5 میلیون دیگر برای صندوق جمع آوری کمک‌های مالی اختصاص داده شده است. این صندوق توسط Balancer برای حمایت از عملکرد و رشد آن در جمع‌آوری کمک های مالی آینده استفاده می‌شود.

هک بالانسر

در تاریخ 28 ژوئن 2020 (۱۹ خرداد ۱۳۹۹) اخباری مبنی بر هک مالی یک صرافی غیرمتمرکز پخش شد. استیون ژانگ(Steven Zhang)، محقق کریپتو که در وبسایت The Block می‌نویسد، اظهار داشت که شخصی استخر بالانسر متشکل از WETH و STA را تخلیه کرده و با ۵۰۰ هزار دلار WETH فرار کرده است. تقریبا یک استخر نقدینگی به طور کامل تخلیه شد و بیش از ۵۰۰ هزار دلار Wrapped Ethereum ،Statera (STA) ،Synthetix ،Wrapped Bitcoin و Chainlink و سایر آلت کوین‌ها در طول حمله به سرقت رفته‌اند.

معرفی پروژه‌های بالانسر

پلتفرم برنز

اولین نسخه‌ی معرفی شده توسط بالانسر “برنز” نام دارد. این پروژه در راستای اصلاح کدهای بالانسر برای راستی آزمایی تاکید دارد. در این پلتفرم کنترل استخرها توسطControllerها انجام می‌شود. فقط این ادرس‌ها می‌توانند نقدینگی را به استخرها اضافه کند یا از آن کم کند.

پلتفرم نقره‌ای

پلتفرم نقره‌ای، بهینه‌سازی و تغییرات معماری بسیاری را به همراه خواهد داشت که در آن استخرهای نقدینگی کنترل‌شده تر عمل خواهند کرد.

پلتفرم طلایی

چندین ویژگی جدید را معرفی می‌کند تا کل سیستم را به هم پیوند دهد.

ویژگی‌های ارز دیجیتال BAL

انجام تراکنش‌ها در کمترین زمان

بالانسر یک صرافی غیرمتمرکز بر روی شبکه‌ی اتریوم است.

امنیت بسیار زیاد شبکه

کارمز تراکنش‌های کم