ایده‌ی بیت کوین 100 سال پیش در ذهن یک سرمایه‌گذار آمریکایی جرقه زد !

ezgif 7 5eba980c124d

به نظر می‌رسد ایده‌ی بیت کوین، به عنوان رمز‌ارزی با پشتوانه انرژی، 100 سال قبل توسط سرمایه‌گذار مشهور آمریکایی ارائه شده است.

در سال 1921میلادی، هنری فورد (Henry Ford)، صنعتگر و سرمایه‌گذار آمریکایی، ایده‌ی ساخت یک ارزدیجیتال بر پایه انرژی را مطرح کرد. این ایده شباهت‌های زیادی به رمز ارز بیت کوین که توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در سال 2008 (1387) ارائه شد دارد.

در 4 دسامبر سال 1921(13 آذر 1300) روزنامه نیویورک تریبون، مقاله‌ای را منتشر کرد و به دیدگاه هنری فورد پرداخت. ارز دیجیتالی با پشتوانه‌ی انرژی که جایگزین طلا شده و سلطه الیت‌های بانکی بر سیستم پولی جهان را از بین ببرد.

در مصاحبه با این روزنامه وی بیان کرد که : ” در سیستم ارزهای دیجیتال بر پایه انرژی، میزان انرژی اعمال شده برای یک ساعت، برابر با یک دلار است. این فقط ایده‌ای است تا به آن فکر و راه‌های متفاوت از آن چه گروه‌های بانکی بین المللی دارند پیدا کنیم. آن‌ها به قدری رشد کرده‌اند که ما فکر می‌کنیم هیچ استاندارد دیگری که به میل ما باشد، وجود ندارد.”

فورد هیچگاه نتوانست ارز با پشتوانه کامل انرژی را به مرحله اجرا برساند؛ اما به نظر می‌رسد یک قرن بعد از او، ساتوشی ناکاموتو این کار را با بیت کوین انجام داده است.

از سال 2009 تا کنون بیش از 18.8 میلیون بیت کوین با مصرف انرژی استخراج شده است. دوست‌داران محیط زیست بخاطر نحوه‌ی استخراج بیت کوین، انتقادات زیادی به آن داشته‌اند.  این انتقادات بعد از تغییر رویه ماینرها به استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر، مقداری کاهش پیدا کرده است.

ارزی جایگزین طلا، برای جلوگیری از جنگ‌ها

برخی از حامیان بیت کوین معتقدند که این رمزارز می‌تواند در جلوگیری از جنگ موثر باشد؛ زیرا دولت‌ها دیگر توانایی این را نخواهند داشت که با استفاده از تورم، هزینه جنگ‌های خود را تامین کنند.

هنری فورد نیز در این زمینه اعتقاد داشت، استاندارد طلا برای ایجاد تورم به دولت‌ها کمک می‌کند؛ زیرا آن‌ها با سرمایه خود به انباشت کالاهای با ارزش می‌پردازند و تورم و سیستم مالی دنیا را کنترل می‌کنند.

این مقاله نیویورک تریبون، در شبکه اجتماعی ردیت پخش و با استقبال بسیار زیاد مخاطبین روبرو شد. برخی اعتقاد دارند ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، ایده ساخت رمزارز خود را از همین صنعتگر قرن 20 گرفته است؛ حتی بعضی از آن‌ها به شوخی می‌گفتند که ساتوشی، روح هنری فورد بوده است!

منبع: CoinTelegraph.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *