آکادمی رابکس
سرگئی نظروف

سرگئی نظروف

هم‌بنیان‌گذار چین لینک

Sergey Nazarov

Co-founder of Chainlink

sep

سرگئی نظروف

سرگئی نظروف (Sergey Nazarov)، خالق چین لینک

 

«سرگئی نظروف» (Sergey Nazarov) کارآفرینی روس‌تبار است که یکی از بنیان‌گذاران شبکه «چین لینک» (Chainlink) محسوب می‌شود. این شبکه به قراردادهای هوشمند هیبرید و اوراکل‌های بلاک چین خود معروف است.

برخی از افراد جامعه کریپتو، نظروف را به عنوان یک نامزد احتمالی برای شخصیت حقیقیِ خالق بیت کوین، «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) می‌‌دانند. او به طور تقریبی از زمان انتشار وایت پیپر بیت کوین، در حوزه ارز دیجیتال فعال بوده است.

 

نگاهی به گذشته سرگئی نظروف

سرگئی نظروف در اوایل دهه 90 میلادی به همراه خانواده‌اش به نیویورک مهاجرت کرد. پدر و مادر او هر دو مهندس بودند و همین باعث شد که او از سنین پایین با کامپیوتر آشنایی داشته باشد.

نظروف با مدرک کارشناسی فلسفه و مدیریت از «دانشگاه نیویورک» (New York University) فارغ‌التحصیل شد اما از همان زمان مشخص بود که علاقه اصلی وی به کارآفرینی است. او پیش از راه‌اندازی شرکت‌های خود و آغاز به کار در دنیای کریپتو،‌ در شرکت‌های مختلفی در سِمت دستیار فعالیت کرد تا نحوه ساخت شرکت‌ها را فرا گیرد.

 

فعالیت سرگئی نظروف در دنیای ارز دیجیتال

در سال 2010، نظروف تصمیم به فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال گرفت و این کار را با ماین کردن بیت کوین آغاز کرد. پس از مدتی، بیت کوین به جز ارزش‌های مادی خود و به دلیل ماهیت شفاف و قطعی بلاک چین، توانست جذابیت‌های بیشتری برای نظروف ایجاد کند.

با آشنایی بیشتر با بیت کوین، او دریافت که با ادغام شفافیت و قطعیت بیت کوین با هرج‌ و مرج‌های دنیای واقعی، امکان بروز مشکلات فراوانی وجود دارد و قراردادهای هوشمند بدون وجود سیستم‌های اوراکل قابل اجرا نیستند. سیستم‌های اوراکل سیستم‌هایی هستند که داده‌های دنیای واقعی مانند قیمت سهام یا شرایط آب و هوایی را سنجیده و به بلاک چین انتقال می‌دهند.

همین نکته، نظروف را واداشت تا پلتفرم‌های اوراکلی همچون «اسمارت‌کانترکت» (SmartContract) و چین لینک را راه‌اندازی کند. هر دوی این پلتفرم‌ها امروزه به عنوان برند «چین لینک لبز» (Chainlink Labs) فعالیت می‌کنند.

سرگئی نظروف کیست

 

سرگئی نظروف و چین لینک در سال‌های اخیر

پروژه‌ی چین لینک در سال‌های اخیر بیشتر به راه‌اندازی خدماتی در شبکه‌هایی مانند «بی ان بی چین» (BNB)، «اتریوم» (Ethereum)، «آوالانچ» (Avalanche) و «پلیگان»‌ (Polygon) پرداخته است. بخشی از پیشرفت‌های این پروژه در این سال‌ها، به واسطه قراردادهای هوشمند هیبریدی است. طبق وبلاگ چین لینک، این نوآوری‌ داده‌های درون زنجیر‌ه‌ای (On-chain) و برون زنجیره‌ای (Off-chain) ارائه شده توسط اوراکل‌ها را با هم ترکیب می‌کند.

 

آیا سرگئی نظروف همان ساتوشی ناکاموتو است؟

برخی گمان می‌برند که سرگئی نظروف در واقع شخصیت حقیقی خالق بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو است. در فوریه 2021، سایت «بیت کوین دات کام» (Bitcoin.com) مقاله‌ای در این رابطه منتشر کرد و در آن دلایلی را شرح داد که با توجه به آن‌ها، خالق چین لینک را به عنوان خالق بیت کوین معرفی می‌کرد. این سایت همچنین عنوان کرد که سایت «SmartContract.com» تنها شش روز پیش از وایت پیپر بیت کوین ساخته شده است و علاوه بر این، حروف نخستین اسم‌های این دو نفر یکی است.

با تمام این مدارک، نظروف تنها فردی نیست که به عنوان خالق حقیقی بیت کوین معرفی شده است و جواب قطعی این سوال کماکان مشخص نیست.

نقل قول:
یک فرد دانا به دنبال حقیقت می‌رود، زیرا می‌داند که حقیقت او را پیدا می‌کند. دانستن حقیقت ارزش بسیاری دارد.