آکادمی رابکس
سم بنکمن فراید

سم بنکمن فراید

مدیرعامل اف تی ایکس، مدیرعامل آلامدا ریسرچ

Sam Bankman-Fried

CEO of FTX, CEO of Alameda Research

sep

سم بنکمن فراید

سم بنکمن فراید کیست؟ بیوگرافی مدیرعامل صرافی FTX

 

«سم بنکمن فراید» (Sam Bankman-Fried) یکی از چهره‌های شاخص دنیای ارزهای دیجیتال و مدیرعامل صرافی «اف تی ایکس» (FTX) است که توانسته در سی‌سالگی، این صرافی را به چهارمین صرافی بزرگ رمز ارز دنیا از نظر حجم معاملات تبدیل کند. او همچنین مدیرعامل شرکت میلیارد دلاری «آلامدا ریسرچ» (Alameda Research) است که در زمینه بازارسازیِ رمز ارزها فعالیت می‌کند.

 

نگاهی به گذشته سم بنکمن فراید

سم بنکمن فراید پس از اتمام تحصیلات خود در رشته فیزیک در «مؤسسه فناوری ماساچوست» (Massachusetts Institute of Technology)، سه سال به عنوان معامله‌گر در شرکت بازرگانی «جین استریت کپیتال» (Jane Street Capital)‌ مشغول بود و پس از آن در سال 2017 میلادی، آلامدا ریسرچ را بنیان‌گذاری کرد.

در سال‌های دانشجویی، بنکمن فراید با فلسفه‌ای آشنا شد که آن را تا همین امروز سرلوحه زندگی خود قرار داده است:

«هر فرد باید کاری را هدف قرار دهد که بیشترین میزانِ خوبی را برای بیشترین تعداد افراد فراهم آورد.»

مطابق همین فلسفه، صرافی اف تی ایکس در حدود تنها سه سال توانست به سرعت به ارزش سرسام‌آور 32.5 میلیارد دلار برسد. سم بنکمن فراید به کار کردن معتاد است اما در زمان‌های محدود اضافه خود، به فعالیت‌های انسان‌دوستانه می‌پردازد و قصد دارد که در نهایت، بیشتر ثروتِ یازده‌رقمی خود را به خیریه اختصاص دهد، گرچه تاکنون تنها 0.1 درصد از ارزش خالص خود را بخشیده است.

سم بنکمن فراید کیست

فعالیت‌های سم بنکمن فراید و صرافی اف تی ایکس

در سال 2021 سم بنکمن فراید دفتر مرکزی اف تی ایکس را از هنگ کنگ به باهاماس انتقال داد و علت این جابه‌جایی، چارچوب‌های قانونی بهتری بود که باهاماس در زمینه ارزهای دیجیتال داشت.

به عنوان مثال باهاماس اولین کشور جهان بود که وجود یک بانک مرکزی را برای ارزهای دیجیتال با نام «سند دلار» (Sand Dollar) پذیرفت. علاوه بر این، بنکمن فراید فضای سرزنده و امن این جزیره را به عنوان دلیل دیگری برای تغییر مکان دفتر مرکزی اف تی ایکس ذکر کرده است.

اما اوج شهرت صرافی اف تی ایکس احتمالا به پاییز سال 2021 بازمی‌گردد، هنگامی که این صرافی حق نام‌گذاری ورزشگاه NBA میامی را تا سال 2040 به دست آورد. ورزشگاه اف تی ایکس در قلب یکی از ثروتمندترین شهرهای جهان در زمینه ارزهای دیجیتال قرار دارد. در بحبوحه افتتاحیه «میامی هیت» (Miami Heat)، این صرافی به هر یک از طرفدارانی که در یک بخش خاص نشسته بودند، به میزان 500 دلار رمز ارز اهدا کرد.

فعالیت‌های سم بنکمن فراید

پیش از آن، اف تی ایکس همچنین اسپانسر رسمی لیگ برتر بیسبال نیز شده بود. در انتهای سال، صرافی اف تی ایکس همکاری خود را با تیم‌های ورزشی «واشنگتن دی سی» (.Washington D.C) اعلام کرد و همچنین عنوان کرد که حقوق انحصاریِ پخش توکن‌های آن‌ها را نیز دارد.

به غیر از دستاوردهای بلندمدت، انطباق با مقررات از اهداف اصلی صرافی اف تی ایکس باقی ماند. بنکمن فراید حضور بسیار پررنگی در جلسات کنگره سالانه داشت و از صرافی‌های ارز دیجیتال خواست تا به صورت داوطلبانه و شفاف، فعالیت تراکنش‌های خود را گزارش دهند تا از دستکاری بازار جلوگیری شود.

به جز صرافی اف تی ایکس، فعالیت‌های سم بنکمن فراید در آلامدا نیز نتایج بسیار خوبی به عمل آورده است و این شرکت تا به میزانی رشد داشته که امروزه می‌تواند روزانه هر میزانی بین یک تا ده میلیارد دلار ارز دیجیتال را معامله کند.

 

فعالیت‌های آتی سم بنکمن فراید

در یک سال اخیر، سم بنکمن فراید مواردی همچون سرعت بلاک چین، مقیاس‌پذیری و تنظیم مقررات را مهم‌ترین موضوعات ارزهای دیجیتال پیش‌بینی کرده است.

به عنوان خدمتی جدید، صرافی اف تی ایکس برای کاربران خود یک کارت اعتباری «ویزا» (Visa) صادر می‌کند تا بتوانند رمز ارزهای خود را به طور مستقیم در درگاه‌های تجاری ارزهای فیات خرج کنند.

به‌علاوه، این صرافی کماکان روابط خود را با تیم‌های ورزشی حفظ کرده و اخیرا میزان دو میلیارد دلار برای حمایت از بلاک چین جهانی و عناصر «وب 3 » (Web3) پرداخت کرده است.

سم بنکمن فراید معتقد است که «استیبل کوین‌ها» (Stablecoin) باید بیشتر گزارش و ممیزی شوند. او اعتقاد دارد که شفافیت بیشتر،‌ به رفع 80 درصد از مشکلات این کوین‌ها می‌انجامد. امروزه بنکمن فراید ازقانون‌گذاران می‌خواهد که یک شبکه‌‌ی یکپارچه رمز ارز ایجاد کنند و در نظر بگیرند که تمرکز بر شفافیت و جلوگیری از تقلب، حتی ممکن است مهم‌تر از طبقه‌بندی دارایی‌های رمز ارز به عنوان اوراق بهادار باشد.

نقل قول:
یک تریدر خوب، کسی است که نیمی از کارها را درست انجام می‌دهد و نظرش را زیاد عوض می‌کند.