آکادمی رابکس
پلن بی

پلن بی

سازنده مدل انباشت به جریان بیت کوین

PlanB

Creator of the Bitcoin Stock-to-Flow model

sep

پلن بی

پلن بی (PlanB)، سازنده مدل انباشت به جریان

 

«پلن بی» (PlanB) یکی از معروف‌ترین تحلیلگران در حوزه ارزهای دیجیتال است که شهرت خود را بیشتر برای توسعه‌‌‌ی مدل‌های «انباشت به جریان» (Stock-to-Flow) بیت کوین و «انباشت به جریان ایکس» (S2FX) به دست آورده است.

مدل انباشت به جریان نشان‌دهنده مقدار بیت کوینی است که سالانه در برابر عرضه کل 21 میلیون توکن وارد بازار می‌شود. صدور عرضه بیت کوین از پیش تعیین شده است و همین امر، جریان آن را به سادگی قابل پیش‌بینی می‌کند.

در مدل انباشت به جریانِ پلن بی، فرض می‌شود که یک رابطه آماری مشخص بین انباشت، جریان و ارزش بازار وجود دارد. بر طبق این فرض به دلیل کاهش نسبت تعداد بیت کوین به بیت کوین‌های در جریان، قیمت بیت کوین به صورت تصاعدی در حال رشد است و این قیمت ممکن است حتی به یک میلیون دلار به ازای هر توکن هم برسد. این پیش‌بینی‌های جسورانه، پلن بی را به یکی از مطرح‌ترین تحلیلگران دنیای رمز ارزها تبدیل کرده است.

پلن بی کیست

پلن بی هرگز هویت اصلی خود را فاش نکرده و اطلاعات اندکی طبق مصاحبه‌های پادکستی از او به دست آمده است. طبق این اطلاعات، او فردی‌ست که در هلند زندگی می‌کند و 25 سال سابقه فعالیت در بازارهای مالی را دارد. پلن بی همچنین به عنوان مدیر سرمایه‌گذاری برای تیمی کار می‌کند که وظیفه مدیریت ترازنامه‌ای به ارزش میلیاردها دلار را بر عهده دارد.

نقل قول:
من از مدل‌ها برای محافظت خودم در برابر احساسات استفاده می‌کنم. در حال حاضر بیشتر مردم، شامل خودم، از کاهش بیشتر قیمت بیت کوین می‌ترسند و قصد دارند آن را بفروشند، اما مدل انباشت به جریان چیز دیگری را نشان می‌دهد.