آکادمی رابکس
نایب بوکله

نایب بوکله

رئیس‌جمهور السالوادور

Nayib Bukele

President of El Salvador

sep

نایب بوکله

نایب بوکله (Nayib Bukele)، رئیس‌جمهور حامی بیت کوین

 

«نایب بوکله» (Nayib Bukele) چهل‌وسومین رئیس‌جمهور کشور السالوادور است که کوچکترین کشور آمریکای مرکزی به شمار می‌رود. او همواره به عنوان چهره‌ای ساختارشکن و جنجالی شناخته شده است و محبوبیت و مقبولیت زیادی در میان مردم خود دارد.

در دوره ریاست جمهوری بوکله، السالوادور به نخستین کشوری تبدیل شد که بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی پذیرفت. او همچنین برنامه ایجاد یک «شهر بیت کوین» (Bitcoin City) را در سر دارد که در آن هیچ مالیاتی وجود نداشته باشد. برنامه‌های زیرساختی این شهر از سال 2022 میلادی به بعد عملی خواهند شد.

نگاهی به گذشته نایب بوکله

نایب بوکله در 24 جولای سال 1981 در السالوادور به دنیا آمد. او تحصیلات خود را در رشته حقوق در «سنترال امریکن یونیورسیتی» (Central American University) آغاز کرد، اما پس از مدتی در سن 18 سالگی از این دانشگاه انصراف داد تا نخستین کمپانی خود را تأسیس کند.

از جمله فعالیت‌های او در دنیای کسب‌وکار می‌توان مدیریت «یاماها موتورز» در السالوادور را نام برد. او همچنین مدتی مدیریت یک شرکت مشاوره‌ای به نام «OBERMET, S.A. DE C.V» را بر عهده داشت.

نایب بوکله کیست

 

نایب بوکله و بیت کوین

نایب بوکله همواره یکی از طرفداران پر و پا قرص بیت کوین و ارزهای دیجیتال بوده است. در ژوئن 2021، بوکله لایحه‌ای را ارائه کرد که در آن بیت کوین به عنوان یکی از ارزهای رسمی السالوادور معرفی می‌شد و تمامی مشاغل ملزم به پذیرش آن بودند. این لایحه در سپتامبر 2021 به تصویب رسید و السالوادور را تبدیل به نخستین کشوری کرد که بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی به رسمیت شناخته است. در همان روز، بسیاری از مشتاقان و طرفداران ارز دیجیتال برای نشان‌دادن همبستگی خود، به میزان 30 دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کردند.

بوکله برای اجرایی کردن لایحه از «بانک جهانی» (World Bank) درخواست کمک کرد، اما این درخواست به دلیل مشکلات نظارتی و زیست‌محیطی بیت کوین رد شد. در همان سال، یک شرکت ارائه‌دهنده دستگاه‌های عابر بانک‌ به نام «آتنا بیت کوین»، اعلام کرد که 1500 دستگاه عابر بانک بیت کوین را در سراسر کشور قرار خواهد داد.

در آگوست همین سال، کشور السالوادور 150 میلیون دلار برای کمک به تسهیل تراکنش بین بیت کوین و دلار آمریکا کنار گذاشت. این ذخیره به بازرگانان اطمینان می‌داد که در صورت رخ دادنِ هر گونه نوسان در بیت کوین، بتوانند این ارز دیجیتال را به پول تبدیل کنند.

 

نایب بوکله و شهر بیت کوین

در سال 2021، نایب بوکله اعلام کرد که قصد دارد شهر بیت کوین را در السالوادور راه‌اندازی کند. در این شهر به جای مالیات‌های سنتی همچون مالیات بر درآمد و مالیات دارایی‌ها، تنها مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود. انتقادات زیادی برای ایجاد شهر بیت کوین به بوکله وارد شد، اما او اعلام کرد که قصد عقب‌نشینی از ایجاد این شهر را ندارد.

نقل قول:
السالوادور جرقه‌ای است که انقلاب واقعی را شعله‌ور می‌کند.