آکادمی رابکس
جد مک کیلب

جد مک کیلب

هم‌بنیان‌گذار بنیاد توسعه استلار

Jed McCaleb

Co-founder and chief architect at the Stellar Development Foundation

sep

جد مک کیلب

جد مک کیلب، بنیان‌گذار استلار

 

«جد مک کیلب» (Jed McCaleb) برنامه‌نویس آمریکایی و بنیان‌گذار «استلار» (Stellar) است. او همچنین یکی از پیشتازان عرصه بلاک چین و سیستم‌های غیر متمرکز به شمار می‌رود و از سال 2000 میلادی در حوزه‌ تکنولوژی‌های P2P فعال بوده است.

جد مک کیلب فعالیت خود را با ساخت «ای‌دانکی» (eDonkey) آغاز کرد که یکی از بزرگترین شبکه‌های اشتراک‌گذاری فایل در زمان خود بود.

در سال 2007 میلادی، مک کیلب کمپانی دیگری را احداث کرد که یک بازی ویدیویی مطرح به نام «The Far Wilds» را منتشر نمود. او همچنین سازنده وب‌سایتی به نام «Magic: The Gathering Online Exchange» است که ابتدا برای مبادله کارت استفاده می‌شد و سپس به صرافی بیت کوین «مت گوکس» (Mt. Gox) تغییر کاربری و تغییر نام یافت.

جد مک کیلب کیست

مک کیلب نخستین سرمایه‌گذاری خود در ارزهای دیجیتال را با ایجاد صرافی رمز ارز مت گوکس انجام داد و در سال 2011 میلادی، آن را به «مارک کارپلس» (Mark Karpeles) فروخت. در همان سال، «ریپل» (Ripple) را نیز بنیان‌گذاری کرد که تا سال 2013 میلادی مدیر ارشد فنی آن بود. پس از ترک ریپل، جد مک کیلب «بنیاد توسعه استلار» (Stellar Development Foundation) را ایجاد کرد که بر خلاف ریپل، یک سازمان غیرانتفاعی بود.

او در حال حاضر رهبری شبکه ارز دیجیتال استلار را بر عهده دارد و بر روی پروژه‌ای به نام «وایبرنت» (ٰVibrant) نیز فعالیت می‌کند که یک برنامه کیف پول دلاری است. به گزارش نشریه «نیویورک تایمز» (The New York Times)، جد مک کیلب در دوره‌ای ارزشی معادل 20 میلیارد دلار تنها به صورت توکن «ریپل» (XRP) داشت و همین او را تبدیل به یکی از ثروتمند‌ترین حاضرین صحنه ارزهای دیجیتال می‌کند.

نقل قول:
فکر می‌کنم بیشتر چیزها در آینده یک نمود بیرونیِ دیجیتال خواهند داشت. منطقی هم هست؛ نسخه‌های دیجیتالی بسیار ساده‌تر هستند.