آکادمی رابکس
چارلی لی

چارلی لی

بنیان‌گذار لایت کوین، مدیرعامل بنیاد لایت کوین

Charlie Lee

Creator of Litecoin, Managing Director at Litecoin Foundation

sep

چارلی لی

چارلی لی (Charlie Lee)، بنیان گذار لایت کوین

 

«چارلی لی» (Charlie Lee)، یک دانشمند کامپیوتر و کارآفرین موفق است. از فعالیت‌های مهم او می‌توان راه‌اندازی شبکه «لایت کوین» (Litecoin) را نام برد که یکی از نخستین شبکه‌های برگرفته از بیت کوین است.

او همچنین در سِمت مدیرعامل «بنیاد لایت کوین» (Litecoin Foundation) فعالیت دارد. لایت کوین توانسته با رهبری چارلی لی، به یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال جهان تبدیل شود.

 

نگاهی به گذشته چارلی لی

چارلی لی در سال 1977 در ساحل عاج به دنیا آمد. پدر چارلی از اولین مردمان چین بود که در دهه 60 در آفریقا ساکن شد. چارلی 13 ساله بود که به همراه خانواده‌اش به ایالات متحده نقل مکان کردند.

لی پس از پایان دبیرستان، در دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT) مشغول به تحصیل شد و در سال 2000، دو مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم کامپیوتر از این دانشگاه اخذ کرد.

لی به مدت هفت سال به عنوان مهندس نرم‌افزار مشغول به کار بود و سپس از سال 2007 تا 2013 در شرکت گوگل به فعالیت پرداخت. در زمان فعالیت در گوگل، لی بر روی محصولات و برنامه‌های بسیار مهمی همچون «یوتیوب موبایل» (YouTube Mobile) و «سیستم عامل کروم» (Chrome OS) کار می‌کرد و در همین دوران با بیت کوین آشنا شد.

چارلی لی کیست

 

فعالیت‌های چارلی لی و لایت کوین

آشنایی با بیت کوین نقطه عطفی در زندگی چارلی لی بود. او همواره به دنبال استراتژی‌های اقتصادی‌ای بود که کمتر به بانک‌های مرکزی وابسته باشند و بیت کوین از این منظر راه‌حل خوبی به نظر می‌رسید.

لی در همان سال ارز دیجیتال متن باز خود، لایت کوین را ارائه داد که در انجمن «بیت کوین تاک» (BitcoinTalk) نیز معرفی شد. با این وجود، لایت کوین اولین ارز دیجیتالی نبود که توسط لی ایجاد شد. وی پیش از لایت کوین، بر روی ارز دیجیتالی به نام «فیربیکس» (Fairbix) فعالیت می‌کرد، اما این ارز دیجیتال هرگز انتشار نیافت.

در سال 2013 و دو سال پس از انتشار لایت کوین، لی شرکت گوگل را ترک کرد تا به «کوین بیس» (Coinbase)، یکی از صرافی ارز دیجیتال، بپیوندد. او در سال 2017 از کوین بیس نیز جدا شد تا به صورت تمام‌وقت و اختصاصی، به لایت کوین بپردازد. پس از آن به عنوان مدیرعامل بنیاد بیت کوین مشغول به کار شد و تا به امروز در این بنیاد فعالیت می‌کند.

فعالیت‌های چارلی لی

 

فعالیت‌های اخیر چارلی لی

در دسامبر 2017، لی در پُستی در شبکه اجتماعی «ردیت» (Reddit) اعلام کرد که تمام دارایی‌های لایت کوین خود را فروخته یا اهدا کرده است.

او این کار را برای پاسخگویی به منتقدینی انجام داد که ادعا داشتند لی نظرات شخصی خود را به منظور دستکاری قیمت‌ها و کسب منفعت شخصی بیان می‌کند. او به طرفداران خود اطمینان داد که این کار به معنی خروج او از لایت کوین نیست.

از زمان راه‌اندازی لایت کوین را در سال 2011 تا به امروز، نقشه راه توسعه آن تا حد زیادی به آینده بیت کوین شباهت داشته است. در ژانویه 2019، لی اعلام کرد که قصد دارد تا لایت کوین را به سمت خصوصی‌تر شدن و امکان تعویض‌پذیری پیش ببرد و با این اعلام، پیشرفت‌های بیشتری در لایت کوین مبنی بر این زمینه‌ها دیده شد.

نقل قول:
تعویض‌پذیری تنها ویژگی پول‌های مرسوم است که در بیت کوین و لایت کوین وجود ندارد.