آکادمی رابکس
چانگ پنگ ژائو

چانگ پنگ ژائو

بنیان گذار و مدیرعامل بایننس

Changpeng Zhao

Founder and CEO of Binance

sep

چانگ پنگ ژائو

چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیر عامل بایننس

 

«چانگ پنگ ژائو» (Changpeng Zhao) بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی «بایننس» (Binance) است، یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال که در سال 2017 راه‌اندازی شد. با استفاده از این صرافی می‌توان رمز ارزها را خرید و فروش کرد و یا با استیک کردن ارزهای دیجیتال، از آن‌ها سود به دست آورد.

ژائو که بیشتر با نام مستعار «سی‌زد» (CZ) شناخته می‌شود، در سال 1977 میلادی در چین به دنیا آمد و تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه «مک‌گیل» (McGill) کانادا ادامه داد. او پیش از راه‌اندازی بایننس، فعالیت‌هایی در حوزه‌ی رمز ارزها داشت و مدتی نیز در صرافی «اوکی کوین» (OKCoin) مشغول به کار بود.

سی‌زد صرافی بایننس را در سال 2017 میلادی راه‌اندازی کرد و از آن زمان،‌ این شرکت به یکی از مهم‌ترین نیروهای محرکه صنعت رمز ارزها تبدیل شده است. در حال حاضر، سی‌زد در زمره‌ یکی از ثروتمندترین افراد جهان به شمار می‌رود.

چانگ پنگ ژائو کیست

نگاهی به گذشته چانگ پنگ ژائو

چانگ پنگ ژائو در سال 1977 در روستایی در چین متولد شد. پدر او مدرس دانشگاه بود، اما به خاطر عقاید مخالف حکومت از شهرهای بزرگ تبعید شده بود و حق ورود به این شهرها را نداشت. چانگ پنگ ژائو در دوازده‌سالگی به همراه خانواده به ونکوور کانادا مهاجرت کرد و پس از آن، برای گذران زندگی به کارهای مختلفی پرداخت، به طور مثال در مقطعی در رستوران مک‌دونالد مشغول به کار شد.

او بعدها تحصیلات خود را در رشته علوم کامپیوتر ادامه داد و از دانشگاه مک‌گیل مونترال فارغ‌التحصیل شد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، فعالیت خود را در بورس اوراق بهادار توکیو آغاز کرد و در آن‌جا به طراحی نرم‌افزاری معاملاتی پرداخت. بعد از آن، فعالیت‌های خود را به عنوان توسعه‌دهنده‌ نرم‌افزار در شرکت تجاری «بلومبرگ تریدبوک» (Bloomberg Tradebook) ادامه داد.

در سال 2005، چانگ پنگ ژائو به شانگهای مهاجرت کرد و در آن‌جا شرکتی به نام «فیوژن سیستمز» (Fusion Systems) را تأسیس کرد که یک شرکت ارائه‌دهنده سیستم معاملاتی سریع با کارایی بالا برای کارگزاران بود. ورود او به دنیای ارزهای دیجیتال، از سال 2013 و با کار بر روی چندین پروژه رمز ارز آغاز شد. از جمله این پروژه‌ها، می‌توان «بلاک چین دات اینفو» (Blockchain.info) را نام برد.

ژائو همچنین مدتی در صرافی اوکی کوین در سِمت مدیر ارشد فنی حضور داشت. در سال 2014، او آپارتمان خود در شانگهای را فروخت تا با پول به دست آمده از طریق آن، بیت کوین خریداری کند. زندگی ژائو در جولای 2017 و با تأسیس صرافی بایننس، تا ابد دستخوش تغییر شد.

صرافی بایننس و چانگ پنگ ژائو

چانگ پنگ ژائو در سال 2017 از اوکی کوین استعفا داد تا صرافی خود را راه‌اندازی کند. او درباره پیشرفت بایننس گفته است:

«پیش از شروع فعالیت بایننس، صرافی‌های دیگری نیز وجود داشتند، اما نمی‌توانستند از پس معاملات روزافزون ارزهای دیجیتال بر‌بیایند و کاربران مدام با مشکلاتی روبرو بودند. همچنین سرعت معامله‌ها در آن صرافی‌ها بسیار پایین بود و از کاربرها پشتیبانی به عمل نمی‌آمد. ما با رفع این نقایص و کاهش کارمزد معاملات در بایننس، توانستیم توجه همگان را به خود جلب کرده و در مسیر پیشرفت گام برداریم.»

بایننس پس از مدتی به یک برند فراگیر تبدیل شد که راه‌حل‌های متعددی را در صنعت ارزهای دیجیتال به کاربران ارائه می‌دهد. به عنوان نمونه‌ای از این راه‌حل‌ها می‌توان بلاک چین‌های خود بایننس،‌ یعنی «بایننس چین» (Binance Chain) و «بایننس اسمارت چین» (Binance Smart Chain) را نام برد. راه‌اندازی پلتفرم بایننس اسمارت چین، نقش بسیار مهمی در امور مالی غیر متمرکز ایفا کرد.

Changpeng Zhao

چانگ پنگ ژائو و آینده بایننس

در سال 2021 میلادی، صرافی بایننس تیترهای خبری زیادی را به خود اختصاص داد. کشورهای مختلفی در این سال علیه این صرافی قوانینی وضع کردند و در پاسخ، چانگ پنگ ژائو تمایل خود را به رعایت این قوانین و استانداردها ابراز کرد.

بایننس تاکنون در هیچ کشوری دفتر مرکزی نداشته و به شیوه‌ای غیر متمرکز فعالیت کرده است، با این وجود در این سال ژائو به منظور رعایت بیشتر قوانین، شیوه‌ای متمرکزتر را در پیش گرفت. از آن‌جا که بایننس در سال 2021 چهار شرکت از جمله «هلدینگ بایننس» (Binance Holdings) را در کشور ایرلند ثبت کرده است، این کشور می‌تواند یکی از گزینه‌های احتمالی برای ایجاد یک هسته مرکزی برای بایننس باشد.

در آگوست 2021، صرافی بایننس شرایط استفاده از خدمات خود را تغییر داد و از کاربران برخی از اطلاعات فردی و اسناد شناسایی آن‌ها را درخواست کرد. این اطلاعات برای رعایت قوانین احراز هویت و ضد پول‌شویی دریافت شدند. دریافت این اطلاعات با توجه به مشکلاتی که صرافی بایننس در رابطه با رعایت قوانین با آن‌ها روبرو شده بود، منطقی به نظر می‌رسید. اما در عین حال هم ناراحتی‌هایی در میان جامعه‌ی ارزهای دیجیتال به وجود آورد.

صاحب‌نظران پیش‌بینی می کنند که در سال‌های آتی، بایننس به رعایت بیشترِ قوانین ادامه دهد. به عنوان مدیرعامل، از چانگ پنگ ژائو انتظار می‌رود نقشی اساسی در فعالیت‌های آتی بایننس ایفا کند، با این حال او در سال گذشته عنوان کرد که ممکن است سال آینده، فرد دیگری سکان مدیرعاملی بایننس را در دست بگیرد.

در ادامه با توجه به سابقه بایننس در ارائه خدمات متنوع، انتظار می‌رود این کمپانی در صنعتِ همواره رو به رشدِ رمز ارزها محصولات و خدمات گسترده‌تری ارائه دهد و پیشرفت‌هایی نیز در محصولات فعلی خود حاصل کند. به عنوان مثالی از این خدمات، می‌توان بازار «توکن‌های بی‌مانند» (NFT) بایننس را نام برد.

انتظار می‌رود که بایننس کماکان به وفق‌ دادن خود با مقررات و قوانین، ادامه دهد. با توجه به اقداماتی که تاکنون انجام شده، ممکن است کشور ایرلند یا حتی طبق اشارات ژائو، فرانسه به عنوان دفتر مرکزی این صرافی تثبیت و معرفی شوند. در سال 2021، ژائو عنوان کرد که شعبه‌های آمریکای بایننس احتمالا تا سه سال آینده در دسترس عموم قرار خواهند گرفت.

ژائو به وضوح تاکنون جایگاه خود را در دنیای رمز ارزها تثبیت کرده و برای عزم و اراده‌ی راسخ خود و کمک‌هایی که به این فضا کرده، پاداش‌‌های بسیاری دریافت کرده است. در ابتدای سال 2022 میلادی، ارزش خالص دارایی‌های چانگ پنگ ژائو معادل 96 میلیارد دلار تخمین زده شد.

نقل قول:
من از آن دسته افرادی هستم که به نقدینگی بیشتر از صاحب چیزی بودن اهمیت می‌دهند. راستش ترجیح می‌دهم صاحب هیچ چیز نباشم.