آکادمی رابکس
آموزش ارز های دیجیتال ترید مفاهیم پایه
آلت سیزن چیست؟

آلت سیزن چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

  • مبتدی
  • 2دقیقه
  • 09 آبان 1401

فهرست مطالب

  • آلت کوین چیست؟ 
  • دامیننس چیست؟
  • آلت سیزن چیست؟
  • شاخص آلت سیزن چیست؟
  • تشخیص آلت سیزن

حتما بسیاری از شما در روندهای صعودی پر قدرت عبارت آلت سیزن به گوشتان خورده است. در دنیای ارز دیجیتال یک دسته بندی بزرگ و دوگانه بیت کوین – آلت کوین داریم. قبل از اینکه در مورد آلت سیزن، ویژگی‌ها و نشانه‌های آن صحبت کنیم، باید با چند مفهوم آشنا باشیم. 

اولین مورد خود کلمه آلت کوین و دیگری دامیننس است. دامیننس رابطه نزدیکی با آلت سیزن دارد و یکی از راه‌های تشخیص شروع آلت سیزن با کمک دامیننس بیت کوین و دیگر ارزهاست. اگر بخواهیم به طور خلاصه و کوتاه آلت سیزن را تعریف کنیم، باید بگوییم که بخشی از روند صعودی گفته می‌شود که در آن رشد قیمت آلت‌کوین‌ها بسیار بیشتر از بیت کوین است و حتی ممکن است در مدت زمانی کوتاه، رشد‌های چند صد درصدی داشته باشند. مدت زمان آلت سیزن هم بین چند روز تا چند ماه متغییر است. 

آلت کوین چیست؟ 

اولین ارز دیجیتال دنیا که ساخته شد، بیت کوین بود. بعد از موفقیت بیت کوین و بررسی تکنولوژی آن توسط متخصصان، افراد و گروه‌های مختلف به این فکر افتادند که نقصان‌های بیت کوین را از بین برده و یک ارز دیجیتال بهتر تولید کنند. در ابتدای کار به این ارزهای دیجیتال، جایگزین بیت کوین گفته می‌شد. 

کلمه آلت کوین نیز از همین مفهوم جایگزین بیت کوین به وجود آمد. آلت در این عبارت از کلمه آلترناتیو (Altenative) یا جایگزین می‌آید؛ پس آلت کوین یعنی کوینی که جایگزین و جانشین بیت کوین است! 

 

آلت سیزن و تشخیص

 

اینکه این ارزها موفق به رفع نقایص بیت کوین شدند یا نه یک بحث دیگری است؛ اما بعد از آن به تمام ارزهای ساخته شده به جز بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شد. قدرت و کاربرد آن ارز اصلا مورد بحث نبود و اتریوم که دومین ارز برتر دنیا بعد از بیت کوین است، یک آلت کوین بوده و کوینی که در رده ده هزارم بازار قرار دارد هم آلت کوین است. 

خب اکنون به سراغ دومین مفهوم مورد نیاز برای تعریف آلت سیزن؛ یعنی دامیننس می‌رویم. 

دامیننس چیست؟

 معنای لغوی دامیننس به معنای سلطه است. در بازار ارز دیجیتال می‌توانیم سلطه هر ارز بر روی بازار را اندازه‌گیری کنیم. این سلطه به چه معناست؟ در اینجا با مفهوم ارزش بازار کار داریم. 

روش محاسبه ارزش بازار به اینگونه است که قیمت یک رمزارز را در تعداد کوین‌های در گردشش ضرب می‌کنیم. به عنوان مثال ارزش بازار بیت کوین در حال حاضر حدود 370 میلیارد دلار است. اگر قیمت بیت کوین را 20 هزار دلار در نظر گرفته و 18 میلیون بیت کوینی که فعلا استخراج شده‌اند را در آن ضرب کنیم به همین عدد 370 میلیارد دلار می‌رسیم.

حال دامیننس بیت کوین چگونه به دست می‌آید؟ از تقسیم ارزش بازار این ارز به ارزش بازار کل ارزهای دیجیتال دنیا! دامیننس بیت کوین در زمان نگارش این مقاله 41.5 درصد است؛ یعنی بیت کوین بر 41.5 درصد کل بازار تسلط دارد. حال می‌توانیم دامیننس تمام ارزهای موجود  در کریپتو را نیز به همین روش به دست بیاوریم. دامیننس اتریوم، دامیننس بایننس کوین و غیره که در بحث آلت سیزن به آن‌ها و مجموعشان نیاز پیدا خواهیم کرد. 

آلت سیزن چیست؟

آلت سیزن همانطور که از نامش پیداست مربوط به فصل پادشاهی آلت کوین‌هاست. فصل آلت کوین‌ها معمولا در روندهای صعودی است. به عنوان مثال وقتی بیت کوین از 60 هزار دلار تا 20 هزار دلار افت کرده است، زیاد نمی‌توانیم به دنبال شروع آلت سیزن باشیم؛ اما اگر سابقه‌ای بیشتر از یک سال در بازار داشته باشید؛ احتمالا 1 الی 2 آلت سیزن را بدون اینکه بدانید، تجربه کرده‌اید.

به عنوان مثال در روند صعودی بیت کوین از 30 هزار تا 68 هزار دلار، آلت سیزن‌ داشتیم. به طور کلی زمانی که بیت کوین در روند صعودی است؛ اما آلت‌کوین‌ها یا حداقل بخشی از آن‌ها به طرز دیوانه‌واری رشد می‌کنند، درون یک آلت سیزن هستیم. 

یکی از آلت‌سیزن‌های خاطره انگیز در ماه می سال 2017 اتفاق افتاد. بیت کوین رشد خوبی کرده بود و چند برابر شده بود و حال نوبت آلت‌کوین‌ها بود که به آن برسند و به همین دلیل در مدت زمان کوتاهی هرکدام چند صد و یا حتی چند هزار درصد رشد کردند. نمونه بعدی در سال 2020 اتفاق افتاد که بیت کوین روند صعودی خودش را آغاز کرده بود و آلت کوین‌ها عقب افتاده بودند، در ان زمان ارزی مانند کیک (CAKE) در چند روز 600 درصد رشد کرد. در سال گذشته نیز ارزهایی مانند آکسی، سند، مانا و بسیاری دیگر با وجود اینکه بیت کوین در یک محدوده مشخص و کوچک نوسان می‌کرد، چند صد درصد رشد داشتند.

 

آلت سیزن چیست؟

 

یکی از بهترین استراتژی‌ها در بازار ارز دیجیتال این است که در روند صعودی بیت کوین، این ارز دیجیتال را خریداری کنیم و وقتی روند رشد آن متوقف یا کند شد، با شروع آلت سیزن به سراغ آلت کوین‌های مناسب برویم تا سود خود را چند برابر کنیم؛ اما همه این موارد نیازمند است که بتوانیم شروع آلت سیزن را تشخیص دهیم!

خیلی از افراد بودند که در زمان مناسبی بیت کوین خریدند؛ اما بعد از رشد کوتاهی، از آن دل نکنده و آلت سیزن را تشخیص ندادند. این افراد در بهترین حالت سود خوبی را از دست دادند و یا اینکه با ورود دیر هنگام به آلت کوین‌ها ضرر هم نمودند! 

در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد که راه تشخیص آلت سیزن چیست. یک راه استفاده از دامیننس و دیگری مشاهده شاخص آلت سیزن است! 

شاخص آلت سیزن چیست؟

وبسایت بلاکچین سنتر خیلی راحت به این سوال پاسخ می‌دهد که “آیا الان آلت سیزن است؟” با مراجعه به لینک داده شده می‌توانید شاخص آلت سیزن را مشاهده کنید که اگر عددی بالای 75 داشت در آلت سیزن هستیم! این شاخص از مواردی مثل دامیننس بیت کوین و آلت کوین‌ها، قیمت بیت کوین و اتریوم و … استفاده می‌کند تا به یک شاخص مناسب برسد؛ اما به هیچ وجه قابل اعتماد نیست؛ زیرا مقداری تاخیری عمل می‌کند! 

 

شاخص آلت سیزن چیست؟

 

چون این شاخص از داده‌های فعلی بازار استفاده می‌کند؛ در واقع بعد از اینکه در میانه‌های آلت سیزن باشیم به شما اعلام می‌کند که در آلت سیزن هستیم و نمی‌تواند زیاد در بحث سرمایه‌گذاری به ما کمک کند. با این حال داشتن نیم نگاهی به شاخص آلت سیزن هم بد نیست! 

تشخیص آلت سیزن

یکی از راه‌های خوب تشخیص شروع آلت سیزن استفاده از داده‌های تکنیکال و ترکیب آن با دامیننس است. خیلی از افراد اتریوم را سردسته و پرچمدار تمام آلت کوین‌ها می‌دانند و برای اینکه بدانیم وارد آلت سیزن شده‌ایم یا خیر نیاز است که بدانیم اتریوم نسبت به بیت کوین صعودی است یا خیر. برای این‌کار می‌توانیم از نمودار تکنیکال ETH/BTC استفاده کنیم. 

نکته بعدی دامیننس بیت کوین است. برای اینکه وارد آلت سیزن شویم، نیاز است که سلطه بیت کوین در یک حالت نزولی قرار گرفته باشد؛ یعنی سقف‌ها و کف‌های پایین‌تری را ثبت کند. نمودار تکنیکال BTC.D برای مشاهده این موضوع مناسب است. 

در نهایت نیز استفاده از دامیننس OTHERS با نماد Others.D هم باید مورد بررسی قرار بگیرد که آیا صعودی است یا خیر و برای حضور در یک آلت سیزن این نمودار باید صعودی باشد. 

بحث روند کلی بازار هم مهم است. بیت کوین و دیگر ارزها باید در یک روند صعودی قرار گرفته باشند؛ در غیر این صورت امید زیادی به رشد شدید آلت کوین‌ها با وجود افت قیمت بیت کوین وجود ندارد. 

پس برای شروع آلت سیزن به چند مورد نیاز داریم:

1- صعودی بودن بیت کوین 

2- صعودی بودن اتریوم نسبت به بیت کوین یا همان ETH/BTC

3- صعودی بودن نمودار دامیننس OTHERS

4- نزولی بودن نمودار دامیننس بیت کوین

نکته مهم این است که خیلی از افراد تصور می‌کنند اگر دامیننس بیت کوین افت داشت؛ آن وقت تازه وارد آلت‌سیزن شده‌ایم که تصوری غلط است؛ اتفاقا این پدیده در سقف دامیننس بیت کوین و در حالی که دارد رشد می‌کند اتفاق میفتد. بعد از اینکه افت خودش را کامل کرد؛ یعنی آلت کوین ها رشد کرده و آلت‌سیزن هم تمام شده است. به همین دلیل نیاز است که تمام موارد بالا را بررسی کرده و با نزولی شدن دامیننس بیت کوین دنبال آلت‌سیزن باشید. برای خرید آلت کوین‌اهای مختلف می‌توانید از صرافی ارز دیجیتال رابکس استفاده کنید. همچنین امکان خرید بیت کوین و مشاهده قیمت تتر نیز در صرافی رابکس وجود دارد. 

 

امتیاز دهید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *