صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش کومودو با بهترین قیمت

روز
Komodo (KMD)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

Komodo

کومودو (Komodo) :

بلاک چین کومودو (Komodo) یک شبکه با تمرکز بر روی حریم خصوصی است که در آن تراکنش‌ها (به انتخاب خود کاربر) می‌توانند کاملا ناشناس باشند؛ یعنی مقادیر و افراد درگیر در تراکنش‌ها از دید همه مخفی بماند. کاربردهای کومودو تنها به تراکنش‌های ناشناس و حفظ حریم خصوصی محدود نمی‌شود و در این شبکه امکان ساخت بلاکچین‌های متعدد نیز وجود دارد. علاوه بر همه این موارد کومودو یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) نیز دارد که به گفته تیم سازنده، قرار است تا 95 درصد ارزهای دیجیتال موجود در بازار را پشتیبانی کند. رمزارز بومی بلاک چین کومودو KMD است.

با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها می‌توان گفت KMD یک بسته کامل از نیازهای افراد در دنیای کریپتوکارنسی است و با خواندن در مورد آن متوجه خواهید شد که چقدر در پاسخ دادن به این نیازها موفق بوده است.

کیف پول‌های کومودو (KMD)

کیف پول سخت‌افزاری: برای ذخیره سازی KMD می‌توانید از کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S استفاده کنید. ذخیره‌سازی کومودو با این روش امنیت بالاتری دارد.
کیف پول نرم افزاری: کیف پول نرم‌افزاری مخصوص این رمز‌ارز و ساخت خود تیم KMD به اسم Ocean QT Wallet گزینه مناسبی است. اگر می‌خواهید کومودوی خود را استیک کرده (Stake) و یا معامله کنید، این کیف پول بهترین انتخاب است.
کیف پول کاغذی: کیف پول کاغذی Komodo Paper Wallet امنیت بسیار بالایی دارد و ساخت تیم KMD است.

شبکه کومودو (KMD) چگونه کار می‌کند؟

تیم سازنده کومودو هدف اصلی خودش را بر روی امنیت شبکه و حریم خصوصی گذاشته است و از آن طرف کارهای مهمی در زمینه حل مشکلات مقیاس‌پذیری و معامله رمزارزهای مختلف انجام داده است. در ادامه به توضیح قسمت‌‌های مختلف این شبکه خواهیم پرداخت.

الگوریتم dPOW
یکی از جذاب‌ترین نوآوری‌های تیم کومودو استفاده از الگوریتم Delayed Proof Of Work بوده که کلید امنیت بالای این شبکه است. توضیح ساده این الگوریتم به این گونه است که اطلاعات بلاک‌هایی که در شبکه کومودو استخراج می‌گردند، بر روی شبکه بیت کوین نیز ذخیره می‌شود؛ اما چگونه؟ برای فهمیدن این موضوع باید با چند مفهوم آشنا شوید.

الگوریتم Zero Knowledge Proof

کومودو از زی کش (Zcash) کپی برداری کرده و به مانند آن از الگوریتم Zero Knowledge Proof برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند تا حریم خصوصی کاربران به طور کامل حفظ شود. در این الگوریتم، ماینرها بدون دانستن اطلاعات تراکنش مانند مقدار و طرفین درگیر، درستی آن تراکنش را تایید می‌کنند.

برای بحث امنیت، همانطور که گفته شد از dPOw استفاده می‌شود و در واقع کومودو از قدرت شبکه‌ی بیت‌کوین برای حفظ شبکه خودش استفاده می‌کند. برای فهم بهتر این الگوریتم، باید با برخی از اعضای شبکه، آشنا شوید.

ماینرها

درست مانند بیت کوین، در کومودو نیز ماینرهایی وجود دارند تا تراکنش‌ها را تایید کرده و استخراج بلاک‌ها را انجام دهند. تفاوت Komodo با بیت کوین در این است که در اینجا، شما به یک سیستم بسیار پر قدرت برای استخراج نیاز ندارید و با یک سیستم معمولی نیز می‌توانید در شبکه این رمزارز به فعالیت بپردازید.

نوتاری نودها (Notary nodes)

نوتاری نودها (Notary nodes) یکی از مهم‌ترین اجزای تامین امنیت و تکمیل‌کننده شبکه کومودو هستند. تقریبا هر سال 64 عدد نوتاری نود جدید برای کومودو توسط کاربران انتخاب می‌شوند. معیار این انتخاب به مسائلی؛ مانند مدت حضور در شبکه، میزان تسلط به علوم کامپیوتری و میزان آنلاین بودن و فعالیت این افراد در شبکه است. این نودها برای فعالیت خود روزانه 50 عدد ارز دیجیتال کومودو را به صورت ثابت دریافت می‌کنند. شما با استیک کردن kmd های خود می‌توانید در این انتخابات شرکت کرده و به ازای استیکینگ خود، سالانه 5.1 درصد از فی تراکنش‌‌ها را پاداش بگیرید.

استفاده از بیت کوین به عنوان محلی برای ذخیره‌سازی

اکنون که با اجزای شبکه کومودو آشنا شدید، وقت آن است سیستم dPOW را بفهمیم. ماینرها ابتدا تراکنش شما را تایید می‌کنند و سپس یک بلاک محتوی چندین تراکنش ایجاد می‌شود.

Notary node ها یک هش برای این بلاک تولید می‌کنند. این هش می‌تواند به این شکل باشد:

سپس ارتفاع بلاک نیز یادداشت می‌شود. ارتفاع بلاک در واقع همان شماره بلاک و به منزله این است که نشان دهد آخرین بلاک ایجاد و ثبت شده، چه شماره‌ای داشته است.

سپس نام بلاکچینی که بلاک در آن استخراج شده، یادداشت می‌شود که در مورد شبکه اصلی، KMD عبارت اصلی است. در صورتی که شما در KMD یک بلاکچین اختصاصی برای خودتان مثلا به اسم RABEX ایجاد کنید، Notary node نام رابکس را در این قسمت یادداشت می‌کند. سپس notary node، تمام این اطلاعات را دریافت کرده و به زبانی که برای کامپیوتر قابل فهم است، می‌نویسد. نتیجه چیزی شبیه به عبارت زیر خواهد بود.

این عبارت نشان‌دهنده تمام آن چیزی است که تاکنون در شبکه کومودو اتفاق افتاده است. حال این عبارت بر روی شبکه بیت کوین ثبت خواهد شد. در ادامه به توضیح این فرآیند نیز خواهیم پرداخت.

ویژگی OP-Return چیست؟

یکی از ویژگی‌های موجود در هسته اصلی بیت کوین، OP-Return است که به افراد اجازه می‌دهد یک متن را درون تراکنش قرار دهند. نوتاری نودها با استفاده از همین ویژگی یک تراکنش شامل متن تولید شده برای بلاک در شبکه بیت‌کوین ایجاد می‌کنند تا اطلاعات آخرین بلاک ایجاد شده در شبکه کومودو در بلاکچین بیت‌کوین ذخیره شود. حال اطلاعات بلاکی که این اطلاعات درون آن قرار گرفته است، رمزگذاری شده و دوباره به شبکه کومودو باز می‌گردد؛ به این ترتیب در صورت هک شبکه، اعضای کومودو به آن اطلاعات مراجعه کرده و زنجیره درست را ادامه می‌دهند. با انجام این اقدام ساده، در صورتی که یک هکر بخواهد شبکه کومودو را هک کند، باید اطلاعات موجود در شبکه بیت کوین را نیز با هک بلاکچین آن از بین ببرد که تا کنون کاری غیرممکن بوده است. حال در صورتی که شما یک بلاکچین خصوصی در کومودو برای کسب و کارتان ایجاد کنید، این دو لایه امنیت تبدیل به سه لایه می‌شود. هکر ابتدا باید به بلاکچین شما نفوذ کند، سپس به بلاکچین کومودو که اطلاعتتان درون آن قرار گرفته و در نهایت به بلاکچین بیت کوین حمله کند.

عرضه اولیه کومودو

عرضه اولین کوین KMD از 15 اکتبر تا 20 نوامبر سال 2016 (25 مهر تا 30 آبان 1395) به طول انجامید. قیمت کومودو در این عرضه اولیه 0.376 دلار بود. برای این عرضه اولیه 100 میلیون کوین در نظر گرفته شده بود که 90 درصد آن به سرمایه‌گذاران به ارزش کلی 2639 بیت کوین (حدود دو میلیون دلار در آن زمان) فروخته و 10 درصد آن برای مارکتینگ در آینده نگهداری شد. تعداد کل KMD های قابل استخراج 200 میلیون عدد است که علاوه بر آن 100 میلیون اولیه، تقریبا 27 میلیون آن نیز تا زمان نگارش این مطلب استخراج شده است.

یک نکته حائز اهمیت، مورد مصرف بیت کوین‌های جمع آوری شده در عرضه اولیه است. همان طور که گفته شد که در سیستم dPOW، نودها یک تراکنش حاوی اطلاعات آخرین بلاک کومودو را در شبکه بیت کوین انجام می‌دهند. از این بیت کوین‌های جذب شده، برای پوشش کارمزد این تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

ویژگی‌های KMD

حریم خصوصی

با استفاده از KMD می‌توانید تراکنش‌های کاملا ناشناس انجام دهید.

 

امنیت فوق‌العاده

شبکه کومودو به دلیل استفاده از بلاکچین بیت‌کوین به عنوان محل ذخیره‌سازی، از امنیت بالایی برخوردار است.

 

داشتن KMD چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

بسیاری از افراد با سرمایه‌گذاری بر روی رمزارزها، آن‌ها را به دید چندساله نگهداری می‌کنند تا ارزش دارایی‌ شان رشد کند؛ اما در همین مدت می‌توانند از کوین‌های خود بهره‌برداری‌های مختلفی کنند.

در مورد کومودو، کاربردهای زیر از همه مهم‌تر است:

  1. دریافت سالانه تا پنج درصد پاداش از شبکه، با داشتن حداقل دَه عدد KMD
  2. انجام تراکنش‌های سریع و بدون نیاز به احراز هویت در صرافی غیرمتمرکز کومودو
  3. پرداخت هزینه ویژگی‌های امنیتی شبکه کومودو با استفاده از رمز‌ارز آن
  4. جذب سرمایه‌ی عمومی از طریق عرضه اولیه کوین غیرمتمرکز (dICO)

dICO چیست؟

در دنیای ارز دیجیتال فرآیندی برای ورود به بازار وجود دارد که به آن عرضه اولیه کوین (Initial Coin Offering) گفته می‌شود. روش‌های دیگری؛ مانند IEO (عرضه اولیه در صرافی) نیز وجود دارند. یکی از روش‌هایی که اولین بار توسط کومودو ارائه شد و در تمام پلتفرم‌های زیر مجموعه‌اش هم اجرایی گردید، عرضه اولیه غیرمتمرکز یا همان dICO است. در ICO‌ها احتمالا سازنده رمزارز یک وبسایت ایجاد کرده و با ارائه‌ی توضیحاتی در مورد پروژه، از سرمایه‌گذاران درخواست پول می‌کند. این پول اغلب به شکل بیت‌کوین و اتریوم جمع‌آوری شده و گاهی نیز پول فیات دریافت می‌شود. این روش مقداری از روح غیرمتمرکز بودن رمزارزها به دور است؛ زیرا فردی وجود دارد که وبسایت ساخته و امکان کلاهبرداری وجود دارد.

کومودو برای حل این مشکل dICO را پیشنهاد داد. در dICO دیگر نیازی به هیچ شخص ثالثی نیست و همه چیز غیرمتمرکز و با استفاده از تکنولوژی اتمیک سواپ انجام می‌شود. این روزها فرآیند عرضه اولیه در صرافی‌های غیر متمرکز(DEXها) بسیار رواج یافته که روشی غیرمتمرکز برای جذب سرمایه است. کومودو در سال 2017 (1396) روشی مشابه را برای این کار ارائه داده بود که قابل احترام است.

 

برخی از سوالات متدوال درباره کومودو

در رابکس به راحتی می‌توانید اقدام به خرید KMD کنید. برای این کار ابتدا نیاز است یک کیف پول که از رمز ارز کومودو پشتیبانی می‌کند داشته باشید.

خیر. خرید و فروش همه‌ی ارزهای دیجیتال در حوزه‌ی سرویس‌های مالی و تکنولوژی قرار دارند. برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از ارزهای دیجیتال، مانند پول‌شویی یا استفاده از کارت‌های دزدی، هویت کاربران باید کاملا احراز شود. به همین خاطر همه‌ی پلتفرم‌های معتبر خرید و فروش ارزهای دیجیتال، حتما کاربران خود را پیش از خرید احراز هویت می‌کنند.

ارز دیجیتال کومودو در هر پلتفرمی با قیمت متفاوتی معامله می‌شود. قیمت رمز ارز کومودو در ایران را می‌توان در پلتفرم رابکس مشاهده کنید. علاوه بر این می‌توانید در سایت کوین مارکت کپ نیز از قیمت این رمز ارز در پلتفرم‌های مختلف مطلع شوید.