صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش زی کش با بهترین قیمت

روز
Zcash (ZEC)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

Zcash

زی کش (Zcash) :

زی کش (ZCash) در آبان 1395 (2016 October) توسط زوکو ویلکاکس (Zooko Wilcox) برنامه‌نویس آمریکایی راه‌اندازی شد. زوکو از طرفداران بیت‌کوین بود اما امکان مشاهده تراکنش‌ها در بلاک‌چین بیت‌کوین را نمی‌پسندید. همان طور که می‌دانید در شبکه بیت‌کوین تمامی جزئیات تراکنش‌ها از جمله آدرس فرستنده، آدرس دریافت کننده و مقدار بیت کوین ارسالی برای همه قابل مشاهده است. زوکو ویلکاکس می‌خواست بلاک‌چینی وجود داشته باشد که اطلاعاتی همچون آدرس‌های فرستنده و گیرنده رمزارز و مقدار ارسالی قابل مخفی‌کردن بوده و فقط برای طرفین تراکنش قابل مشاهده باشد. اینگونه بلاک‌چین و ارز دیجیتال زی‌کش به وجود آمد.

زی کش در یک نگاه :

کیف پول‌های زی کش

تقریبا می‌توان ارز دیجیتال زی کش را جز قدیمی‌ترین رمزارزهای بازار به حساب آورد. با توجه به این موضوع کیف‌پول‌های زیادی از بلاک‌چین این کوین پشتیبانی می‌کنند که ما به معرفی چند نوع از این کیف‌پول‌ها می‌پردازیم.

کیف پول نرم‌افزاری

برای نگه‌داری رمز ارز زی‌ کش بر روی تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی یک گزینه مناسب کیف پول کوینومی (Coinomi Wallet) است. کوینومی کیف پولی با امنیت مناسب که از تعداد قابل توجهی رمز ارز پشتیبانی می‌کند.

کیف پول سخت‌افزاری

در صورتی که از حجم بالایی زی کش بخواهید نگه داری کنید یا مدت طولانی نخواهید به کوین‌های خود دست بزنید کیف پول‌های سخت افزاری با امنیت بالاتر به کاربران پیشنهاد می‌شود. برای اینکه بتوانید رمزارز زی کش خود را بر روی کیف پول سخت افزاری ذخیره کنید می‌بایست آن کیف پول از بلاک چین زی کش پشتیبانی کند. کیف پول لجر (Ledger) که در مدل‌های نانو اس و نانو ایکس عرضه می‌شود از این رمزارز پشتیانی می‌کند.

درباره زی کش

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، اگر یک تراکنش را در کاوشگر زی‌کش جست و جو کنید، تقریبا اطلاعات خاصی دریافت نخواهید کرد. کاوشگر به شما جزئیات تراکنش‌ها یا موجودی آدرس‌ها را نشان نخواهد داد. البته افراد می‌توانند انتخاب کنند که تراکنششان محرمانه نباشد، در این صورت جزئیات تراکنش را می‌توانید مشاهده کنید.

 

تاریخچه

ایده اولیه رمزارز زی کش به سال 2013 با انتشار وایت پیپر زیرو کوین (Zerocoin) توسط گروهی از پژوهشگران حوزه رمزنگاری به رهبری متیو گرین (Matthew Green) و الی بن ساسون (Eli Ben Sasson) باز می‌گردد. نویسندگان این مقاله معتقد بودند که طراحی بیت کوین حریم خصوصی کاربران را به خطر می‌اندازد و راه حلی برای آن ارائه دادند. با این حال زیروکوین دارای محدودیت‌هایی بود. این پروژه براساس بیت کوین طراحی شده بود و در صورتی که برای شبکه بیت کوین اجرا می‌شد امکان ایجاد هارد فورک بالا بود که چندان گزینه جذابی برای جامعه علاقمندان به بیت کوین محسوب نمی‌شد.

این ایده بعدها توسط زوکو ویلکاکس در سال 2015 با ایجاد یک استارتاپ دنبال شد. در 7 آبان 1395 (2018/10/28) تلاش‌های زوکو و تیم او به عنوان بلاک چین زی کش به صورت عمومی اعلام و رسما شروع به کار کرد. طی چند سال گذشته شرکت الکتریک کوین (Electric Coin) که توسط زوکو ویلکاکس مدیریت می‌شود جهت توسعه بلاک چین زی کش فعالیت می‌کند.

مقایسه بیت کوین و زی کش

به طور کلی با توجه به اینکه هسته اصلی بلاک چین زی کش از بیت‌کوین کپی برداری شده نحوه کارکرد آن در بسیاری از موارد مانند بیت کوین بوده اما تفاوت‌‌های مهمی نیز دارد.

نحوه ارسال کوین

برای انتقال بیت کوین فقط یک حالت وجود دارد اما در شبکه زی کش می‌توان انتخاب کرد که تراکنش به صورت معمول باشد یا به شکل محرمانه انجام شود. مثلا می‌توان انتخاب کرد که آدرس فرستنده و گیرنده یک تراکنش مخفی شود.

الگوریتم اجماع

بلاک چین زی کش مانند بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof Of Work)‌ بهره می‌برد. به این معنی که ماینرها با در اختیار شبکه قرار دادن توان محاسباتی خود، بلاک‌‌های شبکه را ایجاد و در ازای آن پاداش بلاک و کارمزد تراکنش‌های موجود در آن بلاک را دریافت می‌کنند. یک تفاوت اصلی در مقابله بلاک چین زی کش با دستگاه‌‌های ASIC است. همان طور که می‌دانید در ابتدای راه‌اندازی شبکه بیت کوین استخراج با کامپیوترهای خانگی انجام می‌شد. با توجه به اینکه برای استخراج بیت کوین ماینرها باید مسائلی ریاضی را حل کنند هر کامپیوتری که از پردازنده قوی تری بهره می‌برد می‌توانست کوین بیشتری را استخراج کند. پس از مدتی انواع دستگاه‌های ASIC معرفی شدند که با توان پردازش بسیار بالا در استخراج بیت کوین کاربرد داشتند. زی کش اما معتقد بود استفاده از این دستگاه‌ها برای استخراج به این معنی است که هر کس توان مالی تهیه آن‌ها را داشته باشد بتواند زی‌کش استخراج کند و از طرفی دیگر وجود این دستگاه‌ها باعث می‌شوند قدرت شبکه در دست تعداد کمی از افراد قرار گیرد که با فلسفه بسیاری از ارزهای دیجیتال که تمرکز زدایی است مغایر می‌باشد. البته تولید‌کنندگان این دستگاه‌‌ها نیز دست به کار شده و ASICهایی مخصوص بلاک چین ZCash تولید کرده‌اند.

تعداد کوین‌

تعداد کوین‌های زی‌کش مانند بیت کوین 21 میلیون بوده همچنین مانند بیت کوین این کوین نیز هاوینگ داشته و پاداش‌های استخراج در هر هاوینگ نصف می‌شود.

زمان تشکیل بلاک

در بلاک چین بیت کوین به صورت تقریبی هر ده دقیقه یک بلاک تشکیل می‌شود اما در بلاک چین زی کش حدود هر 75 ثانیه یک بلاک ایجاد می‌گردد.

تخصیص پاداش بلاک

در بلاک چین بیت کوین پاداش بلاک و کارمزد تراکنش‌های آن بلاک به طور کامل به استخراج کننده بلاک می‌رسد اما در زی کش در چهار سال ابتدای راه اندازی شبکه (قبل از اولین هاوینگ که پاداش استخراج بلاک نصف می‌شود) 80 درصد پاداش و کارمزد تراکنش‌های بلاک به ماینر و 20 درصد به تیم توسعه زی کش اختصاص می‌یابد.

زی کش چگونه کار می‌کند؟

یک تفاوت اصلی زی‌کش در امکان ارسال رمزارز زی‌کش به صورت کاملا محرمانه است. در زمان ارسال کوین، فرستنده می‌تواند سطح محرمانه بودن تراکنش را تعیین کند. فرستنده می‌تواند انتخاب کند تمامی داده‌‌ها مانند تراکنش در بیت کوین قابل روئیت برای همه باشد و یا آدرس فرستنده، گیرنده و مقدار ارسال به طور کامل از دید همگان مخفی بماند.

نحوه انجام تراکنش‌های محرمانه

زمانی که بخواهیم به عنوان مثال در بلاک چین بیت‌کوین تراکنشی ثبت کنیم، روش کار به این شکل است که مقدار بیت کوینی که می خواهیم ارسال کنیم و آدرس مقصد را وارد کرده و سپس با کلید خصوصی تراکنش را امضا می‌نماییم. ماینر برای تایید تراکنش و قرار دادن آن در یک بلاک به مقدار موجودی کیف پول ما نگاه می‌‌کند تا مقدار ارسالی از دارایی ما بیشتر نباشد و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد تراکنش تایید می‌گردد.

اما حال تصور کنید در زی‌کش بخواهیم یک تراکنش محرمانه انجام دهیم. به هیچ کس حتی ماینر نمی‌گوییم که در کیف پول خود چه مقدار زی‌کش داریم و چه مقدار می‌خواهیم ارسال کنیم. حال چطور ماینر می‌‌تواند چنین تراکنشی را بررسی و تایید کند. پاسخ در اثبات دانش صفر (Zero Knowledge proof) است.

اثبات دانش صفر توسط محققین دانشگاه ام آی تی (Massachusetts Institute of Technology) ابداع شد. این مفهوم با تلفیقی از دانش ریاضیات و کامپیوتر امکان پذیر شده ابداع شده و بسیار مفهوم پیچیده‌ای است و ما سعی می‌کنیم در این مقاله به صورت ساده نحوه کار آن را توضیح دهیم.

تصور کنید باب از آلیس سوالی می پرسد و آلیس می‌خواهد به باب اثبات کند جواب سوال را می‌داند اما در عین حال جواب سوال را به باب نگوید. این شرایط دقیقا اتفاقی است که در تراکنش‌‌های محرمانه زی‌کش با آن روبرو هستیم. کاربر می خواهد اثبات کند که مقداری که می‌خواهد ارسال کند را در کیف پول خود دارد اما در عین حال نمی‌خواهد ماینر از میزان دارایی‌ او و مقدار ارسالی مطلع شود. برای توضیح انجام این کار به تصویر زیر توجه کنید.

 

 

در تصویر بالا یک راه خروج از تونل وجود دارد. خطی که در وسط تونل وجود دارد را یک در در نظر بگیرید. در صورت ورود به تونل برای اینکه بتوان یک دور کامل در آن زد باید کلید در وسط تونل را داشت. حال می‌توان اینگونه در نظر گرفت کسی که می‌خواهد یک تراکنش در زی کش انجام دهد در صورتی که اطلاعات وارده او صحیح باشد یک کلید معتبر به او داده می‌شود. در این مرحله ماینر مقادیر دارایی و ارسالی را برای تایید تراکنش بررسی نمی‌کند. ماینر به عنوان آدمک سبز رنگ بارها به آدمک صورتی به عنوان کاربر می‌گوید که از مسیرهای A و B وارد تونل شده و منتظر می‌ماند دور بزند. در این حالت ثابت می‌شود آدمک صورتی کلید معتبری دارد و در عین حال آدمک سبز رنگ کلید او را نمی‌بیند. اینگونه سوال کننده بدون دریافت جواب مطمئن می‌شود جواب نزد طرف مقابل وجود دارد. اینگونه تراکنش‌های محرمانه در زی کش تایید می‌شود.

به‌روزرسانی‌های شبکه زی کش

شبکه بلاک چین زی کش با هدف بهبود در عملکرد این رمزارز به صورت مستمر در حال توسعه و به‌روزرسانی است. در ادامه به معرفی این به‌روزسانی‌‌ها می‌پردازیم.

به‌روزرسانی Sprout

در تاریخ 7 آبان 1395 (October 28, 2016) مرحله Sprout یا جوانه انجام شد. در این مرحله بلاک چین زی کش پس از مراحل تست مختلف به صورت عمومی راه اندازی شد. زوکو ویلکاکس طی اعلامیه‌ای در سایت الکتریک کوین آغاز فعالیت این شبکه را اعلام کرد.

به‌روزرسانی Overwinter

در تاریخ 5 تیر 1397 (June 26, 2018) مرحله Overwinter یا گذر از زمستان در بلاک 347,500 انجام شد. این اولین ارتقا بلاک چین زی کش بود. این به‌روزرسانی با هدف تقویت پروتکل جهت آماده سازی شبکه برای بروزرسانی‌های آینده شبکه انجام شد. مواردی همچون بهبود عملکرد در تراکنش های شفاف، ویژگی جدید در انقضای تراکنش‌ها از جمله اقدامات نسخه گذر از زمستان بود.

به‌روزرسانی Sapling

در تاریخ 6 آبان 1397 (October 29, 2018) مرحله Sapling یا نهال در بلاک 419,200 انجام شد. در این به‌روزرسانی پیشرفت‌های قابل توجهی برای تراکنش‌‌های محافظت شده ارائه شد. در این به‌روزرسانی امکان انجام تراکنش‌‌های محرمانه در چند ثانیه ایجاد شد. 

به‌روزرسانی Blossom

در تاریخ 20 آذر 1398 (December 11, 2019) مرحله Blossom یا شکوفه در بلاک 653,600 انجام شد. در سومین ارتقا شبکه زی کش زمان تشکیل بلاک‌ها کاهش یافت. این تغییر باعث سرعت بیشتر در انجام تراکنش‌‌ها و بهبود کارایی شبکه و در عین حال پایین ماندن هزینه تراکنش‌ها در بلاک چین شد. در ابتدای راه‌اندازی شبکه زمان تشکیل هر بلاک 150 ثانیه بود که در این بروز رسانی به 75 ثانیه کاهش یافت.

به‌روزرسانی Heartwood

در تاریخ 26 تیر 1399 (July 16, 2020) مرحله هارت‌وود (Heartwood) در بلاک 903,000 انجام شد. در چهارمین به‌روزرسانی بلاک چین زی کش نیز بهبودهایی در انجام تراکنش‌‌ها و دسترسی کاربران انجام شد.

به‌روزرسانی Caopy

در تاریخ 28 آبان 1399 (November 18, 2020) مرحله Caopy یا سایبان در بلاک 1,046,400 انجام شد. پنجمین به‌روزرسانی شبکه زی کش همزمان با اولین هاوینگ شبکه و نصف شدن پاداش بلاک‌های شبکه انجام شد. در زمان راه اندازی بلاک چین زی کش تصمیم گرفته شد در چهار سال ابتدایی (به عبارتی تا اولین هاوینگ) 80 درصد پاداش بلاک‌‌ها به ماینر و 20 درصد به توسعه دهندگان اختصاص یابد. با نزدیک شدن زمان اولین هاوینگ زی کش صحبت‌‌ها پیرامون اتمام این قانون زیاد شد و نهایتا تصمیم گرفته شد این قانون ادامه داشته باشد. مقرر شد این 20 درصد به این صورت تقسیم شود که 8٪ به صندوق کمک‌های مالی، 7٪ به شرکت الکتریک کوین به عنوان توسعه دهنده زی کش و 5٪ به بنیاد زی کش اختصاص یابد.

به‌روزرسانی NU5

در تاریخ 8 مهر 1400 (September 30, 2021) مرحله NU5 در بلاک 1,590,000 ایجاد شد. در این به‌روزرسانی نیز تغییراتی در لایه اجماع و تراکنش‌‌ها و مسائل مختلف فنی در شبکه برای بهبود کارایی انجام شد. قالب نام به‌روزرسانی‌ها برای درک بهتر از پیشرفت شبکه تغییر کرد.

سوالات متداول درباره زی کش؟

خیر. خرید و فروش زی کش در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی (Fintech) است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود. به خاطر همین موضوع همه‌ی پلتفرم‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.

خوشبختانه چند سالی است که امکان خرید ارزهای دیجیتال در ایران با استفاده از ریال فراهم شده است. رابکس نیز برای مدت طولانی در این بازار فعالیت دارد. رابکس با ارائه قیمت‌هایی مناسب و ایجاد رابطه‌ای بلند مدت با مشتریان معامله زی کش با استفاده از ریال را فراهم کرده است. شما می‌توانید بهترین قیمت زی کش را از رابکس بخواهید و در مدتی کوتاه خرید یا فروش خود را انجام دهید.