صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش لایت‌کوین با بهترین قیمت

روز
Lite Coin (LTC)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

Litecoin

لایت‌کوین (Litecoin) :

لایت کوین یک ارز دیجیتال است که برای همه افراد در جهان، تراکنش‌هایی با هزینه نزدیک صفر و تقریبا آنی را فراهم می‌کند. لایت کوین یک شبکه متن باز و جهانی پرداخت بوده که کاملا غیرمتمرکز کار کرده و هیچ سازمان مرکزی‌ آن را اداره نمی‌کند. این توضیحات در وبسایت رسمی لایت کوین درباره این رمزارز نوشته شده است. لایت کوین را شاید بتوان بیت کوینی دانست که بسیار سبک‌تر است، درست مانند اسمش! کلمه “لایت” در زبان انگلیسی به معنای سبک است.

لایت‌کوین در یک نگاه :

نحوه کار لایت کوین

وقتی صحبت از یک سیستم اثبات کار می‌شود؛ یعنی تعدادی ماینر وجود دارند که با در اختیار گذاشتن قدرت محاسباتی خود، تراکنش‌های شبکه را تایید کرده و همچنین از امنیت و دنبال کردن قوانین آن، اطمینان حاصل می‌کنند.

چارلی لی در ابتدای کار، یک تصمیم کلیدی گرفت تا الگوریتم استخراج لایت کوین از بیت کوین متفاوت باشد. او الگوریتم “scrypt” را برای این کار برگزید. انتخاب این الگوریتم دو دلیل عمده داشت.

جلوگیری از خطر استخراج متمرکز، موضوعی که در ابتدای کار بیت کوین، بحث مهمی بود. برای استخراج بیت کوین نیاز به سخت‌افزارهای بسیار قدرتمند و گرانی دارید که باعث می‌شود استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین، بتوانند به طور نسبی کنترل شبکه را در اختیار بگیرند؛ هرچند این اتفاق تا کنون نیفتاده است؛ اما با راه حل لایت کوین، هر فردی با کامپیوتر خانگی خودش هم می‌تواند لایت کوین را استخراج کند.
با استفاده از این الگوریتم، لایت کوین دیگر با ماینرهای قدرتمند بیت کوین رقابت نداشت، چیزی که باعث نابودی آلت کوین NameCoin شد.
البته ذکر این نکته ضروری است که در حال حاضر امکان استخراج لایت کوین با کامپیوترهای معمولی بسیار کم شده است و این موضوع مربوط به اوایل کار لایت کوین بوده است. اکنون مانند بیت کوین سخت‌افزارهای خاص برای استخراج لایت کوین وجود دارد (ASIC ها) و چندین ماینر قدرتمند در کنار هم استخرهای استخراج را به وجود آورده‌اند تا شانس خود را برای یافتن بلاک و دریافت پاداش بیشتر کنند.

تفاوت‌های بیت کوین و لایت کوین؟

لایت کوین از Scrypt hash به جای SHA-256 بیت کوین استفاده می‌کند.
سرعت ساخت بلاک در لایت کوین 4 برابر بیشتر از بیت کوین است.
تعداد کوین‌های موجود لایت کوین برای استخراج 84 میلیون است، دقیقا 4 برابر بیت کوین.
سختی شبکه در لایت کوین هر 2.5 روز یکبار بروزرسانی می‌شود؛ اما در بیت کوین این مقدار 2 هفته است.
لایت کوین به طور رسمی در 11 اکتبر سال 2011 شروع به کار کرد. در آن زمان تنها 8 آلت کوین در دنیای کریپتوکارنسی وجود داشت که هیچکدام رشد قابل توجهی نکردند. به گونه‌ای که اسمی از آن‌ها دیگر شنیده نمی‌شود. لازم به ذکر است که آلت کوین به تمام رمزارزها به جز بیت کوین گفته می‌شود.

تمام این رمزارزها به یک مورد کپی برداری از بیت کوین بودند؛ یعنی از ساختار و کد اصلی بیت کوین استفاده کرده و تغییرات اندکی روی آن به وجود آورده بودند. لایت کوین نیز کد اصلی بیت کوین را کپی کرده است. تا قبل از 2014 تمرکز اکثر آلت کوین‌ها روی این موضوع بود که موفقیت‌های بیت کوین را تکرار کنند. آن‌ها می‌خواستند با انجام تغییراتی، سرعت ساخت یک بلاک را کاهش داده و یا هزینه تراکنش‌ها را کمتر از بیت کوین کنند. در واقعیت 99 درصد آن پروژه‌ها در رقابت با بیت کوین شکست خورده و کاملا حذف شدند.

لایت کوین از سال 2011 تاکنون دوام آورده و در کنار بیت کوین و اتریوم از شناخته شده‌ترین رمزارزهای موجود در بازار است. این کوین یک جامعه کاربری بسیار فعال داشته و در اکثر صرافی‌های کریپتوکارنسی، امکان خرید و فروش و معامله در بازار‌های مختلف آن وجود دارد. بلاکچین لایت کوین تاکنون تقریبا ده سال فعالیت کرده و هیچ مشکل بزرگی برای آن به وجود نیامده است. هزینه تراکنش‌ها ‌پایین‌تر از بیت کوین و سرعت انتقال آن سریع‌تر می‌باشد.

میزان امنیت یک بلاکچین را با استفاده از مقیاسی به اسم هش ریت می‌سنجند. هش ریت نشان‌دهنده میزان فعالیت ماینرهای یک شبکه و میزان کاری است که روی شبکه انجام می‌‌شود. در واقع این شاخص، قدرت محاسباتی مجموعه ماینرهای یک شبکه را نشان می‌دهد. هرچه هش ریت بالاتر برود؛ یعنی ماینرهای بیشتر و قدرتمندتری در آن شبکه فعالیت می‌کنند و در نتیجه امنیت بلاکچین مربوطه نیز بالاتر است.

بسیاری از پروژه‌های جدید از الگوریتم اجماع Proof Of Stake استفاده می‌کنند که انرژی کمتری نیاز داشته و در مقایسه با Proof Of Work لایت کوین، سرعت بیشتری در تایید تراکنش‌ها دارد. شبکه‌های جدیدی که همه توجهات را به خود جلب کرده‌اند؛ پروژه‌هایی همچون دیفای‌ (Defi)، توکن‌های بی مانند (NFT) و … که در شبکه لایت کوین و برنامه‌هایش دیده نمی‌شوند.

الگوریتم Scrypt Hash چیست؟

اسکریپت (Scrypt) یک الگوریتم ساخت کلید‌های رمزنگاری شده است. هدف اصلی scrypt این است که یک اثر انگشت و نشانه از یک داده ایجاد کند؛ اما این کار با سرعت بسیار کمی انجام شود. در scrypt از یک پسورد، چند کلید خصوصی ایجاد می‌شود.

فرض کنید که رمز عبور شما “password1234” است. با استفاده از SCRYPT این رمز عبور تبدیل به عبارت زیر می‌شود:

 

AwEEDA4HCwQFAA8DAwwHDQwPDwUOBwoOCQACAgUJBQ0JAAYNBAMCDQ4JCQgLDwcGDQMDDgMKAQsNBAkLAwsACA==

 

این عبارت طولانی اکنون می‌تواند به عنوان یک کلید خصوصی برای رمزگذاری و یا باز کردن رمز استفاده شود. الگوریتم scrypt به دلیل کند بودن و حساس بودنش به حافظه، کار را برای سازندگان ASIC، سخت‌افزارهای قوی مخصوص استخراج، سخت کرده است؛ اما بهرحال برخی نسخه‌های خاص آن‌ ‌ها ساخته و چارلی لی از هدف خود دور شده است.

لایت کوین، زمین تمرینی بیت کوین

به لایت کوین لقب‌های مختلفی داده‌اند؛ به عنوان مثال می‌گویند اگر بیت کوین را طلای دیجیتال در نظر بگیریم، لایت کوین، نقره دیجیتال است. یکی از لقب‌ها و توصیفات که بسیار به واقعیت نزدیک می‌باشد، این است که لایت کوین، زمین تمرینی بیت کوین است! اکثر مواقع به این شکل بوده است که اگر قرار بر اضافه کردن یک ویژگی و آپگرید شبکه بیت کوین باشد، ابتدا این کار بر روی لایت کوین انجام می‌شود!

به عنوان مثال SegWit ابتدا در سال 2017 بر روی لایت کوین پیاده‌سازی شده و سپس بیت کوین آن را دنبال کرد. در SegWit اطلاعات اضافه همچون تاریخ و زمان تراکنش از بلاک حذف می‌شود و به این ترتیب امکان ذخیره اطلاعات بیشتر بر روی یک بلاک وجود داشته و تعداد تراکنش‌ها بر ثانیه افزایش پیدا می‌کند. بعد از این بروزرسانی، تعداد تراکنشهایی که شبکه بیت کوین در یک ثانیه می‌توانست پردازش کند از 3 به 7 و در لایت کوین از 28 به 56 افزایش یافت.

لایت کوین از لایتنینگ نیز پشتیبانی می‌کند. در لایتنینگ یک کانال خارج از زنجیره (offchain) ایجاد می‌شود و تراکنش در آنجا صورت می‌پذیرد. به این ترتیب سرعت انجام تراکنش‌ها بالا می‌رود. بعد از اینکه لایتنینگ بر روی لایت کوین آمد، بیت کوین آن را در شبکه خود به اجرا گذاشت.

لایت کوین یک رمزارز کاملا کلاسیک است. چیزی مانند نقره در دنیای فلزات. شاید کسی به اندازه طلا به آن توجه نداشته باشد؛ اما همیشه حضور دارد و اتفاقات مهمی را رقم می‌زند. در گذشته کسانی که درگیر دنیای کریپتو بودند، به خوبی به یاد دارند که خرید و نگه‌داری بیت کوین، اتریوم و لایت کوین، یک قانون نانوشته و حتمی در بازار بود. هرچند لایت کوین ویژگی‌هایی که سرمایه‌گذاران امروزی در ذهن دارند را ندارد؛ اما نمی‌توان نقش مهم آن را به خصوص به عنوان زمین تمرینی بیت کوین، نادیده گرفت.

رویدادهای مهم لایت‌کوین

7 اکتبر 2011 | انتشار نرم افزار متن باز لایت‌کوین
13 اکتبر 2011 | عملیاتی شدن شبکه لایت‌کوین
می 2017 | به کارگیری شبکه سگویت (SegWit). کامل شدن اولین تراکنش در شبکه لایت‌کوین

خوشبختانه چند سالی است که امکان خرید ارزهای دیجیتال در ایران با استفاده از ریال فراهم شده است. رابکس نیز برای مدت طولانی در این بازار فعالیت دارد. رابکس با ارائه قیمت‌هایی مناسب و ایجاد رابطه‌ای بلند مدت با مشتریان معامله لایت‌کوین با استفاده از ریال را فراهم کرده است. شما می‌توانید بهترین قیمت لایت‌کوین را از رابکس بخواهید و در مدتی کوتاه خرید یا فروش خود را انجام دهید.

خیر. خرید و فروش لایت‌کوین در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی (Fintech) است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود. به خاطر همین موضوع همه‌ی پلتفرم‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.