صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید لایت کوین (Litecoin) ، فروش لایت کوین - بهترین قیمت LTC

روز
Lite Coin (LTC)
USDT

فروش و خرید لایت کوین با بهترین قیمت

1

ثبت نام و احراز هویت

پس از ثبت نام در رابکس، در چند گام احراز هویت کنید.

2

ساخت کیف پول

برای نگهداری از ارزهای دیجیتال، نیاز به کیف پول است. پس از ثبت نام یک کیف پول شخصی به شما اختصاص داده می‌شود.

3

فروش و خرید لایت کوین

کیف پولتان را شارژ کنید و به خرید و فروش لایت کوین و حتی تبدیل مستقیم رمزارزها به هم بپردازید.

Litecoin
لایت‌کوین (Litecoin) :

خرید لایت کوین Litecoin و فروش لایت کوین با بهترین قیمت LTC در صرافی آنلاین ارز دیجیتال رابکس ، معتبر ترین سایت خرید لایت کوین در ایران امکان پذیر است.

 

لایت کوین را شاید بتوان بیت کوینی دانست که بسیار سبک‌تر است، درست مانند اسمش! کلمه “لایت” در زبان انگلیسی به معنای سبک است. در لایت کوین، تراکنش‌هایی با هزینه نزدیک صفر و تقریبا آنی انجام می‌شود.

لایت‌کوین در یک نگاه :

مقدمه

لایت کوین از هسته اصلی بیت کوین برای پروژه خود استفاده می‌کند. لایت کوین در واقع همان بیت کوین بوده که با کمی تغییرات تراکنش‌های بسیار سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر را برای کاربران فراهم کرده است.

 

پس از اینکه بیت کوین در سال 2009 معرفی شد. پس از مدتی با افزایش کاربران و استفاده کنندگان از این شبکه نارسایی‌های این شبکه بیشتر مشخص شد. یکی از مشکلات بزرگ برای کاربران، پایین بودن سرعت انجام تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین بود. یکی دیگر از مواردی که گریبانگیر بیت کوین شد، انحصار استخراج بود. استخراج بیت کوین با تجهیزات خاص و بسیار گران قیمت انجام می‌شود که بسیاری از افراد به همین مسئله انتقادهایی وارد می‌کنند. لایت کوین سعی کرد با ارائه پروژه‌ای، این مشکلات بیت کوین را در پروژه خود مرتفع کند.

 

لایت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتالی بود که پس از بیت کوین در سال 2011 توسط چارلی لی (Charli Lee) یکی از مهندسان نرم افزار شرکت گوگل ایجاد شد. لایت کوین بر اساس کدهای منبع باز بیت کوین توسعه یافت اما تغییراتی همچون نرخ تولید بلاک سریع‌تر و تغییراتی در الگوریتم اثبات کار (POW) را تجربه کرد. 

 

در حال حاضر دیگر بیت کوین با سرعت پایین در انجام تراکنش‌ها و همچنین هزینه بالای کارمزدی که دارد بیشتر به عنوان یک ذخیره ارزش مطرح است تا وسیله‌ای برای انجام معاملات روزانه.

چارلی لی خالق لایت کوین

چارلی لی در سال 2009 (1388) که بیت کوین به دنیا معرفی شد به عنوان یک مهندس نرم افزار در شرکت گوگل کار می‌کرد. چارلی می‌گوید ابتدا برای سرگرمی سعی کردم پروژه‌ای طراحی کنم که مشکلات بیت کوین را مرتفع کند. پس از مدتی پروژه جدی‌تر شد.

 

چارلی لی، بنیانگذار لایت کوین

چارلی لی، بنیانگذار لایت کوین

یک هفته قبل از راه‌اندازی بلاک چین لایت کوین، لی کدهای برنامه نویسی این پروژه را به صورت عمومی منتشر کرد تا همه علاقمندان بتوانند آن را آزمایش کنند. زمان راه اندازی نیز از طریق نظرسنجی در انجمن بیت کوین تاک (Bitcointalk) تعیین شد. همه کاربران می‌توانستند همزمان استخراج لایت کوین را شروع کنند. زیرا تاریخ دقیق راه اندازی پروژه را می‌دانستند و فقط باید یک تغییر کوچک در فایل‌های منتشر شده ایجاد می‌کردند تا به شبکه واقعی متصل می‌شدند. بلاک چین شروع به کار کرد و در هر بلاک 50 لایت کوین به استخراج کننده پاداش داده شد. لایت کوینی که در آن زمان هیچ ارزشی نداشت.

 

چارلی لی در پستی که در انجمن بیت کوین تاک در اکتبر سال 2011 منتشر کرده بود گفت:‌ اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیریم من تصمیم دارم نقره‌ بیت کوین را معرفی کنم.

 

چارلی لی در سال 2013 به صرافی کوین بیس رفت و فعالیت‌های خود در شبکه لایت کوین را بسیار محدود کرد. اما پس از چهار سال، در سال 2017 مجدد به بنیاد لایت کوین برگشته و هدایت آن را تاکنون بر عهده داشته است.

هاوینگ در لایت کوین

ارز دیجیتال لایت کوین دارای تعداد محدود 84 میلیون است که مانند بیت کوین در مرور زمان استخراج خواهد شد. پاداش بلاک در لایت کوین مانند بیت کوین در ابتدا 50 لایت کوین در هر بلاک بود که به استخراج کننده تعلق می‌گرفت. 

 

لایت کوین مانند بیت کوین دارای هاوینگ (Halving)‌ است. به این معنی که پس از هر 840 هزار بلاک که ساخته می‌شود (به صورت تقریبی هر چهار سال یکبار) پاداش بلاک در آن نصف می‌شود. اولین پاداش بلاک لایت کوین مانند بیت کوین 50 عدد رمز ارز LTC بود. در 25 آگوست  2015 (3 شهریور 1394) اولین و در 5 آگوست 2019 (14 مرداد 1398) دومین هاوینگ شبکه انجام شد و در زمان نگارش این مقاله پاداش هر بلاک 12.5 لایت کوین است. هاوینگ بعدی شبکه لایت کوین نیز در آگوست 2023 (مرداد 1402) اتفاق خواهد افتاد.

مقایسه بیت کوین و لایت کوین

در جدول زیر به مقایسه بیت کوین و لایت کوین می‌پردازیم.

 


موضوع

بیت کوین

لایت کوین

تاریخ شروع به کار شبکه

2009

2011

تعداد کوین

21 میلیون

84 میلیون

الگوریتم هش

SHA256

Scrypt

زمان ساخت بلاک

10 دقیقه

2.5 دقیقه


 

تفاوت‌های بیت کوین و لایت کوین؟

  1. لایت کوین از Scrypt hash به جای SHA-256 بیت کوین استفاده می‌کند.
  2. سرعت ساخت بلاک در لایت کوین 4 برابر بیشتر از بیت کوین است.
  3. تعداد کوین‌های موجود لایت کوین برای استخراج 84 میلیون است، دقیقا 4 برابر بیت کوین.
  4. سختی شبکه در لایت کوین هر 2.5 روز یکبار بروزرسانی می‌شود؛ اما در بیت کوین این مقدار 2 هفته است.

لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

درست مانند بیت کوین (BTC)، لایت کوین بر روی یک بلاک چین منبع باز اجرا شده که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی‌شود. هر نود لایت کوین یک کپی از بلاک چین دارد تا اطمینان حاصل کند که تراکنش‌های جدید با تاریخچه تراکنش‌های آن در تضاد نیستند. استخراج کنندگان با گنجاندن تراکنش‌های جدید در بلاک‌های تازه، پردازش تراکنش‌ها و ایجاد  آن‌ها در بلاک‌های تازه استخراج شده، به پردازش تراکنش‌های جدید کمک می‌کنند.

 

لایت کوین به عنوان نسخه اصلاح شده بیت کوین سعی کرد امکان تراکنش‌های سریع و ارزان را فراهم کند. لایت کوین مانند بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده کرد اما در الگوریتم رمزنگاری خود به جای استفاده از SHA-256 که بیت کوین استفاده می‌کند،‌ از Scrypt  استفاده کرد. با این تغییر نحوه انجام تراکنش‌ها تغییری بنیادی کرد. این مسئله باعث شد حجم اطلاعات لازم برای پردازش در هر تراکنش به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

 

لایت کوین برای سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها در شبکه خود نیز تصمیم گرفت مدت زمان تقریبی ایجاد هر بلاک شبکه را 2.5 دقیقه تعیین کند. 

لایت کوین و دستگاه‌های ASIC

الگوریتم اجماع لایت کوین در ابتدا به گونه‌ای توسعه یافت که بتواند با دستگاه‌های ASIC مقابله کند. این دستگاه‌ها دارای پردازنده‌های قوی بوده که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شد و لایت کوین معتقد بود باید از ورود آن‌ها به شبکه جلوگیری کند، زیرا قدرت پردازش در شبکه با وجود این دستگاه‌ها متمرکز می‌شود. با این حال استخراج کنندگان پس از مدتی با اعمال تغییراتی در این دستگاه‌ها توانستند به شبکه لایت کوین متصل شوند.

خرید لایت کوین

خرید لایت کوین در صرافی های داخلی ارز دیجیتال ایرانی ممکن است. صرافی ارز دیجیتال رابکس از بهترین سایت خرید لایت کوین است. برای خرید لایت کوین به کیف پول لایت کوین نیاز است. با ثبت نام در رابکس یک کیف پول اختصاصی به شما داده می‌شود و لایت کوین خرید شده در کیف پول رابکس شما نگهداری می‌شود. در این صورت نیازی به اینکه خودتان کیف پول ارز دیجیتال داشته باشید نیست. خرید لایت کوین

.

...

خرید لایت کوین کش

خرید لایت کوین کش تقاضای بالایی در بازار ندارد. لایت کوین کش مانند بیت کوین کش که شبیه به همان بیت کوین است، شبیه به لایت کوین است اما با تفاووت در سرعت انجام معاملات. هر چند که محبوبیت لایت کوین کش نسبت به بیت کوین کش زیاد نیست. به هنگام خرید لایت کوین کش دقت کنید که اینکه این ارز به لایت کوین شبیه است دلیل نمی‌شود تا ارزش آن بالا باشد. این پروژه را به صورت اختصاصی بررسی کنید.

.

خرید لایتکوین

خرید لایتکوین و فروش لایتکوین با قیمت مناسب در رابکس امکان پذیر است. علاوه بر خرید و فروش لایتکوین شما می‌توانید این ارز را به تتر و بیت کوین هم تبدیل کنید.

.

خرید لایت کوین ارزان

خرید لایت کوین ارزان کمی از واقعیت به دور است. به هر حال هر رمزارزی ارزشی دارد و اینطور نیست که نسخه ارزانی از آن وجود داشته باشد یا نه. جز خرید لایت کوین ارزان، عبارت های دیگری نیز توسط برخی افراد تکرار می‌شود: خرید لایتکوین رایگان یکی از آن‌ها است. واقعیت آن است که خرید لایت کوین ارزان یا رایگان واقعیت ندارد. از طرقی این عبارت می‌تواند درست باشد که هر پلتفرمی کارمزدی مختص به خود دارد. بنابراین خرید لایت کوین ارزان شاید به معنای خرید لایتکوین از پلتفرمی با کارمزد کم باشد.

.

فروش لایت کوین

فروش لایت کوین علاوه بر خرید لایت کوین در پلتفرم رابکس امکان پذیر است. شما نه تنها می‌توانید به خرید لایت کوین با ریال بپردازید بلکه می‌توانید با فروش لایت کوین خود آن را به ریال و حتی تتر تبدیل کنید.

.

خرید لایت کوین بدون احراز هویت

خرید لایت کوین بدون احراز هویت ممکن نیست. برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی همچون پولشویی، پلتفرم های معامله رمزارزها احراز هویت را برای خرید لایت کوین و فروش لایت کوین اجباری می‌کنند. اگر صرافی ای معتبر باشد، حتما نیاز به احراز هویت خواهید داشت.

.

سایت لایت کوین

سایت رسمی که از لایت کوین در سایت کوین مارکت کپ معرفی شده https://litecoin.org/ است.

.

کانترکت لایت کوین

در سایت کوین مارکت کپ می‌توانید کانترکت های لایت کوین را بر روی شبکه های مختلف ببینید. برای مثال کانترکت لایت کوین روی شبکه بایننس اسمارت چین 0x4338665cbb7b2485a8855a139b75d5e34ab0db94 است.

.

قیمت لایت کوین

قیمت لایت کوین را می‌توانید از صفحه قیمت ارز های دیجیتال رابکس مشاهده کنید. علاوه بر این در قسمت بالای همین صفحه نیز یک مبدل و یک نمودار آورده شده است. قیمت جهانی لایت کوین، قیمت خرید لایت کوین و قیمت فروش لایت کوین با استفاده از مبدل قابل مشاهده است. رابکس همواره سعی می‌کنید بهترین قیمت لایت کوین را ارائه کند.

.

قیمت لایت کوین در آینده

قیمت لایت کوین در آینده را کسی نمی‌تواند به قطع تعیین کنید. هر چند با توجه به پروژه قدیمی و معتبر این رمزارز، می‌توان به ثبات ارزش این رمز ارز در طول زمان امیدوار بود. هر چند هیچ چیزی در دنیای ارزهای دیجیتال قابل پیش بینی نیست.

.

قیمت خرید لایت کوین

قیمت خرید لایت کوین در هر پلتفرمی متفاوت است. برای مشاهده قیمت جهانی خرید لایت کوین می‌توانید به سایت کوین مارکت کپ بروید. علاوه بر این قیمت خرید لایت کوین و قیمت فروش لایت کوین را در پلتفرم رابکس نیز می‌توانید مشاهده کنید. هم در بالای این صفحه و هم در صفحه قیمت ارزهای دیجیتال قیمت خرید لایت کوین و قیمت فروش لایت کوین آورده شده است.

.

انتقال لایت کوین

انتقال لایت کوین نسبت به انتقال بیت کوین بسیار سریع تر است. دلیل وجود لایت کوین نیز همین است و برای همین به آن بیت کوین سبک شده می‌گویند. برای انتقال لایت کوین کافی است آدرس مقصد را کپی کرده، به کیف پولتان بروید و مقدرای که می‌خواهید انتقال دهید را مشخص کنید و آدرس مقصد را وارد کنید. سپس هزینه انتقال را نگاه کنید (هزینه انتقال در شبکه لایت کوین پایین است) و در نهایت انتقال لایت کوین را تایید کنید.

.

لایت کوین بخرم؟

لایت کوین بخرم یا بیت کوین؟ پاسخ به این سوال کمی شبیه به پیشگویی است. پیش بینی آینده رمزارهزا در آینده واقعا ناممکن است. اما انتخاب بین بیت کوین و لایت کوین کمی به خود فرد هم بستگی دارد. معمولا کسانی که بیت کوین خرید می‌کنند افرادی هستند که ریسک کمتری را می‌پذیرند. کسانی که به سراغ لایت کوین یا سایر رمزارزها می‌روند معمولا ریسک‌پذیرترند. اما باز هم پاسخ به سوال لایت کوین بخرم یا بیت کوین بسیار سخت به نظر می‌آید.

.

نحوه خرید لایت کوین

نحوه خرید لایت کوین در صرافی های مختلف متفاوت است. هرچند این فرایند در بیشتر سایت های مشابه یکدیگر هستند. نحوه خرید لایت کوین در رابکس به این شکل است: (۱) ثبت نام و احراز هویت (۲) شارژ کیف پول تومانی رابکستان و (۳) رفتن به مبدل، انتخاب لایت کون، وارد کردن مقدار و تایید معامله.

.

خرید و فروش لایت کوین

خرید و فروش لایت کوین هر دو در بیشتر صرافی های ارز دیجتیال ایرانی امکان پذیر است. لایت کوین یکی از قدیمی ترین ارز های دیجیتال بازار است و اقبال عمومی به سمت آن زیاد بوده است. همین الان نیز حجم گردش آن در جهان بالاست و یکی از ارزهای دیجتیال معتبر است. صرافی ارز دیجیتال رابکس از اولین صرافی های ایرانی بود که خرید و فروش لایت کوین را برای کاربران خود مهیا کرده است.

.

آموزش خرید و فروش لایت کوین

آموزش خرید و فروش لایت کوین مانند آموزش معامله و خرید و فروش سایر ارزهای دیجتیال است. شما ابتدا باید در یک صرافی ثبت نام کنید و سپس با شارژ کیف پولتان (تومانی یا لایت کوین) به مبدل بروید و با استفاده از تب خرید و فروش به معامله این ارز دیجیتال معتبر بپردازید.

.

خرید لایت کوین با تومان

خرید لایت کوین با تومان یا ریال در بسیاری از سایت های ارز دیجیال ایرانی انجام می‌شود. در رابکس علاوه بر خرید لایت کوین با تومان، امکان خرید لایت کوین با تتر، اتریوم و بیت کوین نیز وجود دارد. کافی است به تب تبدیل بروید و زوج تتر لایت کوین را انتخاب کنید.

.

قیمت آنلاین لایت کوین

قیمت آنلاین لایت کوین را می‌توانید هم از سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید و هم در سایت رابکس و در بالای همین صفحه و با نگاه کردن به نمودار. هرچند قیمت آنلاین لایت کوین مدام در حال تغییر است و نه تنها در زمان های مختلف بلکه در صرافی های مختلف نیز قیمتی متفاوت دارد.

.

بهترین سایت خرید لایت کوین

بهترین سایت خرید لایت کوین با توجه به نیاز هر شخصی می‌تواند یک سایت باشد. اگر قیمت برای کسی مهم باشد ممکن است بهترین سایت خرید لایت کوین برای او یک صرافی باشد و اگر امنیت مهم باشد یکی دیگر. رابکس همواره سعی میکند با توجه کردن به فاکتورهای مختلف بهترین سایت خرید لایت کوین برای کاربران باشد.

.

بیشتر

خرید و فروش سایر ارز های دیجیتال:

خرید تتر

خرید شیبا

خرید ترون

خرید ریپل

خرید کاردانو

لایت کوین، زمین تمرینی بیت کوین

اکثر بلاک چین‌ها دارای فضایی به عنوان تست نت یا شبکه تست هستند. به عنوان مثال توسعه دهندگان برای اطمینان از صحت کدهای برنامه نویسی قرارداد هوشمند خود ابتدا در شبکه تست نت قرارداد هوشمند خود را بارگذاری می‌کنند تا درصورتی که هیچ ایرادی نداشت در شبکه اصلی قرارداد هوشمند خود را اجرا کنند.

 

لایت کوین را بسیاری مانند شبکه تست برای بیت کوین می‌دانند. توسعه دهندگان شبکه بیت کوین تاکنون پیش از اجرای طرحی بر روی بیت کوین ترجیح داده‌اند با توجه به شباهت‌های بسیار زیاد لایت کوین ابتدا طرح خود را بر روی این شبکه اجرا کنند.


لایتنینگ (Lightning) یک طرح لایه دوم با هدف بهبود در مقیاس پذیری و افزایش سرعت است. لایتنینگ با تمرکز بر روی تراکنش‌های خرد، امکان انجام این تراکنش‌ها را در لایه دوم بلاک چین فراهم کرد. لایتنینگ ابتدا بر روی شبکه لایت کوین انجام شد و پس از اجرای موفقیت آمیز آن، جامعه بیت کوین مجاب شد لایتنینگ را بر روی بلاک چین بیت کوین اجرا کند.


سگویت (Segwit) طرحی با هدف بالا بردن سرعت تراکنش‌ها بود. در این طرح با جدا کردن امضا دیجیتال هر تراکنش، حجم تراکنش پایین‌ آمده و باعث شد تعداد تراکنش‌های بیشتری در بلاک گنجانده شود. این اتفاق باعث بالاتر رفتن سرعت انجام تراکنش‌ها شد. سگویت از جمله طرح‌هایی بود که ابتدا بر روی شبکه لایت کوین اجرا شد. پس از اجرای سگویت در لایت کوین این شبکه از 28 تراکنش در ثانیه به 56 رسید و در بیت کوین نیز از سه تراکنش بر ثانیه به هفت تراکنش رسید.


میمبل ویمبل (MimbleWimble)‌  طرح دیگری است که انتظار می‌رود در آینده  بر روی لایت کوین اجرا شود. ایده میمبل ویمبل برای ایجاد حریم خصوصی در تراکنش‌های کاربران است. با استفاده از این طرح کاربران می‌توانند انتخاب کنند که آیا می‌خواهند تراکنشی معمولی انجام دهند یا در تراکنش، حریم خصوصی آن‌ها حفظ شود. در این نوع تراکنش کاربران می‌توانند انتخاب کنند اطلاعاتی همچون مبدا، مقصد و مقدار تراکنش پنهان بماند.


یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی میمبل ویمبل که پیش بینی می‌شود با اجرای آن به شبکه اضافه شود، بالا بردن دو برابری سرعت تراکنش‌ها است که این مسئله به تنهایی می‌تواند بسیار برای کاربران حائز اهمیت باشد. به طور کلی در صورت اجرای موفق این طرح بر روی شبکه لایت کوین احتمال می‌رود در سال‌های آتی شاهد میمبل ویمبل و به تبع آن تراکنش‌هایی با حفظ حریم خصوصی بر روی شبکه بیت کوین باشیم.

موارد استفاده از لایت کوین

به عنوان یکی از اولین ارزهای دیجیتالی که پس از بیت کوین به وجود آمد، لایت کوین کدهای برنامه نویسی بیت کوین را بهبود بخشید تا مقیاس پذیری برای تراکنش‌های سریع‌تر و با کارمزد کمتر را فراهم کند. هرچند لایت کوین از نظر ارزش بازار قابل مقایسه با بیت کوین نیست اما به عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا حرف‌هایی برای گفتن دارد. بنیاد لایت کوین در نوامبر 2021 (آبان 1400) اعلام کرد لایت کوین امکان استفاده از رمز ارز LTC از طریق کارت ویزا (VISA Card) با تبدیل لحظه‌ای این کوین به دلار وجود دارد. علاوه بر این بسیاری از کسب و کارها لایت کوین را به عنوان یک روش پرداخت به درگاه‌های خود اضافه کرده‌اند.

برخی از سوالات متداول درباره لایت کوین

انتقال لایت کوین از انتقال بیت کوین بسیار سریع تر و ارزان تر است. دلیل وجود لایت کوین هم همین است و برای همین به آن بیت کوین سبک می‌گویند.

سایت رسمی لایت کوین https://litecoin.org/ است.

خیر. خرید و فروش لایت‌کوین در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی (Fintech) است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود. به خاطر همین موضوع همه‌ی پلتفرم‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.

خوشبختانه چند سالی است که امکان خرید ارزهای دیجیتال در ایران با استفاده از ریال فراهم شده است. رابکس نیز برای مدت طولانی در این بازار فعالیت دارد. رابکس با ارائه قیمت‌هایی مناسب و ایجاد رابطه‌ای بلند مدت با مشتریان معامله لایت‌کوین با استفاده از ریال را فراهم کرده است. شما می‌توانید بهترین قیمت لایت‌کوین را از رابکس بخواهید و در مدتی کوتاه خرید یا فروش خود را انجام دهید.

کانترکت‌های لایت کوین را می‌توانید از سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید. برای مثال کانترکت لایت کوین روی شبکه بایننس اسمارت چین 0x4338665cbb7b2485a8855a139b75d5e34ab0db94 است.

حداقل خرید لایت کوین در هر پلتفرمی متفاوت است. حداقل خرید لایت کوین از رابکس ۱۰۰ هزار تومان است.

فروش و خرید لایت کوین با بهترین قیمت

برای تجربه لذت بخش خرید و فروش لایت کوین با قیمت مناسب، سایت رابکس را انتخاب کنید.