آکادمی رابکس

آکادمی رابکس مرجع آموزش ارزدیجیتال

استیکینگ چیست؟ آشنایی با انواع استیکینگ ارز دیجیتال

نویسنده : امیرمسعود

46

زمان مطالعه :

مقالات

14اسفند1400|12:22

پس از مطرح شدن بیت کوین در سال 2009 و اثبات قابلیت‌‌های آن، به مرور ایده‌های مختلفی برای ایجاد کوین‌های دیگر شکل گرفت. شاید ساتوشی ناکاموتو هم تصور نمی‌کرد که ایجاد کننده جریانی باشد که با سرعتی باور نکردنی رشد کند. در حال حاضر ارزهای مختلفی با ویژگی‌های متنوع خلق شده‌اند. این قابلیت‌ها و تنوع در ویژگی‌ها، در مفاهیمی که در خلق این پروژه‌ها به کار گرفته شده‌اند نهفته است.

یکی از این مفاهیم در ارزهای دیجیتال، استیکینگ (Staking) است. به طور کلی استیکینگ، به سپرده‌گذاری یک ارز دیجیتال برای کسب سود می‌گویند. استیکینگ در ارزهای دیجیتال انواع مختلفی از استینگ برای کسب درآمد وجود دارد که در ادامه این مطلب به انواع آن‌ها خواهیم پرداخت.

الگوریتم اجماع Proof of Stake

بسیاری از شبکه‌های ارزهای دیجیتال از استیکینگ و روش اثبات سهام (Proof of Stake) برای ایجاد بلاک در بلاک چین خود بهره می‌برند. به صورت کلی روش کار این گونه است که کاربران مقداری از کوین شبکه مورد نظر را استیک یا سپرده‌گذاری می‌کنند و سپس اجازه ایجاد بلاک در بلاک چین به آن‌ها داده می‌شود. مقدار کوین مورد نیاز جهت استیکینگ و نحوه انتخاب شدن هر کاربر جهت ایجاد بلاک در هر شبکه متفاوت بوده و روش‌های مختلفی با قوانین متنوع معرفی شده است. کسب سود برای کسانی که استیکینگ کرده‌اند بدین صورت اتفاق می‌افتد که پاداش ایجاد بلاک‌ها را دریافت می‌کنند. یک مزیت بسیار مهم این روش، امکان ایجاد بلاک‌ها با سرعتی بسیار بالا و در نتیجه بالاتر رفتن سرعت انجام تراکنش‌ها است.

اولین بار در سال 2012 در معرفی پروژه پییر کوین (PeerCoin) توسط سانی کینگ (Sunny King) و اسکات نادال (Scott Nudal) این روش معرفی شد. البته در این پروژه این روش با الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) بیت کوین ترکیب شده بود.

در سال 2014 توسط دنیل لاریمر (Daniel Larimer) مدل جایگزینی برای اثبات سهام معرفی شد. این روش اثبات سهام نمایندگی شده بود (Delegated Proof of Stake) که در آن استیکینگ انجام می‌شد اما همه کاربران مستقیم تولید بلاک‌های بلاک چین شبکه را انجام نمی‌دهند.

در استیکینگ، برای شرکت در تولید بلاک در بلاک چین کاربران مقدار کوین مورد نظر را در کیف پول خود قفل کرده و از آن نگه‌داری می‌کنند و نیازی به ارسال این کوین‌ها به مقصد خاصی نیست.

مقدار پاداش Proof of Stake

در این روش آیتم‌های مختلفی در مقدار سود دریافت شده کاربران تاثیر گذار است. به طور کلی هر پروژه مقدار متفاوتی کوین برای کاربران در نظر می‌گیرد. ضمن اینکه تعداد کوین‌‌های استیک شده، مدت زمان استیک، میزان کوین‌های موجود در شبکه و عواملی این چنینی در پاداش استیکرها تاثیر گذار است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌بایست هر پروژه به صورت جداگانه بررسی شود.

staking 1024x576 2 min

استخرهای استیکینگ ارز دیجیتال

برخی استیکرها با هدف اینکه احتمال دریافت پاداش‌ها در شبکه را افزایش دهند استخرهای استیکینگ ایجاد می‌کنند. در این حالت کاربران کوین‌های خود را تجمیع و تضمین می‌کنند مدت زمان مشخصی کوین‌های خود را برداشت نکنند. برخی از استخرها جریمه‌هایی برای برداشت‌های زودتر از موعد مقرر در نظر می‌گیرند. عمدتا سایت‌هایی برای دسترسی به این استخرها برای شبکه‌های مختلف وجود دارد که کاربران می‌توانند به آن‌ها مراجعه کنند. به عنوان مثال برای اتصال به استخرهای استیکینگ شبکه کاردانو و استیک رمز ارز ADA می‌توانید به سایت adapools.org مراجعه کنید.

استیکینگ سرد چیست؟

استیکینگ سرد به ذخیره کوین‌ها در کیف پولی که به اینترنت متصل نیست اشاره دارد که بیشتر در کیف پول‌های سخت افزاری صورت می‌گیرد. شبکه‌هایی که از این نوع استیکینگ پشتیبانی می‌کنند برای کاربران خود این امکان را فراهم می‌کنند که دارایی خود را به صورت آفلاین ذخیره کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند. شایان ذکر است در این مدل از استیکینگ، با اتصال کیف پول به اینترنت روند دریافت پاداش متوقف می‌شود. این مدل استیکینگ برای کاربران با سرمایه زیاد که می‌خواهند از امنیت سرمایه خود نیز آسوده خاطر باشند روشی مناسب است.

استیکینگ ارز دیجیتال در دیفای

با ظهور امور مالی غیر متمرکز (Defi) در ارزهای دیجیتال تحولات عمده‌ای صورت گرفت. پروژه‌های مختلف با کاربردهای متنوع معرفی شدند. برخی از این پروژه‌ها نیازمند تامین نقدینگی برای پروتکل خود بودند و تصمیم گرفتند این نقدینگی را با استیکینگ کاربران تامین کنند. روش کار به این صورت است که کاربران می‌توانند وجوه خود را به این پروتکل‌ها ارسال کرده و با توجه به مدت زمان استیکینگ و مقدار وجوه خود کسب سود کنند. البته کاربران در این مدل باید به پروژه‌‌ای که قصد ارسال توکن‌‌های خود را دارند توجه کرده و بررسی لازم را داشته باشند تا از دست رفتن سرمایه خود جلوگیری کنند. از وب سایت Defiprime.com می‌توانید برای مقایسه انواع پروژه‌ها در شبکه‌های مختلف و سود کسب شده در آن‌ها استفاده و انتخاب مناسبی با توجه به شرایط خود داشته باشید.

به این مقاله امتیاز دهید :

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی بلاگ

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال

پربازدید ترین خبرها

توکن NFT چیست و چگونه NFT بسازیم؟

دگ چیست و تفاوت آن با بلاک چین

آموزش کیف پول تراست والت

آموزش کیف پول اتمیک

وام بدون وثیقه ارز دیجیتال چیست؟ وام‌ های آنی در دیفای

تراکنش محرمانه بلاک چین چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟ آشنایی اولیه با رمز ارز ها

مطالب خواندنی

قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا معاملات اختیار پایان سال نگران کننده است؟
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا...
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا معاملات اختیار پایان سال نگران کننده است؟
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا...
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا معاملات اختیار پایان سال نگران کننده است؟
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا...
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا معاملات اختیار پایان سال نگران کننده است؟
قیمت بیت کوین در ۵۳،۵۰۰ دلار متوقف شد؛ آیا...

ارزهای دیجیتال در یک نگاه

بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین

بیت کوین