خرید ریپل ، فروش ریپل ( Ripple )

تراکنش هایی سریع
مخصوص سازمان ها

بهترین قیمت ریپل را از رابکس بخواهید

خرید ریپل ( ripple ) ، فروش ریپل ، بهترین قیمت ریپل

خرید ریپل ( Ripple ) ، فروش ریپل

تراکنش هایی سریع
مخصوص سازمان ها.

بهترین قیمت ریپل را از رابکس بخواهید

قبل از اینکه در مورد رمزارز XRP صحبت کنیم، بیایید ابتدا با شرکت ریپل آشنا شویم. شرکت ریپل (Ripple) یک مجموعه‌ی ‌بسیار بزرگ واقع در سانفرانسیسکوی آمریکا می‌باشد. هدف اصلی این مجموعه ارائه‌ی خدمات مالی غیرمتمرکز برای بانک‌ها، موسسات و نهادهای مالی و برطرف کردن مشکلاتی است که در روش‌های پرداخت سنتی مانند سوئیفت (SWIFT) وجود دارد.

این هدف به نوعی مغایر با هدف اصلی بیشتر ارزهای دیجیتال از جمله بیت‌کوین و اتریوم می‌باشد. در حالیکه تمام رمزارزها تلاش دارند تا با حذف بانک‌ها و واسطه‌ها، انقلابی جدید را رقم بزنند، ریپل معتقد است بانک‌ها آنچنان هم بد نیستند و فقط این نحوه‌ی انجام کار آن‌ها است که باید اصلاح شود!

شرکت ریپل با ارائه سه محصول اصلی سعی داشته تا مشکل هزینه و زمان بالای انجام پرداخت‌های بزرگ بین سازمانی را حل کند. این سه محصول عبارتند از: ایکس کارنت (xCurrent)، ایکس رپید (xRapid) و ایکس ویا (xVia).

منظور از ریپل دو چیز می‌تواند باشد، یکی شرکت ریپل و یکی رمز ارز ایکس آر پی (XRP). رمزارز XRP، تنها در محصول ایکس رپید (xRapid) شرکت ریپل کاربرد دارد.

نکات کلیدی:

 1. ارز دیجیتال XRP توکن مخصوص به یکی از محصولات شرکت ریپل است.
 2. شبکه‌ی ریپل سه محصول مختلف به نام‌های، ایکس کارنت (xCurrent)، ایکس رپید (xRapid)، ایکس ویا (xVia) دارد.
 3. تراکنش‌های شبکه ریپل توسط نودهای مخصوص به نام UNL تایید می‌شوند.

پروژه‌ی ایکس رپید

این پروژه یکی از محصولات ریپل است که از رمز ارز XRP استفاده می‌کند. برای انجام پرداخت‌های مالی با استفاده از محصول ایکس‌رپید، ابتدا ارز فیات «الف» به توکن XRP تبدیل می‌شود، سپس XRPها منتقل شده و به ارز فیات «ب» تبدیل می‌شوند و در نهایت به مقصد تحویل داده می‌شود.

انجام پرداخت مالی با استفاده از Xrapid:

 1. تبدیل ریال به XRP
 2. انتقال XRP از مبدا به مقصد
 3. تبدیل XRP به دلار
 4. تحویل دلار به مقصد

برای مثال فرض کنید شرکت A در کشور ایران قصد خرید محصولی را از شرکت B در کشور ترکیه دارد. برای انجام انتقال ارز بوسیله‌ی رپید این محصول به این صورت عمل می‌کند: ایکس رپید ابتدا، ریال ایران را به توکن XRP تبدیل می‌کند، سپس توکن را به لیر (واحد پول کشور ترکیه) تبدیل کرده و آن را به بانک ترکیه انتقال می‌دهد. این محصول به گونه ای طراحی شده است که بهترین قیمت را برای تبدیل ارزها پیشنهاد می‌کند.

 مزایای شبکه‌ی ریپل چیست؟

 • سرعت بالا: پرداخت هایی که از طریق این شبکه انجام می‌شود در 3-5 ثانیه تسویه می‌شوند.
 • مقیاس پذیر: شبکه‌ی ریپل از نظر فنی، بیش از 1500 معامله را در ثانیه تایید می‌کند.
 • توزیع شده: XRPL دارای بیش از 140 اعتبارسنج در سراسر جهان است.
 • سازگار با محیط زیست: از آنجا که XRPL بر اساس مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) ساخته نشده است ، منابع کمتری نسبت به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال PoW برای عملیات خود مصرف می‌کند.
 • شفافیت: به روز رسانی دائمی جهت کنترل و بهبود و اطلاع رسانی از سرعت تسویه شبکه و هزینه‌های تراکنش ها و تعداد معاملات انجام شده در واحد ثانیه انجام می‌شود.

کیف پول ریپل ( XRP)

ارز دیجیتال XRP برخلاف سایر ارزهای دیجیتال کیف پول مخصوص به خود را ندارد. وبسایت ریپل هیچ والتی(Wallet)  را جهت پشتیبانی از این ارز دیجیتال در نظر نگرفته است و این کار را بعهده‌ی خود کاربران گذاشته است. تعدادی از کیف‌پول‌هایی که می‌توانید از آن‌ها برای نگهداری ارز دیجیتال XRP استفاده کنید به قرار زیر است:

 

کیف پول‌ نرم‌افزاری: کیف پول کوینومی (coinomi)، تراست والت (Trustwallet) و کیف پول اتمیک (Atomic) گزینه‌های مناسبی برای کیف پول نرم‌افزاری است.
کیف پول سخت افزاری: کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger) گزینه ذخیره‌سازی رمز ارز XRP به صورت سرد می‌باشد.

توجه. کیف پول‌های ریپل در ابتدا ۲۰ ریپل را برای ایجاد کیف پول از کاربر کم می‌کنند. برای مثال اگر به آدرس ریپل کیف پول خودتان ۱۰۰ ریپل انتقال دهید، به ۲۰ عدد از آن دیگر دسترسی نخواهید داشت. این ۲۰ ریپل تنها برای یک بار و برای اولین بار از کاربر گرفته می‌شود.

ارز دیجیتال  XRP و شرکت ریپل، خرید ریپل انتخاب مناسبی است؟

فرض کنید قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت بر روی شبکه اتریوم را دارید. از آنجایی که شبکه اتریوم بهترین بستر برای بالا آوردن قراردادهای هوشمند است، احتمال می‌دهید که در آینده با استقبال بیشتری مواجه شود. در نتیجه حدس می‌زنید که ارزش شبکه اتریوم در بلندمدت بالاتر رود. حال برای سرمایه‌گذاری بر روی این شبکه توکن بومی آن یعنی ETH را خریداری می‌کنید و امیدوارید که با بالا رفتن ارزش شبکه اتریوم، قیمت رمزارز خریداری شده شما نیز بالاتر رود.

این موضوع درباره رمزارز XRP به این شدت صحیح نمی‌باشد. چرا که رمز ارز XRP تنها بر روی محصول Xrapid کار می‌کند. درست است که با بالا رفتن ارزش محصولات دیگر این شرکت، ارزش محصول Xrapid و در ادامه قیمت رمزارز XRP نیز احتمالا بالا برود، اما این تاثیر به طور غیرمستقیم خواهد بود و شاید در مواردی تاثیر زیادی هم نداشته باشد. به طور خلاصه، با بالا رفتن ارزش شرکت ریپل، لزوما قیمت رمزارز XRP بالا نمی‌رود، چرا که این ارزش ممکن است برای سایر محصولات این شرکت باشد.

 

ریپل نت (RippleNet) چیست؟

شبکه‌ی ریپل ۳ محصول اصلی، برای استفاده‌ی مراکز مالی ارائه داده است:

 1. ایکس کارنت (xCurrent)
 2. ایکس رپید (xRapid)
 3. ایکس ویا (xVia)

این ۳ محصول، با یک نام جامع ریپل‌نت (RippleNet) نام‌گذاری شده است. ارز دیجیتال XRPفقط بر روی شبکه‌ی ایکس رپید کاربرد دارد و در بین محصولات دیگر جایگاهی ندارد. امروزه بیشتر شرکت‌ها تحت قرارداد ایکس کارنت فعالیت می‌کنند و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند. پس زمانی که شرکت ریپل با یک شرکت معتبر و بزرگ همکاری می‌کند نمی‌توان نتیجه گرفت که ارزش ارز دیجیتال  XRP  در حال افزایش است.

پروژه‌ی ایکس کارنت (xCurrent) چیست؟

همانطور که در بالا اشاره شد ایکس کارنت یکی از محصولات شرکت ریپل است که بانک‌ها و موسسات مالی مختلف با استفاده از این پلتفرم، پرداخت‌های برون مرزی خود را برای شرکت‌های بین المللی طرف حساب، انجام می‌دهند. این محصول با بهره‌گیری از یک دفتر کل توزیع‌شده به نام  اینترلجر (Interledger) که توسط مهندسان شبکه‌ی ریپل طراحی شده است، کار می‌کند. با وجود اینکه این دفتر توسط خود شرکت ریپل طراحی شده است اما این مجموعه هیچ‌گونه نظارت و کنترلی بر روی آن ندارد. بررسی و مدیریت این دفتر توسط کنسرسیوم جهانی وب (W3C) انجام می‌شود. ( W3C  یک سازمان غیر انتفاعی است که استاندارد‌های جهانی شبکه‌ی وب را تعیین و کنترل می‌کند). هدف اصلی این محصول، ایجاد پلتفرمی جهت انجام تمامی تراکنش‌ها و صورتحساب‌های مالی، نه فقط با استفاده از ارزهای دیجیتال، بلکه با استفاده از همه‌ی ارزها است.

نحوه‌ی عملکرد این شبکه به این صورت است که مثلا بانکی در کشور A می‌خواهد مبلغی را به بانکی در کشور B ارسال کند، در این حالت بانک A مبلغ مورد نظر را با استفاده از ایکس کارنت بصورت دلار به بانک B ارسال می‌کند و بانک B می‌تواند معادل همین مبلغ دلار را بصورت ارز دلخواه خود (مثلا یورو) دریافت کند. اما نکته‌ی قابل توجه این است که با وجود اینکه اکثر شرکت‌ها در حال حاضر از محصول xCurrent استفاده می‌کنند، برای استفاده از این پلتفرم، نیازی به داشتن ارز دیجیتال  xrp نیست.

پروژه‌ی ایکس ویا (xVia) چیست؟

این محصول برای بهبود فرایند استفاده از خدمات ایکس کارنت و ایکس رپید بعنوان یک رابط طراحی شده است. ایکس ویا در سال 2018 طراحی شده و هنوز در مرحله‌ی آزمایشی است.

پروتکل اجماع شبکه ریپل چگونه کار می‌کند؟

 1. هر کدام از اعتبار سنج‌ها تمام تراکنش‌های معتبری را که قبلا در بلاک‌ها گنجانده نشده است، دریافت می‌کند و آن را بعنوان تراکنش‌های منتخب ‌(candidate set) در شبکه پخش می‌کند.
 2. هر اعتبارسنجی مجموعه های نامزد و منتخب سایر اعتبارسنجان را (Unique Node Lists – UNL) بررسی می‌کند و به معاملاتی رای می‌دهد که براساس مجموعه‌ای از قوانین قطعی باید در دفتر کل بعدی گنجانده شود.
 3. تراکنش هایی که بیشترین آرای “بله” را دریافت می‌کنند، به مرحله‌ی بعدی منتقل می‌شوند. در حالی که تراکنش‌هایی که رای کافی دریافت نکرده اند یا کنار گذاشته می‌شوند و یا در کاندیدای تعیین شده برای بلوک بعدی قرار می‌گیرند.
 4. اگر حداقل 80٪ اعتبارسنجان در UNL سرور در مورد یک تراکنش توافق کنند، معامله به “مجموعه اجماع” اضافه می‌شود که مجموعه ای از همه معاملات است و باید در دفتر بعدی وارد شود. همه معاملات در مجموعه اجماع به ترتیب بر روی دفتر کل اعمال می‌شوند و نتیجه‌ی آن (که ممکن است موفقیت آمیز باشد یا نباشد) دفتر کل بعدی را ایجاد می‌کند.

توکن‌سوزی ارز دیجیتال  XRP:

دیوید شوارتز، مدیر ارشد فناوری ریپل، بیان کرده است که جامعه می‌تواند میلیاردها توکن XRP  را که به صورت سپرده نگهداری می‌شوند، بسوزاند تا از کاهش قیمت آن جلوگیری کند و باعث افزایش ارزش این توکن شود. یکی از کاربران توییتر از  CTO پرسید که اگر نودهای شبکه، اعتبارسنجان و جامعه به طور کلی با هم جمع شوند و ما موافقت کنیم که بهتر است جامعه 50 میلیارد XRP Ripple را بسوزاند ، آیا این امکان پذیر است؟

در پاسخ به این توییت ، دیوید شوارتز اشاره کرد که در چنین تصمیمی رای اکثریت برنده خواهد شد. شوارتز در پاسخ اظهار داشت: “بله. ریپل هیچ کاری برای جلوگیری از این تصمیم انجام نمی‌دهد. این بلاک چین عمومی بسیار دموکراتیک است. یعنی اگر اکثریت بخواهند قوانین تغییر کند، اقلیت نمی‌تواند برای جلوگیری از آنها کاری انجام دهد. CTO در ماه دسامبر گفت که 80 درصد تصمیم جامعه می تواند منجر به سوزاندن تمام 49 میلیارد سکه ذخیره شده شود.

آقای جوکر (یک تحلیلگر بازارهای مالی) ۳ پیشنهاد را برای افزایش ارزش شبکه‌ی ریپل بیان کرده است:

 1. پیروزی در دادگاه SEC
 2. انتقال پایگاه ریپل به یک کشور دیگر
 3. سوزاندن 50 میلیارد توکن امانی XRP

سوزاندن اتوماتیک رمز ارز ریپل  موجودی این توکن را کاهش می‌دهد، باعث کمیاب شدن ریپل و در نتیجه ارزشمندتر شدن آن می‌شود.

زمان بندی دادگاه‌های ریپل و وقایع مربوط به آن

دادگاه‌های ریپلی یکی از موضوعات مهمی است که درباره این رمزارز مطرح است. اولین دادگاه ریپل حدود یک سال پیش برگزار شد و همچنان نیز پرونده این رمزارز باز مانده است. در این قسمت مروری سریع بر تمامی دادگاه‌های ریپل از ابتدا تا الان خواهیم داشت.

۱ دی ۱۳۹۹ (December 21, 2020)
در این تاریخ برای اولین بار کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده.

۸ دی ۱۳۹۹
صرافی Coinbase، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال، توکن XRP را از لیست ارزهای دیجیتال لیست شده‌ی صرافی خود حذف کرد.

۱۳ اسفند ۱۳۹۹ (March 3, 2021)
مدیران Ripple، لارسن (Larsen) و گریلینگوس (Garlinghouse)، نامه‌هایی را به دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک فرستادند تا از قاضی سارا نتبورن (Sarah Netburn) بخواهند شکایت Ripple vs SEC  کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده علیه ریپل را رد کند. آنها “عدم  آگاهی و عدالت در روند قانونی” را مطالبه کردند.

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ (March 8, 2021)
کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا با ارسال نامه‌ای به قاضی مبنی بر اعتراض ” اطلاع عادلانه ” به دادگاه پاسخ می‌دهد و بلافاصله به دنبال جلسه است.

۲  فروردین ۱۴۰۰ (March 22, 2021)
قاضی نتبورن به سازمان SEC اعلام کرد که درک او از توکن XRP این است: “… نه تنها ارزش پولی دارد، بلکه توکنی بسیار کاربردی است و همین ویژگی آن را از بیت کوین و اتریوم متمایز می کند.”

۲۴ فروردین ۱۴۰۰ (April 13, 2021)
خانم کمیسر هستر پیرس  ( Hester M. Peirce ) در جلسه‌ی کمیسیون SEC  طبق بیانیه‌ی Token Safe Harbour 2.0 به اعضای ریپل ۳ ماه مهلت داد تا بتوانند راهی را برای ساده شدن مشارکت در شبکه‌ی غیرمتمرکز بیابند که در آن از قانون اوراق بهادار معاف شوند.

۲۴ خرداد  ۱۴۰۰ (June 14, 2021)
دادگاه، پیشنهاد SEC را مبنی بر، به تعویق انداختن افشای ارتباطات داخلی SEC در مورد بیت کوین ، اتریوم و XRP تا 31 آگوست (۹ شهریور) را پذیرفت.

 ۹ شهریور ۱۴۰۰ (August 31, 2021)
مهلت افشای اسناد داخلی SEC فرا رسید و تمام واقعیت‌ها باید تا این تاریخ مشخص شوند.

۲۳ مهر ۱۴۰۰ (October 15, 2021)
در این تاریخ، صحت اطلاعات ارائه شده توسط متخصصان حوزه رمزنگاری و اوراق بهادار بررسی شد.

پیش بینی آینده دادگاه‌های ریپل
توضیحات و ادعاهای ریپل که در تاریخ سپتامبر 2019 به دادگاه ارائه شد توسط دادگاه رد شد. آقای جیک چروینسکی (Jake Chervinsky) یکی از وکلایی که بصورت تخصصی در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند گفت : دادگاه ۱۲ دلیل جداگانه را برای رد کردن ادعاهای ریپل اعلام کرده است و اگر XRP بعنوان یک اوراق بهادار طبقه‌بندی شود، پیامد‌های آن بسیار فاجعه بار است. پرونده‌ی ریپل یک مرحله جلوتر رفته، اما تحلیلگران بازارهای مالی و کریپتوکارنسی معتقدند که این شرکت  به احتمال زیاد تبرئه خواهد شد.

آیا شبکه‌ی ریپل غیر متمرکز است؟

طرفداران ارز دیجیتال XRP معمولا به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته‌ی اول گروهی هستند که شبکه‌ی ریپل را غیرمتمرکز می‌دانند و دسته‌ی دوم هم افرادی هستند که مخالف غیر متمرکز بودن ریپل هستند و این شبکه را متمرکز می‌دانند. هرکدام از این گروه‌ها، استدلال‌های مخصوص به خودشان را دارند . تعداد نود‌های شبکه‌ی ریپل بسیار کم است و گفته می‌شود که هر کسی که بخواهد می‌تواند بعنوان نود در اجماع ریپل (Server) شرکت کند. اما برای تبدیل به نود شدن در این شبکه، قانون و قوانین بسیار زیادی وجود دارد که بعید است کسی بتواند براحتی شرایط تبدیل به نود شدن را داشته باشد. تایید تراکنش‌های شبکه‌ی ریپل توسط نودهایی خاص به نام Unique Node Lists انجام می‌شود. در صورت از بین رفتن شرکت ریپل، می‌توان گفت که دفتر کل XRP Ledger  و ارز دیجیتال XRP بکار خود ادامه خواهند داد.

ریپل با وجود اینکه اعلام می‌کند هرکسی می‌تواند یک سرور یا نود درشبکه باشد اما آنچنان قوانین و شرایط سختی برای سرور شدن گذاشته است که عملا کسی نمی‌تواند به این راحتی به یک سرور تبدیل شود و به همین علت از Ripple بعنوان یک شبکه‌ی نیمه متمرکز و غیر شفاف یاد می‌شود. احتمالا اهداف شبکه‌ ریپل در گرو متمرکز بودن یا غیر متمرکز بودن آن نیست.

 

آیا ارز دیجیتال XRP قابلیت استخراج دارد؟

ارز دیجیتال XRP قابلیت استخراج ندارد و 100 میلیارد از آن در سال 2013 توسط شرکت ریپل استخراج شده است. 20 ٪ این ارز دیجیتال متعلق به بنیان‌گذاران این شرکت است و 80٪ ما بقی توسط یک سپرده غیرمتمرکز نگهداری می‌شود تا بتدریج به بازار ارائه شود. در هر ماه 1.000.000.000 میلیارد توکن XRP به بازارمالی وارد می‌شود.

محصولات ریپل

محصولتی اصلی که شرکت ریپل در حال حاضر به بانک‌ها و موسسات مالی ارائه می‌کند به شرح زیر است:

 • ایکس کارنت (xCurrent)
 • ایکس رپید (xRapid)
 • ایکس ویا (xVia)

بر روی کل این محصولات با نام ریپل‌نت (RippleNet) نیز می‌گذارند.

خرید ریپل (ripple) ، فروش (ripple)

ارز دیجیتال XRP تنهای بر روی محصول ایک رپید و شبکه آن کاربرد دارد و کاربرد چندانی بر روی دو محصول دیگر ندارد. نکته جالب‌تر آن است که موسساتی که با شرکت ریپل کار می‌کنند بیشتر از محصول ایک کارنت آن استفاده می‌کنند نه ایکس رپید! بنابراین اگر شنیدید که این شرکت با شرکت‌های دیگر همکاری را آغاز کرد، خیال نکنید که لزومان پای ارز دیجیتال XRP در میان است و احتمالا قیمت ریپل افزایش خواهد یافت!

ریپل در یک نگاه

بیشترین مقدار عرضه
100,000,000,000

پروتکل توافقی
الگوریتم توافقی پروتکل ریپل (RPCA)

تاریخ عرضه
2013-2-1

نوع
کوین (coin)

قیمت عرضه اولیه

منبع کد

وایت پیپر

وب سایت رسمی

ویژگی‌های قابل توجه ریپل

کارمزد بسیار پایین ریپل

هزینه انتقال یا کارمزد ارز دیجیتال Ripple حدود 0.00001XRP است! آنقدر کم که می توان گفت عملا انجام تراکنش رایگان تمام می شود. اما گفته شد که همه ی ریپل‌ها از قبل استخراج شده اند، پس این کارمزدها کجا می روند و متعلق به چه کسی هستند؟ باید گفت که هیچ کس! در این شبکه مکانیسم منحصر به فردی وجود دارد که XRPهایی که به عنوان کارمزد پرداخت می شوند را می‌سوزاند و نابود می‌کند. در واقع تعداد XRP موجود روز به روز در حال کاهش است و این خود مکانیسمی برای افزایش XRP باقی منده است.

سرعت تراکنش بسیار بالای ریپل

سرعت انجام تراکنش با استفاده از XRP نه تنها از روش های سنتی پرداخت بلکه از بسیاری از ارزهای دیجیتال نیز سریع تر است.
سرعت انجام تراکنش در سیستم های سنتی : 3-5 روز
سرعت انجام تراکنش با استفاده از BTC: کمتر از 1 ساعت
سرعت انجام تراکنش با استفاده از ETH: کمتر از 2 دقیقه
سرعت انجام تراکنش با استفاده از XRP: کمتر از 4 ثانیه

برخی از سوالات متداول درباره ریپل ؟

خرید ریپل در ایران با ریال چگونه ممکن است؟

خوشبختانه چند سالی است که امکان خرید ارزهای دیجیتال در ایران با استفاده از ریال فراهم شده است.  رابکس نیز برای مدت طولانی در این بازار فعالیت دارد. رابکس با ارائه قیمت‌هایی مناسب و ایجاد رابطه‌ای بلند مدت با مشتریان معامله XRP با استفاده از ریال را فراهم کرده است. شما می‌توانید بهترین قیمت ریپل را از رابکس بخواهید و در مدتی کوتاه خرید یا فروش خود را انجام دهید.

آیا خرید ریپل بدون احراز هویت ممکن است؟

خیر.  خرید و فروش XRP در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی ( Fintech ) است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود.
به خاطر همین موضوع همه‌ی پلتفرم‌های معتبر خرید و فروش ارزهای دیجیتال که در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.

تنها در چند دقیقه ریپل بخرید و یا ریپل خود را بفروشید