صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش بایننس کوین با بهترین قیمت

روز
Binance Coin (BNB)
USDT
BNB

بایننس کوین (BNB) :

ارز دیجیتال بی‌ان‌بی (BNB) رمز ارز صرافی بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در دنیا می‌باشد. این رمز ارز ابتدا به شکل یک توکن بر بستر اتریوم صادر شد و سپس با راه‌اندازی بلاک چین بایننس با نام بایننس چین (Binance Chain) به این شبکه انتقال یافت. در حال حاضر کارمزد تمامی خدمات در صرافی بایننس (مانند تبدیل رمزارزها به یکدیگر) و بلاک چین‌های بایننس (مانند هزینه‌های انتقال) با رمز ارز BNB پرداخت می‌شود.

بایننس کوین در یک نگاه :

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

برای خرید و فروش باید ابتدا در رابکس ثبت نام کنید
به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید

2

احراز هویت

برای خرید، نیاز است تا کاربران احراز هویت کنند برای انجام احراز هویت به رابکس، حساب کاربری بروید
3

خرید و فروش بیت کوین

پس از انجام احراز هویت می توانید قیمت هارا مشاهده و خرید کنید.پس از ثبت نام می توانید به طور مستقیم ارز خود را بفروشید

کیف پول‌ های رمز ارز BNB

کیف پول‌های مختلفی توکن BNB و شبکه‌های آن را پشتیبانی می‌کنند. با توجه به نیاز، کاربران می‌توانند یکی از آن‌‌ها را انتخاب کنند. چند گزینه مناسب را در ادامه معرفی می‌کنیم.

کیف پول تحت وب: گزینه مناسبی که برای ذخیره رمز ارز BNB به صورت تحت وب وجود دارد کیف پول متاماسک (MetaMask) است. کاربرانی که بیشتر از صرافی‌های غیر‌متمرکز استفاده می‌کنند  به دلیل سهولت اتصال این نوع کیف پول به صرافی‌ها بیشتر از این نوع کیف پول‌ها استقبال می‌کنند. 

کیف پول نرم افزاری: یکی از بهترین گزینه‌‌ها برای ذخیره انواع ارزهای‌دیجیتال بر روی گوشی موبایل کیف پول تراست والت (Trust Wallet) است. این کیف پول قابلیت ذخیره‌ سازی توکن BNB را نیز دارد. کیف پول کوینومی (Coinomi Wallet) نیز گزینه دیگری است که در دایره انتخاب‌های شما قرار دارد.

کیف پول سخت افزاری: کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger) و کیف پول سخت افزاری سیف پال (Safepal) گزینه‌هایی هستند که برای ذخیره سازی سرد می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

موارد استفاده از بایننس کوین

بایننس کوین یا ارز دیجیتال BNB دارای کاربردهای مختلفی در بستر صرافی بایننس و بلاک چین بایننس است؛ که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

ترید کردن: در صرافی‌های مختلف متمرکز و غیر متمرکز (dex) می‌توان بایننس‌کوین (BNB) را با دیگر ارزهای دیجیتال معامله کرد.
پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در صرافی بایننس: کاربران در تمامی معاملات خود در صرافی بایننس می‌توانند از بایننس کوین برای پرداخت کارمزد معاملات استفاده کرده و تخفیفی برای آن دریافت کنند.
پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در بلاک‌چین:‌ در بلاک‌چین‌های بایننس چین (Binance Chain) و بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain)، پرداخت کارمزد شبکه فقط با استفاده از رمز ارز BNB انجام می‌شود.
پرداخت با کارت اعتباری: رمز ارز BNB، یکی از رمز ارزهایی است که پلتفرم com به عنوان رمز‌ارز کارت‌های اعتباری خود از آن پشتیبانی می‌کند.
فرآیند پرداخت: صاحبان کسب و کار می‌توانند با توجه به بسترهای مناسب رمز ارز BNB، به عنوان یکی از روش‌های پرداخت برای مشتریان خود استفاده کنند.

مخاطرات استفاده از صرافی بایننس

در سال‌های گذشته با افزایش علاقمندان به ارزهای دیجیتال، صرافی متمرکز بایننس در بین کاربران ایرانی محبوبیت زیادی پیدا کرد. کاربری آسان پلتفرم این صرافی، پشتیبانی از تعداد مناسبی ارز دیجیتال و حجم قابل توجه خرید و فروش را می‌توان از جمله دلایل این محبوبیت دانست. کاربران می‌توانستند تنها با داشتن یک ایمیل و بدون ارائه هیچ اطلاعات دیگری به خرید و فروش بپردازند اما متاسفانه صرافی بایننس ارائه خدمات به ایرانیان را معلق کرده بود. کاربران ایرانی نیز برای حل این مشکل با تغییر آی پی از خدمات این صرافی استفاده می‌کردند. تا اینکه صرافی بایننس در تابستان 1400 طی اعلامیه‌ای عنوان کرد که تمامی کاربران موظف هستند برای استفاده از خدمات این صرافی مدارک هویتی خود را ارائه دهند و پس از این تصمیم دسترسی ایرانیان به این صرافی از گذشته نیز دشوارتر و پر ریسک‌تر شد. عامل اصلی این تغییر، سیاست از طرف صرافی بایننس برای احراز هویت کاربران خود اعمال فشارهایی بود که دولت‌های مختلف به این صرافی وارد کردند. این دولت‌ها معتقد بودند با عدم احراز هویت کاربران در صرافی بایننس، زمینه‌ی پول‌شویی در این صرافی فراهم می‌گردد و بسیاری از آن‌‌ها فعالیت‌های صرافی بایننس در خاک خود را به حالت تعلیق در آوردند تا صرافی بایننس راه حلی برای این مشکل ارائه دهد.

تاریخچه بایننس

چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) مدیرعامل بایننس در سال 1977 در شانگهای چین به دنیا آمد. خانوده او در دهه 80 میلادی به کانادا مهاجرت کردند. چانگ در کانادا بزرگ شد و در دانشگاه مک گیل (McGill University) در رشته مهندسی نرم افزار مشغول به تحصیل شد. پس از دانشگاه چانگ دنیای کاری خود را با کار در یک صرافی بورسی ژاپنی در توکیو شروع کرد. پس از چهار سال چانگ از این شرکت جدا شد تا مقصد بعدی او شرکتی در نیویورک باشد. این شرکت بر روی پلتفرم معاملاتی آتی کار می‌کرد. او چهار سالی بعدی زندگی خود را در نیویورک سپری کرد. در سال 2005 چانگ با ایده تاسیس شرکت خود با نام Fusion System به شانگهای برگشت. این شرکت بر روی نرم‌افزارهای بانک‌های جهانی کار می‌کرد. او قبل از اینکه با بیت‌کوین آشنا شود به مدت هشت سال در فیوژن سیستم کار می‌کرد.

یک شب در آگوست سال 2013 (شهریور 1392) چانگ پنگ ژائو به همراه دوستان خود، بابلی لی (Bobbly Lee) بنیان‌گذار صرافی BTCC و رون کائو (Ron Cao) که در حوزه سرمایه‌گذاری بر روی تکنولوژی فعال است، در شانگهای چین مشغول بازی بودند. آن شب ژائو برای اولین بار نام بیت‌کوین را شنید. کائو به او گفت که سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپی مرتبط به بیت‌کوین یا بلاک‌چین می‌تواند سودآور باشد. بابلی لی دوست دیگر ژائو گفت: به نظر من منطقی است که ده درصد ثروتت رو در این حوزه سرمایه‌گذاری کنی. اگه این تکنولوژی با شکست مواجه بشه ده درصد ثروتت رو از دست دادی اما اگه رشد کنه به راحتی ده برابر می‌شود و در واقع ثروتت را دوبرابر کرده‌ای.

ژائو پس از مدتی کوتاه خانه خود را به ارزش یک میلیون دلار فروخت و بیت‌کوین خرید. در آن زمان ارزش هر بیت کوین 600 دلار بود. او اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرد که تا کنون به آن بیت کوین‌ها دست نزده است.

پس از آنکه چانگ خانه خود را به بیت‌کوین تبدیل کرد، قیمت بیت‌کوین تقریبا نصف شد. اما او قانع شده بود که آینده ازآن این رمزارز است. چانگ درباره بیت‌کوین بیشتر و بیشتر آموخت. او برای مدتی کوتاه نیز در یک شرکت مربوط به کیف پول‌ ارزهای دیجیتال و سپس در صرافی اکی اکس (OKEx) مشغول به کار شد. 

چانگ سپس تصمیم گرفت دومین شرکت خود را با نام بیجی تکنولوژی (Bijie Technology) تاسیس کند. این شرکت نرم‌افزارهای صرافی مبتنی بر رایانش ابری ارائه می‌داد. در آن زمان رایانش ابری تازه در حال شکوفایی بود و بسیاری از غول‌های تکنولوژی دنیا همچون آمازون (Amazoon)، مایکروسافت (Microsoft) و گوگل (Google) شرکت‌ها را متقاعد می‌کردند که سرورهای محلی خود را کنار گذاشته و از مزارع وسیع سرورهای آن ها استفاده کنند. در اوج کار شرکت بیجی، این شرکت به 30 صرافی خدمات ارائه می‌داد.

در 14 ژوئن 2017 (24 خرداد 1396) چانگ پنگ ژائو برای صرف شام به دا هنگفی (Da Hongfei) بنیان گذار نئو (NEO) و کریس مارسزالک (Kris Marszalek) موسس Crypto.com پیوست. در آن شب صحبت از عرضه اولیه توکن (ICO) برای شروع استارتاپ‌ها به میان آمد. او از قبل با این عرضه‌ها آشنا بود اما صحبت‌های آن شب مانند جرقه‌ای در ذهن او عمل کرد. او فکر کرد با عرضه اولیه توکن می‌تواند صرافی خود را تاسیس کند. او به سرعت ایده خود را به زبان‌های انگلیسی و چینی بر روی کاغذ آورد. زبان کامپیوتر صفر و یک یا همان باینری (Binary) است و او تصمیم داشت در صرافی خود انواع خدمات مالی (Finance) را ارائه دهد. در نتیجه از ترکیب کلمات باینری و فایننس نام صرافی خود را بایننس (Binance) گذاشت.

عرضه اولیه بایننس کوین

در جولای 2017 (مرداد 1396) توکن‌‌های رمز ارز BNB به عنوان توکنی با استاندارد ERC-20 بر بستر شبکه اتریوم (Ethereum) عرضه شد. در این عرضه عمومی 100 میلیون توکن BNB هر یک به ارزش 0.15 دلار به فروش رسید و مبلغ 15 میلیون دلار برای این پروژه جمع‌آوری شد. علاوه بر 100 میلیون توکنی که در عرضه اولیه به فروش رسید 80 میلیون توکن به اعضا تیم صرافی بایننس و 20 میلیون رمز ارز BNB به سرمایه‌گذاران فرشته (Angels) تخصیص یافت. این دسته از سرمایه‌گذاران از ابتدای یک استارتاپ بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

همان طور که گفته شد در عرضه اولیه بایننس کوین 15 میلیون دلار جمع آوری شد. از این مبلغ 35 درصد جهت توسعه پلتفرم صرافی بایننس، 50 درصد جهت مارکتینگ و برندسازی بایننس و 15 درصد به عنوان ذخیره برای امور اضطراری تخصیص یافت.

استخراج رمز ارز BNB

بیت کوین سیاست استخراج توکن را به عنوان ایجاد کوین جدید و مشوقی برای حفظ شبکه توسط ماینرها قرار داد. اما رمز ارز BNB از این سیاست پیروی نمی‌کند. تمامی 200 میلیون توکن BNB در ابتدای شروع پروژه ایجاد شد و اعتبار‌سنج‌ها در بلاک‌چین بایننس فقط کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان پاداش کار خود دریافت می‌کنند.

البته رمز ارز BNB دارای برنامه توکن سوزی است. همان طور که در وایت پیپر این رمز ارز آمده، هر فصل معادل 20 درصد از کارمزدهای صرافی بایننس به صورت توکن BNB سوزانده می‌شود. صرافی بایننس همچنین اعلام کرده است که این برنامه را تا زمانی که 100 میلیون توکن سوزانده شود ادامه خواهد داد.

محصولات بایننس

صرافی بایننس به عنوان بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در دنیا خدمات متنوعی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. در ادامه به معرفی این خدمات می‌پردازیم.

خیریه بایننس (Binance Charity)

موسسه خیریه بایننس یک بنیاد غیر انتفاعی است که به منظور پیشبرد امور خیریه با قابلیت بلاک‌چین و توسعه پایدار جهانی اختصاص داده شده است.

کیف پول رسمی بایننس

کیف پول رسمی بایننس تراست والت، یک کیف پول امن و غیر متمرکز است که کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی خود را ارسال، دریافت و ذخیره کنند. این کیف‌پول از طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کرده و قابلیت نصب بر روی اسمارت فون‌‌ها با سیستم عامل اندروید و IOS را دارد.

آکادمی بایننس (Binance Academy)

آکادمی بایننس یک مرکز یادگیری دسترسی آزاد است که فضایی مناسب و کامل برای یادگیری پیرامون بلاک چین، رمزنگاری، تکنولوژی، اقتصاد و دیگر حوزه‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد.

بایننس اینفو (Binance Info)

بایننس اینفو یک دایره المعارف برای حوزه رمزنگاری است. بایننس اینفو فضایی باز برای جمع‌آوری اطلاعات به صورت مشارکت همگانی می‌باشد. در واقع بایننس اینفو فضایی مانند ویکی‌پدیا بوده که به کاربران اجازه می‌دهد مقالات مختلف در حوزه ارزهای دیجیتال در آنجا نوشته شده و توسط کاربران ویرایش و تکمیل گردد.

رپد توکن بر بستر بلاک چین‌های بایننس (Wrapped Token)

تصور کنید مالک چند بیت کوین هستید. تصمیم می‌گیرید با استفاده از بیت‌کوین‌های خود به عنوان وثیقه وام دریافت کنید. اما یک مشکل در اینجا وجود دارد، بر روی بلاک‌چین بیت‌کوین نمی‌توان پروتکل‌های وام‌دهی ایجاد کرد (به طور کلی هیچ پروتکل دیفای بر روی بلاک چین بیت کوین قابل توسعه نیست) و از طرفی امکان انتقال بیت‌کوین به دیگر بلاک‌چین‌هایی که این پروژه‌‌ها بر روی آن‌‌ها فعال هستند وجود ندارد. در چنین موقعیتی یک راه دیگر وجود دارد. استفاده از توکن رپد (Wrapped Token) راه حل این مشکل است. توکن رپد، توکنی بوده که ارزش آن به ارزش ارز دیجیتال دیگری وابسته شده است. حال برای اینکه مثلا بیت‌کوین خود را بر روی شبکه اتریوم داشته باشید کافیست بیت‌کوین‌های خود را به یک پروتکل ایجاد کننده توکن رپد دهید و آن پروتکل در ازای آن برای شما بیت کوین رپد شده ارسال کند. هر زمان که بخواهید نیز می‌توانید بیت کوین‌های خود را دریافت کنید.

خدمتی که صرافی بایننس به کاربران خود ارائه می‌دهد ایجاد توکن رپد انواع دارایی‌های دیجیتال است. بایننس بریج (Binance Bridge) پلتفرمی است که توسط صرافی بایننس توسعه یافته و با استفاده از آن می‌توان انواع ارزهای دیجیتال را بر بستر بایننس چین و بایننس اسمارت چین و بالعکس انتقال داد. علاوه بر این زمانی که یک رمز ارز را می‌خواهید از صرافی متمرکز بایننس خارج کنید از شما برای اینکه تصمیم دارید دارایی خود را بر روی کدام بلاک چین داشته باشید سوال می شود. به جز بلاک‌چین بومی هر توکنی، بر روی دیگر بلاک‌چین‌ها رمز ارز خود را به صورت توکن رپد خواهید داشت.

برخی از سوالات متدوال درباره بایننس کوین ؟

رابکس در حال حاضر از رمز ارز بایننس کوین و بیش از 300 ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌کند. شما نه تنها می‌تواند خرید بایننس کوین خود را در رابکس انجام دهید بلکه فروش بایننس کوین نیز در رابکس ممکن است.

خیر. خرید و فروش بایننس کوین، مانند خرید و فروش سایر ارزهای دیجیتال در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی ( Fintech ) است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود. به خاطر همین موضوع همه‌ی پلتفرم‌های معتبر خرید و فروش ارز دیجیتال که در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.