صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش آوه با بهترین قیمت

روز
AAVE (AAVE)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

AAVE

آوه (AAVE) :

ارز دیجیتال لند یک پروتکل منبع باز و غیرامانی (غیرکاستدی یا non-custodial) برای ایجاد بازارهای پولی است. لند یا آوه (aave)‌ یک توکن در بلاکچین اتریوم است. آوه، پروتکل قرض‌دادن (lending) دیفایی است که کاربران را قادر به قرض گرفتن یا قرض دادن بازه گسترده‌ای از رمزارزها با نرخ بهره ثابت و هم با نرخ بهره متغیر می‌کند. علاوه بر امکانات معمولی پروتکل‌ها، آوه، ویژگی‌های متمایز قابل توجهی مثل وام‌های بی‌طرفانه، «نرخ تعویض»، وام فلاش (Flash Loan) و انواع وثیقه منحصربفرد را داراست. آوه، توکن بومی خود به نام لِند (LEND) را همراه با کارمزدهای دارای تخفیف برای دارندگانش فراهم آورده است. گفته می‌شود که در آینده‌ای نزدیک، لند پرچم دار پروژه‌های دریافت و پرداخت وام خواهد بود.

کیف پول‌های آوه (AAVE)

۱. کیف پول کوینومی (Coinomi)

برای اضافه کردن lend باید ابتدا add tokens را بزنید، شبکه بلاک چین را انتخاب کرده و lend را جست و جو کنید.

.

۲. کیف پول ترزور مدل تی (Trezor Model T)

ترزور مدل تی در سال ۲۰۱۸ تولید شده و از تعداد زیادی از رمزارزها علاوه بر همه توکن‌های ERC20‌ حمایت می‌کند. این کیف‌پول با داشتن یک تاچ اسکرین، تایید دوباره برای تراکنش‌ها و محافظت با پین، یکی از امن‌ترین کیف‌پول‌های ارز‌‌‌دیجیتال لند (LEND) است.

.

۳. کیف پول لجر نانو اکس (Ledger Nano X)

کیف پول لجر نانو اکس، نسخه نسل جدیدی از کیف‌پول لجر نانو اس است و از بیش از ۱۲۵۰ کوین و دینامیت و توکن‌های ERC20 حمایت می‌کند. این دستگاه کیف‌پول، اتصال آسان‌تری با موبایل از طریق بلوتوث را مقدور می‌سازد؛ که به‌این صورت می‌توانید از گوشی‌های تلفن همراه به جای دستگاه‌های کامپیوتر استفاده کنید. نانو اکس در سال ۲۰۱۹ تولید شده و یکی از رایج‌ترین کیف‌پول‌ها است.

.

۴. کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)

لجر نانو اس یک کیف پول در سایز USB است و از چندین ارز دیجیتال حمایت می‌کند. لجر نانو اس ارزهای دیجیتال بسیاری مثل بیت‌کوین، اتریوم، زی کش و حدود ۱۰ آلت‌کوین دیگر را ذخیره می‌کند.

.

۵. کیف پول کیپ‌کی (KeepKey)

کیپ‌کی یکی دیگر از کیف‌پول‌های رمزارز است و از حدود ۴۰ ارز دیجیتال از جمله بیت‌کوین، بیت‌کوین کش، اتر، لایت‌کوین و … را ساپورت می‌کند.

.

پروتکل آوه چیست؟

شرکت آوه در سپتامبر ۲۰۱۸ و در کشور انگلستان تاسیس شد. آوه در اصل، معادل فنلاندی کلمه «روح» است. عرضه اولیه آوه با توکن اتلند (ETHLend) با جذب ۱۶٫۲ میلیون دلار آمریکا صورت گرفته است.
تیم آوه بر آن است تا خلأهای بزرگان صنعت فین‌تک (fintech) متمرکز مثل پی پل (PayPal)، اسکریل (Skrill) و کوین‌بیس (Coinbase) را پر کند. هدف اصلی این پروژه، خلق بازارهای پولی در بلاکچین اتریوم است.

برای توضیح پروتکل آوه خوب است که به تفاوت مفهوم وام‌دهی غیرمتمرکز کاربر به کاربر (decentralized p2p lending) و وام‌دهی استخری توجه کنید. در وام‌دهی غیرمتمرکز کاربر به کاربر، شخص وام‌دهنده رمزارز مورد نظر خود را به طور مستقیم به وام‌گیرنده می‌دهد. در حالی که در نوع دیگر وام‌دهی چنین اتفاقی نمیافتد. در وام دهی استخری،‌ وام‌دهندگان رمزارزهای مورد نظر خود را که قصد وام دادنشان را دارند در درون یک استخر می‌ریزند، و وام‌گیرندگان از سویی دیگر به این استخر مراجعه می‌کنند و رمزارز مورد نظرشان را وام می‌گیرند.

شاید مهم‌ترین ویژگی ارز دیجیتال آوه نیز همین پروتکل آن یعنی وام‌دهی استخری باشد. این پروتکل در ژانویه ۲۰۲۰ لانچ شد. انتقال از اتلند (ETHLend)، یک انتقال مهم در استراتژی این شرکت به حساب می‌آید. پروتکل آوه با انتقال از وام‌دهی غیرمتمرکز کاربر به کاربر به استراتژی مبتنی بر استخر وام‌دهی (pool-based strategy) تبدیل به یک پروتکل منبع باز و غیر امانی (non-custodial) شده است که به کاربران اجازه می‌دهد بازارهای پولی غیرمتمرکز خودشان را در بلاکچین اتریوم ایجاد کنند.

سپرده‌گذاران با واریز رمزارزها به استخرهای وام‌دهی که بعدتر به آن‌ها اجازه برداشت سود می‌دهد، نقدینگی لازم را فراهم می‌آورند. در ضمن وام‌گیرندگان می‌توانند از این استخرهای وام‌دهی، وام‌هایی را بیشتر از وثیقه یا کمتر از آن، دریافت کنند. این وام‌ها نیاز به وصل شدن سپرده‌گذار و وام‌گیرنده به‌همدیگر ندارند. در عوض، سپرده‌ها در یک استخر و مقدار قرض دادن/ وثیقه برای ایجاد وام‌های لحظه‌ای براساس حالت استخر (مقدار ذخیره استخر) استفاده می‌شوند. در حال حاضر، دو بازار پولی هستند که کاربران می‌توانند به آن وارد شوند: یکی آوه و دیگری یونی سواپ (Uniswap).

.

وام‌های آنی (Flash Loans)

یک ویژگی بسیار برجسته آوه وام‌های فلش است. وام‌های Flash، به مشتریان اجازه می‌دهد وام‌ها را بدون سپردن وثیقه دریافت کنند. با وام‌های Flash، یک قرارداد هوشمند سفارشی می‌تواند دارایی‌ها را از استخرهای رزرو آوه تنها با یک تراکنش به‌صورت وام اعطا کنند. وام‌ها در زمانی ایجاد می‌شوند که قبل از پایان تراکنش، نقدینگی در استخر وجود داشته باشد.
ویژگی وام Flash برای توسعه‌دهندگان طراحی شده است تا ابزارهایی را بسازند که نیاز به سرمایه برای داوری، سرمایه‌گذاری مجدد یا اهداف نقدینگی دارند. آوه، وام‌های Flash را به‌صورت «طراحی‌شده برای توسعه‌دهندگان/افراد با دانش فنی» و بدون ریسک توضیح می‌دهد. آوه یک کارمزد ۰٫۰۹ درصدی برای وام‌های Flash در نظر گرفته است.

.

نرخ تعویض

نرخ تعویض (Rate Switching) یک نقطه قوت منحصربفرد دیگر برای آوه است. نرخ تعویض به وام‌گیرندگان اجازه می‌دهد تا بین نرخ بهره فیکس و شناور جابجا شوند؛ چیزی که برای فرار از بازار غیرمتمرکز مفید است. برای نرخ بهره‌های بالا اغلب کاربران، نرخ بهره فیکس را انتخاب خواهند کرد؛ اما در زمانی که نرخ بهره پایین‌تری مورد انتظار است، کاربران برای کاهش هزینه‌های وام گرفتن، نرخ بهره شناور را ترجیح می‌دهند. اما نرخ بهره فیکس نیز ممکن است تغییر کند؛ اما تنها در زمانی که نرخ سود سپرده تا مقداری بالاتر از نرخ وام فیکس افزایش پیدا کند و سیستم با پرداخت بیش از آنچه دریافت کرده در خطر ناپایداری قرار گیرد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، نرخ فیکس، در حالت جدیدی دوباره بالانس خواهد شد.

.

رمزارزهایی که می‌توان در بستر آوه وام داد و وام گرفت

در حال حاضر، ۱۵ توکن در آوه در دسترس هستند: ارز‌دیجیتال دای (DAI)، یو اس دی کوین (USD Coin)، ترو یو اس دی (TrueUSD)، کوین یو اس دی تی (USDT Coin)، اس یو اس دی تی (sUSDT)، بایننس یو اس دی (Binance USD)، اتریوم (ETH)، بیسیک اتنشن توکن (Basic Attention Token)، شبکه کایبر (Kyber Network)، چین لینک (ChainLink)، دیسنترالند (Decentraland)،‌ ماکر (Maker)، آگور (Augur)، اس ان کا (SNK)، کوین دبلیو بی تی سی (WBTC Coin) و اوکس کوین (Ox Coin).
توجه داشته باشید که: هر سرمایه، نیاز به وثیقه متفاوتی دارد. استیبل‌کوین‌ها به‌طور طبیعی، نسبت وام به ارزش (loan-to value ratios) را به‌دلیل پایدرای قیمت ارائه می‌دهند. در کنار این توکن‌ها، یک توکن بومی برای آوه نیز هست که لند (LEND) نامیده می‌شود.

.

توکن لند (LEND)

توکن رمزارز LEND که اغلب با اتلند (ETHLend) نشان می‌شود، توکن بومی آوه است و در ژانویه ۲۰۲۰ ارائه شده است. توکن‌های لند (LEND) که با استاندارد ERC-20 ایجاد شده‌اند، می‌توانند برای کاهش کارمزد شبکه استفاده شوند.  دارندگان لند (LEND) همین‌طور سهمی از کارمزد پروتکل در تبادل برای فعالیت در خط مقدم دفاع در مقابل رویدادهای نقدینگی توسط وام‌گیرندگان مخرب دارند. دارندگان لند (LEND) بخاطر نقشی که در محافظت از شبکه در مقابل حملات و رفتارهای مخرب ایفا می‌کنند، سهمی را از کارمزدهای شبکه برای خود بر می‌دارند.
علاوه بر آن، توکن‌های لند (LEND)، می‌توانند برای نظرسنجی در پروپوزال‌های بهبود آوه (Aave Improvement Proposals) استفاده شوند. علاوه بر این، دارندگان لند (LEND)، می‌توانند با سپرده لند (LEND) خودشان حتی اگر وثیقه باشد هم در نظرسنجی پلتفرم آوه شرکت کنند.

.

ویژگی‌های نسخه ۲ آوه

نسخه ۲ آوه در تاریخ ۱۴ آگوست ۲۰۲۰ (۲۵ مرداد ۱۳۹۹) اعلام شده است. بازار آوه در حال حاضر، ۱۹ سرمایه را  علاوه بر بازار Uniswap که جفت‌های Uniswap متفاوت را به‌عنوان وثیقه ارائه می‌دهد، پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم به‌تازگی ۱۵ هزار کاربر پیدا کرده است. برخی ویژگی‌های کلیدی نسخه ۲ آوه را در ادامه می‌بینید:

.

۱. پرداخت با وثیقه

پیش‌تر اگر کاربران می‌خواستند، وامشان را با بخشی از وثیقه‌شان پرداخت کنند، باید ۴ تراکنش مختلف را در پروتکل های مختلف انجام می‌دادند: صرف نظر کردن از وثیقه، خرید رمزارزی که قرض گرفته شده، پرداخت دوباره بدهی و گشایش همه وثیقه سپرده‌گذاری‌شده. با این تابع جدید، کاربران آوه می‌توانند حذف سود کنند و یا پوزیشن خودشان را با پرداخت مستقیم از وثیقه در یک واکنش، ببندند.

.

۲. توکن‌سازی بدهی و وکالت اعتبار بومی

پوزیشن‌های قرض کاربران، توکن خواهند بود؛ یعنی کاربران، توکن‌هایی که قرض‌شان را نشان می‌دهند، دریافت خواهند کرد. این، وکالت اعتبار بومی را با پروتکل آوه مقدور می‌سازد؛ علاوه بر ویژگی‌های دیگر مثل مدیریت پوزیشن بومی از کیف‌پول‌های سرد و استراتژی‌های بازده فارمینگ.

.

۳. نرخ وام پایدار بهبود یافته

این، قابلیت پیش‌بینی نرخ بهره را با بستن نرخ بهره وام در یک مدت زمانی مشخص، تضمین می‌کند.

.

۴. بهینه‌سازی هزینه تراکنش

این ویژگی اخیرا اضافه شده و کاهش چشمگیری را در هزینه‌های تراکنش برای اغلب معاملات آوه به‌دنبال خواهد داشت. برای برخی معاملات، هزینه تراکنش حتی ممکن است تا ۵۰٪ کاهش پیدا کند.

.

۵. بازارهای خصوصی

آوه به گاورننس (governance) اجازه خواهد داد تا بازارهای خصوصی را برای ساپورت همه انواع سرمایه‌های توکن‌سازی‌شده باز کند.

.

خیر. خرید و فروش آوه در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی (Fintech) است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود. به خاطر همین موضوع همه‌ی پلتفرم‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.

خوشبختانه چند سالی است که امکان خرید ارزهای دیجیتال در ایران با استفاده از ریال فراهم شده است. رابکس نیز برای مدت طولانی در این بازار فعالیت دارد. رابکس با ارائه قیمت‌هایی مناسب و ایجاد رابطه‌ای بلند مدت با مشتریان معامله آوه با استفاده از ریال را فراهم کرده است. شما می‌توانید بهترین قیمت آوه را از رابکس بخواهید و در مدتی کوتاه خرید یا فروش خود را انجام دهید.