آکادمی رابکس
ارز های دیجیتال مفاهیم پایه
وب 3 چیست؟

وب 3 چیست؟ آشنایی با بهترین ارزهای وب 3

  • مبتدی
  • 2دقیقه
  • 01 آذر 1401

فهرست مطالب

  • وب 3 چیست؟
  •  مزایای وب نسل سوم
  • وب 3 چگونه کار می‌کند و ویژگی وب 3
  • نرم افزارهای وب 3
  • بهترین ارزهای وب 3

حتما با فعالیت در دنیای ارز دیجیتال نام وب 3 به گوشتان خورده است! این عبارت اشاره به نسل سوم وب دارد که نسل اول را پشت سر گذاشته و اکنون در نسل دوم آن به سر می‌بریم. نام وب 3 با ارز دیجیتال عجین شده و اعتقاد بر این است که به زودی وارد دنیای وب 3 و اینترنت غیرمتمرکز خواهیم شد. خیلی از پروژه‌های رمزارزی نیز به دنبال این هستند که زیرساخت‌های وب 3 را تهیه کنند و به سرانجام برسانند. در این مقاله حتما به وب نسل یک و دو نیز اشاره کرده و تفاوت‌های آن‌ها با نسل جدید وب را شرح خواهیم داد. 

 

وب 3 چیست؟

وب 3 نسل سوم توسعه تکنولوژی‌های وب است و وب خودش زیرساخت اصلی اینترنتی است که داریم استفاده می‌کنیم و برای ما وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها سرویس‌های مختلف را فراهم می‌کند. وب 3 هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته و جهانی نشده است؛ اما چیزی که قطعی است، این است که نسل سوم وب به طور کامل بر روی غیرمتمرکز بودن و استفاده از تکنولوژی بلاکچین تاکید دارد.

گذر از وب 1 و نسل اول به وب 2 حدود 10 سال به طور انجامید و پیش‌بینی می‌شود گذر به وب 3 نیز همین مقدار طول بکشد. در مورد این نسل‌های وب همه چیز به محتوا مربوط است. در وب 3 محتوا به طور کامل به خود کاربر تعلق دارد و امکان سانسور و دزدی محتوا به طور کامل از بین خواهد رفت؛ زیرا بر خلاف وب 2 هیچ نهاد مرکزی‌ای برای فراهم کردن فضای اینترنت و اپلیکیشن‌ها و خدمات وجود ندارد و همه چیز غیرمتمرکز و بر بستر بلاکچین است.

 

 وب 2 و 1

 دوره وب یک از 1991 تا 2004 بود که به آن وب read only هم گفته می‎شد. داخل آن کاربران کار خاصی نمی‎توانستند انجام دهند. یک سری محتوا به صورت عکس و متون استاتیک بود که هرکس می‎توانست آن‌ها را دیده یا بخواند. 

از سال 2004 با ظهور شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌هایی مانند ویکی پدیا یا مدیوم، یک مقدار فضای وب در اختیار خود کاربران قرار گرفت. اکنون آن‌ها علاوه بر خواندن می‌توانستند تولید محتوا نیز بکنند. در دوره وب 1 تولیدکنندگان محتوا بسیار محدود بودند؛ اما اکنون بیشمار تولید کننده محتوا داریم. حتی شما که در استوری اینستاگرام خود یا شبکه اجتماعی دیگر یک متن را می‌نویسید یا عکسی را از خودتان به اشتراک می‌گذارید، در واقع در حال تولید محتوا هستید.

 

وب 3 چیست؟

 

دوره‌ای که اکنون داخل آن قرار داریم همان وب 2 است و تمام جنبه‌های زندگی ما را در بر گرفته است. این نسل از وب مشکلات خودش را نیز دارد. اولین مشکل این است وابستگی شدیدی به کمپانی‌های تکنولوژی بزرگ و فراهم‌کننده زیرساخت‌ها دارد. تجهیزات تولید و ذخیره‌سازی محتوا تماما در اختیار این شرکت‌هاست.

 

شما وقتی یک محتوا در وب تولید می‌کنید، بلافاصله نسخه‌ای از آن در سرورهای متمرکز این شرکت‌ها ذخیره می‌شود و هر فرد به طور واقعی و کامل صاحب اثرش نیست؛ زیرا حتی اگر بخواهد به طور کامل اثر و محتوای خود را حذف کند، نمی‌تواند! تکنولوژی با سرعت زیادی مشکلات خودش را حل کرده و پیشرفت می‌کند و در مورد وب نیز داستان به همین شکل است. وب 3 امده است تا مشلات وب 2 را کمرنگ کرده یا از بین ببرد. یک فضای غیرمتمرکز خود مختار!

 

 مزایای وب نسل سوم

اگر بخواهیم به مزایای وب نسل سوم اشاره کنیم در همان ابتدا به مالکیت تمام و کمال محتوا اشاره می‌کنیم. برای فهمیدن مزایای وب نسل سوم بهتر است به مزایای پول غیرمتمرکز نگاهی بیندازیم. در پول غیرمتمرکز دموکراسی وجود داشته و امکان حذف و سانسور وجود ندارد. 

 

در وب 3 نیز مالک اصلی هر محتوا مشخص است و زیرساخت‌های تولید و ذخیره‌سازی به طور کامل به خود مردم تعلق دارد و شرکت‌های بزرگ نمی‌توانند کاری کنند. امکان سانسور و حذف محتوا در بلاکچین به جز موافقت اکثریت وجود ندارد و درگیر بودن کاربران با محتوا در وب 3 بسیار بیشتر است. 

 

با این حال اینترنت بسیار بزرگ و پر کاربرد است و هر گوشه‌اش خدمات را ارائه می‌دهد که در دنیای امروز امکان زندگی بدون آن‌ها تقریبا غیرممکن می‌نماید! تهیه زیرساخت چنین فضای عظیمی به صورت غیرمتمرکز کمی چالش‌برانگیز است و به همین دلیل است که وب 3 هنوز چندان در بین مردم دنیا جا نیفتاده است.

 

برخی خدمات و اپ‌ها مانند بازی‌ها، سرویس‌های وام‌دهی و اقتصاد غیرمتمرکز، صرافی‌ غیرمتمرکز، اپلیکیشن‌های خدماتی و شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز در فضای وب 3 ایجاد شده‌اند؛ اما هنوز تا مقبولیت جهانی و دل کندن مردم از امکانات و راحتی سرویس‌های وب 2 مسیر زیادی باقی مانده است.

 

در کنار تمام این مسائل به دلیل آزادی بی حد و مرز فضای وب 3 و غیرمتمرکز بودن آن، پایداری داده‌ها و امنیت آن‌ها نیز کمی مورد بحث است. 

 

وب 3 چگونه کار می‌کند و ویژگی وب 3

در وب 1 و وب 2 صفحات وب با استفاده از HTML ساخته و به دست مخاطب می‌رسند، در وب 3 نیز همین اتفاق میفتد؛ اما در مورد نحوه اتصال داده‌ها به یک‌دیگر و ذخیره‌ آن‌ها تفاوت‌های بنیادینی با نسل‌های گذشته وجود دارد. 

 

بسیاری از وب‌سایت‌ها و تقریبا تمام اپلیکیشن‌ها در وب 2 به سیستم‌های متمرکز برای رساندن محتوا به مخاطب احتیاج دارند؛ اما در وب 3، اپ‌ها از سیستم غیرمتمرکز و بلاکچین بهره خواهند برد. ایده اصلی درست مانند پول غیرمتمرکز است! یک اجماع غیرمتمرکز برای همه چیز وجود خواهد داشت.

 

وب 3 چگونه کار می‌کند؟

 

در وب 3 مدیریت فضای وب و محتوا توسط دائو یا سازمان غیرمتمرکز خودگردان انجام می‌شود و یک خود مدیریتی در دنیای اینترنت وجود خواهد داشت. در ضمن برخلاف وب 2، در وب 3 کارها با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام خواهد شد و برای پرداخت هزینه سرویس‌ها و موارد دیگر از کریپتو استفاده خواهیم کرد؛ زیرا مانند وب 3، آن‌ها نیز بر روی بلاکچین ساخته‌ شده‌اند. 

بسیاری از پروژه‌ها و ارزهای معروفی که می‌شناسید در واقع آمده‌اند تا وب 3 را آماده کنند. در ادامه برخی از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

نرم افزارهای وب 3

توکن‌های بی‌مانند: توکن‌های بی‌مانند یا همان NFTها دسته‌ای از توکن‌ها هستند که وب 3 را تشکیل می‌دهند. استفاده از رمزنگاری برای مالکیت اثر و محتوا چیزی است که وب 2 از آن بی بهره است؛ اما با استفاده از بلاکچین چنین چیزی محقق و بسیار هم گسترده شده است.

 

دیفای: دیفای یا اقتصاد غیرمتمرکز بخش زیادی از فعالیت‌های اقتصادی وب 3 را پوشش می‌دهد. وام دادن، استیک کردن، وام گرفتن، پس انداز و بسیاری از فعالیت‌های مالی دیگر که به صورت غیر متمرکز انجام می‌شوند، در دسته دیفای قرار گرفته و وب 3 را شکل می‌دهند. با استفاده از این اپلیکیشن‌ها می‌توانیم به صورت غیرمتمرکز در وب 3 به فعالیت اقتصادی بپردازیم.

 

نرم‌افزار غیرمتمرکز: نرم‌افزارهای غیرمتمرکز یا dAPP ها در بلاکچین و با استفاده از قراردادهای هوشمند ساخته شده‌اند و در واقع سعی دارند تمام نیازها و سرویس‌هایی که در وب 2 داشتیم را به صورت غیرمتمرکز در وب 3 در اختیار ما قرار دهند.

 

بریج‌ها: بلاکچین‌های مختلفی در وب 3 وجود دارند و یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های وب این است که بخش‌های مختلف آن بتوانند با یکدیگر همکاری و ارتباط داشته باشند. بریج‌ها به همین منظور ایجاد شده‌اند.

 

دائو: همانطور که گفتیم مدیریت فضای وب در وب 3 با استفاده از سازمان غیرمتمرکز خودگردان یا همان دائو انجام می‌شود. نرم‌افزارهایی که این امکان را فراهم می‌کنند، کمک بزرگی به شکل‌گیری وب 3 کرده‌اند.

 

بهترین ارزهای وب 3

انسان همیشه دوست دارد قبل از اینکه یک تکنولوژی آینده‌دار بسیار فراگیر شود، بر روی آن سرمایه‌گذاری کند. اگر شما قبل از معروفیت بیت کوین آن را می‌خریدید، چه اتفاقی در وضعیت مالی شما به وجود می‌آمد؟ در این بخش برخی از بهترین ارزهای وب 3 را به صورت خلاصه معرفی خواهیم کرد تا بدانید پیشروترین پروژه‌ها در ساخت وب 3 چه ارزهایی هستند.

 

پولکادات یکی از ارزهای وب3 است که کوین آن به نام DOT در صرافی ارز دیجیتال رابکس قابل خرید و فروش است.کار پولکادات فراهم کردن اکوسیستمی برای ایجاد بلاکچین‌های مختلف تحت نام پاراچین است که تمام آن‌ها نیز با هم در ارتباط هستند.

 

لینک دیگر ارز دیجیتال مهم وب3 است که در دسته اوراکل‌ها قرار می‌گیرد. اوراکل‌ها اهمیت زیادی در وب3 دارند و کارشان جمع‌آوری و پایش داده‌هاست. بدون اوراکل‌ها صرافی‌های غیرمتمرکز امکان بررسی قیمت یک ارز دیجیتال را ندارند.

 

فایل کوین ارز دیگری است که می‌تواند جایگزین سرویس‌های ذخیره داده در فضای وب 2 شود. کار فایل کوین است که فایل‌ها را به صورت غیرمتمرکز ذخیره می‌کند.

 

تعداد زیادی ارز معروف و غیرمعروف دیگر نیز وجود دارند که به خوبی در حال انجام وظیفه و توسعه وب3 هستند؛ اما در این مقاله مجال معرفی تمام آن‌ها نیست. شما علاوه بر خرید این پروژه‌ها می‌توانید برای خرید بیت کوین یا مشاهده لحظه‌ای قیمت اتریوم نیز از رابکس استفاده کنید. 

 

امتیاز دهید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *