صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید پولکادات (Polkadot) ، فروش دات - بهترین قیمت DOT

روز
Polkadot (DOT)
USDT

فروش و خرید پولکادات با بهترین قیمت

1

ثبت نام و احراز هویت

پس از ثبت نام در رابکس، در چند گام احراز هویت کنید.

2

ساخت کیف پول

برای نگهداری از ارزهای دیجیتال، نیاز به کیف پول است. پس از ثبت نام یک کیف پول شخصی به شما اختصاص داده می‌شود.

3

فروش و خرید پولکادات

کیف پولتان را شارژ کنید و به خرید و فروش پولکادات و حتی تبدیل مستقیم رمزارزها به هم بپردازید.

DOT
پولکادات (DOT) :

خرید پولکادات و فروش رمز ارز دات با بهترین قیمت در صرافی ارز دیجیتال رابکس ممکن است. پولکدات آماده است تا قول‌هایی که اتریوم نتوانست به آن‌ها عمل کند را انجام دهد!

پولکادات (Polkadot) یک پروژه رمزارزی است که هدفش توانبخشی به آینده‌ی غیرمتمرکز اینترنت وب 3.0 است. در پولکادات امکان ساخت بلاکچین‌ها و توکن‌های جدید وجود دارد. امکان تبادل اطلاعات بین بلاکچین‌‌های مختلف در پولکادات فراهم بوده و هیچ هارد فورکی وجود نخواهد داشت. پروتکل توسط نگه‌دارندنگان رمزارز بومی شبکه، یعنی دات مدیریت می‌شود.

پولکادات در یک نگاه :

گوین وود و دات

گوین وود (Gavin wood) از هم‌بنیان‌گذاران اتریوم، سازنده رمزارز دات بوده که در سال 1395 (2016) به دلیل اینکه از نظرش به روزرسانی اتریوم 2.0 بیش از حد طول کشیده است از پروژه اتریوم جدا شد (اتریوم 2 هم اکنون نیز نهایی نشده است). دکتر گوین وود مدیر تکنولوژی و توسعه‌دهنده اصلی اتریوم بود. او اولین نسخه‌ی کاربردی اتریوم را کدنویسی کرد؛ اما چیزی که از همه بیشتر برای آن شناخته شد، ساخت زبان برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity) است. سالیدیتی زبان برنامه نویسی اکوسیستم اتریوم بوده که با استفاده از آن، برنامه‌نویسان قراردادهای هوشمند را می‌نویسند.

 

پولکادات پروژه‌ زیر مجموعه سازمان Web3 بوده که گوین وود، هم بنیان‌گذار این سازمان نیز هست. سازمان Web3 یک موسسه غیرانتفاعی است که در سوییس قرار دارد.

 

گوین وود، بنیان گذار پولکادات

گوین وود، بنیان گذار پولکادات

 

همان‌طور که گفته شد پولکادات در سال 1395 با شعار “عملی کردن قول‌هایی که اتریوم نمی‌تواند” متولد شد. دات معمولا در دسته کوین‌هایی با عنوان قاتل اتریوم (Ethereum Killer) قرار می‌گیرد. اصولا در دنیای کریپتوکارنسی به رمزارزهایی که آمده‌اند تا مشکلات اتریوم را حل کرده و جای آن را بگیرند، قاتل اتریوم گفته می‌شود. با این حال گوین وود و دیگر توسعه‌دهندگان دات، این موضوع را رد کرده و اذعان دارند که پولکادات رقیبی برای اتریوم نیست.

 

جذب سرمایه فوق‌العاده دات

عرضه اولیه کوین (ICO) پولکادات اتفاقی بود که قطعا در خاطر سرمایه‌گذاران آن زمان رمزارزها خواهد ماند. عرضه اولیه کوین DOT در مهرماه سال 1396 انجام شد و طی آن 145 میلیون دلار جمع‌آوری گردید. این مبلغ برای یک پروژه رمزارزی بسیار بالا و جذاب است و نشان از علاقه و امید سرمایه‌گذاران به این پروژه دارد. در آن زمان تنها 10 میلیون کوین دات وجود داشت که بعدها با 100 برابر کردن کوین‌ها قیمت تقسیم 100 شد. در آن زمان پنج میلیون واحد رمز ارز دات به سرمایه‌گذاران عمومی و خصوصی فروخته شد. قیمت فروش به طور میانگین 28.08 دلار بود که با تقسیم بر 100 و مقایسه با قیمت فعلی به قیمت 0.2808 دلار می‌رسیم.

 

کمتر از دو هفته بعد از جذب سرمایه اولیه، بیش از 90 میلیون دلار از سرمایه‌های جذب شده، قفل و غیرقابل دسترسی شدند؛ زیرا یک اشکال فنی و آسیب‌پذیری در کیف پول چند امضایی پروژه کشف شد. یک هفته بعد از این اتفاق تیم پولکادات اعلام کرد باز هم با سرمایه باقی‌مانده می‌تواند به توسعه‌ی پروژه ادامه دهد. این اولین چالش جدی پیش بینی نشده بود که برای بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال دیگر نیز اتفاق افتاده است.

ارز پولکادات (دات)

رمزارز بومی شبکه پولکادات با نام اختصاری DOT در اکثر صرافی‌ها قابل معامله بوده و کیف‌پول‌های مختلف از آن پشتیبانی می‌کنند. این کوین کاربردهای بسیار زیاد و مهمی در شبکه دارد. اعتبارسنج‌ها، گردآوراندگان، نامزدکننده‌ها و ماهیگیران برای انجام وظایف خود باید دات استیک کنند. تعداد عرضه کل DOT در ابتدای امر 10 میلیون عدد بود؛ اما برای راحتی محاسبه و ارسال این رمزارز، تعداد دات‌ها 100 برابر و قیمت آن یک صدم شد.

خرید پولکادات

خرید پولکادات یا رمز ارز دات در صرافی ارز دیجیتال رابکس، از بهترین سایت های خرید پولکدات به صورت آنلاین قابل انجام است. برای خرید پولکادات به کیف پول دات نیاز است. با ثبت نام در رابکس یک کیف پول اختصاصی دات به شما داده می‌شود و دات خرید شده در این کیف پول نگهداری می‌شود.

.

...

خرید پولکدات در ایران با ریال

خرید پولکداتا در ایران با استفاده از سایت های ارز دیجیتال ممکن است. پلتفرم معاملاتی رابکس یکی از معتبرترین صرافی‌های ایرانی برای خرید پولکادات است که از سال ۹۶ امکان خرید پولکادات با استفاده از ریال، تومان، تتر و سایر ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران قرار داده است. در رابکس، خرید پولکادات یا رمز ارز دات با نزدیک‌ترین قیمت به صرافی‌های بین‌المللی انجام می‌شود. شما می‌توانید از کیف پول مخصوص این پلتفرم برای نگهداری دات خود استفاده کنید. وجود کیف پول در پلتفرم رابکس باعث می‌شود هزینه انتقال دات به کیف پولتان را دیگر پرداخت نکنید.

.

فروش پولکادات

فروش پولکادات و تبدیل آن به تومان در صرافی ارز دیجیتال رابکس علاوه بر خرید پولکدات نیز ممکن است. فروش پولکدات در رابکس به صورت آنی و لحظه ای انجام می‌شود. تسویه ریالی معادل پولکدات فروش رفته به صورت لحظه‌ای انجام می‌شود و در مدتی کوتاه به حساب بانکی کاربران ارسال می‌شود. کافی است در رابکس ثبت نام کنید، پولکادات خود را به کیف پول رابکس منتقل کنید و سپس از طریق مبدل به فروش دات و تبدیل آن به ریال یا تتر بپردازید.

.

خرید پولکادات بدون احراز هویت

خرید پولکادات بدون احراز هویت در رابکس انجام نمی‌شود. فرایند احراز هویت برای فروش و خرید تمامی رمز ارزها از جمله پولکدات الزامی است. حداقل تمامی سایت های معتبر ارز دیجیتال خرید پولکدات بدون احراز هویت را اجازه نمی‌دهند. پلتفرم مبادله ارز دیجیتال رابکس با آنلاین کردن فرآیند احراز هویت و افزایش سرعت تایید حساب‌های کاربری، راحت‌ترین روش خرید پولکادات را برای سرمایه‌گذاران و تریدرها فراهم کرده است.

.

خرید دات

خرید دات با نماد اختصاری Dot با استفاده از ریال و تتر هر دو در پلتفرم معامله رابکس ممکن است. کافی است کیف پول ریالی یا تتری خود را شارژ کنید و سپس با استفاده از مبدل به خرید دات بپردازید. علاوه بر خرید، فروش دات و تبدیل آن به تتر و ریال نیز ممکن است.

.

خرید پولکادات

قیمت پولکادات

قیمت پولکادات را می‌توانید از سایت کوین مارکت کپ مشاهده کنید. علاوه بر این سایت، مشاهده قیمت پولکادات و قیمت ارز های دیجیتال از صفحه قمیت ارز های دیجیتال رابکس نیز امکان پذیر است. قیمت لحظه ای پولکدات در بالای همین صفحه و در نمودار هم قابل مشاهده است.

.

قیمت خرید دات

قیمت خرید پولکادات در هر پلتفرمی فرق دارد. برای مشاهده قیمت خرید پولکدات به طور جهانی می‌توانید سایت کوینمارکت کپ را ببینید. شما می‌توانید در قیمت ارز های دیجیتال رابکس نیز قیمت خرید پولکادات و قیمت فروش پولکدات را ببینید و مقایسه کنید.

.

حداقل خرید پولکادات

حداقل خرید پولکادات در رابکس ۱۰۰ هزار تومان است. این مقدار در هر پلتفرمی می‌توانید متفاوت باشد.

.

بیشتر

خرید و فروش سایر ارز های دیجیتال:

خرید بایننس کوین

خرید بیت کوین کش

خرید آواکس

خرید سولانا

خرید استلار

دات چگونه کار می‌کند؟

شبکه پولکادات و نحوه کار آن بسیار پیچیده است. در رابکس تلاش می‌شود که نحوه کار رمزارزها، مفاهیم و اطلاعات پروژه‌ها به ساده‌ترین شکل ممکن منتقل شود؛ اما در مورد پروژه پولکادات، احتمالا به اجبار وارد برخی مفاهیم پیچیده خواهیم شد.

 

نکته‌ی جالب ماجرا اینجاست که کل اکوسیستم پیچیده پولکادات در یک فایل polkadot.js خلاصه شده است.

 

به طور خلاصه پولکادات اکوسیستم بلاکچین‌هاست. بلاکچین اصلی و مرکزی این شبکه Relay Chain نام دارد. بلاکچین‌هایی که به Relay Chain متصل می‌شوند؛ اصطلاحا پاراچین (Parachain) نام دارند. این پاراچین‌ها می‌توانند سیستم اجماع، نحوه مدیریت و حتی توکن مخصوص خود را داشته باشند.

 

زنجیره Relay chain توسط سیستمی به نام سابتریت (Substrate) ساخته شده و تمام پاراچین‌هایی که با استفاده از Substrate ساخته می‌شوند نیز به Relay Chain متصل خواهند شد. بلاکچین‌های خارج از اکوسیستم دات؛ مانند اتریوم و یا بیت کوین، برای متصل شدن به Relay Chain نیازمند یک پل (Bridge) هستند.

 

اجماع و تولید بلاک در پولکادات

پولکادات برای تایید تراکنش‌ها از یک سیستم اجماع چندگانه یا هیبریدی بهره می‌برد. در Realy Chain (بلاکچین اصلی) از یک سیستم اثبات سهام (Proof Of Stake) خاص به نام GRANDPA استفاده می‌شود.

 

پاراچین‌های متصل به دات از یک سیستم اثبات کار (Proof Of Work) خاص به نام BABE استفاده می‌کنند که در ادامه و انتهای این بخش سعی می‌کنیم این سیستم‌ها را توضیح دهیم.

 

سیستم اجماع هیبریدی پولکادات 4 بازیگر اصلی دارد:

اعتبار سنج‌ها (Validators)
گردآوران (Collators)
نامزد کننده‌ها (Nominators)
ماهیگیران (Fishermen)

 

اعتبار سنج‌های دات

اعتبارسنج‌ها (Validators) در پولکادات وظیفه‌ی بررسیِ تراکنش‌هایِ پاراچین‌ها و اضافه کردن آن‌ها به Relay Chain را دارند. Validatorها برای اینکه بتوانند در این فرآیند شرکت داشته باشند، باید کوین دات را استیک کنند. مقدار DOT مورد نیاز برای اعتبارسنج شدن بستگی به تعداد شرکت‌کنندگان شبکه داشته و در طول زمان مقدار آن تغییر می‌کند. لیست اعتبارسنج‌ها هر 24 ساعت تغییر کرده و با توجه به شرایط جدید، اعتبارسنج‌های جدید انتخاب می‌شوند.

 

در پولکادات تعدادی اعتبارسنج به صورت تصادفی به پاراچین‌های مختلف متصل شده، تراکنش‌های آن‌ها را بررسی کرده و به Relay Chain اضافه کنند. این تراکنش‌ها در یک بلاک که validator ها ساخته‌اند ذخیره خواهد شد. حداقل پنج اعتبارسنج برای هر پاراچین مورد نیاز است. با اضافه شدن پاراچین‌ها و انتشار و فعالیت آن‌ها، قطعا این عدد بیشتر خواهد شد.

 

در ابتدای کار، پولکادات 20 اعتبار سنج داشت و با مرور زمان به تعداد آن‌ها افزوده شد. هدف نهایی دات این است که هزار اعتبارسنج داشته باشد.

 

وقتی یک بلاک جدید محتوی تراکنش‌های پاراچین‌ها توسط Validator‌ها ساخته می‌شود، 20 درصد پاداش آن بلاک به آن‌ها اختصاص می‌یابد. این 20 درصد نیز طبق “امتیازات دوره‌ای” هر اعتبار‌سنج به آن‌ها داده می‌شود.

 

هرچه تراکنش‌‌های تایید شده توسط یک اعتبار‌سنج بیشتر باشد، امتیازات دوره‌ای او نیز افزایش می‌یابد. 80 درصد باقیمانده پاداش هر بلاک به خزانه پولکادات منتقل خواهد شد.

 

در شبکه پولکادات هر 6 ثانیه یک بار یک بلاک جدید ثبت می‌شود ( این مقدار می‌تواند به 2 ثانیه نیز برسد). اعتبارسنج‌هایی که وظایف خود را به درستی انجام نداده و یا اختلالی در شبکه به وجود بیاورند، تا 30 درصد دات‌های استیک شده خود را از دست می‌دهند. تمام دارایی از بین رفته به خزانه پولکادات خواهد رفت.

 

Nominator های پولکادات

نامزدکننده‌‌ها وظیفه انتخاب اعتبارسنج‌ها را دارند و با اختصاص دادن رای و توکن دات خود به اعتبارسنج‌ها، آن‌‌ها را انتخاب می‌کنند. این فرآیند Delegated Porrof Of Stake (Dpos) نام دارد. اعتبارسنج‌‌ها برای تایید تراکنش‌ها و ساخت بلاک، پاداش دریافت می‌کنند و همین انگیزه‌ای مناسب برای نامزد‌کننده‌هاست تا دات‌های خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند؛ به این ترتیب آن‌ها نیز با توجه به سهمشان، پاداش دریافت خواهند کرد.

 

نکته مهم در مورد جریمه‌ی اعتبار‌سنج‌های خراب‌کار این است که اگر شما به عنوان Nominator، به آن اعتبارسنج خراب‌کار رای داده باشید، بخشی از دات‌های شما نیز توقیف می‌شود.

 

گردآوراندگان پولکادات

گرداوراندگان (Collators) در پولکادات وظیفه ساخت بلاک پاراچین‌های متصل به پولکادات را دارند. این بلاک‌ها محتوی آخرین تراکنش‌های انجام شده در پاراچین‌های مورد نظر است. سپس اعتبارسنج‌ها بهترین و دقیق‌ترین بلاک که وضعیت فعلی پاراچین مورد نظر را نشان می‌دهد، انتخاب کرده و به Relay Chain اضافه می‌کنند.

 

گردآوراندگان برای ثبت بلاک و وصل شدن به Relay Chain باید DOT استیک کنند.

 

ماهیگیران پولکادات

ماهیگیران (Fishermen) در شبکه‌ی پولکادات به نوعی نقش پلیس و یا با لحن بدتر خبرچین را دارند! وظیفه‌ی آن‌ها این است که اعتبارسنج‌ها و گردآوراندگان شبکه را زیر نظر داشته باشند. برای اینکه در شبکه پولکادات Fisherman شوید، به مقدار اندکی رمز ارز دات برای استیک کردن نیاز دارید؛ اما هر ماهیگیری که بتواند Validator و یا Collator مخرب را پیدا کند، مقدار زیادی دات به عنوان پاداش دریافت خواهد کرد.

 

این پاداش در صورتی که یک ماهیگیر به طور مداوم اعضای مخرب را پیدا کند، افزایش می‌یابد.

 

مدیریت در شبکه دات

 

مدیریت شبکه پولکادات 3 بازیگر اصلی دارد:

شورا (The Council)
کمیته فنی (Thechnical Committee)
نگه‌دارندگان دات

 

اعضای شورا

اعضای شورا 13 نفر هستند که باید برای صلاحیت داشتن دات استیک کنند. اعضای شورا نیز مانند اعتبارسنج‌ها هر 24 ساعت یک بار تغییر می‌کنند. آن‌ها باید تصمیم بگیرند که با سرمایه‌های موجود در خزانه پولکادات چه کاری انجام شود و آن‌ها تنها اعضای شبکه پولکادات هستند که به خزانه دسترسی دارند.

 

آن‌‌ها همچنین می‌توانند ماهی یک دفعه، تصمیمات خطرناک شبکه را وتو کنند.

 

کمیته فنی

کمیته فنی شامل 3 شخص یا سازمان است که این اشخاص باید از قبل با شبکه دات آشنا بوده و در فرآیند توسعه آن‌ حاضر بوده باشند. موسسه WEB3 یکی از این سازمان‌هاست. اعضای کمیته فنی در هر زمان توسط اعضای شورا قابل تغییر هستند. وظیفه اصلی کمیته فنی این است که در هنگام ضرورت، به سرعت درخواست‌های داده شده برای تغییر در شبکه دات را پیگیری کنند.

 

نگه‌دارندگان دات

اعضای شورا و دارندگان DOT می‌توانند درخواست‌هایی تحت عنوان Referenda بدهند که می‌تواند یک برورسانی در شبکه و یا اسپانسرینگ رویدادهای دنیای واقعی باشد.

 

اگر درخواست Referenda آن‌ها نیاز به سرمایه داخل خزانه داشته باشد، هرکس که آن را ثبت می‌کند؛ باید 5 درصد از دات‌های خود را برای این درخواست استیک کند. در صورتی که درخواست رد بشود، کوین‌هایش از او گرفته می‌شوند.

 

تعداد رای‌هایی که برای قبول شدن یک درخواست مورد نیاز است، بستگی به تعداد شرکت کنندگان و تعداد افراد درخواست کننده دارد؛ به عنوان مثال اگر کمتر از 25 درصد هولدرهای دات یک درخواست را ثبت کنند، نیاز به 66 درصد رای مثبت دارند.

 

ارزش رای هر هولدر کوین دات نیز به مدت زمان استیک آن‌ها مربوط بوده و ده درصد مدت زمان نگه‌داری، به عنوان قدرت رای در نظر گرفته می‌شود؛ به عنوان مثال اگر فردی 32 هفته DOT های خود را استیک کرده باشد، او اندازه 6 رای قدرت دارد.

 

بعد از ثبت درخواست، 30 روز مهلت برای ایجاد آن بروزرسانی و رسیدگی به درخواست وجود دارد؛ اما در صورت ضروری بودن، کمیته فنی به سرعت آن را پیگیری خواهد کرد.

 

سابتریت (Subtrate) و پاراچین‌ها

 

اول

هر زنجیره در پولکادات، یک پاراچین (Parachain) نام دارد. توسعه‌دهندگان می‌توانند پاراچین خودشان را با سابتریت (Subtrate) ایجاد کنند. سابتریت، یک فریم‌ورک برای ساخت بلاکچین است.


در پولکادات این امکان نیز وجود دارد که یک بلاکچین با سابتریت توسعه داده شده و بدون اینکه بخشی از شبکه پولکادات باشد، اجرا گردد. پولکادات قابلیت تعامل، توافق، امنیت و برخی خدمات دیگر را برای این بلاکچین‌ها فراهم می‌کند.


پاراچین‌ها از ویژگی‌های سایر بلاکچین‌ها نیز حمایت می‌کنند؛ مثلا قراردادهای هوشمند در اتریوم، اسنارک‌های زد کا (ZK-snarks) و تراکنش‌های UTXO در بیت‌کوین. این ویژگی‌ها، بخش بنیادینی در پولکادات نیستند و می‌توانند به پاراچین‌ها اضافه یا از آن‌ها حذف شوند.

 

دوم

توسعه‌دهندگان همین‌طور می‌توانند از عملگرهای که در پاراچین‌های دیگر هستند استفاده کرده و آن‌ها برا فرا بخوانند.


موارد استفاده بسیار دیگری نیز برای پاراچین‌های پولکادات وجود دارند، مثل: زنجیره‌های تراکنش، زنجیره‌های اوراکل، زنجیره‌های هویت (Identity Chains)، زنجیره‌های ذخیره فایل، زنجیره‌های گزینش داده (Data curation chains)، زنجیره‌های اینترنت اشیا (IoT)، زنجیره‌های مالی و زنجیره‌های حریم خصوصی.


بیش از ۲۵ پروژه در حال ساخت در پولکادات هستند؛ این پروژه‌ها شامل: چین‌لینک (Chainlink) و اوشن پروتکل (Ocean Protocol) است.


سایر زیرساخت‌ها

 

اول

پاراچین‌ها تنها یکی از چندین جزئی هستند که شبکه پولکادات را تشکیل می‌دهند. سایر اجزا عبارتند از:

ریلای چین (relay chain): هاب اصلی ارتباط بین پاراچین‌ها و اسکلت پولکادات.
پاراچین‌ها (parachains): بلاکچین‌های مستقل که در بالای ریلای چین ران می‌شوند و با مزایده رهن و رزرو می‌شوند.
پاراتردزها (parathreads): یک جایگزین سبک‌تر از پاراچین‌ها برای توسعه‌دهندگانی که فقط می‌خواهند پولکادات را امتحان کنند.
پل‌ها (bridges): ماژول‌ها و قراردادهایی که به بلاکچین‌های دیگر مثل بیت‌کوین و اتریوم متصل می‌شوند.

 

دوم

علاوه بر آن، چند بازیکن در شبکه پولکادات هستند که این بلاکچین را عملیاتی نگه می‌دارند:

اعتبارسنج‌ها (validators): کسانی که توکن‌های دات را استیک (stake) می‌کنند و اثبات‌های تلفیق‌کننده‌ها (collators) را اعتبارسنجی و در توافق شرکت می‌کنند.
نامینیتورها (nominators): کسانی که توکن‌های دات را استیک (stake) می‌کنند و امنیت ریلای چین را با انتخاب اعتبارسنج‌های قابل اطمینان، تضمین می‌کنند.
تلفیق‌کننده‌ها (collators): کسانی که تراکنش‌ها را گردآوری کرده و برای اعتبارسنج‌ها اثبات ایجاد می‌کنند.
ماهی‌گیران: کسانی که شبکه را دیده‌بانی و فعالیت‌های مخرب را گزارش می‌کنند.

رقبای پولکادات

دست‌کم دو بلاکچین هستند که به‌عنوان رقیبان پولکادات شناخته می‌شوند. یکی کازماس که در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) معرفی شد و بر آن است تا شبکه‌ای از زنجیره‌ها را دقیقا مثل پولکادات بسازد. اما به‌هرحال، تفاوت‌هایی میان این دو پلتفرم وجود دارد. اگر رویکرد پولکادات صحیح باشد مدل امنیتی بهتری را فراهم خواهد کرد.

 

دیگر پروژه اتریوم۲٫۰ (Ethereum 2.0) است که ویژگی‌های بسیار نزدیکی به پولکادات دارد از جمله اینکه هر دو بلاکچین به شاردینگ وابسته هستند . البته چند تفاوت فنی نیز بین آن‌‌ها وجود دارد: پولکادات ادعا دارد که رویکرد آن، دسترسی و اعتبارسنجی بهتری را فراهم می‌آورد و می‌تواند با تعداد اعتبارسنج‌های کمتر در هر شارد کار کند.

 

پولکادات همین‌طور می‌تواند با تزوس مقایسه شود. تزوس هم مثل پولکادات طراحی شده است تا از ارتقاها بدون هارد فورک حمایت کند. چند شباهت جزئی بین این دو پروژه نیز دیده می‌شود.

خرید پولکادات یا رقبای آن؟

خرید پولکادات یا اتریوم؟ با توجه به تفاوت پروژه این دو رمز ارز و اینکه آن‌ها با یکدیگر کاملا رقیب هستند شاید منطقی نباشد که در هر دوی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد. چرا که بالاخره یکی از آن‌ها قوی‌تر نشان می‌دهد و احتملا به دیگری میچربد. هرچند که استراتژی یک نفر می‌تواتند کاهش ریسک باشد و با سرمایه‌گذاری در هر دوی این پروژه بخواهد مطمئن شد ارزش سرمایه او در طول زمان حفظ می‌شود و از خطر قرار دادن تمام تخم مرغ‌هایش در یک سبد فراری کنید. دیگری هم می‌تواند استراتژیش این باشد که پولکادات خرید کند و تمامی سرمایه خود را روی این پروژه بگذارد. خرید پولکدات اگر چه نسبت به خرید اتریوم ریسک بیشتری دارد اما اگر این ریسک جواب دهد عایدی بیشتری هم خواهد داشت. در نهایت پاسخ به این سوال که خرید پولکدات منطقی هست یا نه به خود افراد و میزان ریسک‌پذیری آن‌ها برمی‌گردد.

کاربردهای توکن دات (به‌جز تراکنش‌های مالی پایه‌ای)

حاکمیت (Governance)

دارندگان توکن پولکادات، کنترل کاملی بر این پروتکل دارند. همه امتیازاتی که در پلتفرم‌های دیگر، مختص ماینرها (استخراج‌کنندگان) است؛ به شرکت‌کنندگان در ریلای چین (دارندگان دات) اعطا می‌شود. این امتیازات شامل مدیریت رویدادهای مورد انتظار مثل ارتقاهای پروتکل است.

 

استیکینگ (staking)

تئوری بازی، دارندگان توکن را به رفتار صادقانه تشویق می‌کند. افراد خوب با این مکانیزم، پاداش می‌گیرند و افراد بد، رمزارزهای استیک کرده را از دست خواهند داد. این مسئله تضمین می‌دهد که شبکه، امن خواهد ماند.

 

باندینگ (bonding)

پاراچین‌های جدید توسط توکن‌های باندینگ، اضافه می‌شوند. پاراچین‌های از رده‌خارج‌شده یا غیرمفید توسط توکن‌های باند حذفی، حذف خواهند شد که شکلی از اثبات سهام است.

کیف پول رمز ارز دات (DOT)

کیف پول تحت وب: کیف پول متا ماسک (MetaMask)

کیف پول نرم‌افزاری: تراست والت (Trust Wallet)، کیف پول نرم‌افزاری اختصاصی پولکادات با نام پولکا والت (PolkaWallet) و همچنین امکان ذخیره‌سازی دات در جستجوگر خود دات به نام Polkadot.js نیز وجود دارد.

کیف پول سخت‌افزاری: کیف پول‌های ساخت کمپانی لجر (Ledger) برای ذخیره سازی سرد دات‌ها مناسب هستند.

خیر. خرید و فروش ارز دیجیتال دات در حوزه‌ی سرویس های مالی و تکنولوژی (Fintech) است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود. به خاطر همین موضوع همه‌ی پلتفرم‌های خرید و فروش ارزهای دیجیتال در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.

خوشبختانه چند سالی است که امکان خرید ارزهای دیجیتال در ایران با استفاده از ریال فراهم شده است. رابکس نیز برای مدت طولانی در این بازار فعالیت دارد. رابکس با ارائه قیمت‌هایی مناسب و ایجاد رابطه‌ای بلند مدت با مشتریان معامله تتر با استفاده از ریال را فراهم کرده است. شما می‌توانید بهترین قیمت تتر را از رابکس بخواهید و در مدتی کوتاه خرید یا فروش خود را انجام دهید.

فروش و خرید پولکادات با بهترین قیمت

برای تجربه لذت بخش فروش و خرید پولکادات، رابکس را انتخاب کنید.