صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش دش با بهترین قیمت

روز
DASH (DASH)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

DASH

دش (DASH) :

دش یک ارز دییجتال با شبکه متن باز (open source) و همتا به همتا (peer-to-peer) است. این رمز ارز بر روی صنعت پرداخت‌ها تمرکز دارد. پولی که این ارز دیجیتال ارائه می‌کند ناشناس و بدون نام (anonymous) با کارمزد ناچیز و سریع است. شبکه‌ی رمز ارز دش (Dash) بلاکچینی است که با استفاده از آن براحتی می‌توان پرداخت‌های آنلاین و یا حضوری را انجام داد. مهمترین هدف شبکه ‌ارز دیجیتال دش، تبدیل شدن به یک شبکه‌ی پرداخت عمومی و بزرگ است. بلاکچین دش الهام گرفته از کد‌نویسی بلاکچین بیت‌کوین است البته تغییرات زیادی برای توسعه و ایجاد ویژگی‌های جدید در دش صورت گرفته است.

کیف‌ پول دش

مجموعه‌ای از کیف پول‌های همراه برای دش وجود دارد که هر کدام قابلیت‌ها و سطح امنیت متفاوتی دارند. این کیف پول‌ها روی گوشی یا تبلت نصب می‌شوند و در انواع مختلفی قابل استفاده هستند:

کیف‌پول‌های نرم‌افزاری: این کیف‌پول‌ها بصورت نرم‌افزار‌های قابل دانلود برای گوشی موبایل و یا کامپیوتر هستند مانند: دش والت (Dash Wallet)، کیف پول کوینومی (Coinomi).

کیف‌‌پول سخت‌افزاری: این دسته بصورت قطعه‌ای فلش مانند قابل خریداری هستند و از لحاظ امنیت در سطح بالایی قراردارند مانند: ترزور (Trezor)، لجر (Ledger)، کیپ‌کی (KeepKey)

تاریخچه‌ی ارز دیجیتال دش (DASH)

رمز ارز دش توسط ایوان دافیلد (Evan Duffield) طراحی شد. این ارز دیجیتال تا کنون دو بار نام خود را تغییر داده و همین موضوع بیانگر مسیر پر فراز و نشیب دش است. در 28 دی ماه ۱۳۹۲ (18 ژانویه 2014) این ارز با نام، ایکس کوین(XCO) به بازار معرفی شد اما حدودا ۱۰ روز بعد نام آن به دارک کوین (Darkcoin) تغییر پیدا کرد. سرانجام در تاریخ ۵ فروردین ۱۳۹۴ (25 مارس2015) نام DASH را که برگرفته از دو واژه به نام Digital (دیجیتال) و Cash (نقدینگی) ‌است را برای آن انتخاب کردند. دش در اصل یک پروژه مبتنی بر لایت‌کوین بود و سپس بر مبنای بیت‌کوین طراحی شد.

عرضه‌ی اولیه دش حاصل یک خطا در کدنویسی!

دافیلد با اشتباهی در کدنویسی فورک شدن شبکه باعث دش تا حدود 10 درصد کوین‌های دش پیش از زمان مشخص شده استخراج و عرضه شوند. به این خطای کامپیوتری، استخراج فوری یا instamine گفته می‌شود.

دافیلد با تایید این موضوع گفت که من گاهی اوقاع بسیار عجول می‌شوم؛ من باید همه ی کدها را آزمایش می‌کردم! او در ادامه پیشنهاد داد تا با برطرف کردن مشکلات کدها، عرضه‌ی کوین مجددا آغاز شود؛ اما این پیشنهاد رد شد. پیشنهاد بعدی دافیلد، ( Airdropها، عرضه‌‌های توکنی بوده که طی آن اقداماتی جهت تبلیغ از کاربران درخواست می‌شود تا انجام دهند و در ازای آن توکن پاداش بگیرند؛ اقداماتی مانند عضو شدن در شبکه‌ی های مجازی آن رمز ارز یا فالو کردن افراد برای جذب و تبلیغات یا اشتراک گذاشتن اطلاعیه‌های شبکه یا … تمامی Airdropها کاملا رایگان هستند و از کاربران پولی بابت ایردراپ دریافت نمی‌شود.) اما این اتفاق در نهایت منجر به نتایج خوبی شد و عرضه‌ی قبل از موعد باعث شد تا توجه بازار به این رمزارز جلب شود و باعث ارزش پیداکردن این ارزدیجیتال شود. پروژه‌ی DASH مسیری را که بیت‌کوین برای ارزش دادن به کوین‌ها و افزایش سرمایه‌گذاران بر روی این رمز ارز، در دو سال طی کرده بود را در دوماه طی کرد. شبکه‌ی دش اولین DAO (Decentralized Autonomous Arganization) یا همان سازمان مستقل غیرمتمرکز است در برابر حملات سیبیل (Sybil Attack) بسیار خوب مقاومت می‌کند. حملات سیبیل یک واژه‌ در اصطلاح کامپیوتری است که طی آن سیستم معتبر توسط هکرها با هویت جعلی مورد حمله قرار می‌گیرد و با موجب اختلال در روند عملکرد آن سیستم می‌شوند.

مزایای رمز ارز دش

شبکه‌ی دش ویژگی‌هایی دارد که آن ‌را از نظر سرعت و محرمانگی از سایر رقبا متمایز کرده است. این سه ویژگی به ترتیب زیر هستند:

  1. داشتن مستر نودها (Masternode)
  2. ارسال خصوصی (PrivateSend)
  3. ارسال فوری (InstantSend)

مسترنودها:

درشبکه‌ی بیت‌کوین افرادی بنام ماینر (Miner) وجود دارند که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و منجر به استخراج توکن می‌شوند و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند. در شبکه‌‌ی دش، هم مسترنودها فعالیت می‌کنند و هم ماینرها. بلاکچین شبکه‌دش، لایه‌ی دوم (Layer2) دارد. لایه‌ی دوم زمانی بکار گرفته می‌شود که توسعه‌دهندگان شبکه برای بهبود برخی از ویژگی‌های بلاکچین مانند افزایش سرعت و … اقدام به طراحی لایه‌ی جدیدی از بلاکچین کنند که در آن خدمات، به شکل بهتری ارائه گردد.

در بلاکچین‌هایی مانند بیت‌کوین ماینرها تمام کارها را بر روی بلاکچین اصلی انجام می‌دهند. اما در شبکه‌ی دش ماینرها بر روی بلاکچین اصلی مستقر شده و تراکنش‌های عادی را تایید می‌کنند و مستر نودها بر روی لایه‌ی دوم فعالیت می‌کنند. مسترنودها در لایه دوم فعالیت کرده و تراکنش‌های ارسال خصوصی، ارسال فوری و سیستم‌های مدیریتی را مدیریت می‌کنند. اگر کاربری بخواهد به یک مسترنود در شبکه تبدیل شود باید حدود ۱۰۰۰ واحد کوین دش داشته باشد. ۴۵ درصد پاداش استخراج شبکه متعلق به مسترنودها است. مسترنودها فعالیتی برای الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof-of-work) ندارند. اما وظایفی مانند ارتقای امنیت شبکه، افزایش سرعت تایید تراکنش‌ها بر عهده آن‌ها است. 45 درصد کل پاداش استخراج کوین DASH به Masternodeها تعلق می‌گیرد.

ارسال خصوصی یا PrivateSend چیست؟

برای درک بهتر مطلب به نحوه‌ی معاملات توسط ارزهای فیات دقت کنید. در این سبک معاملات شما مبلغی را پرداخت می‌کنید و فرد دریافت کننده، کالا یا خدمات مورد نظر را به شما ارائه می‌دهد. مثلا شما به طلا فروشی رفته پولی را می‌دهید و سکه می‌خرید. در این شرایط فقط شما و فرد فروشنده از معامله و جزییات آن مطلع هستید. اما در شبکه‌ی بلاکچین بیت‌کوین، تاریخچه‌ی تراکنش‌ها و جزییات تراکنش مانند آدرس عمومی گیرنده و فرستنده و میزان تراکنش‌‌ها، قابل مشاهده و پیگیری است. دش به کمک سرویسی بنام PrivateSend و به کمک مسترنودها امکان انجام تراکنش‌های محرمانه را فراهم می‌کند؛ تراکنش‌هایی که قابل پیگیری نیستند. نحوه‌ی عملکرد این سرویس یک فرایند کوین میکسینگ (Coin Mixing) است که طی آن ورودی‌های متشابه از فرستنده‌های مختلف با همدیگر جمع می‌شوند و در یک تراکنش با چندین خروجی ترکیب می‌شوند. ترکیب داده‌های تراکنش‌های مختلف توسط این سرویس موجب می‌شود تا اطلاعات تراکنش قابل ردیابی نباشد.

ارسال فوری یا InstantSend چیست؟

تایید سریع تراکنش‌ها در بعضی از معاملات که در آن‌ها مقدار زیادی مبلغ درحال ارسال و پرداخت هستند از اهمیت زیادی برخوردار است. درشبکه‌ی بیت‌کوین زمان تایید تراکنش‌ها چیزی در حدود ۱۰ دقیقه است که تقریبا مدت زمان زیادی است. اما در شبکه‌ی دش به کمک سرویس InstantSend تایید تراکنش‌های دش توسط مسترنودها تقریبا بصورت آنی انجام می‌شوند. البته در این شبکه حتی اگر بخواهید تراکنش‌ها را بصورت عادی نیز ارسال کنید زمان آن حدودا ۲.۵ ثانیه است که این مقدار باز هم از بیت‌کوین بسیار کمتر است. این سرویس می‌تواند شبکه را از نظر خطایِ دوبار خرج‌کردن (Double Spending) نیز محافظت کند. ( Double Spending یا دوبار خرج کردن به معنی این است که مثلا شما ۲۰ واحد ارز دیجیتال در کیف‌پول خود دارید و یکبار آن را برای دوست خود می‌فرستید و بار دیگر قصد دارید از آن ۲۰ واحد رمز‌ارز برای معامله‌ای استفاده کنید! به این عملیات دوبار خرج کردن یا Double Spending گفته می‌شود.) مسترنودها تراکنش‌ها را بررسی می‌کنند و در صورتمواجه با دوبار خرج کردن دارایی آن را رد می‌کنند. ارسال فوری نسبتا هزینه‌ی بیشتری را در شبکه دارد اما در برخی از معاملات که مبالغ زیادی در حال جابجایی است؛ ارسال سریع ارزهای دیجیتال و تایید فوری تراکنش می‌تواند برای طرفین معامله بسیار مهم باشد.

مفهوم پروتکل خودگردانی (Self-Governing) و خودسرمایه‌گذاری (Self-Funding)

در شبکه‌ی بیت‌کوین کارمزد تراکنش‌‌ها و پاداش بلاک به ماینرها می‌رسد؛ اما در شبکه‌ی دش اینگونه نیست. در این شبکه حدود ۴۵ درصد پاداش استخراج به مسترنودها و ۴۵ درصد به ماینرها و ۱۰ درصد هم به خود شبکه تعلق می‌گیرد و صرف هزینه‌های مالی و ارتقای شبکه می‌شود. رای‌گیری در این شبکه بصورت کاملا دموکراتیک انجام می‌شود و تمام اعضا حق رای‌ دارند.

کیف پول پیامکی (اس‌ام‌اسی):

دش تکست (Dash Text) یک کیف‌پول مبتنی بر پیامک است که به طور اختصاصی ویژه دش بوده و در ایالات متحده، ونزوئلا، کلمبیا، اسپانیا و برزیل در دسترس است. این سرویس همچنین از طریق اپلیکیشن تلگرام نیز در دسترس است و به کاربران امکان می‌دهد تا به شکلی یکپارچه و امن به ارسال و دریافت دش از طریق پیامک بپردازند، بدون اینکه نیازی به دانلود و یا اینترنت داشته باشند.

استخراج ارز دیجیتال دش

استخراج‌کردن یا ماینینگ (Mining) یعنی تایید تراکنش‌های یه بلاک در بلاکچین با حل کردن مسائل پیچیده‌ی ریاضی توسط ماینرها و تولید بلاک جدید. بلاکچین دش یک دفتر کل توزیع غیرمتمرکز است که بر اساس الگوریتم اجماع اثبات کار(proof-of-work) فعالیت می‌کند. استخراج به وسیله‌ی اثبات کار یعنی ماینرها (استخراج‌کنندگان) با استفاده‌ از کامپیوتر و سخت‌افزارهای تخصصی، معادلات ریاضی پیچیده را حل می‌کنند تا بتوانند در نهایت تراکنش‌ها را تایید کنند برای استخراج این رمز‌ارز می‌توان از واحد پردازنده‌ی مرکزی (CPU) یا واحد پردازش گرافیکی (GPU) استفاده کرد اما امروزه این روش‌ها مقرون به صرفه نیستند و جای آن‌ها سخت‌افزارهای تخصصی‌تری بنام ASIC مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رویدادهای مهم دش

دسامبر ۲۰۱۴ | راه اندازی شبکه دش
دسامبر ۲۰۱۵ | سیستم بودجه بندی
دسامبر ۲۰۱۶ | اقزایش امنیت و اقزایش اسکیل و اندازه پروژه
دسامبر ۲۰۱۸ | دش‌کر ۰.۱۲.۳
مارس ۲۰۱۹ | دش‌کر ۰.۱۳
ژوئن ۲۰۱۹ | دش‌کر ۰.۱۴
دسامبر ۲۰۱۹ | دش‌کر ۰.۱۵

مزایا و ویژگی های قابل توجه دش

آزادی

با این رمز ارز شما کنترل کامل پول خودتان را بر عهده می‌گیرید. این ارز دیجیتال می‌تواند در هر نقطه‌ای از جهان برای هر کسی فرستاده شود. هیچ تعطیلات بانکی، هیچ نرخ تبدیل ، بوروکراسی یا هزینه پنهانی برای آن وجود ندارد.

معاملات برگشت‌ناپذیر

معاملات فوری و نهایی هستند و از بازرگانان در برابر هزینه‌های بزرگ کلاهبرداری محافظت می‌کند.

امنیت

پرداخت‌ها بین دو شخص از دو طرف می‌تواند چک شود، بدون آنکه که هیچ گونه اطلاعات شخصی لازم باشد.

سرعت

برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر ، معاملات این رمزارز در کمتر از 1.5 ثانیه برای کل شبکه قابل مشاهده است.

برخی از سوالات متداول درباره دش؟

چند سالی است که امکان خرید رمزارزها در ایران با ریال فراهم شده است. پلتفرم‌های مختلفی این خدمت را ارائه می‌کنند. رابکس نیز برای مدت طولانی در این بازار فعالیت دارد. در رابکس می‌توانید رمزارزهای معروف همچون بیت کوین یا تتر را با قیمت‌هایی مناسب خریداری کنید. دش یکی دیگر از ارزهای دیجیتالی است که رابکس پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید به خرید یا فروش آن بپردازید.

خیر. خرید و فروش دش در حوزه ی سرویس های مالی و تکنولوژی ( Fintech ) است. بنابراین برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی مثل پول‌شویی و استفاده از کارت های سرقت شده، هویت کاربران باید کاملا مشخص شود.
به همین خاطر همه پلتفرم‌های معتبر خرید و فروش ارزهای دیجیتال که در ایران فعالیت می‌کنند حتما کاربران خود را احراز هویت می‌کنند.