صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش پنکیک سواپ با بهترین قیمت

روز
Pancake Swap (CAKE)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

Pancake Swap

پینکیک سواپ (Pancake Swap) :

پنکیک سواپ (PancakeSwap) توسط یک گروه ناشناس در سپتامبر 2020 (شهریور 1399) ساخته شد. پنکیک سواپ یک صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange) است که بر بستر اسمارت چین بایننس (‌SmartChain Binance) بوده و معامله توکن‌ها با استاندارد BEP-20 را تسهیل می‌کند. کاربران می‌توانند توکن‌های خود را به این صرافی برده و به مبادله آن‌ها در این پروتکل بپردازند. این مبادله بدون دخالت هیچ فردی صورت می‌گیرد.

پنکیک سواپ در یک نگاه :

کیف پول CAKE

با توجه به اینکه این پروژه بر روی اسمارت چین بایننس قرار دارد هر کیف پولی که از این شبکه پشتیبانی کند می‌تواند گزینه‌ای برای ذخیره ارز دیجیتال کیک محسوب شود. ما در ادامه به چند گزینه مناسب برای ذخیره سازی امن این رمز ارز می پردازیم.

کیف پول نرم‌افزاری: تراست والت (Trust Wallet) کیف پول محبوب در حوزه ارزهای دیجیتال بوده و می توان در آن به نگه‌داری رمز ارز CAKE نیز پرداخت.
کیف پول تحت وب: کیف پول متا ماسک (Metamask) گزینه دیگری برای این ارز دیجیتال است.
کیف پول سخت افزاری: از کیف پول‌های سخت افزاری سیف پال (Safepal) می‌توان برای نگه‌داری به صورت سرد ارز دیجیتال کیک استفاده کرد. توجه داشته باشید که سیف پال دارای کیف پول‌های نرم افزاری نیز بوده که می‌توان از ‌آن‌ها نیز بهره برد.

کاربردهای پروژه پنکیک سواپ

پنکیک سواپ در حوزه دیفای (Defi) یا امور مالی غیر متمرکز (که در ارزهای دیجیتال رشد چشمگیری هم داشته است) قرار می‌گیرد. دیفای شامل خدمت مالی مانند مبادلات، وام‌دهی و بیمه می‌باشد. پنکیک سواپ نیز در حوزه دیفای و به عنوان یک صرافی که خدمات مبادله توکن‌ها را ارائه می‌دهد فعال است. عملکرد پنکیک سواپ مانند یونی سواپ (Uniswap) و سوشی سواپ (SwshiSwap) است. با این تفاوت که آن‌ها بر بستر اتریوم قرار دارند و پنکیک سواپ بر بستر اسمارت چین بایننس راه‌اندازی شده است.

پنکیک سواپ چگونه کار می‌کند؟

این صرافی از مدل بازار ساز خودکار (Automated Market Maker) و استخرهای نقدینگی برای تامین نقدینگی در معاملات همتا به همتا در پروتکل استفاده می‌کند. از طریق بازار ساز خودکار، پنکیک سواپ سفارشات خرید و فروش کاربران مختلف را مستقیماً در یک استخر نقدینگی (Liquidity Pool) مطابقت داده و انجام می‌دهد.

استخر نقدینگی فضایی است که به یک جفت رمز ارز اختصاص می‌یابد به عنوان مثال CAKE/BNB. مثلا اگر کاربری بخواهد با ارز دیجیتال BNB خود رمز ارز CAKE بخرد. رمزارز ‌BNB خود را به این استخر ارسال کرده و بازار ساز خودکار معادل آن برایش ارز دیجیتال CAKE ارسال می‌کند. نقدینگی در این پروتکل از طریق سپرده‌های کاربران در فرآیندی به نام استیکینگ (Staking) که در واقع سپرده‌گذاری توکن‌‌های کاربران است،‌ تامین می‌شود. برای استفاده از خدمات این صرافی می توانید به سایت آن pancakeswap.finance مراجعه کنید.

تامین کنندگان نقدینگی (Liquidity Providers) با توجه به میزان توکن‌هایی که یک در یک استخر نقدینگی سپرده گذاری کرده است، پاداش دریافت می‌کند. این پاداش‌ها از محل کارمزدهای معاملات انجام شده در صرافی تامین می‌شود. پاداش‌ در واقع به عنوان مشوقی برای استیک توکن‌ها و تامین نقدینگی پلتفرم می‌باشد.

چندین استخر نقدینگی در پنکیک سواپ فعال بوده که کاربران می‌توانند در آن‌ها توکن‌های خود را استیکینگ کنند. از جمله این استخرها می‌توان به CAKE-BNB، BUSD-BNB، BETH-ETH، USDT-BUSD، USDC-BUSD، DAI-BUSD LINK-BUSD، TWT-BNB اشاره کرد.

مرسوم‌ترین نوع استیبل کوین‌ها، آن‌هایی هستند که پشتوانه ارز واقعی را دارند. تتر نیز از همان دسته است.

ویژگی‌های Pancakeswap

حریم خصوصی

در این صرافی هیچ گونه فرد یا موسسه‌ای دخالت نداشته و کاربران در واقع با کدهای موجود در قرارداد‌های هوشمند وارد معامله می‌شوند و نیازی به احراز هویت در این پلتفرم نیست.

سرعت بالا

همان‌طور که گفته شد پنکیک سواپ بر بستر اسمارت چین بایننس بنا نهاده شده است. این شبکه دارای سرعتی به مراتب بالاتر نسبت به اتریوم است.

ارز دیجیتال CAKE

توکن بومی پلتفرم پنکیک سواپ ارز دیجیتال کیک (CAKE) است. کاربران با استیکینگ توکن‌های خود به عنوان پاداش رمز ارز CAKE دریافت خواهند کرد. رمز ارز کیک یک توکن حاکمیتی (Governance) نیز می‌باشد. به این معنی که در رای گیری‌هایی که در این پلتفرم برای اخذ تصمیمات مختلف انجام می‌شود؛ دارندگان این ارز دیجیتال با توجه به مقدار دارایی خود حق رای خواهند داشت.

تا زمان نگارش این مطلب کمترین قیمتی که این ارز دیجیتال کیک تجربه کرده است 0.198 دلار بوده و بیشترین قیمت 44.18 دلار. این ارز دیجیتال دارای مارکت کپی نزدیک به 3 میلیارد دلار بوده که از این نظر جایگاه 33 ارزهای دیجیتال را تصاحب کرده است.

استخرهای سیروپ در پنکیک سواپ

استخرهای سیروپ (Syrup Pools) به صاحبان پروژه‌ها این امکان را می‌دهد با کمک این استخرها توکن‌های خود را راه‌اندازی کنند. آن‌ها می‌توانند، توکن‌های مخصوص پروژه خود را بین دارندگان رمز ارز CAKE توزیع کنند. پروژه‌های پشتیبانی شده توسط این استخرها به دو دسته کلی تقسیم می شوند: پروژه‌های Core و Community. پروژه‌های Core، پروژه‌هایی هستند که توسط تیم پنکیک سواپ بررسی و تایید شده اند. اما پروژه‌های Community در رای گیری‌های پلتفرم بین دارندگان رمز ارز کیک شرکت داده شده رای آورده‌اند. در واقع هر کسی می تواند از طریق این استخرها توکن‌های خود را بین دارندگان رمز ارز CAKE توزیع کنند اما فقط پروژه‌هایی که رای بیاورند در رابط پلتفرم لیست می‌شوند.
پروژه‌های اصلی پروژه هایی هستند که توسط تیم پشت PancakeSwap بررسی شده اند. پروژه های عمومی آن دسته از پروژه هایی هستند که دارندگان CAKE در تصمیم گیری های حکومتی رای داده اند. با وجود این، هر کسی می‌تواند توکن‌های خود را از طریق استخر سیروپ بین دارندگان CAKE توزیع کند. با این حال، فقط پروژه‌هایی که رای جامعه را به دست می‌آورند می‌توانند در رابط سیستم عامل لیست شوند.

کارمزد معاملات در صرافی پنکیک سواپ

صرافی‌های غیر متمرکزی که از بازار ساز خودکار استفاده می‌کنند نیز برای تراکنش‌ها کارمزدی دریافت می‌کنند. همان‌طور که گفته شد این کارمزدها بین کسانی که تامین نقدینگی استخر‌ها را انجام داده‌اند تقسیم می‌شود. کارمزد تراکنش در پلتفرم پنکیک سواپ 0.2٪ رمز ارز معامله است. از این مقدار 0.17٪ به تامین کنندگان نقدینگی اختصاص یافته و 0.03٪ دیگر توسط پلتفرم سوزانده می‌شود. البته این برنامه سوزاندن توکن‌ها می‌تواند با رای‌گیری در جامعه پنکیک سواپ تغییر یابد.

قرعه‌ کشی در پنکیک سواپ

پنکیک سواپ قرعه کشی در پلتتفرم خود برگزار می‌کند.هر قرعه کشی 6 ساعت یکبار انجام می‌شود و طی آن 10 رمز ارز کیک تقسیم می‌شود. کاربران با دریافت هر بلیط قرعه کشی یک کد تصادفی چهار رقمی که ترکیبی از اعداد 1 الی 14 است، دریافت خواهند کرد. اگر شماره قرعه کشی شده دقیقا با یک بلیط مطابقت داشته باشد به آن بلیط 50٪ توکن‌ا رسیده و مابقی ببین دیگر شرکت کنندگان تقسیم می‌شود. همچنین اگر حداقل دو شماره از شماره‌های بلیط شما مطابقت داشته باشد با توجه به بلیط‌های موجود در آن قرعه کشی مقداری رمز ارز CAKE دریافت خواهید کرد.

توکن NFT در پنکیک سواپ

پنکیک سواپ همچنین گزینه‌ای برای تبادل توکن‌های NFT خود ارائه می‌دهد. در این صرافی بخشی برای توکن‌‌های NFT این پروتکل به نام کلکسیون پنکیک وجود دارد که کاربران می‌توانند با ارز دیجیتال CAKE‌ اقدام به خرید آن‌ها کنند. این توکن‌‌ها شامل تصاویر فانتزی با تمی مربوط به لوگوی پنکیک سواپ هستند.

عرضه اولیه فارمینگ (IFO)

در صرافی پنکیک سواپ این امکان نیز فراهم است که توکن‌های تازه راه‌اندازی شده سرمایه جمع‌آوری کنند. ابتدا از کسانی که رمز ارزهای خود را به روش IFO راه‌اندازی می‌کنند، در مورد مشخصات پروژه مانند مرحله فعلی توسعه رمز ارز، موارد استفاده، برنامه توزیع، بررسی کدهای برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند، ارزیابی پیش‌بینی شده و هدف از جمع آوری کمک مالی، سوال می‌شود. سپس مجاز به فروش این توکن‌ها می‌گردند.

در رابکس به راحتی می‌توانید اقدام به خرید CAKE کنید. برای این کار ابتدا نیاز است یک کیف پول که از رمز ارز کیک پشتبانی می‌کند داشته باشید. همان‌طور که در بالا گفته شد تمام کیف پول‌هایی که از شبکه بایننس اسمار چین پشتیبانی می‌کنند، قابلیت ذخیره این توکن را دارند.

خیر. خرید و فروش همه‌ی ارزهای دیجیتال در حوزه‌ی سرویس‌های مالی و تکنولوژی قرار دارند. برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از ارزهای دیجیتال، مانند پول‌شویی یا استفاده از کارت‌های دزدی، هویت کاربران باید کاملا احراز شود. به همین خاطر همه‌ی پلتفرم‌های معتبر خرید و فروش ارزهای دیجیتال، حتما کاربران خود را پیش از خرید احراز هویت می‌کنند.