آکادمی رابکس
آموزش کیف‌پول‌ها، صرافی و پلتفرم‌های ارز دیجیتال کسب درآمد از ارز دیجیتال

آموزش استیکینگ در تراست ولت برای 10 ارز دیجیتال

 • متوسط
 • 1دقیقه
 • 30 آذر 1401
3.3
3.3

استیکینگ ارز دیجیتال یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد از ارز دیجیتال است که در آن کاربران با قفل کردن کوین‌های شبکه در تامین امنیت شبکه فعالیت می‌کنند و در ازای آن کوین‌های جدید دریافت می‌کنند. استیکینگ در تراست ولت یکی از ساده‌ترین روش‌های شرکت در این فرآیند برای کاربران حوزه ارز دیجیتال است. در این مقاله به بررسی جامع استیکینگ تراست ولت می‌پردازیم و مراحل آن را مرحله به مرحله آموزش می‌دهیم.

 

آموزش استیکینگ در تراست ولت

«تراست ولت» (Trustwallet) یکی از معروف‌ترین کیف پول‌های چند زنجیره‌ای است که از کوین‌ها و توکن‌های بسیاری از بلاک چین‌ها پشتیبانی می‌کند. این کیف پول هم به صورت موبایل و هم به صورت افزونه مرورگر ایجاد شده است و امکاناتی از قبیل نگهداری از ارزهای دیجیتال، تبدیل آن‌ها به یکدیگر، خرید مستقیم ارز دیجیتال و در نهایت استیکینگ ارز دیجیتال را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

استیکینگ ارز دیجیتال مفهومی است که در الگوریتم اجماع اثبات سهام مطرح شده و می‌توان آن را معادل روش استخراج ارز دیجیتال مطرح شده در الگوریتم اثبات کار در نظر گرفت. در این روش اعتبارسنج‌ها به جای استفاده از توان محاسباتی خود و مصرف انرژی برای ایجاد بلاک، از کوین‌های بلاک چین به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند و شانس ایجاد بلاک را بر اساس نسبت کوین‌های بلاک شده خود به کل بلاک‌ها به دست می‌آورند.

در صورتی که اعتبارسنج‌ها بلاک نادرست به بلاک چین اضافه کنند، سیستم با برداشت بخشی از توکن‌های قفل شده کاربر را مجازات می‌کند. بسیاری از بلاک چین‌های با الگوریتم اثبات سهام از تعداد محدودی از اعتبارسنج‌ها استفاده می‌کنند تا از این طریق سرعت ثبت اطلاعات در شبکه افزایش یابد. در عوض به سایر کاربران اجازه می‌دهد تا کوین‌های خود را به این اعتبارسنج‌ها تخصیص بدهند و از این طریق در تامین امنیت شبکه نقش ایفا کنند.

کیف پول تراست ولت امکان تخصیص کوین‌های شبکه به برخی از بلاک چین‌ها را در اختیار کاربران قرار داده است و کاربران به راحتی می‌توانند با استیکینگ در تراست ولت به کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بپردازند. در حال حاضر این امکان برای 10 کوین وجود دارد اما در طی زمان ممکن است این امکان برای سایر بلاک چین‌ها و ارزهای دیجیتال نیز به وجود بیاید. برخی از رمزارزها مثل الگوراند و توموچین که در تراست ولت قابل استیک بودند در حال حاضر از این فهرست خارج شده‌اند. در ادامه به بررسی متغیرهای مهم استیکینگ در تراست ولت می‌پردازیم.

 

متغیرهای مهم در استیکینگ تراست والت

در بخش قبل در مورد کلیات مربوط به استیکینگ تراست والت بحث کردیم اما برای انجام این کار نیاز است که کاربران به متغیرهای مهم موجود در این کیف پول برای استیکنیگ دقت کنند. چهار ویزگی اصلی در استیکینگ تراست والت وجود دارد که امکان سرمایه‌گذاری شما و همچنین نحوه آزاد کردن دارایی‌های استیک شده را برای شما مشخص می‌کنند. این چهار ویژگی به صورت زیر هستند.

برای شروع فعالیت استیکینگ تراست والت نیاز است که کاربران حتما این متغیرها را در نظر بگیرند. علاوه بر این باید دقت کنید که هر کوین تنها در شبکه اصلی خود قابلیت استیکینگ تراست والت را دارد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های استیکینگ تراست ولت برای ارزهای موجود که شامل ده رمز ارز است را بررسی می‌کنیم.

 

استیک پولکادات در تراست ولت

بلاک چین پولکادات یکی از معروف‌ترین پروژه‌های بلاک چینی است که از مجموعه‌ای از بلاک چین‌ها ایجاد شده است و به دنیال گسترش دنیای وب است. کوین اصلی این پروژه با عنوان DOT شناخته می‌شود. برای استیک پولکادات در تراست ولت حداقل به 10 کوین DOT نیاز است که برای خرید آن می‌توانید به صرافی ارز دیجیتال رابکس مراجعه کنید. نرخ سود سالانه غیرترکیبی APR استیک پولکادات در تراست ولت 15.46 درصد است که ممکن است با تغییر میزان کوین‌های قفل شده تغییر کند.

شما در هر زمان می‌توانید کوین DOT استیک شده خود را از فرآیند استیکینگ خارج کنید اما باید به این نکته دقت کنید که از لحظه Unstake کردن شما باید 28 روز صبر کنید تا کوین‌ها دوباره در اختیار شما قرار بگیرند و بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. در حال حاضر بیش از 10 اعتبارسنج Validator در تراست ولت برای پولکادات فعال است و شما می‌توانید یک یا چند تا از آن‌ها را برای استیکینگ در تراست ولت انتخاب کنید.

 

استیک ترون در تراست ولت

بلاک چین ترون یکی از بلاک چین‌های لایه اول با الگوریتم اجماع اثبات سهام است که بیشتر به دلیل هزینه کم کارمزد تراکنش‌ها و سرعت بالا در ثبت تراکنش‌ها مطرح است. کوین اصلی این پروژه با نماد TRX مطرح است. برای استیک ترون در تراست ولت حداقل به یک ترون نیاز دارید و برای خرید ترون می‌توانید از صرافی ارز دیجیتال رابکس استفاده کنید. نرخ سود استیکینگ ترون در تراست ولت از 3.5 درصد تا 5 درصد متغیر است.

امکان خارج شدن از استیک ترون در تراست ولت در هر زمانی ممکن است اما پس از Unstake کردن شما تا 3 روز به ارزهای دیجیتال خود دسترسی نخواهید داشت و تنها پس از گذشت این سه روز امکان استفاده از کوین‌ها برای شما فراهم می‌شود. در حال حاضر چهار Validator  از جمله بایننس برای استیک ترون در تراست ولت فعال است که می‌توانید کوین‌های خود را در یک یا چند مورد از آن‌ها استیک کنید.

 

استیک بایننس در تراست ولت

بایننس یک صرافی ارز دیجیتال بزرگ و همچنین یک بلاک چین لایه اول با الگوریتم اجماع اثبات سهام است که بسیاری از امکانات موجود در شبکه اتریوم را با کارمزد تراکنش کمتر در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ارز دیجیتال اصلی این بلاک چین با نماد BNB مطرح است. برای استیک بایننس در تراست ولت شما باید با خرید بایننس حداقل یک واجد از این کوین را در کیف پول خود داشته باشید. نرخ سود استیکینگ بایننس در تراست ولت برابر 3.22 درصد است.

کوین‌های بایننس استیک شده در تراست ولت در هر زمان قابل Unstske هستند اما برای استفاده از توکن‌ها کاربران باید به مدت هفت روز منتظر بمانند. در  حال حاضر نزدیک به 20 اعتبارسنح از جمله اعتبارسنح خود کیف پول تراست ولت از استیک بایننس در تراست ولت پشتیبانی می‌کنند و کاربران می‌توانند یک یا چند مورد از آن‌ها را برای استیکینگ در تراست ولت انتخاب کنند.

 

استیک اتم در تراست ولت

رمز ارز اتم با نماد ATOM کوین اصلی مربوط به پروتکل لایه صفر کازماس COSMOS است. پروتکل کازماس بستری برای ایجاد بلاک چین‌های متصل به هم ایجاد کرده که می‌توانند با الگوریتم‌های اجماع مختلف و به شکل پیوسته به هم فعالیت کنند. برای استیک اتم در تراست ولت هیچ محدودیتی برای مقدار ارز مطرح نشده است و شما می‌توانید با خرید اتم به هر میزان در فرآیند استیکینگ در تراست ولت شرکت کنید.

نرخ سود استیکینگ اتم در تراست ولت برابر 19.97 درصد که با تغییر شرایط اعتبارسنح‌ها تغییر می‌کند. مدت زمانی که کاربران از لحظه Unstake کردن باید صبر کنند تا بتوانند از کوین‌های اتم استیک شده استفاده کنند برابر 21 روز است. در حال حاضر بیش از 40 اعتبارسنج فعل برای استیک اتم در تراست ولت وجود دارد که کاربران می‌توانند رمز ارزهای اتم خود را در یک یا چند مورد از آن‌ها برای فعالیت در استیکینگ در تراست ولت انتخاب کنند.

 

استیک سولانا در تراست ولت

بلاک چین سولانا یکی از مقیاس‌پذیرترین بلاک چین‌های لایه اول است که می‌تواند بیش از 50 هزار تراکنش در ثانیه را نیز ثبت کند. این بلاک چین با الگوریتم اجماع اثبات خاص خود با نام اثبات تاریخ (Proof of History) در کنار الگوریتم اثبات سهام توانسته است این ویژگی را به دست آورد. کاربران برای استیک سولانا در تراست ولت به حداقل یک صدم کوین SOL نیاز دارند و با خرید سولانا و انتقال آن به کیف پول تراست ولت می‌توانند کار سرمایه‌گذاری خود را شروع کنند.

نرخ سود استیکینگ سولانا در تراست ولت برابر 6.47 درصد است. کاربران برای آزاد کردن ارزهای خود از فرآیند استیکینگ در تراست ولت می‌توانند در هر زمان دلخواه اقدام کنند اما برای آزاد شدن توکن‌ها باید منتظر به پایان رسیدن اپک باشند که در خود کیف پول مدت زمان آن مشخص شده است. در حال حاضر بیش از 20 اعتبارسنج امکان استیک سولانا در تراست ولت را برای کاربران فراهم می‌کنند و کاربران می‌توانند رمز ارزهای SOL خود را در یک یا چند مورد از آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

 

استیک Osmosis در تراست ولت

بلاک چین Osmosis یکی از بلاک چین‌های ایجاد شده در اکوسیستم کازماس است که به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز میان بلاک چین‌های موجود در این اکوسیستم عمل می‌کند. کوین اصلی این شبکه با نماد OSMO شناخته می‌شود که کاربران می‌توانند با داشتن هر مقدار از این رمز ارز در فرآیند استیکینگ در تراست ولت شرکت کنند. نرخ سود استیک Osmosis در تراست ولت برابر 23.18 درصد است که بر اساس فعالیت‌های کاربران می‌تواند‌ تغییر کند.

کاربران برای آزاد کردن کوین‌های OSMO خود می‌توانند در هر زمان اقدام کنند اما برای استفاده از توکن‌های خود باید به مدت 14 روز صبر داشته باشند. در حال حاضر 15 ولیدیتور از استیک Osmosis  در تراست ولت پشتیبانی می‌کنند و کاربران می‌توانند کوین‌های خود را در یک یا چند مورد از آن‌ها استیک کنند و از استیکینگ در تراست ولت به کسب در آمد بپردازند.

 

استیک تزوس در تراست ولت

بلاک چین «تزوس» (Tezos) یکی از بلاک چین‌های لایه اول است که با الگوریتم اجماع اثبات سهام شناور (LPOS) کار می‌کند. در این الگوریتم اجماع کاربران می‌توانند حق رای خود را به ولیدیتورها اختصاص دهند اما نیازی به قفل کردن زمانی آن‌ها نیست. کاربران می‌توانند هر مقدار از رمز ارز تزوس را با نماد XTZ در تراست ولت استیک کنند و در هر زمان دلخواهی توکن‌های خود را از فرآیند استیکینگ خارج و استفاده کنند.

نرخ سود استیکینگ تزوس در تراست ولت بین 4.57 تا 6.09 متغیر است. در حال حاضر بیش از 15 ولیدیتور فعال در تراست ولت از استیکینگ تزوس پشتیبانی می‌کنند و کاربران می‌توانند رمزارزهای خود را در یک یا چند مورد از آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

 

استیک EVMOS در تراست ولت

در حال حاضر نرخ سود استیک EVMOS در تراست ولت برابر 127 درصد است که از تمامی ارزهای دیجیتال موجود مقدار بیشتری است. بلاک چین EVMOS یک بلاک چین ساخته شده در بستر اکوسیستم کازماس است که با ماشین مجازی اتریوم نیز سازگار است. این ویژگی‌ها باعث شده است که این بلاک چین از نظر مقیاس‌پذیری و تعامل با بلاک چین‌ها وضعیت خوبی داشته و کاربردهای متعددی برای آن تدوین شود.

کاربران با داشتن هر مقدار رمز ارز EVMOS می‌توانند در فرآیند استیک EVMOS در تراست ولت شرکت کنند. پس از Unstake کردن کوین‌های قفل شده در تراست ولت کاربران باید به مدت 14 روز صبر کنند تا امکان استفاده از ارزهای خود را داشته باشند. در حال حاضر امکان استیکینگ EVMOS در تراست ولت با استفاده از بیش از 10 ولیدیتور وجود دارد.

 

استیک کاوا در تراست ولت

بلاک چین کاوا یکی دیگر از بلاک چین‌های ساخته شده در اکوسیستم کازماس است که تمرکز خود را بر روی فعالیت‌های حوزه دیفای قرار داده است. کاربران می‌توانند در این پروتکل با وثیقه‌گذاری رمزارزهای خود مثل بیت کوین، اتم و اتریوم استیبل کوین مخصوص شبکه به نام USDX را دریافت کنند. کاربران با داشتن هر مقدار از رمز ارز کاوا با نماد KAVA می‌توانند در فرآیند استیک کاوا در تراست ولت شرکت کنند. سود استیکینگ در تراست ولت برای این رمز ارز برابر 18.21 درصد است.

برای آزاد کردن کوین‌های کاوا استیک شده در تراست ولت، پس از Unstake کردن کاربران باید به مدت 21 روز صبر کنند تا کوین‌های آن‌ها آزاد شود. در حال حاضر نزدیک به 30 ولیدیتور از استیک کاوا در تراست ولت پشتیبانی می‌کنند و کاربران می‌توانند رمز ارزهای خود را در یک یا چند ولیدیتور استیک کنند.

 

استیک لونا کلاسیک در تراست ولت

لونا کلاسیک یکی از بلاک چین‌های معروف ساخته شده در اکوسیستم کازماس است که فعالیت آن بر مبنای ایجاد استیبل کوین الگوریتمی UST بود. بلاک چین لونا در چند ماه گذشته به کل از هم فروپاشید و نتیجه آن ایجاد دو بلاک چین بود که بلاک چین قدیمی با عنوان لونا کلاسیک به کار خود ادامه می‌دهد و کوین اصلی آن با نماد LUNC شناخته می‌شود. کمترین مقداری قابل استیک لونا کلاسیک در تراست ولت یک صدم LUNC است.

سود استیکینگ لونا کلاسیک در تراست ولت بسیار متغیر است و در حال حاضر برابر  درصد است. برای آزاد کردن کوین‌های قفل شده در فرآیند استیکینگ در تراست ولت  روز زمان لازم است و پس از این مدت کاربران می‌توانند از ارزهای خود استفاده کنند. امکان استیکینگ ارز دیجیتال در تراست ولت برای این رمز ارز با استفاده از بیش از 10 ولیدیتور فراهم است.

 

آن استیک در تراست ولت چیست؟

منظور از آن استیک در تراست ولت (Unstake) خارج کردن کوین‌های استیک شده در این کیف پول است. برای آن استیک در تراست ولت نیاز است که کاربر به صفحه استیک رمز ارز مورد نظر خود مراجعه کند و با انتخاب گزینه Unstake و تعیین مقدار ارز مورد نظر، تراکنش خارج کردن ارزهای استیک شده را تایید کند. پس از آن استیک کردن، کاربران باید به اندازه مدت زمان تعیین شده صبر کنند و پس از آن از ارزهای آزاد شده خود استفاده کنند.

 

منظور از APR در استیکینگ تراست ولت چیست؟

عبارت APR به معنی نرخ سود سالانه (Annual Percentage Rate) است که در فرآیند استیکینگ برای اشاره به میزان سود سالانه‌ استیک استفاده می‌شود. این معیار بدون در نظر گرفتن مرکب سازی محاسبه می‌شود. این به این معنی است که در صورتی که شما سود حاصل از استیکینگ را در طی زمان دوباره وارد فرآیند استیکینگ کنید، میزان سود حاصل بیشتر از مقدار APR خواهد بود.

 

 

 

برچسب های مرتبط

امتیاز دهید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات

 • مرتضی نظری
  25 دی 1402

  اقا من حدود۳/۶۷اتم در ترانس والت قرار دادم امکان هیچ کاری استیک و انتقال انجام نمیشه

  • مهدی رضائیان
   25 دی 1402

   احیانا از قبل استیک نکردید که آزاد نباشه؟ اگر نه ممکنه کوینی که دارین کوین کلاهبرداری باشه.

 • آرمان
  07 اسفند 1402

  خیلی کاربردی و مفید بود. ممنونم

 • سعید شرکاء
  10 اسفند 1402

  با سلام و عرض ادب.
  با توجه به مفهوم سود سلانه، تراست ولت به ازای هر دو هفته این مبلغی که نوشته پرداخت می‌کنه یا به صورت سالانه هست؟

  • مهدی رضائیان
   12 اسفند 1402

   سلام. سود سالانه