صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش یونی سواپ با بهترین قیمت

روز
Uniswap (Uniswap)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

Uniswap

یونی سواپ (Uniswap) :


یونی سواپ (Uniswap) مجموعه‌ای کامپیوتر است که در بلاکچین اتریوم ران می‌شوند و به توکن‌های غیرمتمرکز امکان مبادله می‌دهند.
مبادله‌گران می‌توانند توکن‌های اتریوم را بدون نیاز به اعتماد به هیچ شخصی در یونی‌سواپ مبادله کنند. در ضمن، هرکس می‌تواند رمز ارز خودش را به ذخایر ویژه‌ای که استخر نقدینگی (liquidity pools) نامیده می‌شوند، قرض دهد. افراد در تبادل برای فراهم‌آوردن پول برای این استخرها، کارمزد دریافت می‌کنند.

یونی سواپ در یک نگاه :

کیف‌ پول‌های ارز‌ دیجیتال یونی (UNI)

کیف پول‌های نرم‌افزاری

تراست والت (Trust Wallet) | کوینومی (coinomi) | اتمیک (Atomic)

کیف‌ پول‌های سخت‌افزاری

لجر ( Ledger) | ترزور (Trezor)

معرفی یونی سواپ

صرافی‌های متمرکز طی سال‌ها‌ اسکلت اصلی بازار رمزارزها بوده‌اند. این صرافی‌ها، زمان تسویه‌حساب کم،‌ حجم بالای مبادلات و بهبود نقدینگی به‌طور پیوسته را به‌ارمغان می‌آورند. اما در سال‌های اخیر، دنیای جدیدی موازی با صرافی‌های متمرکز به‌وجود آمده است. این دنیای جدید، پروتکل‌های بی‌نیاز به اعتماد به افراد میانی (trustless protocols) هستند. صرافی‌های غیرمتمرکز برای امکان‌دادن به مبادلات، نیاز به افراد میانی یا اشخاصی برای تامین امنیت ندارند.
به‌دلیل برخی محدودیت‌های تکنولوژی بلاکچین، صرافی‌های غیرمتمرکز همواره با چالش‌هایی برای رقابت با همتایان متمرکزشان روبه‌رو بوده‌اند. اغلب صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند هم در بازده و هم در تجربه کاربری، بهبود قابل توجهی داشته باشند.
بسیاری از توسعه‌دهندگان در فکر پیدا کردن راهی برای ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز هستند که یونی‌سواپ یکی از پیشروان این مسیر است. طرز کار یونی‌سواپ قدری دشوارتز از درک صرافی‌های غیرمتمرکز سنتی است. اما در ادامه خواهیم دید که این مدل، سودمندی‌های جذابی را به‌همراه دارد.

یونی سواپ (Uniswap) چیست؟

یونی‌سواپ یک پروتکل صرافی غیرمتمرکز است که بر شبکه اتریوم ایجاد شده است. به‌بیان دقیق‌تر، یونی‌سواپ یک پروتکل نقدینگی اتوماتیک است. برای انجام مبادلات نیاز به هیچ دفتر ثبت سفارش یا بخش متمرکزی نیست. یونی‌سواپ به کاربرانش این امکان را می‌دهد که بدون هیچ فرد یا افراد میانی مبادله انجام دهند. یونی‌سواپ، امنیت بالای غیرمتمرکز و مقاومت در مقابل سانسور را تضمین می‌کند.
یونی‌سواپ یک نرم‌افزار منبع باز است و هرکسی می‌تواند آن را گیت‌هاب یونی‌سواپ مشاهده کند.
حالا سوال این است که چطور مبادلات بدون هیچ دفتر ثبت سفارشی، صورت می‌گیرند؟ یونی‌سواپ با مدلی کار می‌کند که در آن فراهم‌آورندگان نقدینگی، استخرهای نقدینگی را ایجاد می‌کنند. این سیستم، یک مکانیزم قیمت‌گذاری غیرمتمرکز را پدید می‌آورد که ضخامت دفاتر ثبت سفارش را کم خواهد کرد. در ادامه به‌طور جزئی خواهیم گفت که یونی‌سواپ چگونه کار می‌کند. اما فعلا به‌یاد داشته باشید که کاربران می‌توانند بدون نیاز به دفتر ثبت سفارش، به‌طور یکپارچه توکن‌های شبکه اتریوم (ERC-20) را تبدیل به‌یکدیگر کنند.
چون پروتکل یونی‌سواپ غیرمتمرکز است، هیچ فرایند لیست‌کردنی در آن وجود ندارد. اساساً تا زمانی که یک استخر نقدینگی برای مبادله‌گران در دسترس باشد، هر توکن ERC-20 می‌تواند لانچ شود. در نتیجه، یونی‌سواپ هیچ کارمزد لیست‌کردنی دریافت نمی‌کند. به عبارتی، پروتکل یونی‌سواپ مثل نوعی کالای عمومی عمل می‌کند.
پروتکل یونی‌سواپ توسط هایدن آدامز (Hayden Adams) در سال ۲۰۱۸ خلق شده است؛ اما تکنولوژی زیربنایی آن اولین بار توسط هم‌بنیان‌گذار اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) مطرح شده است.

یونی سواپ چگونه کار می‌کند؟

یونی سواپ از این لحاظ شبیه به معماری سنتی صرافی‌های دیجیتال است که هیچ دفتر ثبت سفارشی در آن وجود ندارد. یونی سواپ با طراحی‌ای که بازارساز محصول ثابت (Constant Product Market Maker) نامیده می‌شود، کار می‌کند. این طراحی، گونه‌ای از مدل بازارساز خودکار (Automated Market Maker) است.
بازارسازهای خودکار، قراردادهای هوشمندی هستند که ذخایر نقدینگی (یا استخرهای نقدینگی) را که مبادله‌گران می‌توانند در آن مبادله کنند، نگه می‌دارند. این ذخایر توسط فراهم‌آورندگان نقدینگی جذب سرمایه می‌کنند. هرکسی می‌تواند یک فراهم‌آورنده نقدینگی باشد که ارزش برابری از دو توکن را در استخر، سپرده‌گذاری می‌کند. در مقابل، مبادله‌گران یک کارمزد به استخر پرداخت می‌کنند که بعدتر در بین فراهم‌آورندگان نقدینگی بنا بر مقدار سهمشان از استخر توزیع می‌شود. حالا بیایید به‌طور جزئی‌تر ببینیم طرز کار این‌ها چگونه است.
فراهم‌آورندگان نقدینگی با سپرده‌گذاری دو مقدار برابر از دو توکن، یک بازار ایجاد می‌کنند. این دو توکن ممکن است یکی اتریوم و دیگری یک توکن دیگر از شبکه اتریوم باشد یا هر دو توکن‌هایی غیر از اتریوم در شبکه اتریوم باشند. این استخرها اغلب از استیبل‌کوین‌هایی مثل DAI، USDT یا USDC ساخته می‌شوند. اما نیاز نیست که حتما از این کوین‌ها باشند. در مقابل، فراهم‌آورندگان نقدینگی، «توکن‌های نقدینگی» را به‌دست می‌آورند که معرف مقدار سهم آن‌ها از کل استخر نقدینگی است. این توکن‌های نقدینگی می‌توانند بنا به سهمی که در استخر دارند، از گرو دربیایند.
حالا بیایید استخر نقدینگی اتریوم به تتر (ETH/USDT) را بررسی کنیم. ما سهم اتریوم در استخر را x و سهم تتر در استخر را y در نظر می‌گیریم. یونی‌سواپ این دو مقدار را ضربدر هم و نقدینگی کل استخر را محاسبه می‌کند. این مقدار را k ‌در نظر بگیرید. ایده اصلی پشت یونی‌سواپ این است که همواره مقدار k باید ثابت بماند؛ به‌این معنی که مقدار نقدینگی کل استخر باید ثابت باشد. در نتیجه، فرمول نقدینگی کلی استخر به این صورت است:
x*y=k
خب، حالا وقتی یک نفر می‌خواهد مبادله‌ای انجام دهد، چه اتفاقی می افتد؟
بیایید تصور کنیم آلیس می‌خواهد ۱ اتریوم برابر با ۳۰۰ تتر را با استفاده از استخر نقدینگی ETH/USDT بخرد. با این کار، تعداد اتریوم‌های استخر کاهش و تعداد تترهای آن، افزایش پیدا می‌کند. این تغییر یعنی قیمت اتریوم‌های این استخر، بالا خواهد رفت. چرا؟ چون بعد از این تراکنش، مقدار اتریوم در استخر کم می‌شود و ما می‌دانیم که مقدار کل نقدینگی یا k همواره باید ثابت بماند. این مکانیزم، چیزی است که قیمت‌گذاری را تعیین می‌کند. در نهایت، قیمت پرداخت‌شده برای اتریوم بر پایه این است که یک مبادله، چقدر نسبت بین x و y را تغییر می‌دهد.
به این موضوع هم توجه داشته باشید که این مدل به صورت خطی تغییر نمی‌کند. در واقع هرچه یک سفارش بزرگ‌تر باشد، توازن بین x و y را بیشتر برهم می‌زند. یعنی سفارش‌های بزرگ‌تر به‌صورت نمایی گران‌تر خواهند شد نسبت به سفارش‌های کوچکتر. در ضمن، به این هم توجه داشته باشید که هرچه یک استخر بزرگ‌تر باشد، انجام مبادلات بزرگ‌تر در آن، راحت‌تر خواهد بود. چرا؟ چون در استخرهای بزرگ‌تر، نسبت x به y بیشتر تغییر خواهد کرد.

 

زیان موقت چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، فراهم‌آورندگان نقدینگی برای سپرده‌گذاری‌شان از معامله‌گرانی که می‌توانند توکن‌ها را تبدیل کنند، کارمزد دریافت می‌کنند. آیا چیز دیگری هست که فراهم‌آورندگان نقدینگی (سپرده‌گذاران) باید به‌آن دقت کنند؟ بله. مسئله‌ای به‌نام زیان موقت وجود دارد.
بیایید تصور کنیم آلیس می‌خواهد ۱ اتریوم و ۱۰۰ تتر در استخر یونی‌سواپ سپرده‌گذاری کند. همان‌طور که گفته شد، ارزش هر دو توکن باید برابر باشد. پس یعنی در زمان سپرده‌گذاری آلیس، ارزش هر اتریوم برابر ۱۰۰ تتر است. در همان زمان، ۱۰ اتریوم و ۱۰۰۰ تتر در استخر وجود دارد. توجه داشته باشید که بقیه این نقدینگی توسط سایر سپرده‌گذاران مثل آلیس فراهم شده است. پس نتیجه می‌گیریم که آلیس ۱۰ درصد از کل نقدینگی استخر را در اختیار دارد. نقدینگی کل یا k در این حالت، ۱۰ هزار است.
حالا اگر قیمت اتریوم به ۴۰۰ تتر برسد، چه اتفاقی می‌افتد؟ باز هم توجه داشته باشید که نقدینگی کل در استخر باید همواره ثابت بماند. اگر در این زمان، هر اتریوم برابر با ۴۰۰ تتر باشد، یعنی نسبت بین مقدار اتریوم و مقدار تتر در استخر عوض شده است. در واقع، در حال حاضر، ۵ اتریوم و ۲۰۰۰ تتر در استخر هست. چرا؟ مبادله‌گران آربیتراژ (arbitrage traders) مقداری تتر به استخر اضافه و اتریوم را از آن حذف می‌کنند تا نسبت این دو، قیمت دقیق را بازتاب دهد. به‌این دلیل است که ثبات مقدار k مهم است.
مبادله‌گران آربیتراژ کسانی هستند که از اختلاف بین دو قیمت متفاوت از یک دارایی، سود می‌برند. مثلا تصور کنید یک کالا در خیابان اول، ۱۰۰ هزار تومان و در خیابان دوم، ۱۲۰ هزار تومان باشد. در این شرایط افراد می‌توانند آن کالا را در خیابان اول بخرند و در خیابان دوم بفروشند و به‌این صورت، ۲۰ هزار تومان سود کسب کنند. به این افراد در بازارهای مالی، مبادله‌گران آربیتراژ گفته می‌شود.
حالا برگردیم به مثال آلیس. آلیس تصمیم دارد سهم خودش که ۱۰ درصد از استخر است را بردارد. با این توصیفات، منطقی است که آلیس ۰٫۵ اتریوم و ۲۰۰ تتر از استخر بردارد. این مقدار برابر با ۴۰۰ تتر است. به‌نظر می‌رسد که آلیس سود خوبی برده است؟ اما صبر کنید! اگر آلیس از ابتدا سرمایه‌اش را در استخر نمی‌گذاشت چه اتفاقی می‌افتاد؟ او ۱ اتریوم و ۱۰۰ تتر داشت که در این زمان برابر بود ۵۰۰ تتر. پس دچار زیان شده است.
در واقع آلیس بهتر بود هودلینگ (HODLing) کند تا اینکه سرمایه‌اش را در استخر یونی‌سواپ سپرده‌گذاری کند. هودلینگ به‌معنای نگه‌داشت بلند مدت سرمایه و عدم تبادل آن است. در مورد آلیس، زیان موقت (impermanent loss)، هزینه فرصت شریک‌شدن در استخر است، به‌این معنی که با سپرده‌گذاری در یونی‌سواپ به‌امید دریافت کارمزد، آلیس ممکن است فرصت‌های دیگری را از دست بدهد.
توجه کنید که این اتفاق بدون وابستگی به جهت تغییر قیمت از زمان سپرده‌گذاری رخ می‌دهد. این به چه معنی است؟ اگر قیمت اتریوم نسبت به زمان سپرده‌گذاری کاهش پیدا کند، زیان موقت باز هم بیشتر می‌شود.
اما چرا به این زیان، موقت گفته می‌شود؟ اگر قیمت توکن‌های استخر به زمانی برگردد که به استخر اضافه شده‌اند، این اثر تعدیل پیدا می‌کند. همچنین، تا زمانی که سپرده‌گذاران کارمزد دریافت می‌کنند، این زیان در طول زمان تعدیل می‌شود. اما همچنان سپرده‌گذاران باید قبل از اضافه‌کردن سرمایه‌شان به استخرها از بحث زیان موقت آگاهی داشته باشند.

یونی سواپ چگونه پول می‌سازد؟

در واقع، یونی سواپ پول نمی‌سازد. یونی سواپ یک پروتکل غیرمتمرکز است که توکن بومی ندارد. تمام کارمزد به سمت سپرده‌گذاران خواهد رفت و هیچ‌کدام از سازندگان این برنامه از مبادلات این پروتکل منتفع نمی‌شوند.
اخیرا کارمزد تراکنش برای سپرده‌گذاران، ۰٫۳ درصد برای هر مبادله در نظر گرفته شده است. به‌طور پیش‌فرض، این مقدار کارمزد به استخر نقدینگی اضافه می‌شود و سپرده‌گذاران هر زمانی که بخواهند می‌توانند آن را بردارند. کارمزدها طبق سهم هر سپرده‌گذار در استخر توزیع می‌شود.
بخشی از کارمزدها ممکن است به توسعه یونی سواپ در آینده اختصاص داده شوند. تیم یونی سواپ، تاکنون نسخه بهبودیافته‌ای تحت عنوان یونی سواپ ۲ (Uniswap v2) توسعه داده‌اند.

چگونگی استفاده از یونی سواپ

یونی سواپ یک پروتکل متن باز است، به‌این معنی که هرکس می‌تواند فرانت اند اپلیکیشن خودش را بران آن ایجاد کند. رایج‌ترین اپلیکیشن استفاده شده اپ یونی سواپ یا صرافی یونی سواپ است.

 

به اینترفیس یونی سواپ بروید.
کیف پول خودتان را به آن وصل کنید.
توکنی که می‌خواهید از آن تبادل کنید را انتخاب کنید.
توکنی که می‌خواهید به آن تبادل کنید را انتخاب کنید.
روی دکمه Swap کلیک کنید.
تراکنش را در پنجره‌ای که باز می‌شود، مرور کنید.
درخواست تراکنش را در کیف پولتان تایید کنید.
حالا صبر کنید تا تراکنش در بلاکچین اتریوم تایید شود.

 

توکن یونی سواپ (UNI)

یونی (UNI) توکن بومی پروتکل یونی سواپ است و به دارندگانش حق حاکمیت (governance right) می‌دهد. به‌این معنی که دارندگان توکن یونی می‌توانند در مورد تغییرات پروتکل رای دهند. پیش از این اشاره کردیم که این پروتکل مثل یک کالای عمومی عمل می‌کند. توکن یونی این ایده را استوارتر می‌سازد.
۱ میلیارد توکن یونی استخراج شده‌اند که از این تعداد، ۶۰٪ بین اعضای فعلی جامعه یونی‌سواپ توزیع شده و ۴۰٪ در دسترس اعضای تیم، سرمایه‌گذاران و مشاوران خواهد بود.
بخشی از توزیع در جامعه، از طریق استخراج نقدینگی صورت می‌گیرد. به این معنی که توکن یونی بین کسانی که در استخرهای یونی سواپ زیر سپرده‌گذاری کنند، توزیع خواهد شد:

 

ETH/USDT
ETH/USDC
ETH/DAI
ETH/WBTC


اما اعضای جامعه یونی سواپ چه کسانی هستند؟ هر آدرس اتریومی که با قراردادهای یونی سواپ تعامل داشته باشد. حالا بیایید ببینیم مطالبه توکن‌های یونی چگونه است؟

چگونگی مطالبه توکن یونی سواپ (UNI)

اگر از یونی سواپ استفاده کرده‌اید، می‌توانید به‌ازای هر آدرسی که در یونی سواپ استفاده کرده‌اید، ۴۰۰ توکن مطالبه کنید.

به آدرساپ یونی سواپ بروید.
کیف پولی که در یونی سواپ استفاده کرده‌اید را انتخاب کنید
روی این عبارت کلیک کنید: Claim your UNI tokens

این تراکنش را در کیف پولتان تایید کنید.

ای ول! حالا شما یک دارنده توکن یونی (UNI) هستید.

برخی سوالات متداول درباره یونی سواپ؟

در رابکس به راحتی می‌توانید اقدام به خرید یونی سواپ کنید. برای این کار ابتدا نیاز است یک کیف پول که از رمز ارز یونی سواپ پشتیبانی می‌کند داشته باشید. که از متن بالا می‌توانید به دلخواه کیف پول مناسب خود را انتخاب کنید.

خیر. خرید و فروش همه‌ی ارزهای دیجیتال در حوزه‌ی سرویس‌های مالی و تکنولوژی قرار دارند. برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از ارزهای دیجیتال، مانند پول‌شویی یا استفاده از کارت‌های دزدی، هویت کاربران باید کاملا احراز شود. به همین خاطر همه‌ی پلتفرم‌های معتبر خرید و فروش ارزهای دیجیتال، از هویت واقعی کاربران خود مطلع می‌شوند.