صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش هولو با بهترین قیمت

روز
HOLO (HOT)
USDT
Holo

هولو (Holo) :

شبکه‌ی ارز دیجیتال هولوچین با نماد (Holochain) و توکن HOT، بستری است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن، بدون نیاز به سرور، برنامه‌های مورد نظر خود را با امنیت بسیار زیاد ایجاد و اجرا کنند و مستقیماً با سایر کاربران ارتباط برقرار نمایند.

هولوچین در یک نگاه :

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

کیف‌پول‌های ارز دیجیتال هولو (HOT)

تراست والت (Trust Wallet): کیف پول تراست والت یک کیف‌پول موبایلی معروف بوده که هم برای اندروید و هم iOS در دسترس است و به‌عنوان کیف پول رسمی اکوسیستم بایننس شناخته می‌شود. تراست والت برای ساده‌سازی تجربه ذخیره‌سازی، ارسال و دریافت توکن Holo در بلاک چین اتریوم طراحی شده است. بهترین بخش استفاده از تراست والت این است که کاربران قادر به ذخیره‌سازی کلید خصوصی‌شان در دستگاه خودشان می‌کند که به آن‌ها کمک می‌کند تا کنترل کاملی داشته باشند. تراست والت، همین‌طور امکان پشتیبان‌گیری دارد که بازیابی سریع را تضمین می‌کند. تراست یکی از بهترین کیف‌پول‌های Holo در سال ۲۰۲۰ است.
متاماسک (Meta Wallet): متاماسک یک پل است که به‌شما اجازه می‌دهد که امروز، آینده وب توزیع‌شده را در مرورگر خودتان ببینید. متاماسک شما را قادر می‌سازد تا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اتریم را در مرورگر خودتان بدون اجرای یک گره کامل اتریوم، ران کنید. متاماسک یک پلاگین مرورگر وب است که در کروم، فایرفاکس و اپرا کار می‌کند. این سرویس، در مرورگر جدید Brave هم کار می‌کند. متاماسک یکی از بهترین کیف‌پول‌های ارز‌دیجیتال HOT است که جامعه HOLO را پیشرفت غیرمنتظره‌ای روبرو خواهد کرد.
کیف پول مای اتر (MyEtherWallet): کیف‌پول مای اتر (MEW) یک ابزار منبع باز برای خلق کیف‌پول‌هایی است که با پلتفرم اتریوم کار می‌کنند. MEW یک رابط سمت مشتری است که با بلاکچین اتریوم تعامل می‌کند. اگرچه شما می‌توانید به‌راحتی کیف‌پول‌های جدیدی در مرورگر وب خودتان با MEW بسازید، اما در واقع، MEW یک کیف‌پول آنلاین نیست. اگرچه شما کیف‌پول آنلاین می‌سازید؛ اما تمام اطلاعات شما در کامپیوتر خودتان و نه سرورهای MEW ذخیره می‌شود.
کیف پول انجین (Enjin Wallet): کیف پول انجین یکی از باورنکردنی‌ترین کیف‌پول‌هایی است که در فضای رمزارز از بیت‌کوین، لایت‌کوین، اتریوم، توکن‌های ERC20 مثل Holo و توکن‌های انجین حمایت می‌کنند. انجین یکی از بهترین معماری‌ها را با کیبورد امن و دو رمزگذاری دارد که کیف‌پول موبایلی را شبیه به کیف‌پول سخت‌افزاری می‌سازد. انجین یک کیف‌پول اچ دی (Hierarchical Deterministic) است که بیشترین مقدار حفاظت از تهدیدها و حمله‌ها را فراهم می‌آورد. این کیف‌پول هم برای دستگاه‌های اندروید و هم iOS در دسترس است.
کیف پول آیم توکن (imToken Wallet): کیف‌پول موبایلی آیم‌توکن علاوه بر هولو، بیت‌کوین، اتریوم و بسیاری توکن‌های دیگر را ساپورت می‌کند. آیم‌توکن نیز هم برای دستگاه‌های اندرویدی و هم اپل در دسترس است. آیم‌توکن یک کیف‌پول دیجیتال هوشمند، امن، مناسب و قدرتمند است و علاوه بر چندین توکن، از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، HDWallet، دفترچه آدرس، پوش نوتیفیکیشن‌های تراکنش و بسیاری ویژگی‌های دیگر حمایت می‌کند. آیم‌توکن یکی از بهترین کیف‌پول‌ها برای رمزارز HOT است.

شبکه هولوچین

هولو چین یک پلتفرم اپلیکیشن غیر متمرکز است که از شبکه‌سازی کاربر به کاربر (peer-to-peer) برای مکانیزم‌های توافق بین کاربران استفاده می‌کند. در هولوچین هیچ توافق جهانی ثابتی برقرار نیست. در عوض، هر عامل (agent) در بلاک چین عمومی یک شاخه (Fork) خصوصی را برقرار می‌سازد. این شاخه به‌صورت محدود با یک جدول هش توزیع‌شده (Distribut Hash Table) در بلاک چین عمومی مدیریت و ذخیره می‌شود. این موضوع، این قدرت را به همه دستگاه‌ها در شبکه می‌دهد تا مستقل عمل کنند و تنها نیاز به همگام‌سازی داده (هر زمانی که ضروری باشد یا توسط کاربران ترتیب داده شده باشد) دارد. به‌این صورت مقیاس‌پذیری بالاتری برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps) که توسط هولوچین میزبانی می‌شوند، پدید می‌آید. اکوسیستم هولو (Holo) وابسته به هاست‌هایی است که اپلیکیشن‌های غیر متمرکز پردازش و ذخیره فراهم می‌آورند و اعتبارهای قابل بازخرید (Redeemable Credits) به‌دست می‌آورند. اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز هولو چین می‌توانند با جاوا اسکریپت (Java Script) توسعه داده شوند.

عملکرد هولوچین

همان‌طور که پیش‌تر توصیف شد، تمرکز اصلی هولوچین بر محاسبات توزیع‌شده است. اکوسیستم هولوچین، شامل میزبان‌هایی بوده که توان محاسباتی ارائه می‌دهند و کاربرانی که متقاضی این توان محاسباتی هستند. میزبانان از اپلیکیشن‌های توزیع‌شده میزبانی کرده و با HoloFuel پاداش می‌گیرند. کاربران می‌توانند از اپلیکیشن‌های توزیع‌شده استفاده کنند. تیم هولو، هولو چین را به صورت «موتور ادغام داده» برای اپلیکیشن‌های توزیع‌شده توصیف می‌کند. اساس فنی برای این اعتبارسنجی، جداول هش توزیع‌شده یا DHTها (Distributed Hash Tables) هستند که در آن‌ها هر کاربر، زنجیره خودش را دارد. یک تراکنش توسط هر دو طرف زنجیره امضا می‌گردد. هر زمانی که این کار انجام شود، اطلاعات در جدول هش توزیع‌شده مشترک بین طرفین منتشر می‌شود. در زمانی که بلاک چین‌هایی مثل بیت‌کوین و اتریوم هنوز (تا اوایل سال ۲۰۱۹) در تلاش برای حل مشکل مقیاس‌پذیری برای تعداد زیادی از کاربران هستند و با محدودیت‌های زیادی در استفاده روبرو شده‌اند؛ هولوچین، با استفاده DHT اشتراک‌گذاری نرم افزارها را فراهم ساخته است.

اهداف هولو چین

هولوچین (Holo) بر آن است تا نه‌تنها اینترنت غیر متمرکز، بلکه یک اینترنت توزیع‌ شده که شباهتی به مدل میزبانی وب فعلی ندارد، ایجاد کند. در نگاه اول، این هدف یادآور پروژه اتریوم است که می‌خواهد یک اینترنت غیر متمرکز بر پایه بلاک چیناتریوم ایجاد کند. اما هولوچین یک قدم فراتر می‌رود و می‌خواهد یک اینترنت توزیع‌شده یعنی شبکه کامپیوتر توزیع شده که سریع‌تر از تکنولوژی بلاک چین کار خواهد کرد، ایجاد کند.
تیم هولو ادعا می‌کند که شبکه Holo مقیاس‌پذیری نامحدودی دارد و اپلیکیشن‌های توزیع‌شده جدید حتی با استفاده سنگین، موجب کندی شبکه نخواهند شد. علاوه بر این، هولوچین همچنین یک پلتفرم متن باز برای ایجاد اپلیکیشن‌های توزیع‌شده کاربر به کاربر برای برنامه‌نویسی انواع اپلیکیشن‌ها فراهم می‌آورد.
در وبسایت رسمی هولو آمده است: اپلیکیشن‌های هولوچین، تطبیق‌پذیر، انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر هستند و هزاران بار از بلاک چین کارآمدتر هستند. هدف هولوچین این است که مردم بتوانند با توافق بر سر مجموعه‌ای از قوانین بدون وابستگی به هیچ نهاد مرکزی برای دیکته‌کردن یا تغییر یک‌ جانبه قوانین، با هم تعامل داشته باشند. تعامل کاربر به کاربر به این معنی است که شما داده‌های خود را دارید و بدون هیچ واسطه‌ای می‌توانید داده‌هایتان را کنترل یا جمع کنید، یا بفروشید و یا داده های دیگران را بخرید.

برنامه‌های غیر متمرکز چه مزایایی دارند؟

راهکارهای تطبیق‌پذیر

غیرمتمرکزسازی بدون هیچگونه سختی و اعتبارسنجی کاملا سازگار

کاربر به کاربر

بدون سرورهای متمرکز، بدون دفاتر کل و بدون افراد واسط

عامل محور

صلاحیت فردی برای اشتراک‌گذاری، دسترسی و ذخیره‌سازی داده‌ها

آرمان‌های هولوچین

 1. هولوچین بر آن است تا یک فریم‌ورک منبع باز «عامل محور» برای ساخت اپلیکیشن‌های توزیع‌شده کاربر به کاربر باشد.
 2. هولوچین بر دو سطح متفاوت تکیه دارد: یکی سطح جهانی که به‌عنوان یک جدول هش اعتبارسنجی توزیع‌شده ساخته شده است و یکی سطح محلی که در آن هر اپلیکیشن غیر متمرکز یا قرارداد هوشمند (Smart Contract)، پایگاه داده و قوانین اعتبارسنجی خودش مثلا انتخاب اختیاری مکانیزم توافق (یعنی DNA) را دارد. این به این معنی است که هولوچین به‌ازای هر اپلیکیشن، یک زنجیره دارد. سطح جهانی، فراوانی داده را برای گارانتی در دسترس بودن داده‌ها تضمین می‌کند و مثل یک پل میان اپلیکیشن‌های غیر متمرکز برای اعلام به اعتبارسنج‌های قوانین اعتبارسنجی محلی عمل می‌کند.
 3. از سوی دیگر، هولو یک پلتفرم هاستینگ توزیع‌شده کاربر به کاربر برای اپلیکیشن های هولوچین است. هولو از نوع دیگر اثبات صلاحیت (Variant of Proof of Authority) که اثبات سرویس نامیده می‌شود؛ در جایی که عملکرد قبلی بین اپلیکیشن‌های مختلف به‌عنوان معیاری برای «صلاحیت» یا «سرویس به هولو» استفاده می‌کند.
 4. هدف این است که به افراد، دسترسی به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز داده شود. این دسترسی بر بستر هولوچین بدون اجبار برای اجرا کردن موتور هولوچین توسط افراد است. در نتیجه، هولو برای وب همان کاری را خواهد کرد که Airbnb برای هتل‌ها انجام داد: هرکسی می‌تواند تبدیل به میزبان برای تبدیل کامپیوترش به منبع درآمد شود و برای اپلیکیشن‌های توزیع‌شده میزبانی، با HoloFuel دستمزد بگیرد.
 5. هدف HOT این است که پلی میان HOLO و سایر رمزارزها باشد. HoloFuel یک ارز‌دیجیتال بر پایه هولوچین است که یک تعهد خدمت قراردادی قابل بازخرید برای هاستینگ را امکان‌پذیر می‌کند.

تفاوت بین «غیرمتمرکز» و «توزیع‌شده» چیست؟

هولوچین یک سیستم توزیع‌شده است؛ در حالی که بلاکچین‌ها «فقط» در اینکه یک مقام یا کنترل مرکزی برای شبکه وجود ندارد، غیرمتمرکز هستند. در بلاکچین‌ها هر فعالیت فردی به شبکه ارسال می‌شود و باید توسط گره‌ها برای حفظ توافق اعتبارسنجی شود. در پروتکل هولوچین توافق جمعی حذف شده است.
در عوض، هش‌های هولوچین (به عنوان بخشی از جداول هش توزیع‌شده) برای تضمین ادغام داده‌‌ها استفاده می‌شوند. اگرچه توافق اثبات کار (PoW) (مثلا در بیت‌کوین) امنیت بسیار بالاتری برای شبکه به‌ارمغان می‌آورد؛ اما استفاده از شبکه را به‌هنگام پردازش میکروتراکنش‌ها یا تراکنش‌های خارج از عملکرد پولی (مثلا برای یک شبکه اجتماعی توزیع‌شده) هم به‌طور غیرضروری افزایش می‌دهد. این افزایش غیرضروری استفاده از شبکه، دلیل توسعه شاردینگ (Sharding) در اتریوم و شبکه لایتنینگ (Lightning Network) برای بیت‌کوین است.
یک پلتفرم بلاکچینی میکروبلاگینگ باید به‌طور غیرضروری متمرکز بر منبع (resource-intensive) باشد. چرا بلاکچین جهانی باید اعتبارسنجی شود؟ برای نشان‌دادن مزایای این پلتفرم، هولوچین تابه‌حال (اواسط سال ۲۰۱۹) چهار اپلیکیشن را در شبکه تست خودش توسعه داده است:

 1. چیزی شبیه به توییتر (Twitter) به‌نام کلاتر (Clutter)
 2. یک دایره‌المعارف بدون سرور به‌نام فرکتال ویکی (FractalWiki)
 3. یک اتاق گفتگو برای کار تیمی به نام هولو چت (Holochat)
 4. یک ابزار مدیریت کلیدی رمز نگاری (DPKI)

  علاوه بر همه این‌ها هولوچین بر آن است تا با محصولی سخت‌افزاری به‌نام هولو پارتز (Holo Parts) صنعت بلاکچین را برای همه افراد در دسترس‌تر کند. هولوپارتز، فضایی است که می‌تواند از شبکه کاربر به کاربر هولوچین میزبانی کند. هدف این محصول خاص هولوچین افراد غیرفنی است که می‌خواهند شبکه خودشان را داشته باشند.

کاربردهای هولوچین

هولوچین برای چه نرم‌افزارهایی مناسب است:

 1. شبکه‌های اجتماعی
 2. زنجیره تامین و شبکه‌های خلق ارزش باز
 3. پلتفرم‌های کاربر به کاربر (P2P) مثلا اسنپ یا Airbnb
 4. خرد جمعی (مثل سیستم‌های هدایت، جریان کار یا بازخورد)
 5. اپلیکیشن‌های چت‌، انجمن‌ها یا دایره‌المعارف‌ها

برخی از سوالات متداول درباره هولوچین؟

در رابکس به راحتی می‌توانید اقدام به خرید هولوچین کنید. برای این کار ابتدا نیاز است یک کیف پول که از رمز‌ارز هولوچین پشتبانی می‌کند داشته باشید. در متن به چند مورد از این کیف پول‌ها اشاره کردیم.

خیر. خرید و فروش همه‌ی ارزهای‌ دیجیتال در حوزه‌ی سرویس‌های مالی و تکنولوژی قرار دارند. برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از ارزهای‌دیجیتال، مانند پول‌شویی یا استفاده از کارت‌های دزدی، هویت کاربران باید کاملا احراز شود. به همین خاطر همه‌ی صرافی‌های ارزهای‌دیجیتال معتبر، حتما کاربران خود را پیش از خرید احراز هویت می‌کنند.

رمزارز هولوچین در هر پلتفرمی با قیمت متفاوتی معامله می‌شود. قیمت ارز دیجیتال هولوچین در ایران را می‌توان در پلتفرم رابکس مشاهده کنید. علاوه بر این می‌توانید در سایت کوین مارکت کپ نیز از قیمت این رمز‌ارز در پلتفرم‌های مختلف مطلع شوید.