آکادمی رابکس
ارزهای دیجیتال امنیت

داستان سیلک رود، راس اولبریکت و آمازون مواد مخدر

  • مبتدی
  • کمتر از یک دقیقه
  • 07 آبان 1401
5
5

در سال 2010 راس اولبریکت، فارغ التحصیل رشته فیزیک یک ایده عجیب به ذهنش رسید. او اعتقاد داشت همه افراد می‌توانند هر چیزی که که بخواهند را به صورت آزادانه خریداری کنند. این ایده اولیه فروشگاه اینترنتی سیلک رود بود. در سیلک رود شما می‌توانستید هرچیزی را به جز اسلحه خرید و فروش کنید؛ البته بعد از مدتی به دلیل ذات غیرمتمرکز بودن نسبی‌اش، تبدیل به مکانی برای خرید و فروش مواد مخدر شد.

 

او اولین بار با استفاده از روش کاری سیلک رود توانست قارچ‌های مخدری که در حیاط خانه خودش پرورش می‌داد را به فروش برساند و این کار به نوعی تست و آزمایش ایده‌هایش بود. در ادامه سیلک رود تبدیل به بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین مواد مخدر شد که کاربرانش می‌توانستند به راحتی و مستقیم از فروشندگان مواد مخدر مورد نیازشان را تهیه کنند. این وبسایت به نوعی تبدیل به آمازون دنیای موارد مخدر شده بود. نقش بیت کوین در داستان سیلک رود بسیار پر رنگ است.

 

بعد از خرید هر نوع ماده مخدر، این کالا به صورت ناشناس با پوشش شرکت پستی ایالات متحده برای مشتری ارسال می‌شد. دسترسی به سایت هم از طریق مرورگر تور به صورت ناشناس انجام می‌شد. حال تنها نیاز به یک روش پرداخت ناشناس بود. راس اولبریکت بیت کوین را برای این کار انتخاب کرد! کاربرانی که قصد خرید داشتند به وبسایت رفته و با دیدن توضیحات هر ماده مخدر، محضول مورد نظر خود را انتخاب می‌کردند.

 

هزینه این محصولات با بیت کوین پرداخت و در نهایت بسته کاربران با استفاده از پوشش شرکت پست ایالات متحده برای خریداران ارسال می‌شد. پشت این سیستم عظیم همان دانشجوی فیزیک بود و در طی دو سال از یک انسان ساده و قانون‌مدار تبدیل به فردی شده بود که دستور قتل 5 نفر از افراد خطرساز برای کسب و کارش را صادر کرده بود.

 

FBI از همان ابتدای معروفیت سیک رود به دنبال سردسته این وبسایت بود و تلاش‌های زیادی در این زمینه کرد. یکی از تلاش‌های موفق FBI دستگیری یکی از افراد نزدیک به راس اولبریکت و استفاده از حساب شخصی او برای پیدا کردن راس بود. پلیس در لباس مشتری به راس اولبریک؛ مدیر سیلک رود، هشدار داد که همکارش مشغول انجام کارهایی بر ضرر اوست و به همین دلیل راس نیز دستور قتل او را صادر کرد.

 

این اولین کاربرد واقعی بیت کوین بود و به همین دلیل هم برخی طرفداران بیت کوین از راس اولبریکت حمایت می‌کنند. با این حال سیلک رود در سال 2013 و دو سال پس از آغاز به کار به محبوبیت فراوانی رسیده و سالانه 45 میلیون دلار گردش مالی برای راس اولبریکت به ارمغان آورده بود.

 

پایان سیلک رود

FBI از ابتدا شدیدا به دنبال سازنده و سر دسته سایت سیلک رود بود. بالاخره بعد از دو سال با نقشه‌ای عجیب موفق به بازداشت و متهم کردن راس اولبریکت شد. راس اولبریکت به دلیل تاسیس سیلک رود و اقدام به انجام 5 قتل، به دو حبس ابد + 40 سال زندان محکوم شد؛ یعنی حتی اگر دو بار توسط مقامات بخشیده شود، باز هم باید 40 سال در زندان بماند و برای آزادی کامل به 3 بار بخشش نیاز دارد!

 

ماموران توانسته بودند راس اولبریکت را پیدا کنند و همیشه او را زیر نظر داشتند؛ اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه او سازنده و مدیر سیلک رود است در دست نداشتند!

 

آن‌ها مجبور بودند از روشی استفاده کنند تا بتوانند در لحظه دستگیری ثابت کنند همین فرد است که سیلک رود را رهبری می‌کند. در نهایت نیز با روشی که در ویدئو توضیح دادیم توانستند این کار را انجام دهند. در ویدئو به طور کامل در مورد داستان شکل‌گیری سیلک رود، دستگیری اولبریکت و پایان داستان یکی از بزرگ‌ترین مرجع خرید و فروش مواد مخدر در آن زمان توضیح داده‌ایم.

 

اگر می‌خواهید در مورد رمزنگاری بیشتر بدانید، می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

 

 

برچسب های مرتبط

امتیاز دهید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات

  • امید
    06 اردیبهشت 1402

    متاسفانه به شکل آشکاری گوینده فیلم از اینکه این بابا به دست قانون افتاده نارحت است، او را بنده خدا صدا می‌زند به کنایه به حکم سنگین‌تر از ال چاپو اشاره می‌کند و بدتر از آن برای چیزی که اظهر من الشمس هست یعنی محکومیت ش که کار درستی است با سوال پرسدن بذر تردید می‌کارد، لطفا یک کم بالغ باشد و لحظه‌ای خودتان را جای افراد قربانی از مصرف کننده‌ها تا افرادی که حکم قتل گرفته بودند بگذارید. ببیند باز دلسوز این بابا هستی یا نه؟!