صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش فایل کوین با بهترین قیمت

روز
Filecoin (FIL)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

Filecoin

فایل کوین (Filecoin) :

با گسترش و نفوذ روز افزون کامپیوتر در زندگی امروزی، اهمیت موضوع ذخیره اطلاعات هم روز به روز بشتر شد. حجم اطلاعات تولید شده با شدت بیشتری نیز در حال افزایش است. از طرفی امنیت حفظ برخی داده‌ها برای افراد یا سازمان‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. چند سالی است که با گسترش بیشتر اینترنت شاهد ظهور سرویس‌های ابری ذخیره داده هستیم. این سرویس‌ها به کاربران خود امکان خرید حجم ذخیره سازی با مدتی مشخص می‌دهند. به عنوان مثال تصور کنید حجم اطلاعات شما بر روی سیستم شخصی به اندازه‌ای زیاد شده است که دیگر هارد کامپیوترتان کفاف این حجم داده را نمی‌دهد. در این صورت دو گزینه پیش رو دارید، یا یک هارد جدید خریداری کنید و اطلاعات خود را به آن منتقل کنید، یا از این سرویس‌های ذخیره ابری داده استفاده کنید. این سرویس‌ها با فروش حجم (با مدت زمانی مشخص) اجازه می‌دهند شما اطلاعاتتان را بر روی هارد آن‌ها کپی کرده و هر زمانی که بخواهید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

فایل کوین در یک نگاه :

کیف پول FIL

شما می‌توانید ارز‌دیجیتال FIL‌ را بسته به نیاز خود در والت‌های مختلفی ذخیره نماید.

کیف پول نرم افزاری: کیف پول کوینومی (Coinomi Wallet) و کیف پول تراست والت (Trust Wallet) گزینه‌های ذخیره‌سازی این کوین به صورت نرم افزاری هستند.
کیف پول سخت افزاری: کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S) نیز کیف پولی است که این کوین را می‌توانید به صورت سرد ذخیره کنید.

فایل کوین چگونه کار می‌کند؟

فایل کوین پروژه‌ای است که امکان ذخیره‌سازی داده‌ها را به صورتی ابری و غیر متمرکز فراهم می‌سازد.
پروتکل فایل کوین به افراد اجازه می‌دهد تا فضای ذخیره‌سازی بدون استفاده خود را اجاره داده و کسب سود کنند و از طرفی کاربرانی که به فضای ذخیره‌سازی نیاز دارند نیز با اجاره این فضاها دیگر نیازی به خرید تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات نداشته باشند و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند. به طور کلی شبکه فایل کوین دارای سه جز اصلی است.

ماینرهای ذخیره سازی: در ازای دریافت ارز‌ دیجیتال FIL، ماینرهای ذخیره سازی (یا تأمین کنندگان فضای ذخیره سازی) منابع خود را در دسترس مشتریان قرار می‌دهند. ماینرهای ذخیره سازی قیمت عرضه ذخیره سازی خود را در بازار آزاد فایل کوین، همراه با سایر ویژگی‌ها مانند سرعت و میزان در دسترس بودن رایانه خود تعیین می‌کنند و مشتریان می‌توانند با توجه به پیشنهادات ارائه شده دست به انتخاب بزنند.

ماینرهای بازیابی: ماینرهای بازیابی پرونده‌های خاصی را برای مشتری‌های خود در ازای دریافت FIL بازیابی می‌کنند. هزینه خدمات استخراج ماینرها به حجم پرونده‌ای که بازیابی می‌کنند و سرعت پاسخگویی آن‌ها بستگی دارد.

مشتریان: مشتریان از شبکه Filecoin برای یافتن ماینر ذخیره سازی یا ماینر بازیابی متناسب با نیازهای آن‌ها (ظرفیت ذخیره سازی، مدت زمان ذخیره سازی و قیمت) استفاده می‌کنند. هنگامی که آن‌ها یک ماینر را انتخاب کردند، توافق می‌کنند که FIL لازم برای خدمات مد نظرشان را پرداخت کنند.

الگوریتم‌های اجماع در فایل کوین

در فایل کوین برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، از چند الگوریتم اجماع برای پیاده سازی شبکه استفاده شده است که در ادامه به هر یک و عملکرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

الگوریتم اجماع اثبات Proof of Replication

بر اساس این الگوریتم ماینرهای ذخیره‌سازی پس از دریافت داده‌ها آن‌‌ها را مهر و موم می‌کنند که یک فرآیند محاسباتی بوده و یک داده منحصر به فرد تولید می‌شود. با دسترسی به این داده می‌تو‌ان به اطلاعات مورد نظر دسترسی داشت.

الگوریتم اجماع اثبات Spacetime

پس از مرحله PoRep، مرحله اثبات وجود دارد که در آن باید همواره ماینر ذخیره کننده اطلاعات به شبکه ثابت کند که دیتا‌‌ها را در اختیار دارد. در این مرحله یک سوال رمزنگاری از طرف شبکه پرسیده می‌شود که پاسخ به آن فقط با دسترسی به خروجی مرحله قبل امکان‌پذیر است.

به این صورت شبکه از کپی داده‌های مشتریان توسط ماینرهای ذخیره‌سازی داده و حفظ آن‌ها در طول زمان اطمینان کسب می‌کند. برای رویت اطلاعات مختلف شبکه فایل کوین از جمله میزان ماینرها، میزان حجم در دسترس شبکه و دیگر اطلاعات به صورت لحظه‌ای می‌توانید به سایت filfox.info مراجعه کنید.

هزینه ذخیره کردن داده‌‌ها توسط بازار آزاد تعیین می‌شود که در آن ماینرهای ذخیره‌سازی برای ارائه کمترین قیمت با یکدیگر رقابت می‌کنند. در واقع قیمت‌گذاری خدمات ذخیره‌سازی فایل کوین بر اساس رقابت آزاد و تغییر در عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. فایل کوین ادعا می‌کند این بازار فوق رقابتی خواهد بود و بنابراین ارزان‌تر از ذخیره‌سازی متمرکز داده، مانند خدمات ذخیره داده آمازون (AWS.Amazon.com) است.

ویژگی‌های فایل کوین

وسعت

گردآوری میلیون‌ها رایانه در سراسر جهان، یک شبکه ذخیره سازی عظیم ایجاد می‌کند.

کاهش هزینه

با ایجاد یک بازار آزاد بزرگ برای ذخیره اطلاعات، امید می‌رود شاهد کاهش قیمت خدمات ذخیره‌سازی باشیم.

امنیت

در حالی که بسیاری شبکه‌های متمرکز هک را تجربه کرده‌اند، این مشکل در شبکه فایل کوین مرتفع شده است.

منافع اقتصادی

فایل کوین به جای ساخت رایانه‌ها و تجهیزات ذخیره سازی جدید، از منابع موجود استفاده می‌کند.

پروتکل IPFS‌ چیست؟

فایل کوین بر اساس Interplanetary File System (Interplanetary به معنای بین سیاره‌ای است) که به اختصار IPFS نامیده می‌شود ساخته شده تا بتواند یک بازار ذخیره‌سازی توزیع شده برای ذخیره‌سازی طولانی مدت ایجاد کند. پروتکل IPFS یک جز بسیار مهم در شبکه فایل کوین بوده که وظیفه انتفال داده‌ها را بر عهده دارد. ابتدا اجازه دهید نوع معمول انتقال اطلاعات بر بستر اینترنت در فضاهای متمرکز را بررسی کوتاهی داشته باشیم تا درک بهتری از خدمت این فناوری پیدا کنیم.

 

تصور کنید می‌خواهید درباره بیت کوین مطالعه داشته باشید. پس از سرچ به صفحه ویکیپدیا این ارز‌دیجیتال می رسید. اگر توجه کنید این صفحه چنین آدرسی دارد https://en.wikipedia.org/wiki/BTC، شما هر زمان که این آدرس را در مرورگر خود وارد کنید از سرور ویکیپدیا این صفحه بر روی مرورگر شما منتقل می‌شود. این کاری است که پروتکل انتقال ابرمتن (Hyper Text Transfer Protocol) که به اختصار HTTP نامیده می‌شود انجام می‌دهد.

حال تصور کنید به دنبال همین صفحه برای مطالعه بر بستری با پروتکل IPFS هستید. در IPFS اطلاعات بر اساس محتوا جستجو می‌شوند، نه مکان قرار گیری آن‌ها. به این معنی که این صفحه برای شما به نمایش گذاشته می‌شود اما این اطلاهات لزوما از سرور ویکی پدیا بارگذاری نشده است و هر کسی که دارای این داده‌ها باشد، آن را با شما به اشتراک می‌گذارد. زمانی که از این پروتکل استفاده می‌کنید علاوه بر دریافت اطلاعات، آن‌ها را به اشتراک نیز می‌گذارید. پروتکل IPFS این امکان را نه فقط برای صفحات وب بلکه برای هر گونه فایل یا پایگاه داده‌ای فراهم می‌کند.

در نتیجه زمانی که شما در مرورگر خود همان صفحه بیت کوین ویکیپدیا را با پروتکل IPFS جستجو می‌کنید آدرسی که مشاهده خواهید کرد چیزی شبیه این نشانی است. ipfs/QmXoypizjW3WknFiJnKLwHCnL72vedxjQkDDP1mXWo6uco/wiki/btc.html

همان‌طور که در آدرس این پروتکل مشخص است نیاز به سرور متمرکز داده‌ها در آن حذف می‌شود. این پروتکل توسط شرکت پروتکل لبز (Protocol.ai) خلق شده و برای کسب اطلاعات جامع‌تر می‌توانید به وب سایت این پروتکل ipfs.io مراجعه کنید.

 

ارز‌دیجیتال FIL

جوان بنت (Juan Benet) هنگام تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد (Stanford University)، یک شرکت سازنده بازی به نام لوکی استودیوز (Loki Studios) را تأسیس کرد. این شرکت در سال 2013 توسط یاهو (Yahoo.com) خریداری شد. سپس بنت اقدام به تاسیس شرکت بعدی خود یعنی پروتکل لبز (Protocol Labs) کرد. پروتکل لبز تاکنون پروتکل IPFS و پروژه فایل کوین را به دنیا معرفی نموده است.

عرضه اولیه فایل کوین در آگوست 2017 (شهریور 1396) انجام شد. در این عرضه توکن FIL بر بستر شبکه اتریوم ارائه و طی آن 257 میلیون دلار برای اجرای این پروژه جمع‌آوری شد که رقم قابل توجهی برای یک پروژه محسوب می‌شود.

توزیع رمزارز FIL

ماینرها: 70٪ به ماینرها تعلق می‌گیرد.
سرمایه‌گذاران: 10٪ به سرمایه‌گذاذران پروژه
موسسین: 5٪ کوین‌ها بین پایه‌گذاران فایل کوین تقسیم می‌شود.
پروتکل لبز:‌ 10٪ کوین‌ها نزد شرکت پروتکل لبز می‌ماند.