آکادمی رابکس
آموزش ترید

دامیننس چیست ؟ تحلیل دامیننس بیت کوین، اتریوم و تتر

  • متوسط
  • کمتر از یک دقیقه
  • 18 آبان 1401

یکی از مهم ترین متریک‌ها در تحلیل بازار ارز دیجیتال، دامیننس است. این عبارت در لغت به معنای تسلط است. دامیننس بیت کوین یا دیگر ارزها با روشی ساده قابل محاسبه است و می‌تواند کمک بسیار زیادی به ما در تحلیل‌ و ترید در بازار ارز دیجیتال کند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این شاخص، تخمین زمان آلت سیزن است. آلت کوین به دوره‌ای از بازار صعودی ارز دیجیتال گفته می‌شود که در آن آلت‌کوین‌ها بسیار بیشتر از بیت کوین رشد می‌کنند.

 

همانطور که گفتیم این عبارت به معنای تسلط است و در ارزهای دیجیتال یعنی میزان تسلط آن‌ها بر بقیه ارزها. روش محاسبه آن نیز به این صورت است که مارکت کپ یک رمزارز را بر مارکت کپ کل بازار تقسیم می‌کنند و در نهایت به درصدی می‌رسند که نشان‌دهنده میزان تسلط است. برای مشاهده مارکت کپ ارزهای دیجیتال می‌توانید از سایت کوین مارکت کپ استفاده کنید. حال سوال پیش می‌اید که مارکت کپ چیست؟

 

مارکت کپ به طور ساده از ضرب کردن تعداد کوین‌های یک ارز دیجیتال در قیمتش به دست می‌آید. حال دامیننس چگونه از مارکت کپ به دست می‌آید؟ بگذارید با یک مثال توضیح دهم. فرض کنید مارکت کپ دوج کوین، یک میلیارد دلار و مارکت کپ تمام بازار 100 میلیارد دلار است؛ حال دامیننس دوج کوین برابر است با 1 درصد.

 

دامیننس های مهم در بازار

در بازار و برای تحلیل اتفاقات آن سه دامیننس مهم داریم و نیازی به بررسی تمام ارزها برای خرید و فروش آن‌ها نیست. دامیننس بیت کوین، تتر و اتریوم. بسیاری از کارشناسان استفاده از میزان تسلط OTHERS را هم پیشنهاد می‌کنند؛ اما اتریوم معمولا نشان‌دهنده عملکرد و حال و روز بقیه ارزهای بازار به جز بیت کوین است و تحلیل دامیننس آن دید بهتری نسبت به OTHERS می‌دهد.

 

دامیننس تتر به ما نشان می‌دهد که تسلط تتر بر بازار چقدر است و در واقع می‌گوید که چه مقدار از سرمایه بازار به سمت تتر سرازیر و در حال خروج از بقیه ارزهاست. در صورت خروج پول از بقیه ارزها مشخصا بازار نزولی خواهد شد؛ پس در تحلیل تکنیکال، اولین کاری که می‌توانید انجام دهید تحلیل دامیننس تتر است تا متوجه نزولی یا صعودی بودن کل بازار بشوید.

 

از طرفی سلطه بیت کوین هم بسیار مهم است. در صورتی که تسلط بیت کوین بر بازار بالا باشد، حتی اگر این ارز دیجیتال رشد کند، بالا رفتن قیمت آلت‌کوین‌ها تضیمین شده نیست و سرعت رشد آن‌ها کمتر از بیت کوین خواهد بود. دامیننس اتریوم نیز برعکس بیت کوین است؛ یعنی هرچه بیشتر باشد، استقلال اتریوم و دیگر آلت‌کوین‌ها بسیار بیشتر است. حال دانستن تمام این موارد به چه درد ما می‌خورد؟ برای فهمیدن زمان وقوع آلت سیزن!

 

در مورد آلت سیزن در مقاله مخصوص این موضوع و در ابتدای این مقاله نیز توضیح دادیم. به طور کلی وقتی دامیننس بیت کوین نزولی و کل بازار هم صعودی باشد، احتمالا یک آلت سیزن خواهیم داشت. در گذشته چندین آلت سیزن داشتیم که آخرین بار در رشد بیت کوین از 30 به 67 هزار دلار اتفاق افتاد. در آن دوره بعد از اینکه سرعت رشد بیت کوین کمی افت داشت، قیمت آلت‌کوین‌ها یک افزایش انفجاری را تجربه کرد و ممکن بود آلت‌کوینی را ببینید که هر روز دو برابر می‌شود!

 

تشخیص چنان حرکاتی با استفاده از سه دامیننس بیت کوین، اتریوم و تتر امکان‌پذیر است. نمودار دامیننس‌ها قابل تحلیل با ابزارهای موجود در تحلیل تکنیکال هستند؛ اما نمی‌توان فقط به این داده‌ها اعتماد کرد و باید موارد دیگری نیز مورد بررسی قرار بگیرند. اگر به گذشته نمودار برگردید و زمان آلت سیزن‌ها را با این شاخص‌ها تطبیق دهید، متوجه میزان اهمیت آن‌ها خواهید شد.

 

در ویدئویی که در آکادمی رابکس برای شما آماده شده است، به صورت کامل و جامع این موضوع مورد بحث قرار گرفته و آموزش‌های لازم داده شده است. پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مشاهده کرده و در صورتی که سوالی داشتید، از کارشناسان ما در صرافی ارز دیجیتال رابکس بپرسید.

 

 

 

برچسب های مرتبط

امتیاز دهید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *