آکادمی رابکس
سرمایه گذاری
مقایسه قیمت بیت کوین و طلا

مقایسه قیمت بیت کوین و طلا | کدام یک مناسب سرمایه گذاری است؟

 • مبتدی
 • 1دقیقه
 • 09 بهمن 1402
5
5

فهرست مطالب

 • تاریخچه‌ای مختصر از مقایسه قیمت بیت کوین و طلا
 • طلا
 • بیت‌کوین
 • مقایسه قیمت بیت کوین و طلا
 • ارزش کل طلا در مقابل بیت‌کوین
 • با مقایسه قیمت بیت کوین و طلا کدام سرمایه‌گذاری بهتر است؟
 • بیت‌کوین گلد چیست؟
 • آیا بیت‌کوین پشتوانه طلا دارد؟
 • جمع‌بندی مقایسه قیمت بیت کوین و طلا

در دوره‌های پیچیدگی اقتصادی و تورم، سرمایه‌گذاران همواره دنبال دارایی‌های ایمن و سودآور برای حفاظت در برابر احتمال از دست دادن سرمایه‌شان هستند. اگرچه طلا به عنوان یک دارایی امن در تاریخ شناخته شده است، اما اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران به بیت‌کوین متوسل شده‌اند و برای رفع نیازهای مشابه، بیت کوین را انتخاب می‌کنند. به هر حال برای انتخاب دقیق بین این دو مقایسه قیمت بیت کوین و طلا لازم و ضروری است.

 

طلا به عنوان واحد پول و ذخیره ارزش هزاران سال تاریخ داشته است، پس چگونه یک ارز دیجیتال نسبتاً جدید می‌تواند به سرمایه‌گذارانی که خواهان تحمل ریسک کمتری هستند، مزایای مشابهی ارائه دهد؟ در ادامه، تحلیلی از مقایسه قیمت بیت‌کوین و طلا ارائه می‌شود که حاوی نکاتی برای انتخاب‌های سرمایه‌گذاری آگاهانه می‌باشد. همچنین، چند نکته در مورد سرمایه‌گذاری‌های جایگزین که ویژگی‌های هر دو دارایی را ترکیب می‌کنند، ارائه خواهیم داد.

 

تاریخچه‌ای مختصر از مقایسه قیمت بیت کوین و طلا

در بررسی و مقایسه قیمت بیت کوین و طلا اولین نکته‌ای که توجه همه سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کند تفاوت شدید این دو دارایی است. طلا یک دارایی فیزیکی است که در طول تاریخ اصلی‌ترین ابزار ذخیره ارزش بوده است. در مقابل، بیت‌کوین یک رمزارز تازه توسعه یافته است که ارزش آن بر اساس دیدگاه خریداران و فروشندگان آن است.

 

جدای از ارزشگذاری و تاریخچه متفاوت، این دو دارایی کاملاً ارتباط‌ناپذیر هستند؛ به عبارت دیگر، قیمت یکی بر روی دیگر تأثیری ندارد. به عنوان مثال، طلا با دلار ایالات متحده هماهنگ است؛ هنگامی که قیمت دلار افزایش می‌یابد، قیمت طلا معمولاً کاهش می‌یابد و برعکس. اما مقایسه قیمت بیت کوین و طلا با استفاده از انواع سایت قیمت لحظه ای ارز دیجیتال نشان می‌دهد که رابطه مستقیمی بین آن‌ها وجود ندارد.

 

طلا

طلا یک دارایی محسوس با ارزش ذاتی است که با مواردی مانند سهام، اوراق بهادار یا ارز فیات تفاوت دارد. ارزش طلا به عملکرد هیچ صنعت، بخش یا شرکتی وابسته نیست و این امر طلا را به عنوان یک ذخیره ارزش و دارایی امن تبدیل می‌کند که ویژگی‌های فیزیکی لازم برای این امر را دارد. یکی از دلایل اصلی سرمایه‌گذاری در طلا، این است که طلا در برابر نیروهای بازار به شدت مقاومت می‌کند.

 

طلا یک دارایی ضدتورمی است به این معنی که ارزش آن زمانی که ارزش ارز فیات مثل دلار کاهش می‌یابد، حفظ یا افزایش می‌یابد. با این حال، سرمایه‌گذاری در طلا نقاط ضعف خود را دارد. خرید طلا به فضای امن و بیمه نیاز دارد و تبعات مالیاتی قابل توجهی وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. همچنین جابجایی طلا در مقیاس بالا نیز عملا سخت و غیرممکن است.

 

بررسی معیارهای مقایسه قیمت بیت کوین و طلا

 

بیت‌کوین

بدون شک بیت‌کوین جهان ما را به شدت تغییر داده است. در حالی که طلا هزاران سال است که توسط انسان‌ها استفاده می‌شود، بیت‌کوین تنها از سال ۲۰۰۹ وجود دارد. این ارز دیجیتال توسط یک توسعه‌دهنده ناشناس به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده است. بیت کوین  یک ارز غیرمتمرکز است، به این معنی که تحت کنترل هیچ دولت یا نهاد مالی قرار ندارد.

 

بیت کوین به جای اینکه از طریق یک دولت یا نهاد مالی کنترل شود، بر اساس ساختاری به نام بلاک‌چین اداره می‌شود. بلاک‌چین به طور اساسی یک الگوریتم پیچیده با تأیید و توثیق تراکنش‌ها است. بلاک‌چین یک دفتر کل توزیع‌ شده است که شامل تعداد زیادی بلاک‌های اطلاعاتی است که به صورت امن با یکدیگر ارتباط دارند.

 

یکی از مزایای اصلی سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین، طبیعت بسیار آزاد و منبع باز آن است. تراکنش‌ها در عرض چند دقیقه، یا حتی ثانیه، انجام می‌شوند که به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که به سرعت به خرید و فروش بیت کوین بپردازند. علاوه بر این، برای مبادلات بیت کوین نیازی به استفاده از یک صرافی، شرکت کارگزاری یا نهاد مالی دیگر نیست، هرچند که برخی از این پلتفرم‌های متمرکز این امکان را ارائه می‌دهند.

 

به رغم اینکه بیت‌کوین تحت مالیات و قوانین نظارتی قرار دارد، اما طراحی شده است تا به صورت مستقل از نهادهای خارجی مانند بانک‌های مرکزی یا دولت‌ها که ممکن است سعی داشته باشند بر ارز دیجیتال تأثیر گذار شوند، عمل کند. این امر بیت کوین را به عنوان یک دارایی انعطاف‌پذیرتر و چابک‌ ارائه می‌کند زیرا سرمایه‌گذاران می‌توانند به هر تعداد دلخواه خرید و فروش کنند.

 

ارزش واقعی بیت‌کوین نیز در حال افزایش است و جایگاه آن را به عنوان جذاب‌ترین رمزارز موجود تقویت می‌کند. به عنوان مثال، کارت‌های بیت‌کوین دبیت با شرکت‌های پردازش پرداخت معتبر مانند مسترکارت و ویزا همکاری کرده‌اند تا به شما اجازه دهند که این ارز دیجیتال را برای خرید کالاها و خدمات استفاده کنید. علاوه بر این کسب و کارهای بیشتری از جمله Airbnb، Autozone، Best Buy، Microsoft، Overstock، Shopify و Teslaشروع به پذیرش بیت‌کوین به عنوان واحد پرداخت کرده‌اند.

 

با این حال، هیچ سرمایه‌گذاری بدون ریسکی نیست. در حالی که بیت‌کوین به دلیل غیرمتمرکز بودن و سهولت انتقال جذاب است، اما خصوصیات دیگری در بیت کوین وجود دارد که به عنوان نقطه ضعف شناخته می‌شوند. به عنوان مثال، ارزش بیت‌کوین می‌تواند به سرعت نوسان کند که این امر آن را به یک سرمایه‌گذاری با ریسک بالا تبدیل می‌کند.

 

مقایسه قیمت بیت کوین و طلا

ترکیب یکی از قدیمی‌ترین دارایی‌های جهان با یکی از جدیدترین‌ها، تحلیل جذابی را به ارمغان می‌آورد. طبیعت منحصر به فرد هر دو دارایی، آن‌ها را برای سرمایه‌گذاران به دلایل مختلف جذاب می‌کند. درادامه برای بررسی و مقایسه قیمت بیت کوین و طلا و مناسب بودن آن‌ها برای سرمایه‌گذاری از چندین جنبه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

مقایسه قیمت بیت کوین و طلا از جنبه نوسانات

گرچه قیمت طلا ممکن است در حین معاملات در بازارهای جهانی نوسان کند، اما ارزش آن در طول زمان به خوبی حفظ می‌شود و نوسانات بزرگ و سریع تاریخی در قیمت طلا کمتر مشاهده می‌شود. تقریبا در هر جای دنیا طلا به عنوان یکی از دارایی‌های پایدار برای سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. به عنوان یک نمونه، از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۵، ارزش این فلز گرانبها در محدوده ۲۵۰ تا ۵۰۰ دلار برای هر انس طلا باقی ماند.

 

برخلاف طلا، بیت‌کوین نوسانات بسیار بیشتری را تجربه می‌کند و تقریبا هر سال شاهد نوسانات چند ده درصدی و حتی چند صد درصدی در آن هستیم. به عنوان مثال، از ۱ ژانویه ۲۰۲۱ تا ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱، قیمت بیت‌کوین ۱۰۰٪ افزایش را تجربه کرده و سپس از ۱۶ نوامبر ۲۰۲۱ تا ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲، ۷۴٪ از ارزش خود را از دست داده است. بنابراین مقایسه قیمت بیت کوین و طلا از جنبه نوسانات نشان می‌دهد که در حال حاضر طلا نوسانات کمتری را نسبت به بیت کوین تجربه می‌کند.

 

بیت کوین یا طلا

 

بررسی نقدینگی در مقایسه قیمت بیت کوین و طلا

معاملات بر روی طلا و قراردادهای مبتنی بر قیمت آن ارزشی بالاتر از صدها میلیارد دلار در هر روز دارد. طلا باید از طریق صرافی‌های تایید شده دولت‌ها و نهادهای مالی جهانی معامله شود و تحت نظارت مالیاتی و قانونی قرار دارد. خرید و فروش طلا به صورت فیزیکی در مقیاس‌ بالا سخت و زمان‌بر و نیازمند بررسی توسط نهادهای نظارتی است. همچنین یک محدودیت دیگر بر روی نقدینگی طلا این است که زمان معاملات طلا به ساعات بازار کالاها محدود است.

 

در مقابل، صدها هزار تراکنش بیت‌کوین در هر روز انجام می‌شود که ارزش آن‌ها در برابر معاملات طلا ناچیز است. این ارز دیجیتال ارزش بازار بسیار کمتری نسبت به طلای معمولی دارد، اما در نیمه اول سال ۲۰۲۳، حجم معاملات روزانه آن از حدود ۱۸۸٬۰۰۰ تا حدود ۶۸۲٬۰۰۰ تراکنش متغیر بوده است.

 

به دلیل عدم نظارت هیچ سازمان نظارتی یا صرافی مرکزی بر روی آن، بیت‌کوین یک دارایی بسیار نقدشونده است که به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که در عرض چند دقیقه به سرمایه‌گذاری در آن پرداخته یا از آن خارج شوند. علاوه بر این، بازارهای رمزارز ۲۴ ساعته در روز و ۷ روز در هفته باز است، به این معنا که تراکنش‌های بیت‌کوین تحت هیچ محدودیتی از ساعات بازار قرار ندارند و می‌توانند روزانه و در طول شبانه روز معامله شوند.

 

بررسی و مقایسه قیمت بیت کوین و طلا از جنبه نقدینگی نشان می‌دهد که حجم معاملات بر روی طلا بسیار بیشتر از بیت کوین است اما به دلیل درگیری‌های نهادی کمتر، انجام معامله بر روی بیت کوین بسیار ساده‌تر از معامله بر روی طلا است. در هر حال بسیاری از فعالان انتظار دارند با حل شدن بخشی از مشکلات قانون‌گذاری و تصویب ‌ETFهای اسپات بیت کوین حجم معاملات آن نیز افزایش شدیدی تجربه کند.

 

مقایسه قیمت بیت کوین و طلا از منظر قانون گذاری

به دلیل عدم نظارت بیت‌کوین توسط یک مرکز مرجع، برای هر فردی که به دنبال یک استراتژی سرمایه‌گذاری چابک و پاسخگو است، سرمایه‌گذاری در بیت کوین جذاب است. این انعطاف بهای خود را در تامین امنیت نهایی مصرف‌کننده می‌پردازد. نبود نظارت منظم باعث شیوع کلاهبرداری‌های بیت‌کوین شده است و قربانیان کلاهبرداری مسیر روشنی برای جبران خسارت ندارند.

 

طلا سرمایه‌گذاری امن‌تر و ایمن‌تری نسبت به بیت کوین است زیرا تحت نظارت شدیدی قرار دارد، که این امر اتفاقی نیست. خرید فلز فیزیکی یکی از امن‌ترین معاملات ممکن است، زیرا فروشنده‌های طلا همگی تحت نظارت دولت‌ها و نهادهای قانونی هستند. هرچند که  نمی‌توان ادعا کرد که کلاهبرداری در طلا هرگز امکان‌پذیر نیست، اما در صرافی‌های طلای معتبر، این احتمال تقریبا صفر است.

 

در مقابل بیت کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز و غیرمتمرکز معامله می‌شود که هر کدام از آن‌ها در معرض خطرات امنیتی هستند. هرچند بسیاری از صرافی‌ها سعی می‌کنند تدابیری را برای اطمینان از امنیت تراکنش‌ها اتخاذ کنند، اما تقلب عمدی نیز توسط برخی از صرافی‌های متمرکز در گذشته رخ داده است، در حالی که برخی از دیگر صرافی‌ها نیز به دلیل مدیریت نادرست یا بحران‌های نقدینگی شکست خورده‌اند و ضرر آن به هولدرهای بیت کوین در صرافی‌ها رسیده است.

 

با این تفاسیر، مقایسه قیمت بیت کوین و طلا از منظر قانون گذاری نشان می‌دهد که طلا به شدت قانون‌گذاری شده است و کاربران معاملات امنتری را در ان تجربه می‌کنند اما در حوزه بیت کوین و ارز دیجیتال امنیت معاملات و دارایی‌ها بیشتر بر عهده خود کاربر است و این به دلیل ماهیت غیرمتمرکز این دارایی است. انتظار می‌رود در آینده بیت کوین نیز تحت نطارت بیشتری قرار گرفته و کلاهبرداری‌های مربوط به آن کمتر شود.

 

مقایسه قیمت بیت کوین و طلا

 

مالیات در حوزه طلا و ارزهای دیجیتال

در ایالات متحده، طلایی که در طول یک سال از تاریخ خرید آن فروخته می‌شود، با نرخ مالیات درآمد عادی مالیات‌گذاری می‌شود و طلایی که بعد از این مدت فروخته می‌شود، مشمول مالیات سود سرمایه‌ای است که معمولاً کمتر از مالیات درآمد است و بنابراین برای سرمایه‌گذاران مفید است. در مقابل بیت‌کوین نیز در آمریکا  مشمول مالیات است و هر فروش به عنوان سود سرمایه‌ای کوتاه‌مدت یا بلندمدت مالیات‌گذاری می‌شود، که این امکان را فراهم می‌کند که معاملات سریع و گرفتن سود روزانه بدون الزامات مالیاتی قابل توجیه باشد.

 

موضوع مالیات در مورد بیت کوین و طلا در کشورهای مختلف متفاوت است. در بسیاری از کشورها هنوز معامله و خرید و فروش بیت کوین مشمول مالیات نیست اما تقریبا معامله طلا در تمامی کشورهای دنیا مشمول مالیات است. بنابراین در مقایسه قیمت بیت کوین و طلا ار منظر مالیات باید به کشوری که در آن معامله انجام می‌شود نیز توجه داشت. به طور کلی شرایط بیت کوین از منظر مالیاتی هنوز بهتر از طلا است.

 

بررسی طلا و بیت کوین از منظر امنیت

مقایسه قیمت بیت کوین و طلا نشان می‌دهد که هر دو مورد طلا و بیت‌کوین به نسبت سرمایه‌گذاری‌های امن هستند. طلا در انبارها یا صندوق‌های ایمنی ذخیره می‌شود و معاملات سرمایه‌گذاری از طریق صرافی‌های متمرکز مانند بازار OTC لندن، بازار آتی آمریکا و صرافی طلای شانگهای و با نظارت فراوانی انجام می‌شود.

 

امنیت بیت‌کوین بر اساس تکنیک‌های رمزنگاری تامین می‌شود و در صورت عدم نشت اطلاعات توسط کاربر همواره امن است. بیت‌کوین بیمه‌پذیر نیست، زیرا دارایی ملموس نیست. اگرچه تراکنش‌های بیت‌کوین توسط کدهای رمزنگاری شده محافظت می‌شوند، اما حتی بهترین کیف‌پول‌های رمزارز تنها به اندازه‌ای ایمن هستند که شما آنها را ایمن کنید. ضعف امنیت فیزیکی ابزارهایی که برای دسترسی به بیت‌کوین‌های خود استفاده می‌کنید، ممکن است منجر به دسترسی یا سرقت غیرمجاز شود.

 

ارزش کل طلا در مقابل بیت‌کوین

تا جولای ۲۰۲۳، تخمین زده می‌شود که ارزش کل تمام طلا‌هایی که تاکنون استخراج شده حدود ۱۲.۲۵ تریلیون دلار است. در مقابل، ارزش بازار کل بیت‌کوین در حال حاضر بیش از 800 میلیارد دلار است. طبیعی است که نوسانات قیمتی ارزش کل این دو بازار به خصوص بیت کوین را که نوسانات زیادی دارد را دستخوش تغییر می‌کند. به زعم بسیاری از فعالان ارزهای دیجیتال بیت کوین قابلیت رسیدن به ارزش کل طلای موجود را دارد.

 

با مقایسه قیمت بیت کوین و طلا کدام سرمایه‌گذاری بهتر است؟

تعیین اینکه طلا یا بیت‌کوین کدام سرمایه‌گذاری مفیدتر است، به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. اگر به دنبال یک دارایی پایدار و قابل اطمینان هستید که ارزش خود را در طول زمان حفظ کرده است، طلا گزینه خوبی ممکن است باشد. اگرچه طلا فرصت زیادی برای بهره‌مندی از سود بزرگ نمی‌دهد، اما به طور ذاتی کم‌نوسان‌تر از بیت‌کوین است.

 

طلا اغلب توسط سرمایه‌گذاران به عنوان یک بخش از استراتژی پرتفوی‌های تنوع‌پذیری اجتنابی مورد استقبال قرار می‌گیرد، زیرا به عنوان یک محافظ در برابر نااطمینانی اقتصادی، نوسانات بازار و تورم در نظر گرفته می‌شود. تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا طلا یک سرمایه‌گذاری خوب برای شماست، به اهداف و تحمل ریسک شما بستگی دارد.

 

از سوی دیگر، اگر به دنبال یک دارایی بسیار نقدشونده با پتانسیل بازگشت سود بزرگ هستید، بیت‌کوین ممکن است برای شما سرمایه‌گذاری بهتری باشد. هرچند باید به این نکته توجه داشته باشید که بیت‌کوین و دیگر انواع سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها نیاز به تحمل ریسک بالایی دارند.

 

مهم است بدانید که هر دو دارایی‌های طلا و بیت‌کوین می‌توانند دارایی‌های ارزشمندی باشند تا در پرتفوی‌های سرمایه‌گذاری تنوع‌پذیر قرار گیرند، زیرا هرکدام وظایف مختلفی را ایفا می‌کنند. استقرار ثبات طلا تاثیر نوسانات بیت‌کوین را کاهش می‌دهد. برعکس، نوسانات بیت‌کوین فرصت‌های بازگشت سود بزرگی را به همراه دارد که جبران کاهش مرحله‌ای ارزش طلای آرام و پیوسته می‌کند.

 

مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا

طلا به دلیل پایداری و اعتبار خود یک سرمایه‌گذاری محبوب در سطح جهانی است، که این امر آن را به عنوان یک محافظ در برابر تورم و رکود معرفی می‌کند. بررسی تاریخچه قیمت طلا نشان می‌دهد که طلا در دوره‌های نوسانات بازار به عنوان یک سرمایه‌گذاری امن عمل می‌کند. خرید و فروش طلا و سرمایه‌گذاری بر روی آن بسیار ساده است. همچنین خرید یا فروش طلا تحت نظارت دولت است که علی‌رغم امنیت بالا پیچیدگی زیادی را برای تجربه کاربری به همراه دارد.

 

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین

بر خلاف طلا، معاملات با کریپتو تحت نظارت دولت نیست که این امر آن را منعطف‌تر می‌کند. بیت‌کوین همچنین پتانسیل بازگشت سود بالا را دارد زیرا ارزش آن می‌تواند به سرعت افزایش یابد. با این حال، این نوسانات باعث می‌شود که این یک سرمایه‌گذاری با ریسک بالا باشد، زیرا نوسان قیمت در جهت عکس نیز به سرعت رخ می‌دهد. قیمت بیت‌کوین همچنین در طول یک روز معین به شدت متغیر است که باعث می‌شود به عنوان یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت جذاب باشد.

 

مقایسه صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

 

بیت‌کوین گلد چیست؟

بیت‌کوین گلد (BTG)، یک رمزارز منبع‌باز است که در سال ۲۰۱۷ به‌عنوان یک “هارد فورک” از بلاک چین بیت‌کوین ایجاد شد. هارد فورک در واقع شاخه‌ای تکاملی جدید از توسعه یک پروژه نرم‌افزاری متن‌باز است که ناشی از تغییر مهمی در عملکرد یا کد زیرین آن می‌باشد. در مورد بیت‌کوین گلد، تغییر در پروتکل مرکزی نحوه پردازش معاملات به این معنی بود که توکن‌های آینده که هرکدام نمایانگر هر معامله است، با زنجیره بلوک بیت‌کوین اصلی سازگار نخواهند بود.

 

بیت‌کوین گلد برای حل مشکلات کد بلاک چین بیت‌کوین از جمله مرکزی‌سازی قدرت استخراج و افزایش سختی استخراج بیت‌کوین ایجاد شد. بیت‌کوین گلد از یک الگوریتم استخراج متفاوت استفاده می‌کند که آن را برای استخراج‌کنندگان فردی به‌راحتی قابل دسترس می‌کند. آنچه مهم است این است که بیت کوین گلد هیچ ارتباطی با طلا ندارد و خود یک پروژه رمزارزی مشتق شده از بیت کوین است.

 

آیا بیت‌کوین پشتوانه طلا دارد؟

بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال، هیچگونه پشتوانه‌ای مانند طلا، کالا یا دارایی فیزیکی ندارد. پشتوانه بیت کوین کار انجام شده توسط ماینرها برای تایید و پردازش تراکنش‌های آن است که خروجی آن ایجاد بیت کوین‌های جدید است. در واقع شبکه بلاک چین بیت کوین با تمام متغیرهایی که امنیت و کارایی آن را تامین می‌کنند به عنوان پشتوانه بیت کوین تعریف می‌شوند.

 

جمع‌بندی مقایسه قیمت بیت کوین و طلا

در عالم سرمایه‌گذاری، طلا و بیت‌کوین هرکدام ویژگی‌ها و نقاط ضعف خود را دارند. طلا با تاریخچه‌ای طولانی از حفظ ارزش در طول زمان شناخته شده است، اما خرید و فروش این فلز گرانبها نیازمند زمان و تلاش بیشتری است. در طرف مقابل، بیت‌کوین همزمان با داشتن نقدینگی فراوان، دارای نوسانات قابل توجهی است. این دارایی را می‌توان به‌سرعت خرید و فروش کرد و از نظارت دولتی یا نظارت مقرراتی بسیاری دوری کرد، اما این ویژگی‌ها باعث تبدیل آن به دارایی بسیار پرخطر می‌شود که ارزش آن ممکن است در چند روز یا حتی ساعت‌ها به‌طور چشمگیری کاهش یابد.

 

در این مقاله مقایسه قیمت بیت کوین و طلا با استفاده از متغیرهای مختلفی بررسی شد تا مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها را برای شما نشان دهد. طبیعی است که پاسخ نهایی به سوال کدام ارز برای سرمایه‌گذاری مناسبتر است نیازمند بررسی‌های شخصی است اما در مقایسه قیمت بیت کوین و طلا برای سرمایه‌گذاری باید دید آینده‌نگرانه نیز به مساله داشت زیرا سرمایه‌گذاری امری آینده‌نگرانه است.

برچسب های مرتبط

سرمایه گذاری

امتیاز دهید

نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *