آموزش تصویری بازیابی ارز دیجیتال

ارسال اشتباه ارز دیجیتال امری است که در بین کاربران بخصوص کاربرانی که آشنایی کمتری با این حوزه دارند شایع است. در این مقاله به این اشتباهات و راه‌های بازیابی رمز ارزها می‌پردازیم اما توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع هیچ راهی برای بازیابی ارز دیجیتال وجود نداشته و تمامی سرمایه کاربر از بین می‌رود. پس بهترین کار، بالا بردن دانش فردی در این زمینه و دقت در زمان ارسال ارز دیجیتال می‌باشد.

به طور کلی باید بدانیم که بلاک چین‌های ارزهای دیچیتال به یکدیگر متصل نیستند. در نتیجه امکان جابجایی کوین‌ها و توکن‌های موجود در یک بلاک چین به صورت عادی وجود ندارد. مانند اینکه کسی سوار مترو در تهران شود و انتظار داشته باشد به مشهد برود، درست است که هر دو قطار است اما شبکه‌های آن‌ها به یکدیگر متصل نیست. در این مطلب ما به ارسال اشتباه توکن‌ها با استاندارد ERC-20 متعلق به شبکه اتریوم و BEP-20 متعلق به بایننس اسمارت چین که یکی از رایج‌ترین اشتباهات در بین کاربران ایرانی است خواهیم پرداخت و انواع حالت‌هایی که ممکن است برای کاربر به وجود بیاید را با یکدیگر بررسی میکنیم. علت ارسال اشتباه توکن‌های بلاک چین اتریوم و بایننس اسمارت چین وجود فرمت یکسان برای این رمز ارزهاست. آدرس‌ها در این دو شبکه با 0X شروع می‌شود و در زمان ارسال، کیف پول نمی‌تواند متوجه اشتباه کاربر شده و به او پیغام دهد.

نکته بسیار مهمی که در بازیابی ارزهای دیجیتال باید به آن توجه داشته باشید این است که، بازیابی فقط و فقط توسط دارنده کیف پول مقصد امکان پذیر است. به عنوان مثال اگر شما ارز دیجیتالی را به اشتباه برای دوستتان ارسال کنید دیگر شما هیچ دسترسی برای بازیابی نخواهید داشت و دوستتان باید این کار را انجام دهد. طبیعتا این قاعده برای ارسال‌های اشتباه به صرافی‌ها نیز صادق است.

ارز دیجیتال خود را اشتباه ارسال کرده‌ام، چکار کنم؟

اگر رمز ارزهای ERC-20 خود را با استفاده از شبکه‌ی  ارز دیجیتال اسمارت چین ارسال کرده‌اید و یا توکن‌های BEP-20‌ را از طریق شبکه‌ی اتریوم انتقال داده‌اید نگران نباشید چون شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را بازیابی کنید. ارسال اشتباه رمز ارزهای این دو بلاکچین در یکی از دو روش زیر دسته‌بندی می‌شود:

 1. شما ارزهای دیجیتال خود را به یک کیف‌پول حضانتی مانند والت صرافی واریز کرده‌اید و به کلید خصوصی خود دسترسی ندارید. (کیف پول‌های حضانتی دسته‌ای از والت‌هایی هستند که ۱۲ کلمه‌ی بازیابی یا اصطلاحا کلید خصوصی آن در اختیار شما نیست. مثلا کیف پولی که در صرافی دارید.)
 2. رمز ارزهای شما به کیف‌پولی ارسال شده است که فقط از یکی از دو بلاکچین فوق پشتیبانی می‌کند. 

برای هر یک از این دو روش راه حلی وجود دارد که با استفاده از آن بتوانید رمز ارزهای خود را به راحتی بازیابی کنید.

در حالت اول می‌بایست بعلت اینکه به کلید خصوصی خود دسترسی ندارید از پشتیبانی کیف پول خود (صرافی یا کیف پولی که عبارت بازیابی را در اختیارتان نگذاشته) کمک بگیرید. 

 

بازیابی رمز ارز بر روی بلاکچین اشتباه از طریق کیف پول حضانتی

اگر شما ارز دیجیتال خود را بر روی بلاکچین اشتباه به یک کیف پول حضانتی و یا صرافی واریز کرده باشید چون عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای در اختیار شما نیست پس باید به پشتیبان آن صرافی و یا والت پیام دهید و از آن‌ها درخواست کنید تا کلید خصوصی را به شما ارائه دهند. برخی از پشتیبانی صرافی‌ها در ازای ارائه‌ی خدمات، از شما هزینه‌ای به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. اگر در هنگام واریز ارز دیجیتال خود به صرافی  ارز دیجیتال، بلاک چین نادرستی را انتخاب کنید برخی بازیابی را انجام داده و در ازای آن مبلغی درخواست می‌کنند برخی دیگر این خدمت را ارائه نداده و رمز ارز مذکور برای همیشه از بین می‌رود.

در شرایطی مشابه حالت دوم نیز با استفاده از کلید خصوصی و عبارت بازیابی خود می‌توان مشکل را حل کرد که در ادامه توضیح این روش می‌پردازیم.

لازم به ذکر است این مطلب صرفا آموزشی برای بازیابی ارزهای دیجیتال بوده و رابکس هیچگونه مسئولیتی در رابطه با از دست رفتن رمز ارز شما ندارد.

بازیابی ارز دیجیتال با استفاده از تراست والت

بسیاری از کاربران در زمان انتقال رمز ارز خود از صرافی ارز دیجیتال این اشتباه را مرتکب می‌شوند. در پلتفرم رابکس در زمان برداشت رمز ارز اگر ارز دیجیتال مورد نظر در چند شبکه بلاک چین پشتیبانی شود باید شبکه مورد نظر خود را انتخاب کنید. در تصویر زیر همان گونه که مشاهده می‌کنید رمز ارز تتر انتخاب شده است که امکان انتقال این ارز دیجیتال بر روی سه شبکه اتریوم (ERC-20)‌، ترون (TRC-20) و بایننس اسمارت چین (BEP-20) فراهم است. 

هر شبکه‌ای که انتخاب می‌کنید برای ارسال، آدرس همان بلاک چین را در مقصد وارد کنید. با رعایت همین نکته هرگز مشکلی پیش نخواهد آمد.  بسیاری از کاربران با دیدن تفاوت زیاد کارمزد شبکه‌‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین (ارقام کادرهای قرمز مشخص شده در تصاویر را مقایسه کنید، البته به یاد داشته باشید این مبالغ مربوط به زمان نگارش این مقاله است و با توجه به ترافیک شبکه تغییر می‌کند) تصمیم می‌گیرند از بایننس اسمارت چین استفاده کنند اما در زمان وارد کردن آدرس مقصد، آدرس شبکه اتریوم را وارد می‌کنند.

rabex 1

rabex 2

 

حال تصور کنید مقداری تتر از رابکس از خریداری کرده و گزینه BEP-20 را انتخاب کرده‌ایم، اما آدرس اتریوم کیف پول اتمیک والت را وارد می‌نماییم.

بعد از انجام تراکنش هر مقدار منتظر می‌مانیم به کیف پول تتری افزوده نمی‌شود. متوجه اشتباه خود می‌شویم. حال به ترتیب باید مراحل زیر را برا بازیابی ارز دیجیتال انجام دهیم.

 1. همانطور که گفته شد اتمیک والت از شبکه بایننس اسمارت چین پشتیبانی نمی‌کند. ابتدا به قسمت تنظیمات (Setting)‌ در اتمیک رفته و سپس گزینه‌ کلیدهای خصوصی (Private Keys) را انتخاب می‌کنیم. مانند تصویر زیر عبارت بازیابی کیف پول که در کادر قرمز مشخص شده است را کپی می‌کنیم.atomic wallet 1
 2. در مرحله بعد کیف پول تراست والت را نصب می‌کنیم. (ما از کیف پول تراست که از هر دو بلاک چین اتریوم و بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند استفاده کردیم اما هر کیف پولی با این ویژگی در این مرحله قابل استفاده است).
 3. با ورود به کیف پول تراست والت گزینه کیف پول دارم (I already have a wallet) را انتخاب می‌کنیم.WhatsApp Image 2022 0
 4. در صفحه جدید گزینه مولتی کوین (Multi-coin Wallet) را انتخاب می‌کنیم.WhatsApp Image 2022 02 20 at 15.55.22
 5. در این صفحه عبارت بازیابی که از کیف پول اتمیک خود برداشته‌ایم را در کادر وارد و گزینه ایمپورت (Import) را می‌زنیم.WhatsApp Image 2022 02 20 at 15.55.22 1
 6. حال کیف پول اتمیک خود را در تراست وارده کرده و به دارایی‌های آن دسترسی خواهیم داشت. 

اما یک نکته مهم، در برخی مواقع الگوریتم کیف پول‌ها با یکدیگر ناسازگار است. در این حالت همچنان دارایی شما در کیف پول جدید نیز صفر خواهد بود. برای حل این مشکل با ادامه آموزش همراه باشید.

 1. در این مرحله دوباره به کیف پول اتمیک خود رفته و اینبار مانند تصویر، کلید خصوصی اتریوم خود را کپی کنید.atomic wallet 2
 2. به تراست والت بازگشته و از صفحه کیف پول‌ها گزینه افزودن کیف پول را بزنید. 
 3. در صفحه جدید با توجه به اینکه چه شبکه‌ای را برای ارسال انتخاب کرده‌اید، (در مثال ما بایننس اسمارت چین بود) شبکه خود را انتخاب کنید.WhatsApp Image 2022 02 20 at 15.55.23
 4. سپس در صفحه جدید در بالای صفحه تب کلید خصوصی(Private Key) را انتخاب کنید. کلید خصوصی را درج و ایمپورت را بزنید.WhatsApp Image 2022 02 20 at 15.55.24
 5. در این مرحله دیگر به ارز دیجیتال خود دسترسی پیدا می‌کنید.

 

 

در این ویدیو نحوه بازیابی ارزهای دیجیتالی که به شبکه اشتباه ارسال شده، آموزش داده می‌شود.

بازیابی ارز دیجیتال با استفاده از متاماسک

در اینجا به عنوان مثال از افزونه‌ی متاماسک در مرورگر کروم استفاده می‌کنیم و ارز دیجیتال اتر را که به یک بلاکچین اشتباه واریز کرده‌ایم را بازیابی می‌کنیم. مزیت اصلی متاماسک امکان تعریف بلاک چین جدید است، در مواردی کاربران ممکن است از بلاک چینی استفاده کنند که توسط کیف پول‌هایی مانند تراست والت پشتیبانی نشود، در این موارد می‌توان از کیف پول متاماسک استفاده کرد. توجه داشته باشید که مراحل کار یکسان است و تنها تفاوت در مشخصات بلاک چین‌های مختلف است.

مراحل بازیابی رمز ارزهایی که به بلاکچین اشتباه فرستاده شده‌اند

 1. ابتدا وارد کیف پول متا ماسک می‌شوید. این والت برای سیستم عامل IOS و Android نیز فعال است.
 2. برای ایجاد یک حساب کاربری جدید، سیستم به شما پیغام وارد کردن کلید خصوصی کیف پول قدیمی‌تان را می‌دهد.
 3. اگر حساب کاربری شما از قبل موجود است فقط کافی است تا بر روی افزونه‌ی متاماسک در مرورگر کروم یا بر روی نرم افزار آن در گوشی خود کلیک کنید.
 4. گزینه‌ی (Import Account) را انتخاب کنید و  سپس عبارت بازیابی کیف‌پول اصلی خود را که در آن رمز ارزهای اشتباه شما قرار دارد را وارد کنید و برای تایید گزینه‌ی (Import) را بزنید. یا اگر فایلی با فرمت JSON دارید آن را آپلود کنید.6a8d9416775f4163b97ecef6cd3f77fb
 5. در این مرحله باید  شبکه‌ی بلاک چین BSC را به کیف‌پول متاماسک خود اضافه کنید. بر روی افزونه‌ی متا ماسک خود بر روی کروم کلیک کنید. بر روی منو کلیک کرده و گزینه‌ی [Custom RPC] را انتخاب کنید.00112924d4e84fec8e0f47180cead5a5

6. برای اینکه از طریق کیف‌پول متا ماسک به  ارز دیجیتال اسمارت چین دسترسی پیدا کنید باید اطلاعاتی را به متا ماسک بیفزایید. اطلاعات مورد نظر شامل یک URL تماس از راه دور است که به متاماسک اجازه می‌دهد تا اطلاعات مربوط به بلاک چین BSC را بدست آورد. گزینه‌های زیر را کامل کنید و بر روی گزینه‌ی SAVE کلیک کنید.

 

Network Name: BSC Mainnet

New RPC URL: https://bsc-dataseed1.binance.org

ChainID: 56

Symbol: BNB

Block Explorer URL: https://bscscan.com

توجه داشته باشید که این مشخصات برای اتصال به بلاک چین بایننس اسمارت چین است اما شما می‌توانید با همین روش و اطلاعات مختص به هر شبکه کیف پول متاماسک را به بلاک چین‌ها متصل کنید.

7. حالا می‌توانید قرارداد درست ارز دیجیتال خود را به کیف‌پولتان اضافه کنید. این مرحله به کیف‌پول شما اجازه می‌دهد تا ارز دیجیتالی که اشتباه ارسال کردید اسکن شود. شما می‌توانید لیستی از توکن‌ها و قراردادهای هوشمند آن‌ها را در BscScan بیابید. برای یافتن قرارداد هوشمند توکن خود بر روی (Binance-Peg Ethereum Token (ETH کلیک کنید.

19700cfc6e6046ca829220053b449b3c

8. برای ادامه‌ی مراحل بازیابی، قرارداد ارز دیجیتال خود را کپی کنید و از قسمت Decimals field یادداشت بردارید.821fc38f47154ead900c5d4ddc10b88d

9. از منوی کشویی لیست گزینه‌ی [BSC Mainnet] ا انتخاب کنید و بر روی گزینه‌ی [Add Token] بزنید و سپس گزینه‌ی [Custom Token] را انتخاب کنید.f43953aff0f74607a5b55dd3457b5ba6

10. آدرس قرارداد هوشمند رمز ارز خود را به همراه نماد توکن و Decimals را وارد کنید. برای مثال این اطلاعات برای ارز دیجیتال اتریوم به شکل زیر است:

Token Contract Address: 0x2170ed0880ac9a755fd29b2688956bd959f933f8

Token Symbol: ETH

Decimals of Precision: 18


برای تایید اطلاعات خود گزینه‌ی (Add Token) را انتخاب کنید.

 1. a4d606eb1c6f4018ad7d5b22b29b4a5f در این قسمت شما می‌توانید توکن‌هایی را که اشتباها به بلاک چین نادرست ارسال کرده بودید را در کیف‌پول خود مشاهده کنید. حال فقط کافی است تا رمز ارزهای خود را به صرافی بازگردانید. شما می‌توانید از Binance Bridge یا MetaMask برای ارسال رمزارز خود با ERC-20 استفاده کنید.

بازیابی رمز ارز بر روی بلاکچین اشتباه از طریق کیف پول حضانتی

اگر شما ارز دیجیتال خود را بر روی بلاکچین اشتباه به یک کیف پول حضانتی و یا صرافی واریز کرده باشید چون عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای در اختیار شما نیست پس باید به پشتیبان آن صرافی و یا والت پیام دهید و از آن‌ها درخواست کنید تا کلید خصوصی را به شما ارائه دهند.. برخی از پشتیبانی صرافی‌ها در ازای ارائه‌ی خدمات، از شما هزینه‌ای به عنوان کارمزد دریافت می‌کنند. اگر در هنگام واریز ارز دیجیتال خود به صرافی  ارز دیجیتال، بلاک چین نادرستی را انتخاب کنید این صرافی به هیچ عنوان نمی‌تواند ارز‌دیجیتال شما را به شما بازگرداند.

 

بیت کوین شما بر روی گوشی شما نیست

بسیاری از کاربران تصور می‌کنند یک کیف پول دیجیتال مکانی برای ذخیره کوین‌های آن‌هاست. در حالی که یک کیف پول دیجیتال به عنوان وسیله‌ای برای دسترسی و نمایش کوین‌ها و توکن‌های کاربران بر روی بلاک چین‌های مختلف است. مثلا اگر شما یک بیت کوین بر روی کیف پول تراست والت خود داشته باشید به این معنی نیست که بیت کوین خود را بر روی تراست والت آورده‌اید. تراست والت در واقع واسطی برای ارتباط میان شما و بلاک چین است. شما می‌توانید با برداشتن عبارت بازیابی خود و وارد کردن آن در هر کیف پول دیگری که از شبکه بیت کوین پشتیبانی می‌کند به بیت کوین خود دسترسی داشته باشید و در واقع فقط واسط را عوض کرده‌اید.

 

جمع‌بندی

مهمترین قسمت بازیابی ارز دیجیتال، انتخاب شبکه‌ی صحیح بلاکچین است. اما با کسب دانش و اطلاعات کافی می‌توانید توکن‌های از دست رفته‌ی خود را بازیابی کنید و یا از ابتدا بلاکچین درستی را انتخاب کنید.