صرافی ارز دیجیتال رابکس

خرید و فروش تومو با بهترین قیمت

روز
Tomochain (TOMO)
USDT

نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال

1

ثبت نام در رابکس

به سادگی با استفاده از شماره همراه خود در رابکس ثبت نام کنید.

2

احراز هویت

به حساب کاربریتان بروید و در چند قدم کوتاه احراز هویتتان را انجام دهید.

3

خرید و فروش بیت کوین

پس از تایید احراز هویت،‌ ابتدا کیف پول خود را شارژ کنید و سپس به خرید و فروش رمز ارزها و حتی تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر بپردازيد.

Tomochain

تومو چین (Tomochain) :

پروژه تومو چین تصمیم دارد با ارائه شبکه‌ای جدید مشکل مقیاس پذیری را حل کند. مقیاس پذیری خود شامل مسائلی همچون ازدحام شبکه، مدت زمان انتظار طولانی برای اعتبارسنجی تراکنش و هزینه‌های بالای تراکنش می‌باشد. همچنین تومو چین اعلام کرده راه حلی برای ایجاد ارتباط بین بلاک چین‌های مختلف (که تاکنون مشکل بزرگی در ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود) ارائه کرده است.

توموچین در یک نگاه :

کیف پول رمز ارز تومو

کیف پول نرم‌افزاری: کیف پول موبایلی توسط تیم تومو چین منتشر شده است که می‌توان برای ذخیره‌سازی استفاده کرد. کیف پول تراست والت (Trust Wallet) از شبکه تومو چین پشتیبانی کرده و یکی دیگر از گزینه‌‌های مناسب نگه‌داری رمز ارز تومو به صورت نرم افزاری محسوب می‌شود.
کیف پول سخت افزاری: کیف پول لجر (Ledger Wallet) امکان ذخیره سازی رمز ارز TOMO را به صورت سرد فراهم می‌کند.

مقیاس پذیری در بلاک چین

تقریبا می‌توان گفت اولین باری که شبکه اتریوم با مشکل تاخیر زیاد در انجام تراکنش‌ها مواجه شد، اواخر سال 2017 بود. درخواست‌های فراوان مربوط به بازی کریپتوکیتیز (Cryptokitties) که بر بستر بلاک چین اتریوم اجرا شده بود باعث این مشکل شد و بسیاری از توسعه دهندگان در آنجا به فکر حل مشکل مقیاس پذیری افتادند.

حل مشکل مقیاس پذیری و ایجاد ارتباط بین بلاک چین‌ها از اهمیت بالایی برخودار هستند. اگر تکنولوژی بلاک چین بخواهد سیستم مالی دنیا را تغییر دهد، حتما باید این دو ویژگی را داشته باشد. سرعت پردازش تراکنش‌ها و همچنین انتقال اطلاعات بین شبکه‌ها، اصلی اساسی در سیستم‌های مالی محسوب می‌شود. در حال حاضر بلاک چینی مانند اتریوم توانایی پردازش 15 تراکنش در ثانیه را دارد، این در حالی است که شبکه‌های ویزا یا مستر کارت می‌توانند تا 6000 تراکنش را در ثانیه پردازش کنند.

مقیاس پذیری (Scalability): به تعداد تراکنش‌هایی که یک شبکه در واحد زمان می‌تواند پردازش کند، مقیاس پذیری شبکه گویند.

تومو چین چگونه کار می‌کند؟

تومو چین از مدل الگوریتم اجماع اثبات سهام با روش رای‌گیری (Proof Of Stake Voting) برای تایید بلاک‌ها استفاده می‌کند. این شبکه حداکثر از 150 مسترنود برای تایید تراکنش‌های خود استفاده می‌کند. برای تبدیل شدن به یک داوطلب مستر نود می‌بایست 50000 رمز ارز تومو در شبکه توموچین استیک کرد. داوطلبان مسترنود می‌توانند از استیکینگ انصراف دهند اما برای باز پس‌گیری رمز ارزهای تومو خود باید 1296000 که حدود 30 روز طول می‌کشد صبر کنند. به ازای هر 900 بلاک 250 عدد رمز ارز تومو (در دو سال ابتدایی پروژه) به مستر نودها تعلق می‌گیرد و پس از آن رای‌گیری برای انتخاب مسترنودها بین استیک هولدرها (Stakeholder) انجام می‌شود. در صورتی که هر یک از مسترنودها عملکرد مناسبی نداشته باشد از طرف هولدرها دیگر رای نیاورده و از فرآیند تایید بلاک‌ها کنار گذاشته می‌شود.
پس از انتخاب 150 مسترنود به عنوان تایید کنندگان بلاک‌های شبکه، دریافت پاداش‌ها از طریق صرافی غیر متمرکز TomoX انجام می‌شود.

تیم Tomochain

تیم تومو چین از 30 عضو تشکیل شده و بیشتر آن‌ها در سنگاپور هستند. مدیر عامل و بنیان‌گذار این پروژه لونگ ونگ (Long Vuong) است. عرضه اولیه توکن تومو در مارس 2018 (اسفند 96) در بستر شبکه اتریوم انجام شد. توموچین شبکه اصلی خود را در دسامبر 2018 (آذر 97) راه‌اندازی کرد که با تغییرات زیادی همراه بود. این تغییرات شامل انتقال به بلاک چینی مستقل، افزودن مستر نودز (Masternodes) و افزودن اثبات سهام به روش رای‌گیری بود.

توزیع رمز ارز Tomochain

پس از دو سال اول پاداش بلاک‌ها بین مسترنودها (40٪ پاداش)، همه کسانی که به مسترنودها رای داده‌اند (50٪ پاداش) و 10٪ به بنیاد تومو چین تقسیم می‌شود. مطابق برنامه طی هشت سال اول، 100 میلیون رمز ارز تومو عرضه خواهد شد و پس از آن 17 میلیون رمز ارز تومو دیگر برای پاداش بلاک‌ها تخصیص خواهد یافت. همچنین شورای مسترنودها در صورت تمایل می‌تواند در رابطه با حداکثر یک میلیون رمز ارز تومو در سال تصمیم‌گیری کند. کارمزد تراکنش‌ها در تومو چین 1٪ کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم خواهد بود و تشکیل بلاک در آن به جای هر 15 ثانیه یکبار که در شبکه اتریوم انجام می‌شود، هر دو ثانیه یکبار خواهد بود.

ویژگی‌های تومو چین

تبادل توکن همه بلاک چین‌ها

در این پروژه امکان استفاده از کوین‌های متعلق به دیگر بلاک چین‌ها فراهم است. به این صورت که می‌توان آن‌ها را با حفظ ارزش، تبدیل به توکن هماهنگ با بلاک چین تومو کرد.

مقیاس پذیری بالا

پس از تکمیل پروژه‌های مد نظر تیم توسعه، این شبکه قادر خواهد بود بین 20 تا 30 هزار تراکنش در ثانیه را پردازش کند که در مقایسه با دیگر بلاک چین‌ها عدد خیره کننده‌ای محسوب می‌شود.

مقیاس پذیری در Tomochain

تومو چین به دنبال حل مشکل مقیاس پذیری با استفاده از روش‌های شاردینگ (Sharding) به معنی تقسیم‌بندی شبکه و الگوریتم اجماع اثبات سهام با روش رای‌گیری (POSV) است. روش اثبات سهام با روش رای‌گیری می‌تواند توان پردازشی 5000 تراکنش را برای شبکه به ارمغان آورد. تیم توسعه توموچین مدعی است که پس از اجرای شاردینگ در شبکه این توان پردازشی به 20000 الی 30000 تراکنش در ثانیه افزایش خواهد یافت.

رمز ارز TOMO

عرضه اولیه توکن تومو در مارس 2018 (اسفند 96) برگزار شد. در حالی که این عرضه برای مدت زمان 20 روز توسط تیم تومو چین برنامه‌ریزی شده بود اما در یک روز تمام توکن‌ها به فروش رفت. توکن‌ها در عرضه اولیه رمز ارز تومو به قیمت 0.25 دلار فروخته و تیم توسعه دهنده از این عرضه توانست مبلغ 8.58 میلیون دلار کسب سود کند.

پروتکل‌های تومو چین

برخی از مهمترین مواردی که در حال حاضر توسط تیم در حال کار بوده، شامل موارد زیر است:

TOMOX: این پروتکل صرافی غیر متمرکز است که تیم در حال کار بر روی آن است. این صرافی دارای یک دفترچه سفارش غیرمتمترکز بوده و تطبیق سفارشات توسط آن انجام می‌شود.

TOMOZ: یک پروتکل دریگر در بلاک چین تومو چین بوده که به کاربران اجازه می‌دهد تراکنش‌های خود را بدون داشتن رمز ارز TOMO در شبکه انجام داده و کارمزدها را با استفاده از همان رمز ارز پرداخت کنند. این پروتکل خود تبدیل رمز ارزها را به کوین تومو انجام می‌دهد.

TOMOP: پروتکلی که برای ایجاد معاملات ایمن و غیرقابل ردیابی طراحی شده است. اطلاعات هر دو آدرس کیف پول فرستنده / گیرنده ناشناخته بوده و مقادیر تراکنش بین آن‌ها محفوظ خواهد ماند.

برخی محصولات Tomochain

TomoWallet: کیف پول Tomo کیف پول رسمی TomoChain است که به دارندگان اجازه می‌دهد رمز ارز تومو را ذخیره کنند، به مسترنودها رای دهند، پاداش‌های داده شده در شبکه را ردیابی کنند و بازی‌های موجود بر روی شبکه تومو چین را انجام دهند.

TomoScan: نمایش‌گر بلاک‌ها در بلاک چین تومو چین بوده که می‌توان بلاک‌‌ها، جزئیات تراکنش‌ها و اطلاعات ذخیره کنندگان توکن‌ها را دید.

TOMOBridge: یک پروتکل برای انتقال دارایی‌ها بین توموچین و دیگر بلاک چین‌ها است. به عنوان مثال با این پروتکل می‌توان رمز ارز اتر (ETH) خود را داده و یک اتر بر روی بلاک چین تومو بگیرید و هر زمان که خواستید به صورت برعکس رمز ارز اتر خود را بر بستر اتریوم دریافت کنید.

TomoIssuer: یک قرارداد هوشمند است که به هر کاربر اجازه می‌دهد بدون نیاز به مهارت برنامه نویسی در عرض چند دقیقه توکنی با استانداردهای TRC20 یا TRC21 صادر کند.

Tomomaster: تیم توسعه دهنده توموچین همچنین قصد دارند به روزرسانی رابط کاربر گرافیکی خود را برای رای گیری و تصمیمات مدیریتی در تومو چین را تحت عنوان Tomomaster منتشر کنند.

TomoX SDK: این کیت توسعه نرم افزار است که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد بر روی صرافی غیرمتمرکز خود، کار کنند.

برخی از سوالات متدوال درباره توموچین؟

در رابکس به راحتی می‌توانید اقدام به خرید توموچین کنید. برای این کار ابتدا نیاز است یک کیف پول که از رمز ارز تومو چین پشتیبانی می‌کند داشته باشید. در متن به برخی از این کیف پول‌ها اشاره کردیم. پس از ایجاد کیف پول در رابکس ثبت نام کنید و پس از انجام احراز هویت، به خرید و فروش توموچین بپردازید.

خیر. خرید و فروش همه‌ی ارزهای دیجیتال در حوزه‌ی سرویس‌های مالی و تکنولوژی قرار دارند. برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از ارزهای دیجیتال، مانند پول‌شویی یا استفاده از کارت‌های دزدی، هویت کاربران باید کاملا برای ما احراز شود. به همین خاطر همه‌ی پلتفرم‌های معتبر خرید و فروش ارز دیجیتال، حتما کاربران خود را پیش از خرید احراز هویت می‌کنند.

رمزارز تومو چین در هر پلتفرمی با قیمت متفاوتی معامله می‌شود. قیمت توموچین در ایران را می‌تواند در پلتفرم رابکس مشاهده کنید. علاوه بر این می‌توانید در سایت کوین مارکت کپ نیز قیمت این رمزارز را در پلتفرم‌های مختلف دنبال کنید.