آنچه قبل از سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال باید بدانید

سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال، یکی از وسوسه‌انگیزترین سرمایه‌گذاری‌ها است. معمولا سرمایه‌گذاران علاقه زیادی را از خود برای وارد شدن به این حوزه نشان می‌دهند. با وجود آنکه تحلیلگران هشدارهای زیادی را درباره ذات بی‌ثبات، پرنوسان و غیرقابل‌پیش‌یبنی ارزهای دیجیتال داده‌اند، اما باید گفت که امروز و در حال حاضر، این نوع از سرمایه جای خود را در دل پورتفوی سرمایه‌گذران باز کرده است. حالا، احتمالا هر سرمایه‌گذاری، اگر بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری هم نکند، اما حداقل آن را بررسی می‌کند.

اگر قصد دارید وارد سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال شوید، درست مانند هر سرمایه گذاری دیگری، بهتر است که پیش از هرگونه حرکتی، تحقیقات و ملاحظات کافی را انجام دهید. (و حتی در صورت اعتماد به مشاوران، حداقل تا یک میزان خود شما نیز به آن سرمایه‌گذاری آشنا شوید.) در زیر، درباره برخی از موضوعاتی که شما باید پیش از سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال بدانید، صحبت می‌کنیم.

 

مواردی که پیش از سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال باید بدانید
مواردی که پیش از سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال باید بدانید

 

۱. از خودتان بپرسید چرا؟

شاید اساسی ترین سوالی که باید قبل از سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال از خود بپرسید این است که چرا می‌خواهید این کار را انجام دهید. بسیاری از دارایی‌های باثبات‌تر و با ریسک کمتر دیگری وجود دارد که می‌توانید بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. دلیل این که به سراغ ارزهای دیجیتال آمده‌اید چیست؟

۱.  آیا از دیگران شنیده‌اید که در یک مقطع قیمت بیت کوین به یکباره ۱۰۰ برابر شده و به ۲۰هزار دلار رسیده؟

۲.  آیا صرفا به دلیل علاقه به ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاکچین می‌خواهید به آن وارد شوید؟

۳.  یا آیا دلیل قانع کننده‌‌ای برای سرمایه گذاری در یک یا چندتا از ارزهای دیجیتال دارید؟

البته باید گفت که افراد مختلف، استراتژی‌های مختلفی دارند. برخی از سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف را حتی با مقادیر کم امتحان می‌کنند و پس از آن تصمیم می‌گیرند که به طور جدی وارد آن حوزه بشوند یا نه. به هر حال وارد شدن به این حوزه بدون داشتن دلیلی قانع کننده، و بدون شناخت آن ریسک بالایی دارد.

 

۲. ارزهای دیجیتال، و صنعت آن را بشناسید

به ویژه برای آن دسته از سرمایه گذارانی که تازه با ارزهای دیجیتال آشنا شده‌اند، ضروری است که قبل از سرمایه گذاری، با دنیای ارزهای دیجیتال و ساز و کار آن آشنا شوند. وقت بگذارید و راجع به ارزهای دیجیتال مختلف مطالعه کنید (می‌توانید سری به این لینک بزنید). در بین تمامی سکه‌ها و توکن‌هایی که وجود دارد (برای آشنایی با تفاوت میان سکه و توکن کلیک کنیدمطالعه و شناخت بیت کوین (Bitcoin)، اتریوم (ether) و لایت کوین (litecoin)ضروری است. همچنین، فناوری blockchain را نیز بشناسید. آشنایی با این تکنولوژی، که مهم‌ترین جنبه ارزهای دیجیتال است، می‌تواند بسیار کمک کند.

اگر تا کنون با علوم کامپیوتر یا برنامه نویسی آنچنان سر و کار نداشته باشید، احتمالا فهم برخی از جنبه‌های فناوری بلاکچین چالش برانگیز باشد. خبر خوب آن است که در سطح اینترنت محتواهای زیادی درباره این تکنولوژی ایجاد شده است. با یک جست و جوی ساده در گوگل می‌توانید تا حد زیادی با این تکنولوژی آشنا شوید.

نکته‌ی مهم‌تر، زمانی است که یک ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری، جذاب به نظر می‌رسد. در این موقع باید ببینید که آن ارز دیجیتال، (یک) چگونه از فناوری بلاکچین بهره می‌برد و استفاده می‌کند. و (دو) چه ارزشی را در نهایت با استفاده از آن فناوری ارائه می‌کند. بنابراین دو موضوع در اینجا مطرح است. یکی نحوه استفاده از بلاکچین توسط آن رمزارز، و یکی ارزش نهایی ارائه شده توسط آن.

با درک بهتر ارزهای دیجیتال و blockchain، شما مجهز به دو ابزار قدرمند برای شناخت رمز‌ارز مورد نظر و سرمایه‌گذاری روی آن می‌شوید. و خواهید فهمید که آیا آن ارز دیجیتال یک فرصت بالقوه سرمایه گذاری ارزشمند است یا خیر.

۳. مقاله و صحبت‌های دهان به دهان

۱. از آنجایی که فضای ارزهای دیجیتال بسیار نو و در عین حال روی بورس است، همه چیز در آن خیلی سریع توسعه پیدا می‌کند. بخشی از دلیل این امر، جامعه‌ای است که در آن فعال می‌باشد. جامعه‌ای بسیار قوی و فعال، تشکیل شده از سرمایه گذاران و علاقه مندان به ارزهای دیجیتال، که به طور شبانه‌روزی با یکدیگر در ارتباط هستند. سعی کنید که به این جامعه وارد شوید و از صحبت‌های زده شده در آن استفاده کنید.

برای مثال در توییتر، افراد مهم در این حوزه را دنبال کنید. بسیاری از تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران معروف در ارزهای دیجیتال، در توییتر همواره فعالیت می‌کنند و توییت‌های آن‌ها می‌تواند در بسیاری از مواقع اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار دهد.

علاوه بر این، ردیت (Reddit) نیز به یکی از مراکز اصلی علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. در بسیاری از انجمن‌های دیگر نیز بحث‌هایی خوبی درباره ارزهای دیجیتال شکل می‌گیرد.

۲. اما مهم‌تر از صحبت‌هایی که افراد در جامعه ارزهای دیجیتال با یکدیگر می‌کنند (و مهم است که آن‌ها را دنبال کنید)، ویژگی‌های منحصر به فرد یک ارز دیجیتال (یا پروژه‌های مرتبط با آن) است.

هنگامی که قصد دارید بر روی یک ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید، حتما مقاله (whitepaper) آن را پیدا و مطالعه کنید. هر ارز دیجیتالی مقاله خود را دارد، و این مقاله هم باید به ساده‌ترین شکل ممکن در دسترس باشد (اگر این طور نبود، آن را به عنوان یک نکته منفی در نظر بگیرید).

این مقاله را با دقت بخوانید. مقاله باید همه چیز را درباره اهداف توسعه دهندگان و ابعاد مختلف پروژه، از جمله یک بازه زمانی مشخص، یک نمای کلی از پروژه و مشخصات آن را به شما بگوید. اگر مقاله این داده‌ها و جزئیات را در بر نداشت، به آن یک امتیاز منفی دیگر بدهید. در واقع، مقاله یک شانس بزرگ برای توسعه دهندگان آن است تا بگویند که چه هدفی دارند و چگونه و در چه زمانی می‌خواهند به آن هدف برسند. اگر این موارد را در یک مقاله پیدا نکردید، احتمالا مشکلات بنیادینی با آن پروژه وجود دارد و شاید ارزشی نداشته باشد.

 

۴. زمان حیاتی است!

هنگامی که تا حدی با ارزهای دیجیتال و دنیای آن آشنا شدید، و درباره یک یا چند پروژه مختلف که به نظرتان جذاب می‌آمد تحقیق و مطالعه کردید، در قدم بعدی، باید زمان بندی سرمایه گذاریتان را تعیین کنید. جهان ارزهای دیجیتال به سرعت در حال حرکت است و بی‌ثباتی و پرنوسانی بسیار مشهور است.

۱. از یک سو، خرید ارزهای دیجیتالی که بسیار جدید هستند، قبل از آنکه مشهور شوند و عموم افراد به سمت آن‌ها حرکت کنند، می‌تواند بسیار سودده باشد. از سویی دیگر، قیمت بسیاری از ارزهای کوچک و تازه، پس از مدتی فعالیت به صفر می‌رسد! بنابراین باید میان زمان‌بندی سرمایه‌گذاری، و میزان آشنایی، شناخت و مطالعه درباره آن ارز دیجیتال یک توازن ایجاد کنید.

۲. در واقعیت، احتمال رسیدن به موفقیت، در حالتی که پیش از سرمایه‌گذاری در حوزه‌ای، آن حورزه بررسی و به طور مستمر رصد (monitor) شود بیشتر است. ارزهای دیجیتال نیز تمایل دارند از الگوهای خاص قیمتی پیروی کنند. بنابراین رصد کردن الگوهای قیمتی شاید بتواند به شما کمک کند. در دنیای ارزهای دیجیتال، اغلب این بیت کوین است که راه را نشان می‌دهد. معمولا بیت کوین یک مسیر عمومی را مشخص می‌کند و سایر ارزهای دیجیتال نیز از آن پیروی می‌کنند. (البته موضوع به این سادگی‌ها هم نیست!).

۳. از اخبار و اتفاقات روز دنبا نیز باید با خبر رابشد. اتفاقاتی مانند کرونا و ضربه آن به اقتصادهای مختلف، هک شدن مبادلات، کلاهبرداری‌ها یا اخبرا دستکاری قیمت‌ها، مطمئنا می تواند شوک‌های بزرگی را به بازار ارزهای دیجیتال وارد کند. بنابراین مهم است که مراقب آنچه در این فضا می‌گذرد باشید.

۴. در آخر، به یاد داشته باشید که در دنیای ارزهای دیجیتال، بیشتر از تحلیل‌های فاندامنتال و عدد و رقمی (که مبتنی بر زمان گذشته هستند)، تحلیل‌های بنیادین اهمیت دارد. اگر یک رمزارز، واقعا ارزشی را در آینده به ارمغان نیاورد، اگر یکی از دولت‌ها قوانین جدیدی را برای یک ارز دیجیتال خاص وضع کند، اگر اتفاق عجیبی مانند کرونا رخ دهد، اگر تکنولوژی جدیدی آورده شود و هزاران اگر دیگر می‌تواند آینده یک ارز دیجیتال و سرمایه شما را به خطر بیاندازد. همواره باید مراقب این موضوعات باشید. در کنار کسانی که با استفاده از بیت کوین پولدار شده‌اند، بسیاری از افراد هستند که با رویای میلیونر شدن وارد این حوزه می‌شوند و به سادگی و در زمانی کوتاه همه‌ی سرمایه خود را از دست می‌دهند. سرمایه گذاری در این فضا یعنی ریسک کردن. با انجام ملاحظات و مطالعات کافی، قبل از سرمایه گذاری، و رصد کردن بازار ارزهای دیجیتال به طور مدام، تا حدی می‌توانید با این چالش‌ها روبه‌رو شوید.

 

۵. چند راهکار پیشنهادی

۱. اگر واقعا تصمیم خودتان را گرفتید و می‌خواهید وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، و اگر به خوبی این بازار را نمی‌شناسید یا به مشاوران خود کاملا اعتماد ندارید، پس تمامی سرمایه خود را به یکباره وارد آن نکنید. می‌توانید بخش کوچکی از سرمایه خود را وارد این بازار کنید. با این کار اولا می‌توانید تا حدی این بازار، نوسان و ریسک‌های آن را بشناسید. پس از این کار با اطمینان و اطلاعات بیشتری می‌توانید تصمیم خود را راجع به سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال بگیرید.

۲. قبل از وارد کردن پول واقعی خود به این بازار، می‌توانید به طور مجازی در برخی از برنامه‌ها سرمایه گذاری در ارز‌های دیجیتال را امتحان کنید. در این برنامه‌ها به طور مجازی به شما یک مقدار پول داده می‌شود و شما می‌توانید با این پول ارزهای دیجیتال بخرید. پس از مدتی می‌توانید ببینید که ارز دیجیتال خریداری شده توسط شما چه مقدار برای شما سود آورده است. پس از این کار و آشنا شدن با بازار ارزهای دیجیتال، می‌توانید پول واقعی خود را به این بازار وارد کنید.

 

منبع: اینوستوپدیا

در آخر باید گفت که رابکس به هیچ عنوان سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، یا سرمایه گذاری نکردن در ارزهای دیجیتال را پیشنهاد نمی‌کند. همانطوری که گفته شد این بازار نوسانات بالایی دارد و ممکن است به از دست رفتن سرمایه شما منجر شود. پیش از هر سرمایه گذاری مطالعات و ملاحظات کافی را انجام دهید.

 

بیشتر بخوانید